Klíšťová encefalitida – co vám hrozí a jak chrání očkování?

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA – CO VÁM HROZÍ A JAK CHRÁNÍ OČKOVÁNÍ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jedno malé klíště někdy znamená opravdu velký problém. Pokud má člověk smůlu, může totiž narazit na klíště infikované virem klíšťové encefalitidy. Česká republika naneštěstí patří v počtu případů klíšťové encefalitidy v přepočtu na jednoho obyvatele mezi premianty v Evropě. Proč tomu tak je? Jaké má encefalitida příznaky, kdy může zanechat trvalé následky a jak účinné je očkování proti klíšťové encefalitidě?

  • Články o zdraví
  • Nemoci

7 minut čtení


Co je klíšťová encefalitida? Co je klíšťová encefalitida?

Přisáté klíště je vždycky zdravotní riziko. Klíště obecné (Ixodes ricinus) vyskytující se v našich zeměpisných šířkách je totiž potenciálním přenašečem mnoha onemocnění. Nejčastějším je lymská borelióza, hned za ní jako 2. v pořadí je klíšťová encefalitida. Existují ale i další jako tularémie či anaplazmóza. Jedno klíště může být navíc nosičem více původců nemocí zároveň!

Virus klíšťové encefalitidy

V případě klíšťové encefalitidy je za onemocnění zodpovědný RNA virus patřící mezi arboviry. Ne všechna klíšťata jsou jím infikovaná. Promořenost klíšťat se odhaduje mezi 0,5 – 5 %. Může se ale značně lišit podle lokality. O místech s vysokou promořeností klíšťat se pak mluví jako o epicentrech klíšťové encefalitidy.

Celosvětově existují 3 různé subtypy virů klíšťové encefalitidy:

1. Západní subtyp

Také se označuje jako evropský nebo středoevropský. Objevují se u něj typické dvoufázové projevy onemocnění. Přenašečem je klíště obecné.

2. Východní subtyp

Východní subtyp bývá pojmenováván i jako dálně–východní či jako ruská jaro–letní encefalitida. Vyskytuje se ve východní Evropě například v oblastech Ukrajiny, Ruska nebo pobaltských států, dále pak v Číně nebo Japonsku. Východní subtyp klíšťové encefalitidy vyvolává závažnější projevy než evropský. U nás se vyskytující klíště obecné ho nepřenáší, je přenášen jen klíštětem Ixodes persulcatus.

3. Sibiřský subtyp

Stejně jako východní subtyp i ten sibiřský je přenášen klíštětem Ixodes persulcatus. Sibiřský subtyp má ale oproti východnímu menší riziko rozvoje trvalých následků.

Graf výskytu klíšťové encefalitidy

Trend onemocnění klíšťovou encefalitidou v České republice v letech 2008–2022. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Kde a kdy se mohu klíšťovou encefalitidou nakazit?

Výskyt klíšťové encefalitidy je vázaný na sezónu výskytu klíšťat. Případy se mohou objevovat od března do listopadu, většinou ale dochází k nákazám od května do září. Za riziková místa se dříve považovaly hlavně nížinaté oblasti ČR. Spolu se změnami klimatu se ale klíšťata přesunula do vyšších nadmořských výšek. Běžně obývají také okolí měst a městské parky, takže v ČR je možné chytit klíště doslova všude. Klíšťovou encefalitidu přenáší dospělá klíšťata i jejich larvy a nymfy. Ty jsou velmi malé, proto se často stává, že si člověk klíštěte vůbec nevšimne. Na kůži nenajdete při onemocnění klíšťovou encefalitidou flek, který je typický pro lymskou boreliózu.

Nákaza se ve vzácných případech šíří také konzumací tepelně neošetřeného mléka. Náhodným hostitelem se pro klíště totiž může stát člověk, ale stejně tak i hospodářská zvířata. A také ta se mohou encefalitidou nakazit. Konzumace výrobků z tepelně neošetřeného mléka od nakaženého zvířete se pak může stát zdrojem nákazy pro lidi – ať už samotné mléko, ale třeba i sýry z nepasterizovaného mléka. I kolem takového zdroje může vzniknout ohnisko výskytu klíšťové encefalitidy.

A kde se encefalitidou nakazilo klíště?

Samička malým klíštěcím larvám virus encefalitidy nepředává. Kde k němu tedy klíšťata přijdou? V přírodě jsou rezervoárem klíšťové encefalitidy myši, další malí hlodavci a hmyzožravci. Pokud se klíště kdykoliv během svého vývoje přisaje k nakaženému zvířeti, stává se přenašečem viru na celý zbytek svého života.

Projevy klíšťové encefalitidy přichází ve 2 fázích Projevy klíšťové encefalitidy přichází ve 2 fázích

Když člověka kousne klíště, virus encefalitidy se dostane do podkoží. Včasné vytažení klíštěte není zárukou toho, že k přenosu onemocnění nemohlo dojít. Virus se nejprve rozšíří po těle. Příznaky se neprojeví ihned. U klíšťové encefalitidy inkubační doba obvykle trvá 1–2 týdny. Poté se objeví nespecifické příznaky typické pro 1. fázi onemocnění. V této fázi má klíšťová encefalitida projevy zatím mírné, navíc samy přibližně do týdne vymizí. Mnohdy symptomy dokonce úplně chybí. Díky této variabilitě jsou možnosti, jak poznat klíšťovou encefalitidu v 1. fázi onemocnění, velmi omezené. Když se ale encefalitida dostane do 2. fáze, ve které virus napadá centrální nervovou soustavu, rozvíjejí se závažné příznaku zánětu mozku.

Příznaky 1. fáze klíšťové encefalitidy se podobají běžné viróze:

  • horečka nebo zvýšená teplota
  • bolest hlavy
  • bolest svalů a kloubů
  • nevolnost

Ve 2. fázi klíšťové encefalitidy dostavují příznaky zánětu mozku:

  • extrémní bolesti hlavy
  • vysoké horečky
  • ztuhlá šíje (neschopnost přitisknout bradu k hrudníku
  • malátnost, třes, zvracení
  • přecitlivělost na světlo (světloplachost)
  • ochrnutí končetin

2. fáze klíšťové encefalitidy je velice závažná. Podle rozsahu zánětu mozku může dojít k rozvoji meningitidy (zánětu mozkových blan). Pokud zánět zasáhne i mozek, rozvíjí se meningoencefalitida (zánět mozku a mozkových blan). Nejhorší rozsah má encefalomyelitida (zánět mozku a míchy).

Piják lužní

Klíšťovou encefalitidu nepřenášejí výhradně jen klíšťata obecná. V našich podmínkách může být přenašečem tohoto onemocnění také piják lužní. Pijáci mají rádi vlhké a teplé oblasti a člověka napadají jen zřídka. V souvislosti s oteplováním se ale místa jeho výskytu u nás rozšiřují. Nejvíce aktivní jsou pijáci lužní na konci jara.

Koho hlavně ohrožuje klíšťová encefalitida Koho hlavně ohrožuje klíšťová encefalitida

Rizika klíšťové encefalitidy nejsou pro všechny stejná. Podle statistických dat postihuje klíšťová encefalitida o něco častěji muže (asi 60% případů).

Klíšťová encefalitida u dětí má mírnější avšak stále velmi závažný průběh a obvykle zůstává v mezích meningitidy. U starších pacientů je onemocnění těžší a hrozí jim současně větší rizika trvalých následků po prodělání klíšťové encefalitidy. V některých případech končí nemoc úmrtím.

Trvalé následky klíšťové encefalitidy

Vyrovnávání s následky klíšťové encefalitidy je běh na dlouhou trať. I po vyléčení za sebou nechává dlouhodobé a často i trvalé následky:

Trvalé následky klíšťové encefalitidy u dětí nebývají vážné, přesto se u nich může zhoršit prospěch například v důsledku poruch koncentrace.

Klíšťová encefalitida u psa (a jeho páníčka)

Klíšťová encefalitida není strašákem jen pro člověka. Nakazit se mohou i různá zvířata pejsky nevyjímaje. Riziko rozvoje symptomů encefalitidy je u psů 50–100x nižší než u jejich páníčků. Avšak v případě rozvoje symptomů bývá průběh nemoci velmi těžký.

Vedle toho pejskaři jsou zpravidla ohroženější skupinou z hlediska rozvoje nemocí přenášených klíšťaty než ostatní lidé. Nejen že pravidelné procházky se psem je častěji přivádějí do míst výskytu klíšťat, ale také jim může klíště donést pejsek v kožichu a “předat” ho pánovi při hraní. Investujte proto raději do účinných antiparazitik ať už obojků, sprejů, tablet nebo spot-onů a chycení klíštěte předcházejte. Velký pozor by si měli dávat pejskaři také při vytahování klíšťat a používat při ošetřování svých čtyřnohých mazlíčků rukavice a pinzety.

Možnosti léčby klíšťové encefalitidy jsou omezené Možnosti léčby klíšťové encefalitidy jsou omezené

Lék na klíšťovou encefalitidu zatím neexistuje. S virem klíšťové encefalitidy si podobně jako s mnoha jinými viry musí imunita poradit sama. Léčba proto spočívá v podpoře imunity, přísném klidovém režimu a tlumení příznaků doprovázejících onemocnění jako jsou horečky nebo bolesti. U rozvinutého onemocnění je obvykle nutná 2týdenní hospitalizace, závažnost průběhu se ale u různých lidí výrazně liší. Po nemoci pak zpravidla následuje dlouhé období rehabilitace.

Očkování jako prevence klíšťové encefalitidy Očkování jako prevence klíšťové encefalitidy

Přestože na klíšťovou encefalitidu léčba neexistuje, je vůči ní účinná prevence. Očkování proti klíšťové encefalitidě chrání s více než 99% účinností. To že v ČR máme jeden z nejvyšších počtů nákaz koresponduje s tím, že proočkovanost u nás je především u starší lidí velmi malá. Od roku 2022 ale lidem starším 50 let očkování na klíšťovou encefalitidu hradí pojišťovna. Mnohé ze zdravotních pojišťoven také přispívají mladším pacientům na vakcínu klíšťové encefalitidy v rámci svých benefitních programů.

Jak funguje očkovací látka proti klíšťové encefalitidě?

Ve vakcíně na klíšťovou encefalitidu je inaktivovaná virová částice. V organismu se tedy nemnoží ani nemůže člověka nakazit. Kontaktem s inaktivovanými virovými částicemi si imunita vytvoří protilátky proti klíšťové encefalitidě, které organismus ochrání před rozvinutím příznaků onemocnění v případě přisátí infikovaného klíštěte. U nás používané vakcíny chrání proti všem typům klíšťové encefalitidy – západnímu, východnímu i sibiřskému.

Virus klíšťové encefalitidy a další arboviry

Očkování proti klíšťovce chrání zároveň před různými subtypy virů encefalitidy. Přestože ale virus klíšťové encefalitidy patří mezi arboviry, očkování na klíšťovou encefalitidu nechrání před jinými nemocemi vyvolávanými touto skupinou virů, jako jsou žlutá zimnice, západonilská horečka nebo horečka dengue.

Očkování na klíšťovou encefalitidu nechrání ani před dalšími virovými encefalitidami jako je například herpetická encefalitida, rovněž nemá vliv na autoimunitní limbickou encefalitidu. Jinou očkovací látkou než proti klíšťové encefalitidě se pak očkuje proti japonské encefalitidě.

Nežádoucí účinky očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování na klíšťovu encefalitidu je velmi dobře snášené. V souvislosti s očkováním se jako nežádoucí účinek může objevit například bolestivost, otok a zčervenání místa vpichu, nebo příznaky podobné mírnému nachlazení – únava, bolest svalů a bolest hlavy.

Intervaly očkování a přeočkování klíšťové encefalitidy

Na očkování proti klíšťové encefalitidě můžete přijít v kteroukoliv část roku. Děti od 1 do 11 nebo 15 let (podle typu vakcíny) dostanou očkování obsahující poloviční množství očkovací látky. Děti totiž tvoří protilátky proti klíšťové encefalitidě snadněji a toto množství vakcíny u nich stačí na vytvoření efektivní ochrany. Dospělí a mladiství jsou pak očkováni základní vakcínou obsahující 0,5 ml očkovací látky.

Pro vysokou účinnost vakcíny je nutná aplikace 3. dávek očkovací látky. Následující přeočkování poté probíhají po 3–5 letech.

Schéma základního očkování proti klíšťové encefalitidě s intervaly mezi vakcínami:

 1. dávka očkování 
 1 až 3 měsíce 
 2. dávka očkování 
 5 nebo 9 až 12 měsíců (interval se liší dle typu vakcíny) 
 3. dávka vakcíny 
 3 roky 
 4. dávka očkování (1. posilující dávka) 
 další posilující dávky očkování v intervalu 5 let (dle typu vakcíny u starších pacientů nad 50 nebo 60 let každé 3 roky) 

Kromě základního očkování může lékař proti klíšťové encefalitidě očkovat také dle zrychleného schématu. Očkovací látky se v tomto případě podávají v kratších intervalech, aby se u osob s vysokým rizikem nákazy dosáhlo co nejdříve dostatečného počtu protilátek. V tomto případě je však nutné absolvovat dříve následná přeočkování.

Očkování proti klíšťové encefalitidě v těhotenství Očkování proti klíšťové encefalitidě v těhotenství

O klíšťové encefalitidě u těhotných žen nebo kojících maminek se toho ví jen velmi málo. Není ani vyloučené, že by se mohlo nenarozené dítě od matky nakazit už v průběhu těhotenství nebo později během kojení. Očkování proti klíšťové encefalitidě pro těhotné a kojící ženy může lékař indikovat v naléhavých případech, kdy je maminka vystavena vysokému riziku onemocnění. I když je totiž inaktivovaný typ vakcíny, kterým je očkování na encefalitidu, velice bezpečný, o použití v případě budoucích a novopečených maminek existuje jen málo informací. Proto pokud plánujete do budoucna rodinu, ideální je zajistit si alespoň první 3 dávky očkování s dostatečným předstihem.

Pozor na klíšťata Pozor na klíšťata

Kvůli klíšťové encefalitidě a dalším klíšťaty přenášeným onemocněním je nutné dodržovat několik jednoduchých zásad ochrany před klíšťaty:

  • Vyhněte se oblastem s vysokou aktivitou klíšťat. Informace o aktivitě klíšťat poskytuje Český hydrometeorologický ústav, existují také mobilní aplikace na klíšťata nebo lépe řečeno na sledování jejich výskytu a aktivity.
  • Při pohybu v přírodě se vyhněte chození ve vysoké trávě, nesedejte si v přírodě na zem.
  • Po příchodu se co nejdříve prohlédněte, zda na sobě nemáte klíště. Ještě nepřisáté klíště je nejlépe vidět na světlém oblečení.
  • Vhodné je prohlídku od klíšťat zopakovat i další den, špatně viditelné drobné nymfy klíšťat lze totiž lehce přehlédnout.
  • Při vytahování klíštěte a manipulaci s ním používejte rukavice. Místo po přisátém klíštěti vydezinfikujte.

V souvislosti s přisátým klíštětem je vhodné sledovat svůj zdravotní stav a v případě podezřelých příznaků vyhledat lékaře.

Prostředky pro odstranění klíštěte Repelenty



ZDROJE

 

  • NEJEZCHLEBOVÁ, Helena; DUŠKOVÁ, Monika; ŽÁKOVSKÁ, Alena. Klíšťová encefalitida a očkování. Pediatrie pro praxi, 2021, 22.4.
  • PÝCHOVÁ, Martina, et al. Klíšťová encefalitida–choroba s variabilní závažností. Interní medicína pro praxi, 2017, 2.
  • KLEINEROVÁ, Jana, et al. Encefalitidy. Medicína pro praxi, 2006, 2.1: 11-14.
  • Klíšťová encefalitida. NZIP [online]. Státní zdravotní ústav [cit. 2023-06-28]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/46-klistova-encefalitida
  • OČKOVÁNÍ proti klíšťové encefalitidě. Vakciny.net [online]. Internetové informační centrum správného očkování, 2019 [cit. 2023-06-28]. Dostupné z: https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/tbe.html
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

IXOsafe set pro odstranění klíštěte 10ml

  • Zdravotnický prostředek
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

249 Kč

Repelent Predator Outdoor+ Impregnace spray 200ml

  • První pomoc
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

269 Kč

Vitamin Station Rychlotest Lymská borelióza

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

399 Kč

Foresto 1.25g+0.56g obojek kočky+psy do 8kg 38cm

  • Veterina
  • Akce
  • Sleva 20 %

Skladem na e‑shopu

815 Kč 649 Kč

FIXAprotect karta na klíšťata ALFA 1ks

  • Zdravotnické potřeby
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

59 Kč

BETADINE 100MG/ML kožní podání roztok 30ML

  • Volně prodejný lék
  • První pomoc
  • Akce
  • Sleva 17 %

Nedostupné

119 Kč 99 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Veterina
    03. 01. 2020

    Vhodná pipeta na klíšťata

    Dobrý den,

    prosím o radu, která pipeta na klíšťata, blechy, apod. (resp. značka) by byla vhodná pro 3,5 měsíční štěně čivavy, s hmotností 2 kg? Přemýšleli jsme i o obojku, ale prostě nevíme, co vybrat, aby účinek byl opravdu zajištěn.
    Děkuji a přeji hezký den

    Dobrý den,

    antiparazitární přípravky pro psy jsou vhodné pro štěňata od 3 měsíců, což splňujete.

    Při výběru formy berte v potaz, kde se pejsek pohybuje a zda jsou v domácnosti děti.

    Pokud pejsek spí v posteli  , případně je ve styku s malými dětmi, pak doporučuji aplikaci pipetek za krk. Kdy jednorázově nanesete ampulku opakovaně v intervalu 4- 6 týdnů , což odpovídá maximální délce účinku těchto přípravků. Záleží na srsti psa, jak moc se mastí, jak často i koupete.
     Na co je třeba dát si pozor: Přípravky určené pro psy mohou být toxické pro kočky! Každé koupání či namočení zvířete může snížit dobu působení antiparazitika. Po aplikaci se vyvarovat určitou dobu kontaktu se zvířetem.

    Pokud budete uvažovat a obojcích, na trhu jsou k dispozici 2 typy - 1. typ starší typ obojku  - na plastový obojek je ve formě prášku nanesena účinná látka, jeho výhodou je příznivější cena, nevýhodou - oddrobení účinné látky, kratší doba použitelnosti obvykle cca 3- 6 měsíců a vnímavější jedinci mohou cítit zápach z obojku.
    2. typ  - moderní obojek typu Foresto - působí 7-8 měsíců, není zde zápach, ale je zde vyšší pořizovací cena.

    S pozdravem

    Mgr. Jana Učíková
    vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

     

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    19. 06. 2019

    Přírodní bylinný repelent

    Dobrý den, potřebuju poradit. Sháním levandulový olej jako přírodní bylinný repelent. Ale co jsem u vás v lékárnách našla jsou jen masážní oleje u kterých není ani zmínka o tom, ze byli odpuzující účinek proti klíšťatům. Poradíte?

     Dobrý den,
     Přírodní éterické oleje či silice jsou přirozenou obranou rostlin před škůdci. Uvádí se, že levandulový olej má repelentní účinky i proti klíšťatům. Jeho výhodou je, že ho můžete bez obav používat přímo na pokožku nebo jej aplikovat jako silici v malém množství na oděv. Výrobci těchto olejů neuvádí tyto účinky, mají pouze informace o použití na tělo nebo do koupele, ale tyto přípravky také fungují i jako repelent. Můžete použít olej na tělo Saloos tělový a masážní olej, nebo přímo silici - Salus esenciální olej levandule, která je koncentrovaná a stačí jí pár kapek.
    https://www.benu.cz/saloos-telovy-a-masazni-olej-levandule-50ml
    https://www.benu.cz/salus-esencialni-olej-levandule-mont-blanc-10ml

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Imunita
    24. 04. 2020

    Očkování klíšťová encefalitida

    Dobrý večir chtěl jsem se zeptat jsem pár hodin po očkování 3 dávky proti klíšťove encefalitide za jak dlouho jsem imuni proti tyhle nemoci jak dlouho se mam chránit před klíšťaty děkuji moc

    Dobrý den.

    Dostatečná ochrana vzniká již po aplikaci druhé dávky a přetrvává minimálně 3 roky. Chránit se ale musíte i nadále. Klíšťata přenáší také meningitidu a některé další nepříjemné infekční nemoci. Problém je také v tom, že v klíštěti dochází ke kontaktu krve vícero hostitelů. Je tedy možné přenést i jinou nemoc z hostitele (člověk i zvíře) na hostitele, byť je to poměrně vzácné.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Kůže
    13. 05. 2020

    Které přírodní repelenty jsou vhodné pro roční dítě?

    Dobrý den,
    Je tento repelent vhodný pro roční dítě? Pokud ne, mohli byste mi doporučit jiný?
    Děkuji,

    Dobrý den,

    výrobce doporučuje Bylinný repelent - koncentrovaný olejíček pro děti od 1 roku. Jen bych zkusila prvně na malou plochu - předloktí, zda ho bude miminko dobře snášet. Obsahuje éterické oleje, které mohou někdy při vyšší koncentraci alergizovat pokožku. Natírá se co 3 hodiny za uši, na zápěstí, na kotníky, ...

    Další přírodní možností může být repelent Mosi-guard stick, který je vhodný i pro děti od 6 měsíců. Měl by působit více než 8 hodin.

    Oba přípravky neaplikujte v blízkosti očí a na ruce, aby si dítě nešahalo do očiček. 

    Přeji pěkný den.

    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Mistek

    Mosi guard natural sick

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    16. 06. 2021

    Eukalyptus náramek proti klíšťatům 1ks

    Dobrý dne, chtěla bych se zeptat jak dlouho vydrží tento náramek? Chtěla bych ho synovi koupit na 14ti denní tábor. Děkuji

     

    Dobrý den,

    výrobce uvádí, že po otevření vydrží náramek až 250 hodin. Při nenošení repelentního náramku jej zavřete zpět do uzavíratelného obalu.

     

    S pozdravem
    Mgr. Simona Mrázková
    Vedoucí lékárník, Benu- Horní Počernice

    šipka Mgr. Simona Mrázková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Simona Mrázková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.