Kousnutí klíštětem nebolí, jelikož má tento roztoč, který patří do čeledi klíšťatovitých, ve slinách látku utlumující bolest. To klíštěti umožní sát krev, aniž by si ho někdo vůbec všimnul. Jejich aktivita se s příchodem teplých dní rychle zvyšuje a trvá až do podzimních mrazů. V daném období je tak třeba své tělo občas prohlédnout.
Pokud objevíte přisáté klíště, rychle ho vytáhněte. Pokud si na to sami netroufáte, nebo je na těžce dostupném místě, raději vyhledejte lékaře. Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko nákazy klíšťová encefalitidou a lymeskou boreliózou.
Místo, kde bylo zakousnuté klíště, dobře sledujte. Skvrna po kousnutí klíštětem se může objevit i po 14 dnech. Červený flek po klíštěti se často zvětšuje a může otékat. Ještě vám samozřejmě musíme říci několik způsobů, jak vytáhnout klíště.
Správných postupů, jak odstranit klíště, máme několik. Dá se vytáhnout i bez pinzety na klíšťata, místo ní můžete použít vatovou tyčinku nebo speciální háček.
Zde jsou 2 základní techniky, jak vytočit klíště:
Odstraňování klíštěte háčkem
Vytahování klíštěte vatovou tyčinkou nebo pinzetou
Tyto dva způsoby si můžete vzít jako návod i na to, jak vyndat kočce nebo psovi klíště.
Nezapomínejte, že nejlepší ochranou je prevence. V tomto případě se totiž opravdu vyplatí, prohlédněte si náš výběr repelentů a náramků proti klíšťatům.