Jak vytáhnout klíště

JAK VYTÁHNOUT KLÍŠTĚ

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Na otázku „jak správně odstranit klíště u člověka“ neexistuje jednoznačná odpověď. Na čem se však všechny postupy shodují, je čas. Mělo by se vytáhnout co možná nejdřív. Představíme vám základní postupy na správné vytažení zakouslého klíštěte a taky se podíváme na to, co při odstraňování klíštěte NEdělat.

 

 • Články o zdraví
 • Cestování

Aktivita klíšťat Aktivita klíšťat

Nenechte se na jaře klíšťaty překvapit. Jejich aktivita se s příchodem teplých dní rychle zvyšuje a trvá až do podzimních mrazů. Index aktivity klíšťat denně hodnotí a zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav. K jednotlivým stupňům indexu vydává doporučení, jak se chovat v přírodě nebo jaký zvolit oděv. I při nejnižším stupni aktivity klíšťat (stupeň 1 z celkových 5) provádějte ráno i večer prohlídku těla, abyste případné klíště včas odhalili.

Podívat se na biometeorologickou předpověď na Českém hydrometeorologickém ústavu.

Kousnutí od klíštěte Kousnutí od klíštěte

Klíště se zakousne člověku až do krve. Přesto toto kousnutí klíštětem nebolí a často o něm ani nevíme. Jak je to možné? Klíště má ve slinách látku, která dokáže utlumit bolest. To klíštěti umožní sát krev, aniž by si ho někdo vůbec všimnul.

Místo, kde bylo přisáté klíště dobře sledujte. Skvrna po kousnutí klíštětem se může objevit i po 14 dnech. Červený flek po klíštěti se často zvětšuje a může otékat. Typické pro takový velký flek po klíštěti je, že okraje a střed skvrny mohou být červené, zatímco zbytek skvrny je světlý. Lékaře ale vyhledejte, i když se vám po klíštěti objeví na kůži malá červená skvrna.

Klíště a nemoci Klíště a nemoci

Pokud objevíte přisáté klíště, rychle ho vytáhněte. Pokud si na to sami netroufáte, nebo je na těžce dostupném místě, raději vyhledejte lékaře. Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko nákazy klíšťová encefalitidou a lymeskou boreliózou. 

 • První příznaky klíšťové encefalitidy se objevují až po 7-14 dnech od přisátí a mají 2 fáze. V 1. fázi připomínají lehké virové onemocnění, které brzy odezní, aby zhruba po týdnu nastoupila 2. fáze s vysokými horečkami a poruchami nervového systému. 
 • Po nákaze lymeskou boreliózou se jako první objeví kožní zánět v místě přisátí klíštěte, který má podobu červené skvrny o průměru 3-5 cm. Někdy se u nakaženého objeví mírně zvýšená teplota, bolesti svalů a hlavy. Často se přidává i zánět kloubů a svalů a zvětšené lymfatické uzliny. Nebezpečí tkví v záměně boreliózy s lehkou virózou. 

Pokud nechcete ve strachu čekat, jestli se projeví příznaky, vyzkoušejte domácí test na zjištění boreliózy. Test se provádí z kapky krve a to 2–6 týdnů po jeho přisátí. Výsledek testu máte za 15 minut. Díky němu můžete zachytit onemocnění včas.

Při jakémkoli podezření ihned vyhledejte svého lékaře. Diagnotistika lymeské boreliózy i klíšťové encefalitidy se provádí pomocí serologických testů krve. 

Co NEdělat při vytahování klíštěte obecného

Pro začátek se podíváme, co při vytahování klíšťat rozhodně NEdělat:

 • Nesnažte se ho pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány. A to nechcete. Tím se zvyšuje možnost nákazy.
 • Ze stejného důvodu nerozmačkávejte přisáté klíště rukou ani pinzetou.

Jak správně vyndat klíště


Jak už jsme si na začátku říkali, správných postupů je hned několik. Klíště se dá vytáhnou i bez pinzety, můžete použít vatovou tyčinku nebo speciální háček. Popíšeme vám 2 základní techniky:

Odstraňování klíštěte háčkem

 • Umyjte si ruce, pokud na nich máte nějaké čerstvé odřeniny, natáhnětě si raději gumové rukavice.
 • Potřete klíště gelem Ixoderm k rychlému znehybnění a usmrcení.
 • Vezměte si speciální háček se zářezem, na vytahování klíšťat, a vetřelce pomalu podeberte.
 • Pokud se vám nepodaří odstranit klíště i s kusadly, nevadí, z nich už přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí jako s třískou.
 • Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte. V několika následujících týdnech pak sledujte, jestli nedošlo k začervenání. Pokud ano, zastavte se u svého lékaře.

Vytahování klíštěte vatovou tyčinkou nebo pinzetou 

 • Umyjte si ruce, pokud na nich máte nějaké čerstvé ranky, použijte gumové rukavice.
 • Potřete klíště gelem k rychlému znehybnění a usmrcení.
 • Vezměte si navlhčenou vatovou tyčinku nebo pinzetu a začněte klíšťě vyviklávat ze strany na stranu.
 • Po vytažení místo přisátí vydezinfikujte a sledujte, jestli nedojde k zanícení.

Co dělat s vytaženým klíštětem? S vytaženým klíštětem nikdy nemanipulujte holýma rukama! I zde totiž hrozí riziko nákazy. Jak klíště bezpečně zlikvidovat? Klíště zabalte do kousku papíru a spláchněte do záchodové mísy nebo spalte. Nikdy se nesnažte klíště rozmáčknout mezi prsty nebo nehtem ani ho neusmrcujte v mikrovlnce. V těchto případech se infekční agens mohou z klíštěte uvolnit do okolí. 

Špatně vytažené klíště Špatně vytažené klíště

I přes snahu vytáhnout klíště správně část klíštěte s hlavičkou zůstala v kůži? Zbytek utrženého klíštěte zkuste odstranit ostrou pinzetou a poté místo vydezinfikujte. Někdy nemusí jít ani o přetržené klíště. V ráně po klíštěti mohou zůstat kusadla. S těmi si tělo poradí samo, jako kdyby to byla třeba tříska. Rozhodně kusadla nedostávejte ven jehlou! Do poraněné kůže by se mohla dostat infekce.

Klíště v těhotenství Klíště v těhotenství

Nastávající maminky by si měly na přisátí klíštěte dát obzvláště velký pozor. Nejenže je případné onemocnění oslabí, například u boreliózy nelze na léčbu v těhotenství podávat některá antibiotika. Proti klíšťové encefalitidě by se měla žena nechat očkovat už před plánováním těhotenství. Na klíšťovou encefalitidu totiž neexistují léky a jedinou možností léčby v případě nákazy je očkování. Protože o bezpečnosti očkování proti klíšťové encefalitidě v těhotenství není dostatek informací, rozhoduje o nutnosti podání vakcíny těhotné ženě vždy lékař.

V těhotenství se vyhněte rizikovým místům, kde je vysoká pravděpodobnost výskytu klíšťat. Po návratu z venku se vždy od klíšťat prohlížejte. Klíšťata nejsou jen v hlubokých listnatých lesích, můžete si je donést i z krátké procházky parkem. Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte ho správně a co nejrychleji! Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte.

Létající klíště Létající klíště

Létající klíště není vlastně vůbec klíště. Tuto přezdívku dostal kloš jelení. Jde o hmyz, který se klíštěti vzhledem podobá. Také se mu říká také jelení klíště. Protože kloš má křídla, nalétává v lese ze vzduchu na kůži. Velmi obtížně ho jde setřást, drží se pomocí nožiček s háčky. Proto umí být toto klíště s křídly velmi otravné. Po najití hostitele může kloš křidélka shodit.

Přes svou podobnost s klíštětem není kloš pro člověka naštěstí tolik nebezpečný. Jde o parazita vysoké zvěře. Jen výjimečně může kloš človeka kousnout, pokud se dostane například pod oblečení nebo do vlasů. U lidí s oslabenou imunitou se z takového kousnutí může udělat vyrážka, se kterou by měli navštívit lékaře.

Pomůžeme, poradíme

Pokud si nevíte s něčím rady, nebo potřebujete poradit s výběrem vhodných přípravků a nástrojů na vytahování klíšťat. O repelentech a preventivní ochraně proti klíšťatům a jinému bodavému hmyzu si můžete přečíst v článku o ochraně proti hmyzu. Vyzkoušejte také naši internetovou lékárnu, kde najdete pomůcky na odstranění klíšťat.

Přípravky proti hmyzuRepelentyNáramek proti klíšťatům

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  10. 05. 2020

  Jak vybrat klíště?

  jak vyndat klestaka nechce se mu ven muze ho potrit lihem nebo petrolejem dekuji mrtvy klestak jak ho vyndat po1hodine nesel vyndat

  Dobrý den,

  posílam struční popis jak správne vyndat klíšte ven: 

  1.  Klíště vydezinfikujte - Klíště nejprve postríkejte dezinfekčním přípravkem (Septonex, Ajatin, Dettol...) - týmto ho paralyzujete. Nepoužívat olej nebo jinou mastnou látku - klíště se může začat dusit a tým hrozí, že do rány vyvrhne obsah střev obsahující infekční patogeny.

  2. Klíště vytahujte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby pomalu vytáhneme. Pinzeta nebo jiný nástroj nesmí tlačit na zadeček.  Zde je na místě trpělivost. Záleží, jak je klíště veliké a zda se zakouslo nedávno nebo je v kůži přichyceno již delší dobu. Krouživé pohyby se již nedoporučují.

  3. Ránu vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem. 

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  vedoucí lékárník Brandýs nad Labem 

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  24. 04. 2020

  Očkování klíšťová encefalitida

  Dobrý večir chtěl jsem se zeptat jsem pár hodin po očkování 3 dávky proti klíšťove encefalitide za jak dlouho jsem imuni proti tyhle nemoci jak dlouho se mam chránit před klíšťaty děkuji moc

  Dobrý den.

  Dostatečná ochrana vzniká již po aplikaci druhé dávky a přetrvává minimálně 3 roky. Chránit se ale musíte i nadále. Klíšťata přenáší také meningitidu a některé další nepříjemné infekční nemoci. Problém je také v tom, že v klíštěti dochází ke kontaktu krve vícero hostitelů. Je tedy možné přenést i jinou nemoc z hostitele (člověk i zvíře) na hostitele, byť je to poměrně vzácné.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  23. 07. 2020

  Je možné aplikovat Atix u dětí?

  Dobrý,den,
  lze Atix pro odstranění klíštěte použít i u dítěte 2,5roku?
  DĚKUJI za odpověď

  Dobrý den, 

  ano, přípravek Atix můžete použít i u dětí. Přípravek je určen pouze k vnějšímu použití, a to lokálně na klíště. Nastříkejte sprej na klíště, zejména v oblasti jeho hlavy. Držte trysku dokud se automaticky neukončí dávkování. Počet stlačení spreje záleží na velikosti klíštěte: 1-2 mm stříkněte 1 dávku, 3-4 mm stříkněte 2 dávky, 5 mm stříkněte 3 dávky. Nepřekračujte počet tří aplikací na jedno místo. Pomocí pinzety přidržte ústní část klíštěte co nejblíž u kůže a pomalu tahejte svisle nahoru. Použijte pinzetu na odstranění všech zbylých částí klíštěte zanechaných v kůži. Dezinfikujte postižené místo a pinzetu - např. Dettol.

  Atix sada na klíšťata

  Dettol dezinfekční sprej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  07. 08. 2020

  Od kterého věku mohu používat bylinný repelent?

  Dobrý den, mohla bych tento repelent použit i na 3měsíčního kojence? Nebo dáte mi nějaké doporučení, jak bych ho mohla ochránit před komáry a klíšťaty?

  Dobrý den,

  výrobce uvádí vhodnost používání repelentu od 1 roku. Vyzkoušejte repelent Predator junior, který je vhodný pro děti od 3 měsíců a je určený na citlivou dětskou pokožku.

  PREDATOR JUNIOR

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 2 zákaznící)

 • Mirka D. 16. 6. 2020 5

  Dobrý den, jak vidím, tak neexistuje univerzální a jediný správný způsob na správné vytažení klíštěte. Mě se nejlépe osvědčuje prostě vzít kapesník a potvorou kroutit dokud se nepustí.

 • Monika 04. 5. 2020 5

  Výborný návod,i dva způsoby je super.