7 nejčastějších chyb při mytí vlasů. Neděláte je také?

7 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI MYTÍ VLASŮ. NEDĚLÁTE JE TAKÉ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Svědivá pokožka hlavy, matné a lámavé vlasy, krepatění nebo rychlé maštění vlasů – někdy za nimi stojí neduhy kůže nebo onemocnění. Věděli jste ale, že velmi často tyto potíže vyvolává prostě jen nesprávná technika mytí vlasů? Správná péče o vlasy podporuje zdraví vlasové pokožky a udržuje vlasy vyživené a přirozeně krásné. V našem článku se podíváme pod drobnohledem na to, jak si správně mýt vlasy a jakých chyb se lze při mytí vlasů dopustit. Zkusíme také odpovědět na (jen na první pohled banální) otázku: „Jak často si mýt vlasy?“

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce
  • Články o osobní péči

Správná technika mytí vlasů Správná technika mytí vlasů

Umývání vlasů je rutina, kterou v pravidelných intervalech opakujeme často úplně bez přemýšlení. S takovým špatně nastaveným „autopilotem“ na mytí vlasů ale můžeme doletět někam, kam jsme původně nechtěli. Opakování některých chyb při mytí vlasů může zanášet nebo dráždit vlasovou pokožku, jejíž zdraví je pro vlasy naprosto zásadní. Nešetrné zacházení s mokrými vlasy může rovněž způsobovat vyšší lámavost nebo i vypadávání vlasů. Jak tedy mýt vlasy správně?

  1. Vlasy rozčesejte – při mytí se s nimi díky tomu lépe pracuje a samo česání navíc pomůže odstranit vypadnuté vlasy i část stylingových produktů. Pokud máte kudrny, kterým česání na sucho nesvědčí, tento první krok s klidem přeskočte.
  2. Důkladně vlasy namočte – a to opravdu důkladně, protože voda sama pomáhá vlas otevírat před mytím, navíc je nezbytná, aby šampon fungoval. To už ale předbíháme…
  3. Poprvé naneste šampon – použijte ho přiměřené množství, obvykle stačí kapka velká asi jako lískový oříšek. Nejprve přípravek rozetřete na dlaních a až poté nanášejte jen na vlasovou pokožku, díky tomu se šampon lépe rozprostře. Nestresujte se s tím, že při prvním mytí šampon málo pění, je to proto, že interaguje s nečistotami, kožním mazem a potem. Nepřidávejte další šampon nebo rozhodně nelijte šampon přímo do vlasů!
  4. Důkladně opláchněte – zatímco šamponem se vyčistila vlasová pokožka, oplachování šamponu úplně stačí, aby vyčistilo vlasy v délkách.
  5. Druhé kolo šamponování – už zpravidla přinese očekávaný pěnivý efekt. Často při něm stačí aplikovat jen menší množství přípravku.
  6. Znova důkladně opláchněte – aby ve vlasech nebyly žádné zbytky šamponu.
  7. Aplikujte kondicionér – po mytí kondicionér vrací vlas zpět do kondice tím, že uzavírá vlákno vlasu a chrání ho před ztrátou hydratace a lámáním. Zároveň se díky používání kondicionéru vyhnete otravnému stání vlasů kvůli statickému náboji. Vlasy s kondicionérem můžete také pročesat prsty nebo hřebenem se širokými mezerami, což je příležitost především pro majitele a majitelky kudrnatých vlasů, kterým česání na sucho nesvědčí.
  8. Naposledy důkladně opláchněte – abyste odstranily zbytky kondicionéru. Nejlepší je v tomto kroku použít trochu chladnější vodu, která také napomáhá uzavírání vlasového vlákna.
  9. Šetrně vlasy vysušte – když je necháte dlouho mokré, mohou vlasy splihnout nebo se zapařit.
Vlasy jsou věda

Konkrétně trichologie. Věda o vlasech se zabývá otázkami zdraví a růstu vlasů. Věděli jste například, že co se týče složení vlasového vlákna, jsou rozdíly mezi mužským a ženským vlasem minimální? Nebo že vlasy rostou lidem různých ras jinak rychle? Běžné kavkazské (bílé) populaci rostou vlasy průměrně rychlostí 0,35 mm za den, tedy asi 11 mm měsíčně, a čím jsou světlejšího odstínu, tím bývá vlasový porost hustší. Africký typ vlasů roste pomaleji, asi 5 mm za měsíc. Naopak asijský typ vlasů dorůstá rychleji, v průměru 20 mm každý měsíc.

Nakonec to není tak složité. Přesto je v průběhu umývání vlasů několik momentů, ve kterých mnoho lidí dělá chyby. A na ty si nyní posvítíme.

1. chyba: Voda je moc horká nebo moc ledová 1. chyba: Voda je moc horká nebo moc ledová

Teplá voda otvírá vlas a zbavuje ho nadbytečného mazu a nečistot. Příliš vysoká teplota vody ale dokáže vlas zbavit i jeho přirozené lipidové ochranné vrstvy, proto je vhodné vlasy mýt vlažnou vodou. Opačný extrém, tedy mytí vlasů ve studené vodě, zase vlas dobře nevyčistí.

2. chyba: Zuřivé mytí vlasů rychle a nešetrně 2. chyba: Zuřivé mytí vlasů rychle a nešetrně

Nikdo nechce strávit mytím vlasů dvě hodiny. Příliš mytí hlavy uspěchat se ale nevyplácí. V málo namočených vlasech se šampon nenapění ani vlasy efektivně nečistí. Šílené drbání vlasů nebo dokonce škrábání vlasové pokožky nehty účinnosti mytí také rozhodně nepřidává. A nakonec ještě ledabyle vypláchlý šampon zatíží vlasovou pokožku i samotné vlasy. Tohle všechno může vést ke svědění hlavy, tvorbě lupů i potřebě znova umýt vlasy dříve.

Raději aplikujte šampon do dobře namočených vlasů a jemně prsty masírujte vlasovou pokožku. Lepší než krouživé pohyby, které vlasy cuchají a namáhají vlasové kořínky, je mýt vlasy pomocí přímých pohybů tam a sem. Samotná masáž při umývání vlasů podporuje prokrvení vlasové pokožky a tím i vyživení vlasů a jejich celkové zdraví.

3. chyba: Příliš důkladně aplikovaný kondicionér 3. chyba: Příliš důkladně aplikovaný kondicionér

Na rozdíl od šamponu, který patří na pokožku vlasů, kondicionér aplikujte jen do střední části vlasů a délek. Přímo u hlavy by kondicionér vlasy zatěžoval a mohly by se zbytečně rychleji mastit.

Nanesení kondicionéru je naprosto nezbytným krokem rutinního mytí vlasů. Kondicionér vlasy uzavírá a chrání. Aplikovat byste jej měli i v případě mytí vlasů jen vodou, které využívají třeba lidé se suchými vlasy, když se zapotí, ale nechtějí vlasy zatím znova umývat. Jednou za týden až 10 dnů je vhodné vyživit vlasy ještě hlouběji pomocí masky. U kondicionéru i masky vždy dodržujte výrobcem doporučenou délku působení a následně vlasy dobře opláchněte chladnější vodou. Oplachování můžete vynechat jen u bezoplachových produktů označovaných často jako leave-in. Dalšími výživnými přípravky na vlasy jsou například vlasová séra, tonika nebo přírodní přípravky třeba vlasové vody a oleje na vlasy.

I na vodě záleží

Kvalitu vlasů ovlivňuje mnoho faktorů jako výživa, stres a celkové zdraví. Významným faktorem je také tvrdost vody, která vám doma teče z kohoutku. Tvrdá voda s vysokým obsahem minerálů totiž vlasy může zanášet. Proto kvůli tvrdé vodě mohou potřebovat častěji hloubkově čisticí péči, aby se předešlo hromadění minerálů a tvorbě filmu na povrchu vlasů označovanému jako zanesení nebo také build-up.

4. chyba: Rozčesávání od pěšinky 4. chyba: Rozčesávání od pěšinky

Ať už svoje jemné, rovné vlasy češete na sucho nebo máte takové kudrny, že jdou rozčesat na mokro s kondicionérem, v obou případech rozčesávejte vždy postupně od konečků. Na pročesávání zacuchaných vlasů v celé délce byste museli použít zbytečně větší sílu, která namáhá vlasové kořínky a zbytečně vlasy láme. Vybírejte si také kvalitní hřeben, oblíbené jsou hřebeny s dvouvrstvými štětinkami. Jak snadno tato technologie vlasy rozčeše rozhodně stojí za to vyzkoušet.

5. chyba: Mytí vlasů každý den aneb jak často už je moc? 5. chyba: Mytí vlasů každý den aneb jak často už je moc?

Zdravá vlasová pokožka produkuje kožní maz, maštění vlasů je tedy naprosto přirozené a nadbytečný maz je třeba umývat. Příliš časté mytí ale může vlasy zbavit přirozeného ochranného filmu a lesku. Pokožka hlavy se nadměrným umýváním vysouší a brání se větší tvorbou kožního mazu. Tím se ale uzavře pomyslný bludný kruh neustálého boje s mastnými vlasy. Jak často tedy vlasy umývat?

Obrazně řečeno, odpověď vám můžou dát jen vaše vlastní vlasy. Jemné a husté vlasy mají obvykle tendenci se rychleji mastit. Mytí šamponem tak může přicházet do úvahy pravidelně ob jeden den. Čím jsou ale vlasy sušší, tím můžou být intervaly mezi mytími delší, například umytí 2x do týdne.

Je jen málo lidí s tak mastnými vlasy, aby u nich bylo mytí na denní bázi vhodné. Pokud se vám vlasy mastí opravdu hodně, je vhodné se zkusit zamyslet nad příčinou tohoto problému. Nemáte příliš agresivní šampon přesušující vlasovou pokožku, která se brání zvýšenou tvorbou mazu? Neumýváte vlasy moc horkou vodou? Vyplachujete důkladně zbytky šamponu? Nenosíte často čepici nebo nesaháte si příliš často bezmyšlenkovitě do vlasů? Případně nečešete se moc často hřebenem a vyčistíte čas od času hřeben? Toto všechno může nadměrnou tvorbu mazu ve vlasech spouštět.

Na druhou stranu je třeba i uvést, že v případech, kdy cvičíte, chodíte do sauny nebo do bazénu nebo se pohybujete ve znečištěném prostředí, není každodenní umývání vlasů chyba. Nutí-li vás okolnosti mýt vlasy opravdu často, může vám čas od času stačit umýt vlasy jen vodou a aplikovat kondicionér nebo používat šampon s šetrnými tenzidy.

Specifickým problémem vlasové pokožky je seborea projevující se mastnou a šupinatou pokožkou. Jejímu vzniku a péči se věnujeme více ve článku:

Přejít na článek: Co je seborea a jak s ní bojovat

6. chyba: Je jedno, jaký mám šampon 6. chyba: Je jedno, jaký mám šampon

Všechny vlasy nejsou stejné, a tak ani jeden druh šamponu nemůže sedět všem. U vlasové kosmetiky se vyplatí vybírat kvalitní přípravky podle typu vašich vlasů. Zdravé vlasy vám to totiž oplatí svým vzhledem.

Při výběru přípravků na vlasy se vyhýbejte nevhodným složkám, které by mohly vysušovat vlasovou pokožku (typickým případem je sodium lauryl sulfát, SLS) nebo vlasové vlákno zanášet a bránit mu tak přijímat výživu (silikony).

Šampony pro jemné nebo rychle se mastící vlasy obsahují zpravidla hloubkově čisticí složky, které intenzivně odstraňují nadbytečný kožní maz. Naopak přípravky určené pro sušší typ vlasů, typicky na kudrny, obsahují šetrnější tenzidy (low poo šampony). Suché vlasy totiž nepotřebují tak radikální odmaštění a hloubkově čistící péče jim stačí jen jednou za čas. Na druhou stranu jsou vlny a kudrny náchylnější k zanášení, proto se při výběru produktů mnoho lidí s kudrnatými nebo vlnitými vlasy zcela vyhýbá silikonům nebo voskům. Tyto zásady se shodují s metodou CGM (Curly Girl Method) pro péči o vlnité vlasy a kudrny.

Naprosto specifický typ péče vyžadují vlasy barvené, které obsahují například složky na ochranu barvy vlasů před UV zářením. Také odbarvené vlasy jsou specifické a kvalitní hloubkově čistící šampon (někdy označovaný anglickým clarifying shampoo) dokáže zabránit jejich zanášení a nechtěnému zažloutnutí.

Není šampon jako šampon

Šampony se mohou lišit podle typu vlasů, na které jsou určeny, i podle formy a druhu aplikace. Volit si tak můžete mezi hloubkově čisticími šampony a šampony se šetrnými tenzidy, které nadměrně neodmašťují ani suché typy vlasů (low poo šampony). Kromě toho jsou stále více trendy tuhé šampony, které připomínají kostku mýdla, a představují tak ekologickou variantu bez plastové lahve praktickou na cestování. Tuhé šampony jsou totiž ve srovnání s tekutou klasikou lehčí a bezpečnější z pohledu nechtěného vylití do cestovního kufru. Praktickou variantu nejen na cesty představuje i co-wash, což je vlastně šampon a kondicionér v jednom. Záchranu před mastnými vlasy, když nemáte kdy a kde je umýt, představují ještě suché šampony, které nadbytečný kožní maz absorbují. Na suchý šampon ale nespoléhejte příliš často, protože by vlasy mohl zatěžovat. Pokud máte mastné vlasy, zajímavou alternativou je použití jílu na vlasy, který nadbytečný maz absorbuje a detoxikuje vlasovou pokožku.

7. chyba: Pořádně třít vlasy ručníkem, ať jsou rychle suché 7. chyba: Pořádně třít vlasy ručníkem, ať jsou rychle suché

Mokré vlasy se lepí k hlavě, proto když dlouho schnou, mohou být splihlé. V důsledku toho jsou pak zase brzy mastné vlasy po umytí. Dobře vlasy po umytí vysušit je proto rozumný plán, intenzivní tření vlasů ručníkem ale není dobrý způsob, jak ho realizovat. Tření mokrých a tedy i křehkých vlasů poškozuje jejich ochrannou vrstvu a zhoršuje lámání, proto raději vlasy jen jemně vymačkejte přes měkký, ideálně bavlněný, ručník. Nebo vlasy třeba na 10 minut zaviňte do turbanu.

sušení vlasů v turbanu z ručníku

Kudrnaté vlasy jsou často vysokoporézní a rychle volně uschnou bez fénování. Pokud máte ale hodně husté nebo hodně jemné vlasy, fén je pro vás skvělý pomocník. Nesnažte se nicméně sušení vlasů uspěchat příliš a nefénujte horkým vzduchem. Vysoká teplota vlas namáhá a může vysušovat pokožku hlavy, která pak může svědit. Fénujte proto chladným vzduchem, zaměřte se hlavně na vysoušení vlasové pokožky a vlasů u hlavy. Vyfoukávejte vlasy po směru jejich růstu. Povrch vlasu je tvořen malými šupinkami vlasové kutikuly, naopak byste foukali „proti srsti“ těchto šupinek.

Pokud jste se pročetli až sem, musí vám být jasné, že rozhodně není dobře chodit spát s mokrými vlasy. Jít spát s mokrou hlavou vám přinese splihlý účes, v horším případě se můžou vlasy zapařit a přemnožit se v nich kvasinky. Mykóza vlasů se projevuje úporným svěděním a lupy. Mokré vlasy se navíc snadněji lámou a není proto dobrý nápad na nich ležet.


ZDROJE

  • How to Wash Your Hair. Online. The New York Times. 2024. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2024/01/29/t-magazine/hair-wash-routine-shampoo-conditioner-tips.html. [cit. 2024-07-03].
  • How to Wash Your Hair, Because It Turns Out There’s (Kinda, Sorta) a Right Way to Do It. Online. Healthline. 2021. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-wash-your-hair#takeaway. [cit. 2024-07-03].
  • Jak často si mýt vlasy? Podívejte se, jestli to děláte správně. Online. Venira. Dostupné z: https://www.venira.cz/blog/jak-casto-si-myt-vlasy--podivejte-se--jestli-to-delate-spravne/. [cit. 2024-07-03].
  • ŽABKOVÁ, Kateřina. Jak si konečně správně umýt vlasy? Zásady podle profesionální kadeřnice. Online. HAIR BORN ESHOP. 2023. Dostupné z: https://www.hairborn.cz/clanek/29/jak-si-konecne-spravne-umyt-vlasy-zasady-podle-profesionalni-kadernice/. [cit. 2024-07-03].

Elektronika na vlasy Péče a mytí vlasů

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

DUCRAY Kélual DS Šampon proti lupům 100ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o vlasy
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

459 Kč

HiPP BABYSANFT Šampon 200ml

  • Kosmetika
  • Vše pro dítě
  • Akce
  • Sleva 8 %

Nedostupné

129 Kč 119 Kč

Olaplex N°3 Hair Perfector 100ml

  • Kosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

669 Kč

Tomas Arsov regenerační keratinová voda 200ml

  • Kosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

409 Kč

Čepice se šamponem a kondicionérem

  • Kosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

69 Kč

BaByliss vysoušeč vlasů 6713DE

  • Péče o vlasy
  • Akce
  • Doprava zdarma
  • Sleva 25 %

Skladem na e‑shopu

1 549 Kč 1 165 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    03. 03. 2020

    Seborea, která se pořád vraci

    Dobrý den,
    Mám dlouhodobě seboreu a teď i hodně mastici vlasy. Jsem 9 měsíců po porodu. Používám šampon od Bioderma node. Přijde mi, že už tento šampon nezabírá. Poraďte prosim, co teď používat při těchto obtížích. Dekuji

    Dobrý den 

    dobrou zkušenost mám se značkou Ducray a výrobkem České firmy Cannaderm capillus. Určitě jeden z nich vyzkoušejte, oba šampony nechte alespoň 3-5 minut působit.

    Ducray KELUAL DS

    Cannaderm capillus seborea

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    • Vlasy a Nehty
    23. 01. 2021

    Co použít na úporné lupy?

    Dobrý den, mám potíž s šupinami, malinkymi kousky kůže ve vlasech již 3 roky jsem používal kerato reducing shampoo od Ducray, ale tento rok byl vymenen za Rebalancing shampoo, který mi po mesici nezabral, taky jsem byl už u vás v lékárně a tam jsem dostal PantheHair proti lupum, který taky nezabral a tak se ptám jestli není možné najít něco podobného starému Kerato reducing šamponu, sám jsem na netu nic nemohl najít.

    Dobrý den,

    velmi dobrou zkušenost mám s šamponem od značky Bioderma Nodé DS, který se doporučuje na používání právě v případech tvorby šupinek, silné svědivosti pokožky hlavy a olupování pokožky v oblasti vlasů. Používejte 3x týdně, vmasírujte do pokožky a nechte 2 minuty působit.

    NODE DS

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vlasy a Nehty
    08. 06. 2021

    Co mam delat kdyz mi padaji vlasy a novy nerostou

    Dobry chci se zeptat co mam pouzivat proti vypadavani vlasu a rust novych?.. je mi 22 a mam min a min vlasu???? tak bCh chtel poradit dekuji

     Dobrý den,
     Na růst a zhoustnutí vlasů Vám mohu poradit kombinaci výživného kofeinového šamponu , tonika na vlasy a vitamínů . Z dostupných kofeinových šamponů Vám mohu doporučit Alpecin sport CTX. Jedná se o kofeinový šampon se speciální kombinací účinných látek, které doplňují vlasovým kořínkům energii a předchází tak padání vlasů. Tento šampon je určený speciálně pro muže. Šampon nechejte vždy alespoň 2 minuty působit , aby účinné látky dokonale pronikly přes vlasovou pokožku až k vlasovým kořínkům . Ve dnech, kdy si nebudete mýt vlasy použijte kofeinové tonikum Alpecin coffein liquid, které doplní kofein a dále tak posílí vlasové kořínky. Používá se každý den, kdy nepoužijete šampon a vmasíruje se přímo do pokožky hlavy. Na doplnění vitamínů a minerálů, které stimulují růst vlasů a zabraňují jejich vypadávání Vám doporučím Vlasové hnojivo. Tyto kapsle obsahují pečlivě zvolenou kombinaci látek s komplexním účinkem na vlasy. Doporučená dávka je 2x denně 1 kapsle, užít nejlépe po jídle. Pro optimální účinek je doporučené užívat tyto vitamíny po dobu tří měsíců.

    ALPECIN ŠAMPON
    ALPECIN TONIKUM
    VLASOVÉ HNOJIVO

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    06. 12. 2021

    Jak zklidnit svědění vlasové pokožky?

    Dobrý den,
    prosím o radu, co použít na svědivou pokožku hlavy? Mám to již delší dobu. Měla jsem předepsanou vodičku od kožní lékařky, ale moc mi nepomohla. Zakoupila jsem tedy přípravek Nizoral Care Tonikum na svědivou pokožku hlavy a zdá se mi, že mě hlava svědí ještě více. Děkuji.

    Dobrý den,

    doporučila bych vám šampon KLORANE s BIO pivoňkou, případně v kombinaci s KLORANE zklidňujícím sérem, pro zmírnění podráždění vlasové pokožky. Poskytují okamžitý pocit zklidnění na 24 hodin a to již po prvním použití. Složení je z přírodních složek a má fyziologické pH, které navrací vlasové pokožce rovnováhu, posiluje její ochranu a dlouhodobě zmírňuje pocit podráždění. Zároveň vlasy nejsou zatížené, ale jsou jemné a lesknou se. 

    Oba přípravky používejte podle potřeby, ale sérum nejlépe večer nebo pro okamžité zklidnění, kdykoli se objeví pocit podráždění. 

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    29. 03. 2022

    Co používat na rychle se mastící vlasy?

    Dobrý den,
    prosím o pomoc. Myji si hlavu obden, ale potřebovala bych každý den. Vlasy umyji a za pár hodin jsou špinavé a strašně moc mastné. Nevím, co s tím mám dělat. Děkuji.

    Dobrý den, 

    u mastných vlasů je vhodné mytí vlasů po ránu, jen vlažnou vodou a nepoužívat výživné (krémové) šampony nebo masky. Také časté fénování, česání či prohrabávání vlasů může způsobit jejich zvýšené maštění. 

    Pro snížení kožního mazu bych zvolila KLORANE Šampon s BIO kopřivou mastné vlasy 200 ml. Šampon jemně myje a zpomaluje proces maštění vlasů. Pro snížení frekvence mytí vlasů je možné použít KLORANE Suchý šampon kopřiva 150 ml, který během několika minut dodá vlasům objem, svěžest a tvar.  

    Poraďte se také přímo s dermatologem.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.