Jak správně ošetřit kousnutí od hmyzu?

JAK SPRÁVNĚ OŠETŘIT KOUSNUTÍ OD HMYZU?

PharmDr. Ivana Lánová

PharmDr. Ivana Lánová

Pokousání nebo poštípání hmyzem patří především během letních měsíců mezi naprosto běžná zranění. Kromě otoků a nepříjemně svědících zarudlých ran, které se obvykle po útoku těchto drobných živočichů na těle objeví, se však může u člověka projevit také silná alergická reakce. Proto je dobré vědět, jak kousnutí a štípnutí od hmyzu správně ošetřit a co dělat, pokud se projeví příznaky alergie.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Cestování

Nepříjemné zdravotní komplikace může způsobit pokousání od štěnic a blech nebo také poštípání od komárů, vos či včel. Tyto rány je nejlepší omýt mýdlem a vodou, přiložit na místo studený obklad a dále ošetřit pomocí přípravků po bodnutí hmyzem. Při silnější reakci je možno podat i volně dostupná antihistaminika ve formě tablet a kapek. Před jejich použitím si vždy pozorně přečtěte příbalový leták

Štěnice Štěnice

Štěnice jsou nepříjemné parazity z řad polokřídlého hmyzu, kteří se živí krví obratlovců a mohou člověku způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Svým vzhledem mohou tyto ploštice bez křídel připomínat jablečná jadérka a jejich přítomnost v domácnosti člověk pozná především podle trusu v podobě drobných černých teček,případně přítomnosti hnízd v záhybech matrací nebo škvírách nábytku. V českém prostředí patří mezi nejrozšířenější druhy štěnice domácí, která se podle obvyklého místa výskytu označuje někdy také jako štěnice postelová. 

Jak poznáte kousnutí od štěnice?

Kousnutí od štěnice si člověk může na první pohled snadno splést s poštípáním od komára či blechy. Jedná se o zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed, které obvykle měří několik milimetrů až jeden centimetr a najdete ho hlavně na pažích, zádech nebo krku. Místo osamocených ran se však kousnutí na kůži většinou vyskytují v řadě po třech či po pěti (tvoří cestičku). 

Po kousnutí od štěnice kůže obvykle zarudne, mírně oteče a začne nepříjemně svědit. K tomu může dojít po několika hodinách nebo dokonce i za několik dní. Sliny štěnic u mnoha lidí navíc způsobují výrazné kožní reakce v podobě velkých ložisek menších či větších puchýřků naplněných tekutinou, které po rozškrábání mohou začít hnisat, špatně se hojí a lékaři je často zaměňují za kopřivku.

Jaké přípravky pomáhají na kousnutí od štěnice?

Pokud kousnutí od štěnice nepřestává svědit a pálit, na kůži se objeví velké hnisající puchýře, dojde k zanícení ran vlivem škrábání nebo se projeví silná alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Co se týče běžných ran, k jejich ošetření se obvykle používají chladivé obklady, citronová šťáva, směs vody s jedlou sodou nebo některý z těchto přípravků:

 • Gel po poštípání hmyzem – zklidňuje a regeneruje pokožku po pokousání hmyzem
 • Octanové sáčky – připravený roztok má po nanesení na pokožku  příjemný chladivý účinek
 • Propolisová mast – vhodná pro ošetření hmyzích kousnutí a zahnisaných ranek
 • ASEPT sprej – zklidňuje pokožku po pokousání hmyzem a celkově ji revitalizuje

Pokud se štěnic ve své domácnosti člověk nezbaví, bude na své kůži nacházet stále nová kousnutí. Likvidace štěnic svépomocí však není možná, jelikož obvykle na běžně dostupné insekticidní postřiky nereagují nebo se dokonce ještě více rozšíří po zasaženém objektu. Na hubení štěnic je proto nutné pozvat odbornou firmu.

Blechy Blechy

Blechy jsou drobný skákájíci hmyz. V minulosti byla nejrozšířenějším parazitem blecha obecná, v dnešní době však převažuje výskyt blechy psí (Ctenocephalides canis) a blechy kočičí (Ctenocephalides felis). Lidé si obvykle jejich přemnožení spojují s domácími mazlíčky, tento drobný bezkřídlý skákavý hmyz však napadá i jiné teplokrevné živočichy včetně člověka, živí se jejich krví a přenáší nebezpečná onemocnění, jako je například tularémie nebo bartonelóza.

Blecha si na lidské kůži vytváří cestičky a její štípance se proto obvykle vyskytují v řadě za sebou (rány od blech a štěnic jsou hodně podobné), a to nejčastěji v oblasti zad, trupu, krku, paží a nohou. Samotné kousnutí není obvykle cítit a reakce na kůži se projeví až po několika hodinách. Jedná se o zhruba 1 centimetr velký červený flek s krvavým centrem, který svědí a mnohdy dokonce i pálí. 

Bleší kousnutí byste nikdy neměli škrábat, aby nedošlo k zanesení infekce a zanícení ran. Místo naopak omyjte teplou mýdlovou vodou a vydezinfikujte. Abyste se zbavili nepříjemného otoku, na rány můžete přiložit chladivý sáček, list aloe vera, nebo je ošetřit pomocí některého z těchto přípravků:

 • Fenistil gel – zmírňuje svědění při poštípání hmyzem
 • Octanový gel – zklidňuje podrážděnou pokožku a napomáhá zmírnit otok
 • Tea Tree olej – přírodní tinktura, která působí protizánětlivě a má znecitlivující účinky
 • Kortizonová mast Hydrocotison – tlumí alergické projevy, svědění a zarudnutí kůže

Komáři Komáři

Tento drobný hmyz patří do řádu dvoukřídlých. Jeho zástupci se živí nektarem, sají ovšem také krev teplokrevných živočichů a zároveň často přenáší velice nebezpečná onemocnění. Ačkoliv v našich zeměpisných šířkách se člověk může setkat pouze s druhy, které nepředstavují příliš velkou hrozbu, v exotických destinacích jsou komáři zodpovědní za šíření malárie, horečky dengue či žluté zimnice.

Reakce na poštípání od komára bývá obvykle mírná a obejde se bez větších zdravotních komplikací. Rána zarudne, objeví se pupínek o velikosti až jeden centimetr a okolí vpichu začne nepříjemně svědit či pálit. U zdravého člověka tyto problémy během několika dnů odezní, citlivějším jedincům však může komáří štípanec způsobit alergickou reakci, která se obvykle projevuje vznikem otoků, výsevem kopřivky po celém těle, zánětem lymfatických cév, zduřením uzlin a celkovou slabostí.

Běžné komáří štípance není třeba nijak speciálně léčit. Jestliže se však svědění nedá snést, je dobré na rány omýt  mýdlem a vodou, přiložit na ně chladivý obklad a ošetřit je také pomocí běžně dostupných lokílních antihistaminik.

Které přípravky pomáhají při komářím štípnutí?

 • Fenistil gel - zmírňuje svědění a podráždění kůže
 • Sněhurka chladivý gel – užívá se pro osvěžení a regeneraci bolavých míst po bodnutí hmyzem
 • Kosmín po bodnutí hmyzem – bylinná mast s tea tree olejem, heřmánkem a mentolem chladí a zklidňuje pokožku
 • Afer bite - tlumí pálení a svědění, zamezí vzniku otoku po bodnutí nebo kousnutí hmyzem, ale i po žahnutí kopřivou nebo medúzou

Vosy a včely Vosy a včely

Oba tyto druhy se řadí mezi zástupce blanokřídlého hmyzu. Mají typické černo-žluté zbarvení, dvě výrazná tykadla na hlavě, tři páry nohou, a pokud se jedná o dělnice nebo královny, na jejich zadečku se nachází také žihadlo napojené na jedovou žlázu. Zatímco vosy však mají tenké lesklé tělo bez chloupků a mohou bodnout i opakovaně, včely jsou mohutnější, jejich chlupaté žihadlo mají pokryto zpětnými háčky, které znemožňují jeho vytažení z rány po bodnutí. Včela si po bodnutí žihadlo vytrhne a umírá. Po bodnutí včelou je důležité co nejdříve odstranit žihadlo (nejlépe do 20 sekund), protože jed se z něj uvolňuje postupně.

Jakmile dojde k bodnutí od vosy nebo včely, tento drobný hmyz do lidského těla vypustí svůj jed, který je zodpovědný za bolestivou reakci. Kromě silné bolesti v místě vpichu však může dojít také k zarudnutí, svědění, výsevu kopřivky nebo vzniku menších či větších otoků. Pokud se jedná o normální reakci, potíže by měly během několika hodin odeznít. 

Jak ošetřit vosí či včelí bodnutí?

Ránu je dobré nejprve omýt  mýdlem a vodou a případně přiložit studený obklad. Jestliže místo nepříjemně svědí nebo se objeví velký otok, je vhodné ho ošetřit pomocí chladivé masti nebo volně prodejných antihistaminik. K dispozici jsou například tyto přípravky:

 • Fenistil gel - zmírňuje svědění a podráždění kůže
 • Octanový krém – pomáhá proti svědění a zmírňuje otoky
 • Tekutý pudr – zklidňuje pokožku a tlumí pocity svědění při kopřivce nebo bodnutí hmyzem
 • URGO Filmogel po bodnutí hmyzem– tekuté krytí, které zabraňuje škrábání a zklidňuje pokožku

Co se týče antialergik, nepříjemné svědění a kopřivku mohou zmírnit také tyto léky:

 • Zyrtec - tablety nebo kapky 
 • Xyzal - tablety
 • Zodac - tablety nebo kapky
 • Fenistil - kapky

U některých lidí může včelí nebo vosí štípanec vyvolat silnou alergickou reakci. Ta se obvykle projevuje rychle se šířící červenou vyrážkou, nevolností, zrychleným pulsem a prudkým poklesem krevního tlaku. Dále se mohou dostavit polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí nebo dokonce anafylaktický šok a srdeční zástava. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a aplikovat pacientovi adrenalin v podobě injekčního pera, které by měli alergici neustále nosit u sebe.

Proti komárům, klíšťatům i blechám se lze chránit pomocí repelentů. Repelent je chemická látka, která se aplikuje na kůži, oděv či jiné povrchy a odpuzuje hmyz. Bohužel žádný repelent nepůsobí proti hmyzu, který má žihadlo.  

Vše na alergie Přípravky po bodnutí hmyzem

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  06. 05. 2020

  Jak ošetřit miminku poštípání od komáře?

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat čím mam natřít 4 měsíčnímu miminku kousance od komáry děkuji

  Dobrý den,

  na štípanutí od hmyzu lze bez obav u takto malých dětí používat Fenistil, buďto lokálně ve formě gelu, či v kapkách (zde ale pouze po konzultaci s lékařem). U gelu se nanáší malé množství 2-4x denně na podrážděnou pokožku, kapky se dávkují vždy podle hmotnosti. 

  fenistil-1mg-g-gel
  fenistil-peroralni-kapky

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  28. 04. 2020

  Lze Atix používat u mladších dětí?

  Dobrý den, je možné přípravek Atix použít u dvouletého dítěte. Děkuji za odpověď, hezký den.

  Dobrý den,

  tento přípravek je relativně bezpečný, nicméně mladší děti mohou mít pokožku citlivější a mohl by ji tudíž podráždit chladem. Doporučil bych tedy v okolí klíštěte nanést krém či mast, která vytvoří bariéru a v širším okolí zakrýt pokožku látkou (triko, ručník aj.). Určitě po odstranění klíštěte aplikujte na místo desinfekci a pozorujte pár dní, zda-li nedochází k výrazným změnám ložiska.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  04. 10. 2020

  Co použít na bodnutí od hmyzu u dvouletého dítěte ?

  Dobrý den, je tento přípravek Phyteneo Roztok po bodnutí hmyzem (roll on) 10 ml vhodný i pro děti mladší dvou let? Děkuji

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Ivana K. 14. 7. 2020 5

  Ty chladivé gely jsou fakt dobrý tip. Sportuji, mám je doma a nikdy mě nenapadlo je na svědivé štípnutí použít. dík!