Dětská imunita

DĚTSKÁ IMUNITA


Podzim je obdobím, kdy děti nastupují do školy či školky a zároveň je obdobím se zvýšeným výskytem viróz a bakteriálních infekcí. Se začátkem nového školního roku se setkáváme s dětskou rýmou a jinými nemocemi. Co dělat pro posílení dětské imunity, aby vaše dítě zůstávalo doma v posteli co nejméně?

Co je dětská imunita

V první řadě je potřeba pochopit, co vlastně imunita je a jak funguje. Imunita je definovaná jako odolnost organismu vůči různým mikroorganismům. Imunitní systém tvoří soubor buněk a orgánů, které spolupracují na obraně organismu. Imunita má tři obranné linie. První linii zastupuje kůže a slizniční membrány, které kryjí tělo a brání plnému styku bakterií a virů s vnitřním prostředím. Druhá linie je vnitřní, která působí tak, že spouští na základě chemických signálů pochod leukocytů. Následkem této obrany je zánět. Třetí linie je spouštěna společně s druhou a vyznačuje se specifickou odpovědí na mikroorganismy.

Varianty imunity

Imunitu můžeme rozdělit na vrozenou a získanou. Vrozená imunita tkví v tom, že mnohé bakterie mají na povrchu různé molekuly, které mohou být rozeznané imunitním systémem. Naopak získaná imunita vzniká, až když tělo překonalo infekci. Tato imunita si odpověď organismu zapamatuje a budoucí reakce bude mnohem silnější.

Imunita do velké míry sídlí v našem střevě a ovlivňuje ji střevní mikroflóra. Nachází se zde 70-80 procent imunitního systému.

Když imunita selže, nebo je oslabená, jsme náchylnější na různá onemocnění. Zkušenosti lékařů potvrzují, že v posledních letech nemocných přibývá a příčinou je obvykle porucha imunity.

Co ovlivňuje dětskou imunitu

Jak můžeme sami ovlivnit dětskou imunitu?

 • Nedoporučuje se přetápět místnosti
 • Nepřehánět s dezinfekcí a antibakteriálními prostředky
 • Zdravá a vyvážená strava
 • Dostatek spánku
 • Otužování a pobyt venku i v chladnějším počasí

Přípravky pro přirozenou obranyschopnost u dětí

 • Betaglukany (IMUNOGLUKAN, MULTIIMUN) – jedná se o přírodní produkt, který pochází z hub. Působí  v tenkém střevě. Výhodou doplňků stravy Imunoglukan je, že je dostupný ve formě sladkého sirupu, což je jedna z nejoblíbenějších forem pro dítě.
 • Probiotika (BIOPRON LAKTOBACÍLKY, APO-LAKTÍK, SWISS LAKTOBACÍLKY) – probiotika jsou živé organismy, které na střevech vytvářejí souvislý povlak a tím zabraňují kolonizování střeva škodlivými patogeny a jejich pomnožení.
 • Komplex vitamínů (VIBOVIT, MARŤÁNCI) – obsahují vitamíny, které přispívají k normální funkci imunitního systému.
 • Homeopatie (OSCILLOCOCCINUM) – k prevenci i léčbě chřipkových stavů lze použít i polykomponentní homeopatikum. Jako prevenci stačí užívat 1 dávku týdně.

Podívejte se in naše další přípravky na posílení dětské imunity.


Související produkty

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  02. 04. 2020

  Jak kombinovat vitamíny pro děti?

  Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne kombinovania AMPCare sirup a GUMmY marťanci v jeden deň pre 5,5 ročne dieťa . Je vhodne podávať oba?

  Dobrý den,

  sirup AMPCare obsahuje imunomodulační látky jako jsou betaglukany a extrakty z echinacey a proto bych ho doporučovala užívat v období, kdy je díte nemocné, nachlazené, nebo trpí nějakým zánětem. Echinacea podporuje přirozenou obranyschopnost a díte se tak rychleji zdraví. V období nemoci můžete přidat i želatinové bonbóny pro doplnění vitamínů. 
  V období, kdy je díte zdravé, je ideální doba nechat pracovat imunitní systém dítěte samostatně a imunomodulační látky nepodávat a na doplnění vitamínů běžnou pestrou stravu doplnit také o želatinové bonbóny. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.