Kašel a bolest v krku

KAŠEL A BOLEST V KRKU

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Tyto příznaky nás dokáži někdy potrápit i déle, než týden. Naštěstí existují účinné léky, které si můžete pořídit v lékárně. Někomu vyhovují sirupy, jinému kapky nebo kloktadla, z každé lékové formy se dá vybrat lék přímo pro vaše potřeby. 

 • Články o zdraví
 • Dýchání

4 minuty čtení


Trápí vás kašel? Víte, jaký kašel máte? Trápí vás kašel? Víte, jaký kašel máte?

Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Je to však i nejčastější příznak onemocnění převážně dýchacího ústrojí. Při prudkém kašli z nás vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 kilometrů v hodině. Takto rychle se tělo snaží odstranit z dýchacích cest všechno, co tam nemá být. 

Podle délky trvání dělíme kašel na akutní, který trvá méně než tři týdny, a chronický, který trvá déle. V souvislosti se závažnějším respiračním onemocněním lze tuto hranici posunout na šest až osm týdnů. Pro nasazení vhodné léčby kašle je důležité určit, zda máme kašel suchý či produktivní.

Co na suchý a dráždivý kašel Co na suchý a dráždivý kašel

Pro suchý kašel je charakteristické dráždění v krku a to, že pacient nevykašlává žádný hlen. Vykašlávání hlenu, ať už snadné či obtížnější, a bolest na prsou jsou naopak typické pro produktivní kašel. Vykašlávaný hlen však nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, pak mluvíme o zadní rýmě.

Pro léčbu suchého dráždivého kašle jsou vhodné léky na kašel tzv. antitusika, která kašel tlumí (například Sinecod®). Produktivní kašel se léčí mukolytiky, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání (například Bromhexin®, ACC®). Také je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Současné podávání antitusik a mukolytik není vhodné, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.

Jak správně kašlat?  Jak správně kašlat? 

1. Co nejvíc se nadechněte – vaše dýchací cesty se tak roztáhnou na maximum.

2. Kašlete v krátkých opakovaných nárazech. To zlepší vykašlávání.

3. Zkuste dechovou gymnastiku: Zhluboka se nadechněte a snažte se vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nose.

Nebojte se homeopatik či bylinek Nebojte se homeopatik či bylinek

Již od dob starověku se v používaly byliny na kašel a používají se dodnes. Jsou to například břečťan popínavý, jitrocel nebo mateřídouška které najdete v mnoha lécích, ale například i v nejrůznějších čajích a bylinných směsích. Dobrým příkladem je široká nabídka čajů značky Leros. Alternativou či doplněním klasické léčby může být léčba homeopatická. V lékárnách naleznete z těchto přípravků například Stodal®, který je vhodný na všechny typy kašle.

Součástí léčby kašle jsou i režimová opatření, dostatečný příjem tekutin (vhodné jsou bylinné čaje) a vitamínů, klid na lůžku, zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti. Pokud kašel trvá déle než tři týdny, je nezbytné navštívit lékařeOdborníka ale vyhledejte, pokud máte horečku vyšší než 39 °C, pokud se vám obtížně dýchá, výrazně vás bolí na hrudi nebo vykašláváte krev, nitky krve nebo hnisavý hlen. 

Bolest v krku! Bolest v krku!

Asi každý zná trochu zlomyslné úsloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Viry kolem nás neustále létají, a tak není vůbec jednoduché se jim ubránit. To, co začíná „jen“ jako nepatrné šimrání a škrábání v krku, může končit jako otravný dráždivý kašel, nesnesitelná bolest v krku a chrapot. Jak jistě víte, akutní infekce horních cest dýchacích není vůbec nic příjemného. V lékárnách BENU Vám rádi poradíme, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipkového onemocnění, se kterým není radno si zahrávat. Vlezte si do postele a zkuste nemoc porazit hned v začátku, zánět virového původu totiž dokáže citlivou sliznici v krku výrazně oslabit. Prvními kroky při léčbě infekce horních cest dýchacích by mělo být tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpora hojení jejího podráždění. Jak si tedy s kašlem a rýmou poradit? Začněte s výběrem léku na bolest v krku.

Pastilky, spreje a kloktadla Pastilky, spreje a kloktadla

Bolest v krku lze tlumit běžnými analgetiky (jako jsou například Paralen® či Ibalgin®) a také lokálními podpůrnými přípravky, tedy nejrůznějšími pastilkami, kloktadly a spreji. Záleží tak jen na vás, jaká forma vám vyhovuje nejvíce. Pokud si nejste jisti, naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou a doporučí řešení „šité“ na míru přímo vám. Některé pastilky totiž mohou obsahovat cukr, což je například u diabetiků nutné zohlednit. Léky obsahující lokální anestetika zase nejsou vhodné u kardiaků, konkrétně osob užívajících antiarytmika. Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód. U kloktadel se musí hlídat, aby při kloktání nedošlo k jejich vdechnutí, což může být například u dětí problém. Velmi oblíbené jsou v poslední době orální spreje, které v porovnání s kloktadlem lépe pronikají do zadních partií krku.

Obecně se lokální přípravky podávají každé dvě až tři hodiny. Aby plně účinkovaly, doporučuje se zhruba hodinu po jejich užití nepít, nejíst ani si nečistit zuby. Pozor si ale dávejte na babské rady – ne vždy jsou totiž vhodné. Třeba takové kloktání slivovicí je sice účinné, ale tvrdý alkohol je pro sliznice nevhodný, ničí přirozené prostředí a sliznici vysušuje. Povrch je pak ještě náchylnější k novému poškození. To už je lepší vykloktat si hodně slanou vodou. Skořice smíchaná s medem je také malý zázrak. Nic nezkazíte ani cibulovým sirupem – nadrobno nakrájenou cibuli zalijte medem nebo zasypte cukrem, a když pustí šťávu, můžete se do něj pustit vy.

 Pastilky na bolest v krku Pastilky na bolest v krku

Vhodný lék na bolest v krku vám pomohou naši lékárníci vybrat dle účinných látek. Každá totiž působí jinak. Rádi vám tedy poradíme, pro jakou bolest v krku je která látka nejvhodnější. Existují i léky, jejichž součástí jsou rostlinné silice (například přípravky Strepsils, Neo-Angin či Tantum Verdea lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (Strepsils Plus, Orofar). Při ztrátě hlasu, chrapotu nebo únavě hlasivek je možné nasadit i homeopatickou léčbu.

Ale pozor, pokud do tří dnů od začátku samoléčby bolest v krku neustoupí, váš stav se nelepší a spíš je to horší, vyzkoušejte spíše léky na bolest v krku nebo rovnou běžte ke svému lékaři.

Pečujte o sliznici Pečujte o sliznici

Důležité je také pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. Vyplavují z těla škodlivé látky a přispívají k ředění hlenu. Zvlhčit krk pomáhá třeba teplý čaj s citronem nebo můžete sáhnout po bylinných pastilkách se šalvějí či islandským lišejníkem. Pomůže i popíjení Vincentky, díky níž doplníte minerály, které jste vypotili. Hojení podrážděné sliznice můžete podpořit pomocí regeneračních přípravků. Doporučuje se ale také dodržovat hlasový klid a kuřáci by měli omezit kouření. Výrazně vám také pomůže Priessnitzův zábal na krk, kdy se chladný vyždímaný obklad přiloží na krk, přikryje plastovou fólií (igelitem) a suchou látkou a nechá se minimálně 30 minut působit.

Léky na kašel Léky na bolest v krku

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  10. 05. 2020

  Co na bolest v krku při polykání,

  Chtěla bych se zeptat včera odpoledne mě začalo bolet trošku v krku a v noci mě to začalo bolet víc cítím při polykání bolest v krku chtěla bych se zeptat co by mi rychle pomohlo aby nemoc netrvala dyl než 3 dny děkuji
  Vážím 74
  Jemi 17 za dva měsíce 18

   Dobrý den,
   Z přípravků na bolest v krku se silným a rychlým účinkem mám vyzkoušené spreje - Tantum Verde spray Forte nebo Strepsils Plus spray. Spreje se lépe aplikují přímo na bolestivé místo a většinou mají i silnější efekt.
  Tantum Verde spray je určený k léčbě zánětů v krku spojených s bolestí . Je určen pro dospělé od 15-ti let , aplikuje se 2-4 vstřiky 2-6 krát denně , při aplikaci je nutné zadržet dech a chvíli potom nejíst a nepít, aby sprej mohl v daném místě působit. Účinná látka ve spreji působí jak na viry a bakterie tak pomáhá tlumit bolest.
   Strepsils Plus spray je dvousložkový - jedna složka působí na bolest a druhá potlačuje infekci . Je určen také pro dospělé a děti od 12-ti let. Dávkování je stejné jako u předchozího spreje. Důležité je chvíli po aplikaci nejíst a nepít , aby sprej působil.

  V případě, že dáváte přednost pastilkám na cucání, vyzkoušejte Neo- Angin. Každé 2-3 hodiny si nechte rozpustit v ústech jednu pastilku, nejvíce však 6 za den.


  K pití doporučuji teplé nápoje, nejlépe bylinkové čaje na nachlazení. Na zvýšení imunity můžete začít užívat vitamin C se zinkem, který zvyšuje imunitu hlavně na sliznicích.
  Přeji brzké uzdravení.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  06. 12. 2020

  Co na kašel z COVIDU ?

  Dobrý den, 
  dnes mi konci karantena ohledně covidu. Cca prvních 5-6dni jsem u covidu měla typické příznaky, ovšem neměla jsem suchý kašel. Měla jsem vlhký (vykaslavala jsem hleny) po těch cca 6dnech se mi udělalo dobře a cca 2dny jsem byla bezpriznakova. Bohužel po těch 2 dnech se mi objevil suchý kašel, velmi drazdivy, s tím spojeno paleni na hrudi a při nádechu a výdechu silné sípání a pískání. Obvodní lékař mi řekl, ze si mám brát ambrobene tablety 30mg 2-0-2.. brala jsem 2 dny a žádné zlepšení, tak mi ještě predepsal erdomed tablety 1-0-1. Vyměnila jsem tedy za ambrobene.
  Erdomed jsem si nasadila dneska večer (vzala jsem si lék asi kolem 20:30). Od te doby nehorázně kašlu, hrudník mám cely podrážděný a kašel nejde zastavit. 
  Nevím, jestli covid nemám doleceny, nebo proč se objevil tento drazdivy kašel, ovšem je to opravdu jako kdybych měla prudusky. 
  Mám brát dal erdomed, nebo ambrobene? Nebo úplně jiný lék? Nemám vlhký kašel, ale drazdivy se sipanim a pálením na hrudi. 
  Děkuji. 

  Dobrý den,

  příznaky, které popisujete se souborně nazývají dušnost. Dušnost je u COVID 19 velmi běžný příznak, který vyžaduje minimálně konzultaci s lékařem. Dušnost se projevuje sípáním, pískáním a chronickým kašlem, u kterého máte pocit, že ho nelze zastavit. Osobně doporučuji na noc si nechat předepsat Codein v tabletách na utišení kašle a na den si nechte napsat po telefonické domluvě s lékařem úlevovou terapii na dušnost ve formě inhalátoru Berodual N. Ponechte na den dávkování Erdomedu pokud se vyskytnou nějaké hleny. Erdomed se výhradně dávkuje na den ( 3 tablety maximálně ve schématu 1-1-1 poslední tabletu berte nejpozději v 17 hod odpoledne) pokud vezmete Erdomed večer spustí se Vám nekontrolovaný kašel.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  17. 04. 2021

  Déletrvající kašel

  Dobrý den, před 14 dny jsem byla lehce nachlazená (bolest v hrdle, rýma, začínající kašel) zároveň druhý den, kdy se objevily příznaky, jsem podstoupila druhou dávku očkování proti Covid 19.
  Tři dny jsem proležela v posteli (teplota, bolest kloubů, rýma a kašel). Užívala jsem paralen, na suchý kašel Robitussin sirup a poté na vlhký kašel Ambrobene sirup. Pro jistotu jsem provedla PCR test na Covid, byl negativní.
  Vše vcelku rychle ustopilo, ovšem za tři dny se kašel vrátil znova. Jedná se o dráždivý dusivý kašel, kašlu v podstatě nonstop.
  Můžete mi prosím poradit jaký další vhodný sirup mohu vyzkoušet? Děkuji za odpověď
  Hezký den

  Dobrý den.

  Kašel ze všech symptomů nachlazení trvá nejdéle, není vyjímkou, když pokračuje měsíc. Zkuste Sinecod sirup, případně Levopront. u těchto sirupů je možná i kombinace. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Vitamíny a minerály
  19. 03. 2022

  Co na kašel a rýmu pro děti?

  Dobrý den, má dcerka 3roky měla před měsícem akutní bronchitidu, nyní opět nachlazená, má rýmu a kašel. V lednu nastoupila do školky a je nonstop nemocná. Přes den se mi zdá že již odkaslava, v noci se dusí. Moc jí nejde smrkání a tak nám byl od známé doporučen sinupret, mužem k němu dávat bronchipret nebo se nesmí tyto léky kombinovat. Popřípadě co podávat na vlhký kašel přes den, dusivý v noci?


  Děkuji moc .

  Dobrý den, 

  Bronchipret a Sinupret působí víceméně stejně. Oba přípravky způsobí, že se hleny naředí, rozvolní a snadněji se z dýchacích cest uvolní. Jejich současné podávání je tedy zbytečné. Doporučuji podávat Sinupret a k němu hodně tekutin, čím více toho dcerka vypije, tím lepší bude efekt léku. Sinupret podávejte přes den max. do 17hod, aby ji uvolněné hleny nenutily v noci ke kašli. Na noc se doporučuje podávat antihistaminikum (lék proti alergiím), tyto léky zmírňují dráždění ke kašli a otok sliznic, takže se poté lépe dýchá. Mezi takové léky patří např. Fenistil (může více uspávat), nebo Zyrtec. Na podporu imunity doporučuji pravidelné dávky vitamínu D (1 kapka denně) a omega 3 kyseliny (1 čajová lžička denně).

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  • Chřipka a nachlazení
  30. 08. 2022

  Zahleneni a problém s krkem

  Dobrý den,od neděle zahlenění a slaby sípot.Kasel ani rýmu nemám,v krku mě nebolí jen cítím slabé občasné pálení v nose,jsem bez teploty.Kdyz nutim kašlat objeví se hustý hlen.Boli mě krční páteř,ale to je dlouhodobá záležitost.Je možné,že jsem mohla prochladnout.Prosim jaké léky by jste mi doporučili.Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  na čištění nosu je vhodné používat mořskou vodu. Čištěním zabráníte rozvoji a rozšíření zánětu na sliznici. Jestli máte nos ucpaný, vyberte si hypertonickou vodu, jestli ne, postačí izotonická. Pokud se u Vás zároveň objevuje hustý hlen, doporučila bych léčivý přípravek Kaloba. Tento přípravek je vhodný na méně závažné záněty dýchacích cest, zánět se projevuje právně produkcí hustého hlenu. Dbejte také na dostatečný pitný režim a odpočívejte, tělo se totiž snaží bojovat s infekcí a to samo je pro ně zátěž. Pokud by se ale příznaky nelepšily nebo zhoršovaly, obraťte se prosím na lékaře. Přítomnost hlenů zbarvených do zelena nebo žluta může poukazovat na bakteriální infekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky. 

  Bolest krční páteře se zahleněním pravděpodobně nesouvisí. Pokud je problém dlouhodobý, je na místě vyhledat pomoc fyzioterapeuta nebo ortopeda. Než se stav upraví, lze promazávat přípravkem s protizánětlivou léčivou látkou např. ibuprofen pro lokální podání nebo masážním gelem např. LIVSANE Koňská mast.

  LIVSANE Koňská mast

  MOŘSKÁ VODA

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.