JAK SPRÁVNĚ OŠETŘIT KOUSNUTÍ OD HMYZU?
Pokousání nebo poštípání hmyzem patří především během letních měsíců mezi naprosto běžná zranění. Kromě otoků a nepříjemně svědících zarudlých ran, které se obvykle po útoku těchto drobných živočichů na těle objeví, se však může u člověka projevit také silná alergická reakce. Proto je dobré vědět, jak kousnutí a štípnutí od hmyzu správně ošetřit a co dělat, pokud se projeví příznaky alergie.
5 minut čtení
Nepříjemné zdravotní komplikace může způsobit pokousání od štěnic a blech nebo také poštípání od komárů, ovádů, muchniček, vos či včel. Tyto rány je nejlepší omýt mýdlem a vodou, přiložit na místo studený obklad a dále ošetřit pomocí přípravků po bodnutí hmyzem. Při silnější reakci je možno podat i volně dostupná antihistaminika ve formě tablet a kapek. Před jejich použitím si vždy pozorně přečtěte příbalový leták.
Štípance od štěnic
Štěnice jsou nepříjemní parazité z řad polokřídlého hmyzu, kteří se živí krví obratlovců a mohou člověku způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Svým vzhledem mohou tyto ploštice bez křídel připomínat jablečná jadérka a jejich přítomnost v domácnosti člověk pozná především podle trusu v podobě drobných černých teček, případně přítomností hnízd v záhybech matrací nebo škvírách nábytku. V českém prostředí patří mezi nejrozšířenější druhy štěnice domácí, která se podle obvyklého místa výskytu označuje někdy také jako štěnice postelová.
Jak poznáte kousnutí od štěnice?
Kousnutí od štěnice si člověk může na první pohled snadno splést s poštípáním od komára či blechy. Jedná se o zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed, které obvykle měří několik milimetrů až jeden centimetr a najdete ho hlavně na pažích, zádech nebo krku. Místo osamocených ran se však kousnutí na kůži většinou vyskytují v řadě po třech či po pěti (tvoří cestičku).
Po kousnutí od štěnice kůže obvykle zarudne, mírně oteče a začne nepříjemně svědit. K tomu může dojít po několika hodinách nebo dokonce i za několik dní. Sliny štěnic u mnoha lidí navíc způsobují výrazné kožní reakce v podobě velkých ložisek menších či větších puchýřků naplněných tekutinou, které po rozškrábání mohou začít hnisat, špatně se hojí a lékaři je často zaměňují za kopřivku.
Jaké přípravky pomáhají na kousnutí od štěnice?
Pokud kousnutí od štěnice nepřestává svědit a pálit, na kůži se objeví velké hnisající puchýře, dojde k zanícení ran vlivem škrábání nebo se projeví silná alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Co se týče běžných ran, k jejich ošetření se obvykle používají chladivé obklady, citronová šťáva, směs vody s jedlou sodou nebo některý z těchto přípravků:
- Gel po poštípání hmyzem – zklidňuje a regeneruje pokožku po pokousání hmyzem
- Octanové sáčky – připravený roztok má po nanesení na pokožku příjemný chladivý účinek
- Propolisová mast – vhodná pro ošetření hmyzích kousnutí a zahnisaných ranek
- ASEPT sprej – zklidňuje pokožku po pokousání hmyzem a celkově ji revitalizuje
Pokud se štěnic ve své domácnosti člověk nezbaví, bude na své kůži nacházet stále nová kousnutí. Likvidace štěnic svépomocí však není možná, jelikož obvykle na běžně dostupné insekticidní postřiky nereagují nebo se dokonce ještě více rozšíří po zasaženém objektu. Na hubení štěnic je proto nutné pozvat odbornou firmu.
Štípanec od blechy
Blechy jsou drobný skákající hmyz. V minulosti byla nejrozšířenějším parazitem blecha obecná, v dnešní době však převažuje výskyt blechy psí (Ctenocephalides canis) a blechy kočičí (Ctenocephalides felis). Lidé si obvykle jejich přemnožení spojují s domácími mazlíčky, tento drobný bezkřídlý skákavý hmyz však napadá i jiné teplokrevné živočichy včetně člověka, živí se jejich krví a přenáší nebezpečná onemocnění, jako je například tularémie nebo bartonelóza.
Blecha si na lidské kůži vytváří cestičky a její štípance se proto obvykle vyskytují v řadě za sebou (rány od blech a štěnic jsou hodně podobné), a to nejčastěji v oblasti zad, trupu, krku, paží a nohou. Samotné kousnutí není obvykle cítit a reakce na kůži se projeví až po několika hodinách. Jedná se o zhruba 1 centimetr velký červený flek s krvavým centrem, který svědí a mnohdy dokonce i pálí.
Bleší kousnutí byste nikdy neměli škrábat, aby nedošlo k zanesení infekce a zanícení ran. Místo naopak omyjte teplou mýdlovou vodou a vydezinfikujte. Abyste se zbavili nepříjemného otoku, na rány můžete přiložit chladivý sáček, list aloe vera, nebo je ošetřit pomocí některého z těchto přípravků:
- Fenistil gel – zmírňuje svědění při poštípání hmyzem
- Octanový gel – zklidňuje podrážděnou pokožku a napomáhá zmírnit otok
- Tea Tree olej – přírodní tinktura, která působí protizánětlivě a má znecitlivující účinky
- Kortizonová mast Hydrocotison – tlumí alergické projevy, svědění a zarudnutí kůže
Štípnutí od komára
Tento drobný hmyz patří do řádu dvoukřídlých. Jeho zástupci se živí nektarem, sají ovšem také krev teplokrevných živočichů a zároveň často přenáší velice nebezpečná onemocnění. Ačkoliv v našich zeměpisných šířkách se člověk může setkat pouze s druhy, které nepředstavují příliš velkou hrozbu, v exotických destinacích jsou komáři zodpovědní za šíření malárie, horečky dengue či žluté zimnice.
Reakce na poštípání od komára bývá obvykle mírná a obejde se bez větších zdravotních komplikací. Rána zarudne, objeví se pupínek o velikosti až jeden centimetr a okolí vpichu začne nepříjemně svědit či pálit. U zdravého člověka tyto problémy během několika dnů odezní, citlivějším jedincům však může komáří štípanec způsobit alergickou reakci, která se obvykle projevuje vznikem otoků, výsevem kopřivky po celém těle, zánětem lymfatických cév, zduřením uzlin a celkovou slabostí.
Běžné komáří štípance není třeba nijak speciálně léčit. Jestliže se však svědění nedá snést, je dobré rány omýt mýdlem a vodou, přiložit na ně chladivý obklad a ošetřit je také pomocí běžně dostupných lokálních antihistaminik.
Které přípravky pomáhají při komářím štípnutí?
- Fenistil gel - zmírňuje svědění a podráždění kůže
- Sněhurka chladivý gel – užívá se pro osvěžení a regeneraci bolavých míst po bodnutí hmyzem
- Kosmín po bodnutí hmyzem – bylinná mast s tea tree olejem, heřmánkem a mentolem chladí a zklidňuje pokožku
- After bite - tlumí pálení a svědění, zamezí vzniku otoku po bodnutí nebo kousnutí hmyzem, ale i po žahnutí kopřivou nebo medúzou
Kousnutí ovádem
Dotěrní společníci, kteří se k vám hlavně večer rádi připojí na procházce u rybníka, jsou ovádi. Tento opravdu dotěrný dvoukřídlý hmyz se vyskytuje prakticky po celém světě. V České republice žije několik druhů ovádů. Určitě znáte alespoň toho nejznámějšího – ováda hovězího. Kousnutí od ováda je velmi bolestivé. Do rány ovádi zanesou látku, která brání srážení krve, po štípnutí proto často zůstane krvavá ranka. Okolo ovádího kousnutí vyskočí červený svědivý pupen.
Jak ošetřit kousnutí od ováda?
U ošetření ovádího kousnutí uplatněte stejné zásady, jako třeba při kousnutí od komára. Ránu vydezinfikujte nebo omyjte mýdlovou vodou. Postižené místo neškrábejte. Na otok a svědění pomůže chlazení rány nebo natírání gelem na ošetření štípanců např. Psilo-balsam. Ovádí kousnutí může zapříčinit silnou alergickou reakci, v takovém zavolejte lékařskou pomoc. Ovádi mohou být přenašeči nemocí jako je například tularémie.
Kousnutí muchničkou
Muchnička vypadá jako malá tmavá muška s drobnými žlutými flíčky. Po kousnutí od ní ale může zůstat na kůži malá krvavá ranka. Později místo oteče a silně svědí, protože sliny muchniček obsahují agresivní látky například histamin nebo hormony prostaglandiny. Tato reakce se ale může projevit až za 2-3 dny po štípnutí muchničkou. Právě silné svědění, které nutí neustále postižené místo škrábat, a otevřená ranka po štípnutí, otevírají cestu pro průnik infekce. Infekce kůže může vést i k závažným komplikacím a vyžadovat léčbu antibiotiky.
Co pomáhá na štípnutí od muchničky?
Kousnutí od muchničky je bolestivé. Předcházejte mu proto používáním repelentů. Co se týče oblečení, muchničky vyhledávají tmavé barvy. Ochrání vás dlouhé rukávy. Muchničky se obvykle drží v okolí vodních toků, dokáží ale překonávat velké vzdálenosti. Při hledání hostitele dokáže muchnička uletět i více než 10 km. Obtěžují své oběti hlavně ráno a večer. S příchodem podzimního počasí zůstávají déle aktivní než komáři.
Jak postupovat, pokud vás štípne muchnička?
- Místo po štípnutí vydezinfikujte
- Neškrábejte postižené místo
- Proti svědění místo po kousnutí muchničkou chlaďte nebo aplikujte gel s antihistaminikem
Kousnutí od muchničky může vyvolat silnou alergickou reakci. V případě velkého otoku lze podávat antihistaminika. Pokud se objeví projevy jako dušnost nebo malátnost, vyhledejte lékaře. Mohlo by jít o nebezpečný anafylaktický šok.
V našich zeměpisných šířkách muchničky nepřenáší žádná onemocnění. Jinak je tomu v tropických oblastech, kde muchničky mohou přenášet parazita způsobujícího tzv. říční slepotu.
Vosí a včelí bodnutí
Oba tyto druhy se řadí mezi zástupce blanokřídlého hmyzu. Mají typické černo-žluté zbarvení, dvě výrazná tykadla na hlavě, tři páry nohou, a pokud se jedná o dělnice nebo královny, na jejich zadečku se nachází také žihadlo napojené na jedovou žlázu. Zatímco vosy však mají tenké lesklé tělo bez chloupků a mohou bodnout i opakovaně, včely jsou mohutnější, jejich chlupaté žihadlo mají pokryto zpětnými háčky, které znemožňují jeho vytažení z rány po bodnutí. Včela si po bodnutí žihadlo vytrhne a umírá. Po bodnutí včelou je důležité co nejdříve odstranit žihadlo (nejlépe do 20 sekund), protože jed se z něj uvolňuje postupně.
Jakmile dojde k bodnutí od vosy nebo včely, tento drobný hmyz do lidského těla vypustí svůj jed, který je zodpovědný za bolestivou reakci. Kromě silné bolesti v místě vpichu však může dojít také k zarudnutí, svědění, výsevu kopřivky nebo vzniku menších či větších otoků. Pokud se jedná o normální reakci, potíže by měly během několika hodin odeznít.
Jak ošetřit vosí či včelí bodnutí?
Ránu je dobré nejprve omýt mýdlem a vodou a případně přiložit studený obklad. Jestliže místo nepříjemně svědí nebo se objeví velký otok, je vhodné ho ošetřit pomocí chladivé masti nebo volně prodejných antihistaminik. K dispozici jsou například tyto přípravky:
- Fenistil gel - zmírňuje svědění a podráždění kůže
- Octanový krém – pomáhá proti svědění a zmírňuje otoky
- Tekutý pudr – zklidňuje pokožku a tlumí pocity svědění při kopřivce nebo bodnutí hmyzem
- URGO Filmogel po bodnutí hmyzem– tekuté krytí, které zabraňuje škrábání a zklidňuje pokožku
Co se týče antialergik, nepříjemné svědění a kopřivku mohou zmírnit také tyto léky:
- Claritine - tablety
- Zyrtec - tablety nebo kapky
- Xyzal - tablety
- Zodac - tablety nebo kapky
- Fenistil - kapky
U některých lidí může včelí nebo vosí štípanec vyvolat silnou alergickou reakci. Ta se obvykle projevuje rychle se šířící červenou vyrážkou, nevolností, zrychleným pulsem a prudkým poklesem krevního tlaku. Dále se mohou dostavit polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí nebo dokonce anafylaktický šok a srdeční zástava. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a aplikovat pacientovi adrenalin v podobě injekčního pera, které by měli alergici neustále nosit u sebe.
Proti komárům, klíšťatům, muchničkám, ovádům i blechám se lze chránit pomocí repelentů. Repelent je chemická látka, která se aplikuje na kůži, oděv či jiné povrchy a odpuzuje hmyz. Bohužel žádný repelent nepůsobí proti hmyzu, který má žihadlo.
Ať už jde o repelent, volně prodejné léky na alergii či masti na zmírnění otoku a bolesti, nezapomeňte si je sbalit do turistického batohu při svých výletech a toulkách přírodou nebo při kempování. Nikdy totiž nevíte kdy se vám budou hodit.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
BELDIMET 1MG/G gel 30G
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
219 Kč
ASEPT sprej 100ml
- Zdravotnický prostředek
- První pomoc
Skladem na e‑shopu
129 Kč
Přístroj na úlevu při bodnutí hmyzem Beurer BR60
- Zdravotnický prostředek
- Sezóna
Skladem na e‑shopu
839 Kč
Predator gel po bodnutí hmyzem 25ml
- První pomoc
- Sezóna
Nedostupné
39 Kč
After Bite Rychlá úleva od hmyzího kousnutí 14ml
- První pomoc
- Sezóna
Skladem na e‑shopu
119 Kč
Fenistil gel 1mg/g při svědění pokožky 30G
- Volně prodejný lék
- Alergie
Skladem na e‑shopu
249 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
06. 05. 2020
Jak ošetřit miminku poštípání od komáře?
Dobrý den chtěla jsem se zeptat čím mam natřít 4 měsíčnímu miminku kousance od komáry děkuji
-
10. 05. 2020
REPELENT proti komárům
DOBRÝ DEN JEDU DO SLOVINSKA NA POZNÁVACÍ ZÁJEZD, PROSÍM JAKÝ REPELENT PROTI KOMÁRŮM ÚČINKUJE NA KŮŽI A NENI NEBEZPEČNÝ PRO ČLOVĚKA. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
-
28. 04. 2020
Lze Atix používat u mladších dětí?
Dobrý den, je možné přípravek Atix použít u dvouletého dítěte. Děkuji za odpověď, hezký den.
-
19. 06. 2022
Mohu náramek proti komárům používat v těhotenství ?
Je tento náramek vhodný i v těhotenství? Nemůže nějak uškodit?
Další články o zdraví
Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Ty chladivé gely jsou fakt dobrý tip. Sportuji, mám je doma a nikdy mě nenapadlo je na svědivé štípnutí použít. dík!
Dobrý den,
na štípanutí od hmyzu lze bez obav u takto malých dětí používat Fenistil, buďto lokálně ve formě gelu, či v kapkách (zde ale pouze po konzultaci s lékařem). U gelu se nanáší malé množství 2-4x denně na podrážděnou pokožku, kapky se dávkují vždy podle hmotnosti.
fenistil-1mg-g-gel
fenistil-peroralni-kapky
S pozdravem,
Mgr. Radek Machan
lékárník BENU Děčín