Léčba onemocnění žil

LÉČBA ONEMOCNĚNÍ ŽIL


 

 • Články o zdraví

Důležitost žil v cévním systému Důležitost žil v cévním systému

Žily, jsou součástí krevního oběhu a v našem těle hrají životně důležitou roli. Jejich základní funkcí je odvádět krev z orgánů k srdci, kde se neustále okysličuje. Začínají v orgánech a tkáních jako drobné vlásečnice a postupně se pojí ve větší žilky a žíly. Na rozdíl od tepen mají jinou stavbu. Uvnitř jsou vybavené chlopní, která brání zpětnému návratu a mísení krve. Zdravé žíly jsou dostatečně pevné pro plynulý tok krve k srdci, a zároveň pružné pro regulaci krevního tlaku. Při poruchách cirkulace krve z různých příčin dochází k zpětnému návratu toku krve, což má za následek vznik chronického žilního onemocnění a také hemoroidů. Pečujte o své žíly včas, aby se zachovala jejich pružnost a pevnost.

Diosmin - účinná látka z citrusů Diosmin - účinná látka z citrusů

Jedním z léčiv, které působí na zdraví žil, je diosmin. Vyrábí se z citrusového ovoce, které není bohaté pouze na vitamin C, ale také na hesperidin a další flavonoidy. Technologickou úpravou se hesperidin proměňuje na diosmin. Tyto účinné látky dohromady působí na pružnost a pevnost cév. Aby se diosmin co nejlépe vstřebával do krevního oběhu, prochází procesem mikronizace a rozdrobí se na co nejmenší molekuly. Léky, které obsahují diosmin, se používají na léčbu hemoroidů, křečových žil a také dalších chronických žilních onemocnění.

Hemoroidy Hemoroidy

Podle statistiky toto cévní onemocnění postihuje více muže než ženy. Žíla oblasti konečníku se uzlovitě rozšíří, což se projeví buď jako vnější nebo vnitřní hemoroid. Vnitřní hemoroidy jsou hlouběji v konečníku a někdy se nemusí ani neprojevují a nejsou viditelné. Příznaky hemoroidů jsou krev na stolici a na toaletním papíru. Kromě toho vás může trápit taky zácpa nebo těžší vyprazdňování. Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku a uzlíky možné i nahmatat. Projevují se svěděním a pálením, některé části i bolí, ale nekrvácí. Obvyklá je kombinace obou typů. Příčiny hemoroidů tkví v sedavém způsobu života a nedostatku pohybu, nedostatečném pitném režimu, nedostatku vlákniny v potravě a naopak v oblibě kořeněných a pálivých jídel. Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhé sezení na toaletě, nadváha, kouření i alkohol. Existují i příčiny hemoroidů, které nemůžeme zcela ovlivnit. Jsou to žilní nedostatečnost a oslabení svalů pánevního dna. Hemoroidy často trápí i ženy v těhotenství, kdy na ně mají velký vliv hormony a sklony k zácpě. Pokud máte sklony k žilním onemocněním a zajímá vás prevence hemoroidů, máme pro vás několik typů.

Zkuste se zamyslet nad změnou životního stylu:

 • Jezte více vlákniny v potravě. Přidejte více ovoce, zeleniny, fíky, lněné nebo konopné semínko, psyllium. Obyčejné pečivo vyměňte za celozrnné.
 • Dbejte na dostatečný pitný režim, aby byla stolice měkčí a vyprazdňování snazší.
 • Pohyb a cviky na pánevní dno zlepšují průtok krve žilami, takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu malou pauzu a projděte se.
 • Choďte na stolici pravidelně a neužívejte umělá projímadla.
 • Na toaletě nečtěte ani neluštěte křížovky. Dlouhé sezení totiž vytváří tlak na žíly v oblasti konečníku a zhoršuje se prokrvení.

Zakročte včas proti hemoroidům

Léčba hemoroidů by měla být komplexní. Kromě režimových opatření a zvýšené hygieně v tomto období léčbu urychluje i mast na hemoroidy, čípky nebo gel. Působí lokálně proti bolesti, svědění a pálení, také zastavují krvácení a hojí. Ideální je kombinovat i lék na hemoroidy ve formě tablet s obsahem flavonoidů – kam patří účinná látka diosmin. Zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, žíla je tak pružnější a pomáhají předcházet větším problémům s hemoroidy. Pokročilejší stádia je pak už nutné řešit chirurgickým zákrokem u proktologa.

Chronické žilní onemocnění  Chronické žilní onemocnění 

Když se oslabí pružnost žíly a její stěna není dostatečně pevná, krev neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách. Vlivem tlaku krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se bránit zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a krev se hromadí, což neustále zvyšuje tlak na žilní stěnu. Mohou vznikat i krevní sraženiny. Tento stav se nazývá chronická žilní nedostatečnost.

Několik stupňů žilní nedostatečnosti:

 • Neklidné nohy, pocit těžkých nohou, bolest a křeče
 • Metličkové žilky
 • Křečové žíly
 • Otok nohou
 • Změny na kůži
 • Bércové vředy

Křečové žíly neboli varixy jsou nejen estetický problém, ale mohou být počátkem dalších komplikací. Příznaky křečových žil jsou nenápadné a vznikají postupně. Začínají jako oteklé a těžké nohy, které se mění v bolest a křeče. Pokud nezačnete s léčbou křečových žil včas, žíly vystupují na povrch pod kůži a vytvářejí typický vinutý průběh žíly a modré uzly. Prevence křečových žil tkví v dobrém odtoku krve a lymfy z dolních končetin. Pomáhá pravidelná chůze nebo plavání, a také cviky při dlouhém sezení: střídavě stoupat na špičky a na paty. Při dlouhé cestě si vezměte kompresivní punčochy nebo kompresivní podkolenky. Vytvářejí tlak na žíly a krev se tak lépe vrací směrem k srdci.

Léčba křečových žil

Naštěstí existují způsoby, jak ulevit od křečových žil. Léčba křečových žil by měla začít již při prvních příznacích, aby se zdravotní stav postupně nezhoršoval. Na trhu jsou přípravky jako krém, gel nebo mast na křečové žíly. Působí proti otoku, jiné zas proti tvorbě krevních sraženin. Vedle lokálních přípravků by se měla léčba skládat také z venofarmak – léků ovlivňujících pružnost a pevnost žil. Účinná látka diosmin zvyšuje žádoucí napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Je k dostání bez předpisu.

 

 

 

Léky na křečové žíly Léky na hemoroidy


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.