Kašel a bolest v krku

KAŠEL A BOLEST V KRKU

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Tyto příznaky nás dokáži někdy potrápit i déle, než týden. Naštěstí existují účinné léky, které si můžete pořídit v lékárně. Někomu vyhovují sirupy, jinému kapky nebo kloktadla, z každé lékové formy se dá vybrat lék přímo pro vaše potřeby. 

 • Články o zdraví
 • Dýchání

Trápí vás kašel? Víte, jaký kašel máte? Trápí vás kašel? Víte, jaký kašel máte?

Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Je to však i nejčastější příznak onemocnění převážně dýchacího ústrojí. Při prudkém kašli z nás vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 kilometrů v hodině. Takto rychle se tělo snaží odstranit z dýchacích cest všechno, co tam nemá být. 

Podle délky trvání dělíme kašel na akutní, který trvá méně než tři týdny, a chronický, který trvá déle. V souvislosti se závažnějším respiračním onemocněním lze tuto hranici posunout na šest až osm týdnů. Pro nasazení vhodné léčby kašle je důležité určit, zda máme kašel suchý či produktivní.

Co na suchý a dráždivý kašel Co na suchý a dráždivý kašel

Pro suchý kašel je charakteristické dráždění v krku a to, že pacient nevykašlává žádný hlen. Vykašlávání hlenu, ať už snadné či obtížnější, a bolest na prsou jsou naopak typické pro produktivní kašel. Vykašlávaný hlen však nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, pak mluvíme o zadní rýmě.

Pro léčbu suchého dráždivého kašle jsou vhodné léky na kašel tzv. antitusika, která kašel tlumí (například Sinecod®). Produktivní kašel se léčí mukolytiky, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání (například Bromhexin®, ACC®). Také je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Současné podávání antitusik a mukolytik není vhodné, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.

Jak správně kašlat?  Jak správně kašlat? 

1. Co nejvíc se nadechněte – vaše dýchací cesty se tak roztáhnou na maximum.

2. Kašlete v krátkých opakovaných nárazech. To zlepší vykašlávání.

3. Zkuste dechovou gymnastiku: Zhluboka se nadechněte a snažte se vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nose.

Nebojte se homeopatik či bylinek Nebojte se homeopatik či bylinek

Již od dob starověku se v používaly byliny na kašel a používají se dodnes. Jsou to například břečťan popínavý, jitrocel nebo mateřídouška které najdete v mnoha lécích, ale například i v nejrůznějších čajích a bylinných směsích. Dobrým příkladem je široká nabídka čajů značky Leros. Alternativou či doplněním klasické léčby může být léčba homeopatická. V lékárnách naleznete z těchto přípravků například Stodal®, který je vhodný na všechny typy kašle.

Součástí léčby kašle jsou i režimová opatření, dostatečný příjem tekutin (vhodné jsou bylinné čaje) a vitamínů, klid na lůžku, zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti. Pokud kašel trvá déle než tři týdny, je nezbytné navštívit lékařeOdborníka ale vyhledejte, pokud máte horečku vyšší než 39 °C, pokud se vám obtížně dýchá, výrazně vás bolí na hrudi nebo vykašláváte krev, nitky krve nebo hnisavý hlen. 

Bolest v krku! Bolest v krku!

Asi každý zná trochu zlomyslné úsloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Viry kolem nás neustále létají, a tak není vůbec jednoduché se jim ubránit. To, co začíná „jen“ jako nepatrné šimrání a škrábání v krku, může končit jako otravný dráždivý kašel, nesnesitelná bolest v krku a chrapot. Jak jistě víte, akutní infekce horních cest dýchacích není vůbec nic příjemného. V lékárnách BENU Vám rádi poradíme, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipkového onemocnění, se kterým není radno si zahrávat. Vlezte si do postele a zkuste nemoc porazit hned v začátku, zánět virového původu totiž dokáže citlivou sliznici v krku výrazně oslabit. Prvními kroky při léčbě infekce horních cest dýchacích by mělo být tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpora hojení jejího podráždění. Jak si tedy s kašlem a rýmou poradit? Začněte s výběrem léku na bolest v krku.

Pastilky, spreje a kloktadla Pastilky, spreje a kloktadla

Bolest v krku lze tlumit běžnými analgetiky (jako jsou například Paralen® či Ibalgin®) a také lokálními podpůrnými přípravky, tedy nejrůznějšími pastilkami, kloktadly a spreji. Záleží tak jen na vás, jaká forma vám vyhovuje nejvíce. Pokud si nejste jisti, naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou a doporučí řešení „šité“ na míru přímo vám. Některé pastilky totiž mohou obsahovat cukr, což je například u diabetiků nutné zohlednit. Léky obsahující lokální anestetika zase nejsou vhodné u kardiaků, konkrétně osob užívajících antiarytmika. Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód. U kloktadel se musí hlídat, aby při kloktání nedošlo k jejich vdechnutí, což může být například u dětí problém. Velmi oblíbené jsou v poslední době orální spreje, které v porovnání s kloktadlem lépe pronikají do zadních partií krku.

Obecně se lokální přípravky podávají každé dvě až tři hodiny. Aby plně účinkovaly, doporučuje se zhruba hodinu po jejich užití nepít, nejíst ani si nečistit zuby. Pozor si ale dávejte na babské rady – ne vždy jsou totiž vhodné. Třeba takové kloktání slivovicí je sice účinné, ale tvrdý alkohol je pro sliznice nevhodný, ničí přirozené prostředí a sliznici vysušuje. Povrch je pak ještě náchylnější k novému poškození. To už je lepší vykloktat si hodně slanou vodou. Skořice smíchaná s medem je také malý zázrak. Nic nezkazíte ani cibulovým sirupem – nadrobno nakrájenou cibuli zalijte medem nebo zasypte cukrem, a když pustí šťávu, můžete se do něj pustit vy.

 Pastilky na bolest v krku Pastilky na bolest v krku

Vhodný lék na bolest v krku vám pomohou naši lékárníci vybrat dle účinných látek. Každá totiž působí jinak. Rádi vám tedy poradíme, pro jakou bolest v krku je která látka nejvhodnější. Existují i léky, jejichž součástí jsou rostlinné silice (například přípravky Strepsils, Neo-Angin či Tantum Verdea lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (Strepsils Plus, Orofar). Při ztrátě hlasu, chrapotu nebo únavě hlasivek je možné nasadit i homeopatickou léčbu.

Ale pozor, pokud do tří dnů od začátku samoléčby bolest v krku neustoupí, váš stav se nelepší a spíš je to horší, vyzkoušejte spíše léky na bolest v krku nebo rovnou běžte ke svému lékaři.

Pečujte o sliznici Pečujte o sliznici

Důležité je také pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. Vyplavují z těla škodlivé látky a přispívají k ředění hlenu. Zvlhčit krk pomáhá třeba teplý čaj s citronem nebo můžete sáhnout po bylinných pastilkách se šalvějí či islandským lišejníkem. Pomůže i popíjení Vincentky, díky níž doplníte minerály, které jste vypotili. Hojení podrážděné sliznice můžete podpořit pomocí regeneračních přípravků. Doporučuje se ale také dodržovat hlasový klid a kuřáci by měli omezit kouření. Výrazně vám také pomůže Priessnitzův zábal na krk, kdy se chladný vyždímaný obklad přiloží na krk, přikryje plastovou fólií (igelitem) a suchou látkou a nechá se minimálně 30 minut působit.

Léky na kašel Léky na bolest v krku

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  06. 03. 2020

  Jaké jsou rozdíli mezi pastilkami na bolest v krku?

  Dobrý den,

  měl bych na vás 2 dotazy.

  1) se týká pastilek, vím ,že jich je celá řada a příchutí, chci se zeptat, jaký je mezi nimi, co se týká účinku rozdíl? Např. doktorka mi doporučila pastilky LARYPRONT. Jaký je u nich rozdíl od třeba Müllerových pastilek, nebo u pastilek dr.max. Dále jsem slyšel o pastilkách vincentka.

  Prosím o vysvětlení.

  a druhý dotaz se týká bolesti v krku, trápí mne již 2. den a zkoušel jsem Priessnitzovy zábaly a ještě s nimi chci pokračovat, co byste mi mohli doporučit abych toho co nejdříve zbavil?

  Mohl by mi nějak pomoci roztok (kapky) Sinupret?

  Moc děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  přípravek Larypront  má několik variant. Proto je velmi těžké je obecně srovnat. Prošla jsem si například šalvějové pastilky od Laryprontu, Müllera, Dr.Max. Z mého pohledu jsou složením velmi srovnatelné. Vincentkové pastilky mají odlišné složení, protože obsahují výtažky z minerální vody a jsou vhodné na zvlhčení krku a chrapot. Na bolest krku bych Vám doporučila  přípravky s antiseptickými, protizánětlivými a případně i bolest tlumícími účinky. Mezi pacienty nejoblíbenější a nejosvědčenější jsou Orofar, Tantum verde, Neoangin, Septabene.  Forma závisí na tom, co je pro pacienta příjemnější ( pastilka, sprej, klokltadlo). V případě nateklých mandlí bych volila k aplikaci sprej. Uleví se Vám od bolesti i průběžným zvlhčováním krku (Vincentka, čaje atd.). Sinupret je zaměřen více na onemocnění dutin a zadní rýmu.

  S přáním pěkného dne PharmDr. Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  10. 05. 2020

  Co na bolest v krku při polykání,

  Chtěla bych se zeptat včera odpoledne mě začalo bolet trošku v krku a v noci mě to začalo bolet víc cítím při polykání bolest v krku chtěla bych se zeptat co by mi rychle pomohlo aby nemoc netrvala dyl než 3 dny děkuji
  Vážím 74
  Jemi 17 za dva měsíce 18

   Dobrý den,
   Z přípravků na bolest v krku se silným a rychlým účinkem mám vyzkoušené spreje - Tantum Verde spray Forte nebo Strepsils Plus spray. Spreje se lépe aplikují přímo na bolestivé místo a většinou mají i silnější efekt.
  Tantum Verde spray je určený k léčbě zánětů v krku spojených s bolestí . Je určen pro dospělé od 15-ti let , aplikuje se 2-4 vstřiky 2-6 krát denně , při aplikaci je nutné zadržet dech a chvíli potom nejíst a nepít, aby sprej mohl v daném místě působit. Účinná látka ve spreji působí jak na viry a bakterie tak pomáhá tlumit bolest.
   Strepsils Plus spray je dvousložkový - jedna složka působí na bolest a druhá potlačuje infekci . Je určen také pro dospělé a děti od 12-ti let. Dávkování je stejné jako u předchozího spreje. Důležité je chvíli po aplikaci nejíst a nepít , aby sprej působil.

  V případě, že dáváte přednost pastilkám na cucání, vyzkoušejte Neo- Angin. Každé 2-3 hodiny si nechte rozpustit v ústech jednu pastilku, nejvíce však 6 za den.


  K pití doporučuji teplé nápoje, nejlépe bylinkové čaje na nachlazení. Na zvýšení imunity můžete začít užívat vitamin C se zinkem, který zvyšuje imunitu hlavně na sliznicích.
  Přeji brzké uzdravení.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  13. 08. 2020

  Kašel u 3-letého dítěte

  Dobrý den dcera 3 má suchý kašel ale ne častý ale je to takový tten dusivy hlavně když si lehne a jde spát bebo při vypětí jaký koupit sirup má 3 roky cca 13 kg dekuji

  Dobrý den,

  na noc bych podala kapky na suchý kašel Tussin v dávce 10 kapek. Z režimových opatření je vhodné udržovat dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti a na noc dobře vyvětrat. Pokud se kašel objevuje i při zvýšené námaze, doporučila bych navíc konzultaci s lékařem.

  S pozdraven,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  21. 10. 2020

  Mohu používat Stoptussin na kašel?

  Dobrý den,celý život mívám po rýmě klasický kašel na který beru většinou Stoptusin. Zajímá mne jestli je v takovém případě vůbec vhodný nebo mám zkusit něco jiného,díky.

  Dobrý den,

  ano Váš postup je správný. Stoptussin použít můžete. Případně lze nakombinovat Stoptussin s pastilkami, které Vám budou zklidňovat oblast nosohltanu a dráždění ke kašli by tak mohlo být menší. Například nejrůznější pastilky s islandským lišejníkem mohou být vhodným doplněním. S lékařem problém řešte při vysokých horečkách, ztrátě čichu či chuti, nebo pokud by se kašel během 3-5 dní nelepšil. Preventivně doporučuji omezit kontakty s dalšími lidmi. Odkaz na pastilky naleznete níže.

  Müllerovy pastilky s islandským lišejníkem 24ks

  HerbalMed past. Dr.Weiss Isl.liš+tym+med+vitC 24+6

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  06. 12. 2020

  Co na kašel z COVIDU ?

  Dobrý den, 
  dnes mi konci karantena ohledně covidu. Cca prvních 5-6dni jsem u covidu měla typické příznaky, ovšem neměla jsem suchý kašel. Měla jsem vlhký (vykaslavala jsem hleny) po těch cca 6dnech se mi udělalo dobře a cca 2dny jsem byla bezpriznakova. Bohužel po těch 2 dnech se mi objevil suchý kašel, velmi drazdivy, s tím spojeno paleni na hrudi a při nádechu a výdechu silné sípání a pískání. Obvodní lékař mi řekl, ze si mám brát ambrobene tablety 30mg 2-0-2.. brala jsem 2 dny a žádné zlepšení, tak mi ještě predepsal erdomed tablety 1-0-1. Vyměnila jsem tedy za ambrobene.
  Erdomed jsem si nasadila dneska večer (vzala jsem si lék asi kolem 20:30). Od te doby nehorázně kašlu, hrudník mám cely podrážděný a kašel nejde zastavit. 
  Nevím, jestli covid nemám doleceny, nebo proč se objevil tento drazdivy kašel, ovšem je to opravdu jako kdybych měla prudusky. 
  Mám brát dal erdomed, nebo ambrobene? Nebo úplně jiný lék? Nemám vlhký kašel, ale drazdivy se sipanim a pálením na hrudi. 
  Děkuji. 

  Dobrý den,

  příznaky, které popisujete se souborně nazývají dušnost. Dušnost je u COVID 19 velmi běžný příznak. Dušnost se projevuje sípáním, pískáním a chronickým kašlem, u kterého máte pocit, že ho nelze zastavit. Osobně doporučuji na noc si nechat předepsat Codein v tabletách na utišení kašle a na den si nechte napsat po telefonické domluvě s lékařem úlevovou terapii na dušnost ve formě inhalátoru Berodual N. Ponechte na den dávkování Erdomedu pokud se vyskytnou nějaké hleny. Erdomed se výhradně dávkuje na den ( 3 tablety maximálně ve schématu 1-1-1 poslední tabletu berte nejpozději v 17 hod odpoledne) pokud vezmete Erdomed večer spustí se Vám nekontrolovaný kašel.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  17. 04. 2021

  Déletrvající kašel

  Dobrý den, před 14 dny jsem byla lehce nachlazená (bolest v hrdle, rýma, začínající kašel) zároveň druhý den, kdy se objevily příznaky, jsem podstoupila druhou dávku očkování proti Covid 19.
  Tři dny jsem proležela v posteli (teplota, bolest kloubů, rýma a kašel). Užívala jsem paralen, na suchý kašel Robitussin sirup a poté na vlhký kašel Ambrobene sirup. Pro jistotu jsem provedla PCR test na Covid, byl negativní.
  Vše vcelku rychle ustopilo, ovšem za tři dny se kašel vrátil znova. Jedná se o dráždivý dusivý kašel, kašlu v podstatě nonstop.
  Můžete mi prosím poradit jaký další vhodný sirup mohu vyzkoušet? Děkuji za odpověď
  Hezký den

  Dobrý den.

  Kašel ze všech symptomů nachlazení trvá nejdéle, není vyjímkou, když pokračuje měsíc. Zkuste Sinecod sirup, případně Levopront. u těchto sirupů je možná i kombinace. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.