Dětská imunita

DĚTSKÁ IMUNITA

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Podzim je obdobím, kdy děti nastupují do školy či školky a zároveň je obdobím se zvýšeným výskytem viróz a bakteriálních infekcí. Se začátkem nového školního roku se setkáváme s dětskou rýmou a jinými nemocemi. Co dělat pro posílení dětské imunity, aby vaše dítě zůstávalo doma v posteli co nejméně?

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

6 minut čtení


 

Co je dětská imunita Co je dětská imunita

V první řadě je potřeba pochopit, co vlastně imunita je a jak funguje. Imunita je definovaná jako odolnost organismu vůči různým mikroorganismům. Imunitní systém tvoří soubor buněk a orgánů, které spolupracují na obraně organismu. Imunita má tři obranné linie. První linii zastupuje kůže a slizniční membrány, které kryjí tělo a brání plnému styku bakterií a virů s vnitřním prostředím. Druhá linie je vnitřní, která působí tak, že spouští na základě chemických signálů pochod leukocytů. Následkem této obrany je zánět. Třetí linie je spouštěna společně s druhou a vyznačuje se specifickou odpovědí na mikroorganismy.

posilněte dětskou imunitu

Varianty imunity Varianty imunity

Imunitu můžeme rozdělit na vrozenou a získanou. Vrozená imunita tkví v tom, že mnohé bakterie mají na povrchu různé molekuly, které mohou být rozeznané imunitním systémem. Naopak získaná imunita vzniká, až když tělo překonalo infekci. Tato imunita si odpověď organismu zapamatuje a budoucí reakce bude mnohem silnější.

Imunita do velké míry sídlí v našem střevě a ovlivňuje ji střevní mikroflóra. Nachází se zde 70-80 procent imunitního systému.

Když imunita selže, nebo je oslabená, jsme náchylnější na různá onemocnění. Zkušenosti lékařů potvrzují, že v posledních letech nemocných přibývá a příčinou je obvykle porucha imunity.

Co ovlivňuje dětskou imunitu Co ovlivňuje dětskou imunitu

Jak můžeme sami ovlivnit dětskou imunitu? Jak můžeme sami ovlivnit dětskou imunitu?

 • Nedoporučuje se přetápět místnosti
 • Nepřehánět s dezinfekcí a antibakteriálními prostředky
 • Zdravá a vyvážená strava
 • Dostatek spánku
 • Otužování a pobyt venku i v chladnějším počasí

Přípravky pro přirozenou obranyschopnost u dětí Přípravky pro přirozenou obranyschopnost u dětí

 • Betaglukany (IMUNOGLUKAN, MULTIIMUN) – jedná se o přírodní produkt, který pochází z hub. Působí  v tenkém střevě. Výhodou doplňků stravy Imunoglukan je, že je dostupný ve formě sladkého sirupu, což je jedna z nejoblíbenějších forem pro dítě.
 • Probiotika (BIOPRON LAKTOBACÍLKY, APO-LAKTÍK, SWISS LAKTOBACÍLKY) – probiotika jsou živé organismy, které na střevech vytvářejí souvislý povlak a tím zabraňují kolonizování střeva škodlivými patogeny a jejich pomnožení.
 • Komplex vitamínů (VIBOVIT, MARŤÁNCI) – obsahují vitamíny, které přispívají k normální funkci imunitního systému.
 • Homeopatie (OSCILLOCOCCINUM) – k prevenci i léčbě chřipkových stavů lze použít i polykomponentní homeopatikum. Jako prevenci stačí užívat 1 dávku týdně.

Podívejte se in naše další přípravky na posílení dětské imunity.

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  10. 05. 2020

  Imunita dětí

  Dobrý den, prosím o info, ktery z těchto 2 přípravků je na podporu imunity lepší pro děti 8 a 11 let.
  1. Jack hlivák
  2. Imuníci - Hlíva ústřičná s vit. D pro děti.

  Jedna se mi především o množství hl.ústřičné ale i celková vhodnost pro děti.

  Dobrý den,

  z vámi vybraných produktů bych zvolila na posílení imunity přípravek jack Hlívák z důvodu vyššího obsahu betaglukanů. Obvyklé užívání obou přípravků je 1x denně 1 . V Jack hlívák je obsaženo 90 mg Beta-1,3/1,6 D-glukan 30 % izolovaný z hlívy ústřičné v Imuníci Beta-glukan 90% 30 mg.
  Oba dva přípravky jsou vhodné pro děti od 3 let. Je vhodné užívat nalačno - 20minut před jídlem.
  Co se týče obsahu vitaminu D - nedostatek bývá od podzimu do jara, v době letních měsíců při ozáření 1/4 těla po dobu 10 minut již člověk získá dostatečné množství, proto jej není potřeba u zdravých jedinců suplementovat.

  Jack Hlívák
  Imuníci

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  02. 04. 2020

  Jak kombinovat vitamíny pro děti?

  Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne kombinovania AMPCare sirup a GUMmY marťanci v jeden deň pre 5,5 ročne dieťa . Je vhodne podávať oba?

  Dobrý den,

  sirup AMPCare obsahuje imunomodulační látky jako jsou betaglukany a extrakty z echinacey a proto bych ho doporučovala užívat v období, kdy je díte nemocné, nachlazené, nebo trpí nějakým zánětem. Echinacea podporuje přirozenou obranyschopnost a díte se tak rychleji zdraví. V období nemoci můžete přidat i želatinové bonbóny (např Marťánci nebo Vibovit) pro doplnění vitamínů. 
  V období, kdy je díte zdravé, je ideální doba nechat pracovat imunitní systém dítěte samostatně a imunomodulační látky nepodávat a na doplnění vitamínů běžnou pestrou stravu doplnit také o želatinové bonbóny. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  06. 08. 2020

  Přírodní vitamín pro děti na imunitu

  Dobrý den,
  chtěla bych vás poprosit o radu ohledně vitamínů pro děti na zimu. Mám dvě dcery 4 roky a 1,5 roku. Loni jsem starší dcerce dávala Imunoglukan P4H a Jamieson Kids D3, byla jsem spokojená, nebyla téměř nemocná. Nevím však, zda-li letos mohu i té mladší dát Imunoglukan, je napsáno, že je od 3 let. Na druhou stranu je přírodní, třeba kdybych dávala poloviční dávku? Nebo mě zaujal produkt BABYIMUN. Který produkt byste mi víc doporučili?

   Dobrý den,


   Dle výrobce je Imunoglukan určen pro děti od tří let a pro dospělé. Doporučuje se užívat 1ml na 5kg tělesné hmotnosti 1x denně. Pokud jej budete podávat mladšímu dítěti, je to na vlastní riziko. Mohu Vám doporučit sirupy s obsahem beta-glukanů, které jsou určeny pro děti od jednoho roku. Například Vámi uváděný Babyimun, nebo MultiIMUN sirup jsou sirupy s obsahem beta-glukanů a vitamínu C a jsou určené již dětem od jednoho roku. Vitamín D je možné také dávat mladším dětem ve formě kapek - například Jamieson Baby D3 kapky.
   Kombinace vitamínu D a beta-glukanů je velmi vhodná na posílení imunity u dětí. 

  MULTIIMUN
  JAMIESON BABY D 3

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  • Intimita
  28. 11. 2020

  Betaglukan pro děti

  Dobrý den, je tento vit. doplněk vhodný i pro děti 10 a 12 let?
  Děkuji ta odpověď

  Dobrý den.

  u takto starých dětí je naprosto vhodný. Pro děti tak ve věku 3-8 let je vhodný Betagklukan junior; pro děti od 1 roku pak Glukánek.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  • Zažívání
  19. 10. 2021

  Probiotika na imunitu

  Dobrý deň, potrebovala by som nejaké proobiootiká na zlepšenie črevnej mikroflóry a imunity a celkovej imunity. Doporučil mi to lekár kvoli častým průjmom, ale neviem, ktoré by boli najvhodnejšie. Ďakujem.
  S pozdravom

  Dobrý večer,

  u častých průjmů lze dlouhodobě užívat registrované léky s obsahem probiotik- např. eubiotikum Hylak forte- užívá se 3krát denně 2 ml při obtížích. Poté se může snížit na polovinu. Lze brát dlouhodobě.

  Z doplňků stravy mohu doporučit např. Swiss naturevia lactobacily 5 imunita nebo Livsane laktoaktivní kapsle se zinkem - obsahují i kmeny u nichž se uvádí kromě podpory trávení i pozitivní vliv na imunitu.

  Přikláním se k užívání ráno cca 20 minut před jídlem. Vhodné je alespoň 3 měsíční podávání.

  Kmeny u niž se uvádí pozitivní vliv na imunitu jsou např. Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus či Bifidobacter animalis.

  Probiotika

  Přeji hezké dny podzimní.
  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

   

   

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Markétka H. 13. 8. 2020 5

  Jsem ráda, že píšete že příliš velké teplo v bytě je na škodu. Resp. že imunitě nepomůže. Když si vezmu jak mívají kamarádky doma přetopeno...hlavně, že všichni chodí po doma jen ve spodním prádle:-) Podle mě tak 21 stupňů je optimální maximum