Mykózy a plísně kůže a nehtů

MYKÓZY A PLÍSNĚ KŮŽE A NEHTŮ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mykóza kůže a nehtů je infekční onemocnění, které je způsobeno houbami, především dermatofyty nebo kvasinkami. Jedná se o mikroorganismy, které se rychle množí v teple a vlhku.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

4 minuty čtení


Jak poznat příznaky mykózy? Jak poznat příznaky mykózy?

Poznat plísňové onemocnění může být na první pohled obtížné. Na kůži může vyskočit svědivá vyrážka, postižený člověk někdy popisuje až pálení kůže. Kůže navíc bývá zarudlá. Mykóza ale může vypadat jako "pouze" velmi vysušená praskající pokožka, jejíž stav se nelepší ani důkladným promazáváním. Objevují se také puchýře. 

Mykózy dle původce Mykózy dle původce

 • Dermatofytózy – jsou nejčastějším původcem mykóz. Způsobují je mikroskopické houby – dermatofyty, které napadají povrchové vrstvy pokožky, nehty a vlasy.
 • Kandidózy – způsobují je kvasinky např. Candida albicans. Nejčastěji se vyskytují u žen, kojenců a malých dětí.

K nákaze může lehce dojít ve vlhkém prostředí, kde se pohybuje hodně lidí – v bazénech, saunách nebo sprchách. Infekce se může šířit přímým kontaktem s nakaženým, nebo společně používanými předměty – například sdíleným ručníkem. K nákaze jsou náchylnější lidé s oslabenou imunitou nebo lidé trpící jiným onemocněním jako cukrovka, obezita, lupénka.

 

BENU tip: Jak předcházet dalším problémům spojeným s letním koupáním se dočtete v našem článku Letní koupání – pozor na bradavice, plísně i infekce z koupaliště.

Kde se mykóza objevuje? Kde se mykóza objevuje?

 

 • Mykóza na nohou 

Jedná se o nejčastější dermatofytózu. Vyskytuje se až u 50% populace a má tendenci se vracet. Projevuje se načervenalou kůží mezi prsty na nohu, která svědí a praská. Pokud problém přejde v mykózu chodidel, tvoří se praskliny i na ploskách nohou.

 • Mykóza nehtů (Onychomykóza)

Plíseň může postihnout také nehty, nejčastěji se objevuje mykóza nehtů na nohách. Nehet bývá matný, bělavý, nažloutlý, lomivý, drolivý a může se oddělovat od nehtového lůžka. Méně často se objevuje i mykóza nehtů na rukách. Léčba plísně nehtů bývá velmi zdlouhavá. Původci plísní nehtů totiž pronikají hluboko do jeho struktury a k plísni pod nehtem léky obtížně pronikají. Při nedostatečném doléčení se infekce vracejí!

 • Mykóza vlasové pokožky

Plísně napadají i pokožku hlavy. Bojujte proti nim léčebným šamponem

 • Mykózy sliznic a plísňová onemocnění kůže. 

Kožní mykóza se nejčastěji objeví na místech, která jsou namáhaná. To je případ mykóz na prstech. Příliš časté mytí a dráždivé mycí prostředky totiž oslabují kožní bariéru. Běžná je i mykóza mezi prsty, kde navíc dochází k zapaření. V důsledku zapaření se objevuje i mykóza tříslech. U žen se může objevit mykóza pod prsy. 

Plísním se daří i na sliznicích. Propuknout může mykóza v ústech. U miminek jde o tzv. moučnivku, která se může přenést i na bradavky i z bradavek zpět do pusinky dítěte. Dospělé v důsledku ústních mykóz trápí bílý povlak na jazyku a zarudnutí sliznice. Plíseň na jazyku a v ústní dutině propuká většinou u lidí s oslabenou imunitou.

Kvasinky u žen způsobují vaginální mykózu. Protože je kvasinková infekce přenosná, měl by pár kvůli poševní infekci sexuálně abstinovat, aby u partnera kvasinky nevyvolaly mykózu penisu.

Prevence proti mykóze a plísni kůže a nehtů Prevence proti mykóze a plísni kůže a nehtů

Vhodnou prevencí proti kožním mykózám je udržovat pokožku v suchu a bránit jejímu zapaření. Podporujte svou imunitu, protože mykózy propukají hlavně při jejím oslabení. (U žen například hrozí propuknutí mykózy po antibiotikách kvůli narušení přirozené poševní mikroflóry. Kvůli hormonálním změnám také trápí ženy častěji mykózy v těhotenství).

 Doporučuje se omezit konzumaci cukru. Držet se můžete i několika rad, jak přecházet plísni kůže a nehtů na nohou. 

 • Dezinfikujte obuv antimykotickým sprejem.
 • Obouvejte si vždy pouze vlastní obuv.
 • Nechoďte naboso v místech jako jsou sauny, bazény nebo společné sprchy.

Léčba mykózy a plísní  Léčba mykózy a plísní 

V lékárně jsou volně dostupné antimykotické přípravky o péči o nohy ve formě mastí, krému, roztoků, laků na nehty. Ve všeobecnosti platí, že po vymizení mykózy je potřeba na dané místo aplikovat antimykotikum ještě 14 dnů poté, aby se zabránilo recidivě.

 • Bifonazolum (CANESPOR KRÉM, CANESPOR SADA NA NEHTY) – doporučuje se použít při plísňových onemocněních vyvolaných dermatofyty, či kvasinkami.  Výhodou krému je, že jej stačí natírat 1 x denně.
 • Clotrimazolum (CANESTEN KRÉM, CANDIBENE SPRAY) – krém se nanáší 2-3 x denně a může se používat i na slizniční a vaginální mykózy.
 • Naftifini hydrochloridum (EXODERIL ROZTOK) – vyznačuje se rychlým účinkem na potlačení svědění. Výhodou je, že má i antibakteriální účinek.
 • Chytrá houba (PYTHIE BIODEUR NAIL) – jedná se o biologický přípravek, který obsahuje houbu. Houba proniká do buněk plísní a z nich pro sebe rychle vysává živiny. Po vyléčení odumírá a odrůstá s nehtem.
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Vlasy a Nehty
  06. 08. 2019

  Plíseň na nehtech

  Udělala se mi na nehtech plíseň, co je nejvíce účinné na její odstranění

  Dobrý den,

  léčba nehtové plísně je běh na dlouhou trať. Vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Je třeba počítat s tím, že léčba bude trvat 1/2 roku i déle. Pokud je nehet postižen více než z 1/4, tak se objednejte ke kožnímu lékaři.

  Z volně dostupných léků je vhodný na léčbu Exoderil roztok nebo Canespor sada.

  Exoderil se aplikuje 2krát denně přímo kápnutím z lahvičky na nehet a okolí. Nechte zaschnout. Před použitím přípravku by nohy měly být umyté a osušené. Nehet je vhodné zdrsňovat jednorázovými pilníky, které pak nepoužívejte na zdravé nehty. U Canesporu sady je důležité 10 min nehet namáčet ve vodě. Poté osušit. Krém nanést jen na nehet ne na kůži, aby nedošlo k podráždění. Poté přelepte náplastí. Toto se má provádět 1krát denně.  Po odstranění nehtu se pokračuje v používání Canespor krému 1krát denně.
  Na mytí jsou vhodná dezinfekční mýdla např. se stříbrem - Dermasilver. Na koupaliště.. je vhodné nosati obuv. Nezapomínejte na dezinfekci obuvi, ponožek i nohou např. Topgold antimikrobiální sprej.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Exoderil roztok
  Canespor sada na nehty
  Dermasilver
  Top gold sprej

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, Na Příkopě, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  07. 08. 2020

  Co doporučujete na plíseň na nohou?

  Dobrý den, co by jste mi doporučil/a na plíseň mezi prsty u nohou? Mám mast na předpis a potřebovala bych něco bez předpisu.

  Dobrý den, 

  doporučuji Vám Exoderil krém, nanášejte jej pravidelně 1 denně ideálně večer po koupeli. Krém je potřeba nanášet ještě minimálně 14 dní po vymizení veškerých příznaků, aby se zabránilo návratu mykózy. Další možnou volbou je Lamisil krém. Aplikace je stejná jako u Exoderilu. Vhodná je také desinfekce obuvi přípravkem Demycan 1x denně, tento sprej můžete použít i na kůži nohou. Obecně se plísňová onemocnění léčí v řádu týdnů až měsíců, proto je vhodná dlouhodobá léčba bez přerušení, i když se Vám bude zdát, že nedochází ke zlepšení tak rychle. 

  Exoderil krém

  Lamisil

  Demycan sprej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  01. 08. 2022

  Je dobré koloidní stříbro na mykotické potíže?

  působí prosím kol.stříbro na mykozu na nohách, použila jsem chytrou houbu, ale plíseň se vrací. Děkuji

  Dobrý den, 

  koloidní stříbro je na mykózu vhodné v ředění 40ppm. Nejlépe vybírejte přípravek ve spreji pro snadnou aplikaci. Chodidlo řádně umyjte a osušte. Aplikujte koloidní stříbro lehkým nástřikem přímo na danou oblast chodidla a nechte zaschnout. Zároveň doporučujeme ošetřit nástřikem vnitřní prostor používané obuvi a tuto nechat alespoň 24 hodin "odpočinout". Pro vyšší efekt je vhodné stejným způsobem ošetřit i ponožky. Tuto aplikaci provádějte minimálně po dobu dvou týdnů. Ošetřující účinky koloidního stříbra se projeví již během prvních dnů této aplikace.

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.