Opalování v těhotenství - co nepodcenit?

OPALOVÁNÍ V TĚHOTENSTVÍ - CO NEPODCENIT?

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Opalování v těhotenství je mezi nastávajícími maminkami hodně diskutované téma. Některé se striktně zdržují pouze ve stínu, jiné si s oblibou dopřávají sluneční paprsky. Jak je to ve skutečnosti s opalováním v těhotenství? I tady platí zlaté pravidlo, všeho s mírou. Základem je kvalitní fotoprotekce a ochrana před přehřátím.

 • Těhotenství
 • Životní styl
 • Ženy

7 minut čtení


Fakta o slunečním záření Fakta o slunečním záření

Sluneční záření je elektromagnetické záření, které má několik složek - ultrafialové záření, viditelné světlo, infračervené paprsky. Atmosféra Země přitom funguje jako ochranný deštník a chrání nás před průnikem nejškodlivějších složek slunečního záření. Hlavním filtrem je ozonová vrstva, dalšími faktory jsou částice prachu, kouř a oblaka. Největší účinek na nás má UV záření, které opaluje a když si nedáte pozor, i spaluje. Sluneční záření obsahuje asi 5 % UVB a 95 % UVA záření. Infračervené paprsky ohřívají atmosféru i všechny předměty, na které dopadají, včetně lidského těla.

Slunce je pro život nezbytné a nabízí řadu výhod. Nicméně je potřeba s využíváním těchto výhod šetřit, neboť nadměrné UV záření má škodlivé účinky na zdraví kůže: urychluje stárnutí kůže, může způsobovat kožní reakce a v dlouhodobém horizontu vést až k rakovině kůže.

Index ochrany neboli ochranný faktor přípravků před UVA a UVB zářením udávají 3 písmena na obalu krému na opalování.

SPF = SUN PROTECTION FACTOR

 • udává, jak dlouho můžete být vystavení slunečnímu záření po aplikaci bez spálení pokožky (průměr je 20 minut)
 • příklad: SPF 15 = 15 x 20 (průměrná doba na slunci) je 300 minut

PPD = PERSISTENT PIGMENT DARKENING

 • ochrana proti UVA záření

Abychom dodrželi faktor uvedený na kosmetice a zajistili tak stanovenou ochranu proti UV záření, pak bychom měli aplikovat na celé tělo dospělého člověka okolo 7 polévkových lžic produktu. Pokud nedodržíme takové dávkování, pak se výška ochranného faktoru snižuje. To znamená, že SPF 50 odpovídá při nesprávné aplikaci výši SPF okolo 30 či 20. Jestliže tedy použijete produkt s výší ochrany SPF 20, pak výsledek je SPF 0 ochranného faktoru.

Jak je to s opalováním v těhotenství? Jak je to s opalováním v těhotenství?

Sluníčko přináší našemu tělo mnoho benefitů. Nejenže díky němu máte dobrou náladu a cítíte se uvolněně, ale také se díky UV záření tvoří v pokožce tolik potřebný vitamin D. Nemusíte se proto bát zajít si v příjemném počasí na procházku do města či do přírody. To, čemu byste se měla určitě vyhnout, je cílené opalování, kterému se s nadsázkou říká ,,grilování” na slunci. UV záření má totiž neblahý vliv na vaší pokožku. Překvapivý může být pro vás i fakt, že UV záření je rizikové i pro miminko.

Opalovani_tehotenství

Rizika opalování v těhotenství Rizika opalování v těhotenství

Opalování na přímém slunci jednou z činností, na co si dát pozor v těhotenství. Proč opalování představuje riziko?

 1. hyperpigmentace pokožky: pokožka nastávající maminky je mnohem citlivější a náchylnější na vznik pigmentových skvrn v těhotenství. Ty se nejčastěji tvoří na obličeji a na břichu a to i bez UV záření, působením hormonů. Při slunění je pigmentace výraznější a po porodu jen tak nezmizí.
 2. citlivá pokožka: při intenzivním slunění je pokožka náchylnější na vznik spálenin a proto by jedinou volbou při pobytu na slunci měl být opalovací krém SPF 50+.
 3. riziko přehřátí: Spektrum slunečních paprsků obsahuje kromě ultrafialového také infračervené záření. To je zodpovědné právě za teplo, které cítíme nejen ve vzduchu ale také na pokožce. Přehřívání organismu zhoršuje otoky v těhotenství, které jsou jsou i bez toho docela značné. Přehřátí miminku neprospívá stejně tak, jako i mamince.
 4. nižší hladina kyseliny listové: UV záření snižuje hladinu kyseliny listové, která je důležitá zejména v 1. trimestru. Podílí se na správném dělení buněk a vzniku zárodečných tkání.
 5. opalování na zádech: ve vyšším stádiu těhotenství už miminko váží dost na to, aby tlačilo na vnitřní orgány. V leže na zádech navíc tlačí i na žílu, která přivádí krev do srdce a proto se sluňte raději v sedě.

Jak na zdravý pobyt na slunci Jak na zdravý pobyt na slunci

Když se přece jen rozhodnete užít si teplý slunečný den venku, soustřeďte se na ochranu kůže i na ochranu před dehydratací v těhotenství. Zdržujte se především ve stínu a mezi 11 a 15 hodinou zůstaňte raději uvnitř. Noste pokrývku hlavy, schovejte bříško pod lehké oblečení a dbejte na svůj pitný režim. Nejlepší je čistá voda, ochucená čerstvým ovocem. Láká vás ledově vychlazená? Tento druh pití není tím nejlepším způsobem, jak se zchladit. Studený nápoj přinese na jedné straně okamžité ochlazení, na druhé straně je to pro tělo teplotní šok a reaguje zahříváním zevnitř a vám bude opět horko.

Vybírejte kvalitní kosmetiku pro těhotné Vybírejte kvalitní kosmetiku pro těhotné

V těhotenství se ženské tělo mění a vlivem hormonů se pokožka stává citlivější. Proto se může stát, že kosmetika, která vám dříve vyhovovala, vám již není příjemná a objeví se svědění pokožky v těhotenství. Základem kosmetické výbavy je krém na břicho pro těhotné, který dodává pokožce pružnost a hydrataci. Díky němu se vyhnete nevzhledným striím. Na sluníčku vám ale nepomůžou a proto budete potřebovat i kvalitní mléko na opalování.

Co na citlivou pokožku v těhotenství?

Opalovací krémy pro těhotné vybírejte s ochranným faktorem 50+. Krémy či mléka aplikujte s dostatečným předstihem a dostatečném množství, aby byla ochrana před UV zářením co nejlepší. Přípravky mohou obsahovat chemické filtry, fungující jako absorbenty záření a minerální filtry, odrážející záření jako zrcadlo. Citlivá pokožka reaguje lépe na minerální filtry, které se ale hůře roztírají a nevstřebávají se, tak že mohou zanechávat bílé stopy.

Na konci dne nezapomeňte na potřebnou hydrataci a zklidnění pokožky po opalování. Přípravky po opalování obsahují především panthenol, který je známý svými regeneračními a zklidňujícími účinky. Přípravky po opalování navíc prodlouží bronzové opálení a zabrání loupání kůže.

Jak se to se soláriem či samoopalovacími krémy? Jak se to se soláriem či samoopalovacími krémy?

Solárium by mělo být pro vás v těhotenství tabu. Pokud se nechcete vzdát bronzové pokožky, použijte raději kosmetiku se samoopalovacím účinkem. Obsahují pigmenty, které pokožku zabarví a při správné aplikaci ji dodají opálený vzhled na několik dní. Nevýhodou je to, že je smývatelný a po čase ho musíte aplikovat znovu, nemluvě o flecích po nerovnoměrném roztírání. Samoopalovací krémy v těhotenství nejsou škodlivé pro miminko, ale hrozí alergická reakce. Vyzkoušejte proto nejdříve aplikaci na pokožce předloktí a pak až na celé tělo.

Těhotenství - kosmetika, vitamíny a doplňkyOpalování

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  21. 05. 2021

  Jak se chránit před infekcí v těhotenství

  Dobrý den, chci se zeptat , jsem těhotná ve 14tt a máme jet na dovolenou do termálu a mám strach abych nechytila nějakou infekci, mohla by jste mi prosím poradit jak se maximálně chránit ,co by jste doporučila? Děkuji

  Dobrý den,

  koupání v teplé termální vodě se příliš v těhotenství nedoporučuje. Zkonzultovala bych to s lékařem. Pokud návštěvu doporučí, tak je možno při koupání používat tyto tampony https://www.benu.cz/dh-tampony-senta-protect-4ks, dále mýdlo pro intimní hygienu. Preventivně lze i zavádět např. https://www.benu.cz/vitagyn-c-vaginalni-krem-s-kyselym-ph-30g.

  Přeji hezkou dovolenou.
  Mgr. Naďa Spratková
  Vedoucí lékárník Benu lékárna OC Frýda

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  07. 05. 2020

  Dermokosmetika na citlivou a suchou pleť

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na doporučení krému na obličej z dermokosmetiky, kterou nabízíte v lékárnách. 
  Mám suchou a citlivou pleť, v zimě je často suchá a napnutá z mrazu.  Je možné získat nějakou radu na výběr péče o pleť? Děkuji Vám.

  Dobrý den,

  pro Váš typ pleti doporučuji vyzkoušet na zimní období krém BIODERMA Atoderm Nutritive, který pleť chrání před nepříznivým vnějším vlivům – hlavně v zimě. Krém je vysoce výživný a zklidňující díky bambuckému máslu a extraktu z avokáda, které obsahuje. Zároveň je hydratační působením vazelíny a glycerinu. Krém není mastný a je vhodný na ráno, jako podklad pod make-up a zároveň i na noc po vyčištění pleti.

  Pokud trpíte v zimě popraskanými rty, může se Vám hodit vyživující tyčinka na rty BIODERMA Atoderm Tyčinka na rty. Hloubkově vyživuje a má příjemnou malinovou příchuť.

   

  S pozdravem,
  Henrieta Molnárová
  Dermoporadce

  šipka Henrieta Molnárová

  Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Praha 6, Rohlík zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  12. 08. 2020

  Linola SPF 50 na obličej

  Dobrý den, je možné toto mléko Linola SPF50 používat na obličej a to každý den? Mám alergení , citlivou pleť. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den, 

  značka Linola je vhodná i pro citlivou pokožku miminek a malých dětí, která má speciální potřeby, a měla by proto vyhovovat i pokožce obličeje dospělého člověka. Obsahuje vyvážené a vysoce účinné UVA/UVB filtry. Má nízky obsah lipidů a minerálních pigmentů. Snadno se roztírá a rychle vstřebává a nezanechává lepivý film. Je vhodný pro velmi citlivou, suchou pokožku, se sklonem k atopii. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne
  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  • Těhotenství a kojení
  11. 02. 2021

  Který Bepanthen použít na suché ruce v těhotenství?

  Dobrý den, jaký z výrobků řady Bepanthen je nejvhodnější pro suché a popraskané ruce a zároveň je možné ho užívat v těhotenství? Děkuji

  Dobrý den.

  V těhotenství lze bez obav užívat jakýkoliv přípravek řady Bepanthen. Na tento problém je nejvhodnější nejnovější přírůstek SensiDaily. Vhodný je také nejstarší Bepanthen krém.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  21. 05. 2021

  Ochranné tampony v těhotenství

  Dobrý den, jsou tyto tampony vhodné i jako ochrana pro těhotnou ženu před infekcí, která hrozí při koupání v bazénu ? Nebo by jste doporučili raději něco jiného ? Nikdy jsem infekcí netrpěla, až teď v těhotenství se mi stále vrací a jelikož mě čeká s bříškem celé léto, hledám vhodnou ochranu.

  Dobrý den,

  svým klientkám doporučuji tampony Senta protect, které jsou vhodné i pro těhotné, které mají fyziologický průběh těhotenství.

  Přeji hezký den.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Tampony senta protec

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.