Letní koupání – pozor na bradavice, plísně i infekce z koupaliště

LETNÍ KOUPÁNÍ – POZOR NA BRADAVICE, PLÍSNĚ I INFEKCE Z KOUPALIŠTĚ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Během parných letních dnů zalitých sluncem se představa zchlazení ve vodě zdá naprosto neodolatelnou. Máte to blízko do bazénu nebo vás to táhne spíše na přírodní koupaliště? V obou případech si dejte pozor na rizika spojená s koupáním například v podobě infekcí a alergií. Vyrážka, mykóza nebo bradavice může letní koupání pěkně překazit. Jaké další nemoci z koupání vás mohou ohrozit a jak jim předejít? Podívejte se na naše rady a tipy a užívejte si léto naplno!

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Životní styl
 • Cestování
 • Nemoci
 • Alergie

10 minut čtení


Kam za vodou? Kam za vodou?

Letní počasí a slunce vybízí k tomu vyjet si někam k vodě. Ať už vyrazíte někam k rybníku nebo zamíříte k bazénu, dbejte na svoji bezpečnost. Mokré a kluzké dlaždice u bazénu i kameny na dně řeky se kvůli nepozornosti mohou stát příčinou úrazu. Ale nejen to, pozor je třeba dávat i na infekce.

Nástrahy na přírodním koupališti Nástrahy na přírodním koupališti

Pobyt v přírodě dokáže osvěžit na duchu, voda zase na těle. Předtím, než si zaplavete v rybníce, řece nebo na přírodním koupališti, vás ale musí zajímat kvalita vody. Kvalitu vody ke koupání sledují Krajské hygienické stanice a lze se o ní informovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví Koupací vody. Kontroly ale nejsou prováděny všude. Někde se proto sami musíte pokusit určit, zda je voda ke koupání vhodná. Zajímat by vás měla barva i zápach vody. Ve vodě se často nebezpečně přemnoží sinice a to hlavně ve stojaté a teplé vodě.

Sinice

Přítomnost sinic nejčastěji zabraňuje koupání. Sinice jsou zelené mikroorganismy, které se drží u povrchu vody. Na hladině tak vytváří vodní květ. Jejich přítomnost ale nemusí být na první pohled patrná nebo mohou zelenou barvu vody způsobovat neškodné řasy. Jestli jsou sinice ve vodě přítomné může pomoci odhalit orientační test pomocí PET lahve. Pokud totiž do lahve s úzkým hrdlem naberete vodu z rybníka a necháte odstát alespoň 20 minut na slunci, sinice vyplavou na hladinu a vytvoří na ní prstenec. Pokud by zelené zabarvení vody bylo způsobené řasami, zůstanou rozptýlené v celé lahvi nebo budou klesat ke dnu. Pokud jsou ale ve vodě přemnožené sinice i řasy, můžete sinice kvůli řasám lehce přehlédnout. Proto je vždy lepší volit ke koupání pravidelně kontrolovanou vodu.

Proč jsou sinice nebezpečné?

Sinice tvořící shluky nebo vláknité sinice na povrchu vody nekazí jen vzhled rybníka. Některé druhy sinic totiž produkují toxické látky, které mohou dráždit kůži a způsobit vyrážku nebo i těžkou alergickou reakci. Náhodné polknutí vody pak může přivodit zažívací potíže a průjem nebo bolesti hlavy. Jaké problémy hrozí při požití závadné vody si přečtěte také ve článku: Nemoci ze znečištěné vody.

Cerkáriová dermatitida

Za vyrážku z rybníka někdy mohou larvy motolice ptačí neboli cerkárie. Cerkárie se dostanou do kůže, kde způsobí zánět. Na kůži proto může vyskákat svědivá vyrážka s puchýřky, která naštěstí během několika dní vymizí. Proti svědění lze na cerkáriovou dermatitidu použít antihistaminika například Fenistil gel, Psilo-balsam nebo Beldimet. V tropech ve sladkých vodách mohou mít jiné druhy motolice příznaky daleko závažnější.

Tipy na koupání u rybníka

Při koupání v rybníce je nejdůležitější vyhnout se znečištěné vodě. I pokud se voda zdá nezávadná, je vhodné se po vykoupání osprchovat. K pobytu u vody se také rozhodně vyplatí vybavit repelentem, protože obzvláště ve večerních hodinách vás tu mohou poštípat komáři nebo ovádi.

Bazény – bezpečnější varianta? Bazény – bezpečnější varianta?

Na rozdíl od přírodního koupání je voda v bazénu ošetřena chlorem, který zničí patogenní bakterie a plísně. Paradoxně je to právě chlor, který také může stát za infekcí z bazénu. Chlorovaná voda totiž zvyšuje přirozené pH a může tak přispět k přemnožení bakterií a kvasinek na sliznicích. Navíc chlorovaná voda vysušuje kůži, což může být velký problém u lidí trpících atopickým ekzémem. Kromě pokožky vysušuje chlorovaná voda také vlasy.

alergie na vodu

Infekce močových cest a mykózy Infekce močových cest a mykózy

Je krásný horký letní den a venku je tolik zábavy, že úplně zapomenete dbát na pitný režim. No a pak stačí chvíli zůstat v mokrých plavkách (třeba i z né 100% čisté vody v rybníku) a problém je na světě. Toto všechno totiž může rozjet infekci močových cest. Vzniknout může infekce močových cest u dětí i u dospělých. Přečtěte si v našem článku, co na zánět a nachlazení močového měchýře pomůže.

U žen a dívek se infekce z močových cest může rozšířit a vyvolat gynekologické záněty a infekce. Voda v rybníce navíc může být znečištěná, problémem jsou hlavně bakterie, které se do vody mohou dostat z odpadní vody nebo z organicky hnojených polí. Předejít bakteriální infekci může pomoci důsledná intimní hygiena po koupání.

Ani voda v bazénu není v tomto ohledu zcela bez problémů. Chlor sice ničí mikroorganismy, zároveň ale zvyšuje pH a tím snižuje přirozenou obranyschopnost ženy proti kvasinkové infekci. Jak v případě přírodního koupání tak i v bazénu se ženy mohou chránit použitím tamponů obsahujících vazelínový olej, který vodu odpuzuje a chrání tak ženské intimní partie. Odolnost proti mykotickým infekcím pomohou zvýšit také vaginální probiotika a přípravky obnovující přirozené pH. Potrápí vás občas vaginální mykózy? Přečtěte si naše tipy na prevenci a léčbu kvasinkových infekcí.

Někteří lidé mohou mít obavy také z přenosu genitálních bradavic při koupání. Genitální bradavice se ale nepřenáší vodou. Přenáší se přímým kontaktem kůže s bradavicí, riziko přenosu je při sdílení ručníků.

Kůže v ohrožení Kůže v ohrožení

Naše kůže nás geniálně chrání před nepříznivými vlivy z prostředí. Pokud je ale porušená, může snadno vzniknout infekce. Na vině mohou být bakterie z vody. V neošetřované vodě mohou být bakterie jako zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), Pseudomonas aeruginosa nebo Clostridium perfringens. Riziko kožních infekcí je ale i v bazénech ošetřených chlorem.

Plísně a bradavice

Přenos kožních infekcí hrozí v prostorách okolo bazénů a sprchách, kde chodí lidé bosí. Strašákem jsou zde plísně nehtů a kůže a hlavně bradavice. Infekční částečky kůže z bradavice totiž mohou ulpívat například na dřevěných površích ale i na dlaždicích. Nestačí překrýt bradavice náplastí, jak si může mnoho lidí myslet. Náplast šíření infekce nedokáže zabránit. Obecně platí, že lidé nejen s bradavicemi, ale s každým aktivním infekčním onemocněním, by měli být ohleduplní a veřejné bazény nenavštěvovat, dokud se neuzdraví.

Nejvíce jsou bradavicemi a plísní nohou ohroženi lidé, kteří mají na kůži chodidel oděrky, otlaky, praskliny nebo kuří oka. Bradavice a kuří oka nejsou to stejné, zatímco bradavice jsou infekční, kuří oko vzniká na základě otlaku kůže například ze špatné obuvi. Jako prevence se vyplatí pořídit si k bazénu boty vhodné do sprchy. Tím to ale nekončí. Svoje boty důkladně čistěte a po koupání promazejte kůži krémem na nohy, aby se obnovila bariéra chránící proti plísni kůže.

Molusky

Puchýřky naplněné tekutinou, které svědí. Může jít o molusky. Molusky jsou nakažlivé virové onemocnění kůže. Objeví se nejčastěji u dětí, ale mohou postihnout i dospělé s oslabenou imunitou. Důležité je molusky neškrábat, infekce by se totiž mohla rozšířit. S dětskými moluskami se vždy vypravte za lékařem.

Alergie na vodu
Věděli jste, že i na vodu může vzniknout alergie? Alergie na vodu nebo také akvagenní kopřivka je velmi vzácné onemocnění, kdy vyvolává kontakt nemocného s vodou alergickou reakci. Tito lidé trpí vyrážkou z vody a to i v případě, že je voda úplně čistá. Příčina tohoto onemocnění není zcela objasněná. Alergie na vodu se nedá léčit, kopřivku z vody lze jen tlumit léky proti svědění a přípravky na bázi olejů k péči o pokožku.

Péče o oči Péče o oči

Při skotačení na koupališti voda může velmi snadno vniknout do očí. Často se dostane i pod plavecké brýle. Chránit oči před infekcí, která by mohla vést k oteklým očím nebo až k zánětu spojivek, dokážete pomocí očních kapek s antiseptickou složkou. Oči může dráždit také chlor. Při znečištění chlorované vody organickými látkami z lidského potu nebo moči totiž vznikají šiplavé chloraminy vyvolávající pálení a slzení očí z chloru. Podrážděným a červeným očím ulevte umělými slzami nebo očními kapkami s výtažky ze světlíku, který oko zklidňuje a působí protizánětlivě.

Nedejte vodě v uchu šanci Nedejte vodě v uchu šanci

Nejednou se stane, že poté, co vylezete z vody, vám zůstane zalehlé ucho. Voda v uchu je nejen nepříjemná, ale ve vlhkém prostředí se také daří bakteriím. Snadněji proto může vzniknout zánět zevního zvukovodu. Bolesti ucha po plavání se snažte vždy předejít správným vysušením uší. Lehněte si na chvíli na bok a vodu z ucha nechte vytéct nebo ucho vysušte gázovým čtverečkem. Pozor na úzké vatové tyčinky. K vysoušení uší se nehodí. Dostanete se s nimi sice dobře do ucha, ale můžete si přitom zatlačit do zvukovodu ušní maz. Raději si uši vysušujte správně a ušetřete si cestu s mazovou zátkou do ordinace otorinolaryngologa. K čištění uší používejte ušní spreje. Velmi vhodné jsou po plavání spreje do uší na ethanolové bázi jako například Normison, díky kterým uši dobře vysušíte. Vniknutí vody do ucha také můžete zabránit používáním chráničů sluchu do vody nebo klasickými voskovými špunty do uší.

Bolest uší nikdy nepodceňujte. Pokud děti bolí ouška, na nic nečekejte a vezměte je k lékaři. Případný zánět z ucha se u dětí totiž může rychle rozšířit.

Horké letní slunce nepodceňujte Horké letní slunce nepodceňujte

Každý ví, že pokožku je před sluncem potřeba chránit a vybaví se při cestě na koupaliště nějakým tím přípravkem na opalování. Proti horku je třeba se i přesto chránit a dbát na pitný režim, abyste si nepřivodili úpal nebo úžeh.

Nachlazení v horku nehrozí – omyl!

Chladná voda je v horku příjemná. V kombinaci s mokrými vlasy a zmrzlinou snadno přijde nachlazení s rýmou nebo zánětem nosohltanu, bolest v krku nebo i zánět středního ucha.

Pozor na křeče při plavání Pozor na křeče při plavání

Dehydratace v horkém počasí, únava, studená voda i přehřátí od sluníčka. To vše ještě spolu s nedostatkem hořčíku jsou důvody, proč plavce tak často trápí křeče. Nikdy proto při plavání své síly nepřeceňujte a vždy počítejte s tím, že vás křeč může postihnout.

Naopak to, že byste neměli plavat dříve než hodinu po jídle, protože krev se po jídle nahrne k žaludku a vám by kvůli tomu mohly dojít síly, je mýtus. Ale když si dáte po jídle před plaváním chvíli pauzu, možná se vyhnete nevolnosti od žaludku.

Naopak to, že nemáte skákat rozehřátí do vody, mýtus rozhodně není! Teplotní šok je velká zátěž na srdce, které v extrémních případech – třeba u lidí srdečním onemocněním – může selhat.

Koupání v těhotenství Koupání v těhotenství

Plavání je zdravý pohyb, který si mohou dopřát i nastávající maminky. Držet by se ale měly některých doporučení.

 • Plavání v těhotenství je vhodné, jen pokud probíhá těhotenství bez komplikací.
  Nepřetěžujte se a dávejte pozor na rotační pohyby.
 • Důrazně dbejte na intimní hygienu po koupání, v těhotenství jste totiž náchylnější k vaginálním infekcím. Preventivně můžete využít tampony s vazelínou. Také snadněji dochází k infekcí močových cest v těhotenství.
 • Vyhněte se vířivkám a horkým lázním.
 • Co se týče přírodních ploch ke koupání, plavejte jen tam, kde se kontroluje kvalita vody.
 • V těhotenství není vhodné otužování a koupání ve studené vodě.

Léky na bradavice a kuří okaSortiment na plísně a mykózu

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

SOLERO Olej na opalování s vitaminem E sprej SPF30 150ml

 • Kosmetika
 • Sezóna
 • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

329 Kč

EUCERIN SUN Regenerační gelový krém po opalování Sensitive Relief 200 ml

 • Dermokosmetika
 • Péče o tělo
 • Dárek k nákupu nad 850Kč
 • Sleva 36 %

Skladem na e‑shopu

559 Kč 359 Kč

Tampóny ochranné dámské Senta Protect 4ks

 • Intimita

Skladem na e‑shopu

89 Kč

MedPlaster Náplast AQUA stop elastic 2 vel. 20ks

 • Zdravotnický prostředek
 • První pomoc
 • Dárek při nákupu nad 399Kč

Skladem na e‑shopu

49 Kč

Quies Silik.chrániče sluchu pro děti 3páry-plavání

 • Vše pro dítě
 • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

159 Kč

Ladival dětská alergická pokožka gel OF50+ 200ml

 • Dermokosmetika
 • Sezóna
 • Akce
 • Sleva 11 %

Skladem na e‑shopu

569 Kč 509 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  21. 07. 2019

  Prevence zánětu uší po plavání

  Dobrý den,
  poprvé a doufám, že i naposledy, jsem prožila nehezký zánět uší způsobený nejspíš špatnou péčí o uši po plavání.
  Doporučíte mi prosím nějaké kapky, které vysušují uši po plavání? Neexistuje například nějaká mast, která by se do uší dala před plaváním, aby se zabránilo vniknutí vody do uší?
  Špunty do uší používám, ale nikdy nejsou stoprocentní.

  Dobrý den,

  mast do ucha, která by bránila vniknutí bohužel neexistuje. Po každém plavání bych doporučila použít protizánětlivé kapky Dolorgit, které by měly zabránit rozvoji infekce a zánětu. Důsledně provádějte ušní hygienu ušním sprejem např. značka Aurecon dry a pouze vchod do ucha vytírejte ručníkem. Tento sprej je určen k vysušení ucha od vody. Nepoužívejte tyčinky do uší, ty dráždí sliznici ucha a podporují rozvoj zánětu.

  DOLORGIT

  AURECON DRY SPREJ

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  07. 08. 2020

  Co doporučujete na plíseň na nohou?

  Dobrý den, co by jste mi doporučil/a na plíseň mezi prsty u nohou? Mám mast na předpis a potřebovala bych něco bez předpisu.

  Dobrý den, 

  doporučuji Vám Exoderil krém, nanášejte jej pravidelně 1 denně ideálně večer po koupeli. Krém je potřeba nanášet ještě minimálně 14 dní po vymizení veškerých příznaků, aby se zabránilo návratu mykózy. Další možnou volbou je Lamisil krém. Aplikace je stejná jako u Exoderilu. Vhodná je také desinfekce obuvi přípravkem Demycan 1x denně, tento sprej můžete použít i na kůži nohou. Obecně se plísňová onemocnění léčí v řádu týdnů až měsíců, proto je vhodná dlouhodobá léčba bez přerušení, i když se Vám bude zdát, že nedochází ke zlepšení tak rychle. 

  Exoderil krém

  Lamisil

  Demycan sprej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  07. 03. 2022

  Pero na odstranění bradavic

  Hezký den, lze prosím toto pero použít i na bradavičku pod vlasy? Děkuji,
  https://www.benu.cz/endwarts-pen-3ml-pero-k-odstraneni-bradavic

  Dobrý den,

  pero je určeno k použití pouze na končetinách. Obecně samoléčba bradavic jinde na těle než právě na rukách a nohách není vhodná, bradavici ve vlasech si nechte odstranit u lékaře. 

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  07. 06. 2022

  Jaký přípravek na opalování používat při sluneční alergii?

  Dobrý den,
  prosím, jaký opalovací přípravek byste mi doporučili, když mám vyrážku ze sluníčka? Poletím k moři a nechci mít problém. Moc děkuji.

  Dobrý den, 

  opalovací přípravek speciálně vyvinutý pro pokožku citlivou na slunce je EUCERIN SUN Gel proti sluneční alergii SPF50 150 ml. Je to krémový gel, který lze použít na pokožku obličeje i těla a chrání ji jak před vznikem sluneční alergie, tak před jejím poškozením.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Intimita
  03. 07. 2022

  Použití tampónů Senta protect při menstruaci

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Zrovna, když jedeme na dovolenou tak mám dostat menstruaci. Tak by mě zajímalo jestli můžu tyto tampony použít i během menstruace nebo až ke konci jak se tu píše? Žádný rybník ani moře. Klasický zahradní bazén. Děkuji moc za odpověď.

  Dobrý den,

  SENTA PROTECT ochranné tampóny na koupání jsou napuštěny vysoce kvalitním vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti a tím ztěžuje proniknutí vody do pochvy. Chrání ženské intimní oblasti při koupání a plavání a výrazně snižují vniknutí např. chlorované nebo znečištěné vody.Tyto tampóny je možné použít skutečně až ke konci menstruace, kdy je menstruace slabá. Nejsou určené k zachycení menstruačního krvácení, ale k ochraně před infekcí z vody. 

  S pozdravem

  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.