Jak vypadá svrab a jak se ho zbavit

JAK VYPADÁ SVRAB A JAK SE HO ZBAVIT

Svrab je velmi nakažlivé onemocnění. Přes vysoké hygienické standardy se epidemie nákazy svrabem stále opakují. Obvykle k nim dochází v 15 až 20letých intervalech. Poslední velká epidemie v ČR proběhla v roce 1993. Tehdy bylo v ČR 136 případů svrabu na 100 000 obyvatel. V minulých letech 2021 a 2022 počet případů této nákazy narůstal. V roce 2022 u nás bylo nahlášeno dokonce 50 případů svrabu na 100 000 obyvatel. Co svrab vyvolává a proč je nutné začít léčit svrab co nejdříve?

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Co je svrab Co je svrab

Svrab (sarkoptóza, scabies) je vysoce infekční kožní nemoc. Způsobuje ho svrabový roztoč s názvem zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei – což v doslovném překladu znamená tělo dořezané od škrábanců). Tento maličký roztoč se skrývá ve vyvrtaných chodbičkách v podkoží. Zde se také rozmnožuje a vyvolává nepříjemné projevy svrabu jako intenzivní svědění a vyrážku.

Které části těla napadá svrab?

Svrab nejčastěji postihuje části těla s jemnou pokožkou: vnitřní stranu zápěstí, dlaně, podpaží, vnitřní stranu stehen, kůži mezi prsty, loketní a podkolenní jamky, prsní dvorce, okolí pupíku a oblast genitálií. Svrab ve vlasech se objevuje u nejmenších dětí v kojeneckém věku. U nich kromě vlásků postihuje i obličej a plosky nohou.

Jak se šíří svrab

Svrab se rozšiřuje blízkým kontaktem s postiženou osobou (objímání, pohlavní styk) nebo infikovanými předměty jako jsou oděvy, ložní prádlo nebo ručníky. Snadněji onemocní lidé s oslabenou imunitou a osoby s nedostatečnými hygienickými návyky. Inkubační doba svrabu trvá 2-3 týdny. Léčbu svrabu je nutné zahájit co nejdříve, aby se zabránilo jeho dalšímu šíření. Pro svou vysokou nakažlivost podléhá povinnému epidemiologickému hlášení.

Svrab se vyskytuje po celém světě. Jeho epidemie se opakují přibližně v 15letých cyklech. Nakazit se může kdokoliv bez ohledu na věk, rasu a sociální či ekonomický status. Nevyhýbá se ani malým dětem. Ohnisky nemoci bývají přeplněná místa s nedostatečným hygienickým zázemím jako ubytovny nebo uprchlické tábory. Svrab se šíří také ve věznicích, internátech, dětských domovech, domovech důchodců i v nemocnicích, protože zde žijí lidé v blízkém kontaktu. Častěji než u nás se svrab objevuje v zemích s vyšší hustotou obyvatel. Na svrab nevzniká imunita a není možná jeho prevence očkováním. Při opakované infekci se rozvíjí projevy svrabu dříve.

Původce svrabu – zákožka svrabová Původce svrabu – zákožka svrabová

Zákožka svrabová je malý parazitický svrabový roztoč. Parazituje výhradně jen na člověku, u kterého vyvolává nemoc nazývanou svrab. Tito roztoči mikroskopických rozměrů (maximálně do 0,3 mm) jsou okem prakticky nezahlédnutelní. Zákožky se mohou pohybovat po pokožce, kterou se také živí. A jak dlouho žije zákožka svrabová? Životní cyklus zákožky trvá přibližně 3-6 týdnů. Za tu dobu dokáže jedna samička naklást až 50 vajíček.

Samičky tohoto roztoče ale na povrchu kůže nezůstávají. Provrtávají se až do hlubších vrstev pokožky (do stratum corneum). V pokožce si pak vytváří chodbičky a tunely (svrabové hnízdo), kde kladou vajíčka. Jedna zákožka naklade denně 1-2 vajíčka. Aktivní jsou zákožky hlavně v noci, což jejich hostitelům způsobuje extrémní svědění. Už za několik dní se z vajíček vylíhnou larvy, které žijí na povrchu kůže. Z larev se za 10-14 dní vyvinou nové samičky, které mohou putovat do dalších částí těla nebo nakazit jiného člověka. Nejlépe se zákožkám daří ve vlhkém prostředí, naopak mráz nebo sucho přímé sluneční záření zákožku svrabovou ničí.

zákožka – původce svrabu

Příznaky svrabu Příznaky svrabu

Jak vypadá svrab? Toto jsou nejčastější projevy svrabu u člověka:

  • intenzivní svědění – svědění se zhoršuje v noci, když se člověk zahřeje pod přikrývkou, ale také při pocení,
  • světle růžové až červené mapy na postižených místech, kde má zákožka vyhloubené chodbičky [1]; na konci chodbiček bývá strup a v něm schovaná samička,
  • rány na kůži způsobené škrábáním, které se snadno infikují bakteriemi a následně hnisají [2],
  • pokud následná infekce není zaléčena, může dojít až k poškození ledvin a otravě krve.

FOTO svrab - cestičky

Obr. 1: Chodbička v kůži (Zdroj: By Penarc - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11961202)

svrab_kuze

Obr. 2: Svrab na pravé ruce (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1891004)

Jak se zbavit svrabu? Jak se zbavit svrabu?

Svrab bez léčby sám neustoupí. Pro její započetí je potřebná správná diagnostika. Odhalení svrabu může být ale obtížné, protože jde snadno zaměnit s jinými kožními chorobami. Často i sami pacienti svrab a jím vyvolané svědění nejprve považují například za projevy atopické dermatitidy. Léčba svrabu musí být důsledná, aby byly vyhubeny všechny samičky zákožek.

Léky na svrab

Na léčbu svrabu jsou používána antiparazitika. Používají se lokálně ve formě krému nebo pasty.

  • Permethrin

Lékem 1. volby na svrab je permethrinový krém. Permethrin účinně zabíjí zákožku svrabovou ve všech jejích vývojových stádiích. Navíc krém s permethrinem tlumí i svědění. Používat ho mohou i dětští pacienti od 2 měsíců věku.

Krém proti svrabu se nanáší rovnoměrně na celé tělo od plosek nohou až po krk. U dospělých není nutné krém aplikovat na obličej nebo do vlasů, pokud zde přímo nejsou viditelné příznaky svrabu (to však neplatí u dětí). Obzvlášť důkladně je krém třeba nanášet v místech nejčastějšího výskytu zákožek – mezi prsty, ohbí loktů a kolenou, vnitřní strana stehen, oblast genitálu, bedra. Permethrin nesmí přijít na sliznice nebo do otevřené rány a nesmí se dostat do očí.

Po nanesení se nechává krém působit minimálně 8-14 hodin, dle doporučení lékaře i déle. V této době se pacient nesmí umývat. Například při umytí rukou musí místa, kde byl krém odstraněn, znova natřít.

Svrabu vás může zbavit jediná aplikace permethrinu. Avšak nepříjemné projevy na kůži po vyhubení zákožek ještě několik dní přetrvávají. Pokud se na kůži objevily nové chodbičky, nepodařilo se zničit všechny samičky a aplikaci permethrinu bude nutné po 14 dnech od první kúry zopakovat. Léčivý přípravek s obsahem permethrinu je vázán na lékařský předpis.

  • Síra

Pasta se sírou je léčivý přípravek, který vám podle receptu vyrobí v lékárně. Využívá se například jako bezpečná alternativa léčby pro těhotné nebo miminka do 2 měsíců věku. Nevýhodou síry je její charakteristický zápach. Léčba také musí probíhat déle a to 3-6 dní.

  • Ivermektin

Možností léčby svrabu je také podávání tablet s ivermektinem. Běžně tato léčba ale není dostupná a mohou ji provázet závažné nežádoucí účinky.

Léčba symptomů souvisejících se svrabem

Během léčby svrabu lze využít i přípravky na úlevu od nepříjemného svědění. Kromě svrabu je někdy nutné řešit i následné bakteriální infekce rozškrábané kůže.

  • Antihistaminika

Antihistaminika jsou léky blokující účinky mediátoru histaminu. Účinně dokáží tlumit svědění při alergické reakci stejně jako svědění vyvolané svrabem.

  • Antibiotika

Úporné svědění vede k rozškrábání kůže. Tím je přímo otevřená cesta pro vniknutí bakterií a vznik zánětu. Infekci kůže je pak nutné zaléčit antibiotiky.

​  Jak zabránit šíření svrabu ​ Jak zabránit šíření svrabu

Z preventivních důvodů se při zahájení léčby musí léčit i všichni ostatní členové domácnosti a další lidé, kteří byli s infikovanou osobou v blízkém kontaktu kvůli minimalizaci rizika rozšiřování infekce. Držte se pokynů lékaře a dokončete celou léčebnou kúru, aby se byli všichni roztoči odstraněni.

Souběžně s léčbou svrabu musí být také dokonale vydezinfikována domácnost. Povlečení na postelích, ručníky i oblečení je nutné denně prát na velmi vysokou teplotu a následně důkladně vyžehlit. Předměty, které praní na vysokou teplotu nesnesou, je možné zbavit zákožky svrabové uložením do plastového boxu nebo uzavíratelného pytle až na 7 dní. Případně je možné tento postup nakombinovat s použitím insekticidu.

Ocet na svrab?

Přestože se ocet v minulosti používal na léčbu svrabu pro svoje dezinfekční vlastnosti, v současnosti se tento postup již nedoporučuje. Vedou k tomu 2 hlavní důvody. Prvním a zcela zásadním je jeho neúčinnost. Ocet nemusí odstranit všechny zákožky, nemá totiž dostatečně silné antiparazitní vlastnosti. Druhým problémem tohoto postupu je dráždivost octa. Ocet je pro pokožku příliš silná kyselina, která ji může poškodit a tím situaci ještě zkomplikovat. Raději proto spoléhejte na postupy doporučené lékařem.

​  Jak předejít chycení svrabu ​ Jak předejít chycení svrabu

Pro prevenci svrabu je nutné vyhnout se kontaktu s nakaženými osobami a dodržet několik dalších opatření:

  • důkladná osobní hygiena – pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem, preferujte jednorázové papírové ručníky,
  • minimalizace kontaktu s cizími osobami,
  • nesdílet osobní věci, každý člen domácnosti musí mít vlastní ručník a ložní prádlo, pozor například i na sdílené sportovní dresy!
  • udržovat čisté prostředí – časté praní povlečení, oblečení i ručníků na minimálně 60 °C a následné vyžehlení, při manipulaci s prádlem je nutné používat ochranné pomůcky například rukavice, postele vysávejte a větrejte, aby byly suché, rovněž je možné je ošetřovat insekticidem,
  • kosmetické přípravky (krémy, tělová mléka apod.), které nemocný používal, je nutné vyhodit.

​  Jak dlouho je člověk nakažený svrabem infekční? ​ Jak dlouho je člověk nakažený svrabem infekční?

Dokud jsou na kůži nemocného živé zákožky svrabové nebo její vajíčka, může se snadno stát zdrojem infekce. Po provedení léčebné kúry a důsledném vyčištěním pacientovy domácnosti již člověk svrab nepřenáší.

Autor: PharmDr. Lenka Balážová

Dezinfekce a dezinfekční prostředky


ZDROJE

  • Svrab (scabies). NZIP [online]. [cit. 2023-09-08]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1671-svrab-scabies
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Fenistil gel 1mg/g při svědění pokožky 30G

  • Volně prodejný lék
  • Alergie

Skladem na e‑shopu

249 Kč

SulfaDerm sírové mýdlo 90g Dr.Müller

  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

89 Kč

ZODAC 10MG/ML perorální kapky, roztok 1X20ML II

  • Volně prodejný lék
  • Alergie

Skladem na e‑shopu

239 Kč

Sulfothion zásyp se sírou 100g

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

49 Kč

Chirox 50g schülke

  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

59 Kč

Mulieres Koncentrovaný prací gel BIO růžová zahrada 1.5 l

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

389 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    24. 11. 2020

    Volně prodejná protialergická mast na vyrážku

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jestli je volně prodejná nějaká protialergicka mast na vyrazku, kterou mám díky alergii na potkany. Skoro nic mi nepomáhá a už jsem trochu zoufalá.
    Děkuji a hezký den.

    Dobrý den, existuje Fenistil gel, který obsahuje účinnou látku antihistaminikum. Fenistil je protisvědivý, protialergický přípravek. Zmírňuje svědění při svědivých onemocněních kůže, kopřivce, poštípání nebo pokousání hmyzem. Můžete to zkombinovat i s lékem na vnitřní užití například Zyrtec.

     S pozdravem Mgr. Veronika Hajduková Farmaceut specialista

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Veterina
    15. 04. 2021

    Funguje Fypryst i na svrab?

    Dobrý den,
    snažím se sehnat volně prodejný lék kotěcího svrabu. Něco podobného Strongholdu nebo Advocate, které jsou na předpis a je nutné zajít na veterinu.
    Je tento produkt vhodnou volnou i na svrab popřípadě co jiného byste mi doporučili?

    Dobrý den,

    Fypryst je určen na na léčbu a prevenci postižením blechami a klíšťaty a všenkami u koček a koťat, nikoliv však na kočičí svrab. Kočičí svrab patří do rukou veterinárního lékaře, kontaktujte prosím svého veterináře.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    11. 04. 2021

    Svědění a pupínky v záhybech

    Dobrý den, svědí mně záhyb v oblasti stehna a podbříšek. Svědění vypadá jako 1 červený pupínek(není jako tečka)okolo červeno, někdy to i pálí. A jaké jsou příznaky svrabu.

    Dobrý den.

    Příznaky svrabu máte popsány např. zde: Svrab. Bohužel toto onemocnění většinou spolehlivě nedokáží diagnostikovat ani kožní lékaři. Většina pacientů, kteří se k nám do lékárny kdy dostali s předpisem na přípravky na svrab, byly spíše v podezření na diagnózu a léky dostali jen pro jistotu.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Kůže
    24. 11. 2021

    Na svědění kůže

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat co by pomohlo na svědění kůže nake prostředky děkuju za odpověď

    Dobrý den.

    Takhle od boku bych nic nedával (maximálně fenistil). Je třeba to vyšetřit, může se jednat o alergickou reakci, lupénku, svrab, kopřivka po lécích, potravě... Každé se pak řeší jinak. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    01. 11. 2023

    Jak ošetřit matrace od svrabu

    Čím ošetřit matrace od svrabu

    Dobrý den,

    Mimo lidské tělo zákožky svrabové vydrží ve vlhkém prostředí cca dva dny. Sucho a přímý sluneční svit zákožky ničí, stejně jako teploty pod bodem mrazu. Pokud byly zákožky i v matracích je zapotřebí matrace ošetřit dezinfekčním sprejem např. Sanytol a v ideálním případě dva dny matrace nepoužívat. Lůžkoviny vyperte na 60 stupňů.

    Na dezinfekci ovzduší v domácnosti můžete použít  Puressentiel čistící sprej, který obsahuje 41 esenciálních olejů. Má prokázanou účinnost proti virům a bakteriím, hubí domácí roztoče a plísně. 

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.