Jak na bolesti břicha

JAK NA BOLESTI BŘICHA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Na začátku je třeba říct jednu velmi zjevnou věc - do břicha si nevidíme. Proto bychom bolesti břicha nikdy neměli podcenit. Uvnitř dutiny břišní jsou uložené životně důležité orgány, a přestože je bolest břicha nejčastěji spojená s běžnými zažívacími potížemi, může být upozorněním na závažnější onemocnění. Jaké příznaky mohou bolesti břicha provázet, co na bolesti břicha pomáhá a kdy už léčba patří do rukou lékaře?

  • Články o zdraví
  • Články o zažívání

10 minut čtení


Jak se projevuje bolest v břiše Jak se projevuje bolest v břiše

Bolest břicha může mít mnoho příčin. Není tedy divu, že se projevuje různými způsoby:

  • Ostrá (akutní) bolest vychází z určitého místa. Zpravidla se akutní bolest břicha objevuje náhle.
  • Tupá bolest je stav, kdy je obtížné přesně určit místo, ze kterého bolest vychází. Tento typ bolesti je někdy popisován jako tlak. Tupá bolest bývá označována dalším názvem - viscerální bolest. Pojem viscerální je možné nahradit českým termínem útrobní tzn. bolest, která má původ ve vnitřních orgánech.
  • Křeče jsou dalším bolestivým projevem břišních obtíží. Bolest je svíravá a intenzivní. Silné křeče, které se mohou objevovat ve vlnách, se označují jako kolikovitá bolest.
  • Nadýmání je bolestivý stav nafouknutého, plného břicha. Zpravidla ho doprovází i křeče.

Bolest břicha nepodceňujte Bolest břicha nepodceňujte

Místo, ze kterého bolest břicha vychází, její druh a okolnosti, za kterých vzniká, mohou dobře objasnit její původ. Jak už bylo zmíněno, bolesti břicha mohou znamenat běžné obtíže, ale také předznamenávat závažné a život ohrožující stavy. Držte se obecného pravidla, že pokud vám není zřejmé, co bolest vyvolalo, je nutné nechat se vyšetřit od lékaře.

Lékaře vyhledejte i pokud se bolesti břicha objevují opakovaně nebo se projevy časem zhoršují. Dlouhodobé bolesti břicha a nadýmání mohou být spojené s intolerancí některých složek potravy nebo s potravinovými alergiemi. Chronické potíže mohou souviset se zánětlivým onemocněním střev jako je Crohnova choroba, v závažnějších případech by mohlo jít o projev rakoviny.

Silná bolest břicha je důvodem k vyhledání lékaře nebo přivolání rychlé záchranné služby, obzvláště pokud je spojená s teplotou nebo horečkou a zrychleným srdečním tepem. Tento stav se označuje jako náhlá příhoda břišní. Vyvolá ho neprůchodnost střev nebo žlučových cest, zánět nebo krvácení v břišní dutině.

Bolestí břicha dole na pravé straně se projevuje zánět slepého střeva neboli apendicitida. I zde se jedná o náhlou příhodu břišní a je nutné rychle vyhledat lékaře.

Bolest okolo pupku může znamenat, že jste to přehnali s novoročními předsevzetími a máte namožené svaly po cvičení. Může ale znamenat i břišní kýlu. Kýla je stav, kdy se vnitřní orgány - například část střeva - dostanou do ztenčeného místa v břišní stěně. Orgán se zde může uskřinout a poškodit. Kýla se léčí chirurgickým zákrokem. Při podezření na kýlu je vhodné rychle vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest žaludku po jídle Bolest žaludku po jídle

Bolení žaludku je velmi častý symptom, který z času na čas potrápí asi každého. Tučná jídla, smažené pokrmy, sladké zákusky a nápoje zažívání rozhodně neprospívají. Škodu tak může napáchat rodinná oslava i návštěva cukrárny. Dalším viníkem je třeba kouření, nadměrné pití kávy nebo stres.

Co pomáhá na bolest břicha Co pomáhá na bolest břicha

Nejlepší taktikou, jak se zbavit bolesti břicha, je bolesti břicha předcházet. Vašemu zažívání nic neprospěje tolik jako vyvážené zdravé stravování. Tučná, těžce stravitelná jídla nebo smažené pokrmy by se měly ve vašem jídelníčku vyskytovat minimálně. Zato vláknina by v něm měla mít důležitou pozici. Jezte proto dostatek zeleniny nebo přidejte do jídelníčku vlákninu formou doplňků.

Pokud konzumujete příliš mnoho jednoduchých cukrů, tělo je přemění na tuky, které si ukládá do zásoby. To vede k přibývání na váze, zvýšenému riziku diabetu 2. typu nebo špatnému cholesterolu. Ale nejen to. Příliš mnoho cukrů neprospívá ani zažívání. Ve střevech cukry podporují kvasné procesy. Důsledkem je nadýmání a narušená střevní mikroflóra. Pokud nemůžete odolat chuti na sladké, vyměňte sladkosti za ovoce. Ovoce dodá vašemu tělu vitamíny a je zdrojem vlákniny. A pokud si pořád potřebujete dát něco dobrého, sáhněte po nějakém zdravém mlsání.

Když už byla zmíněná střevní mikroflóra, bylo by vhodné ještě doplnit, že pro správné zažívání je extrémně důležitá. Bakterie, které se přirozeně vyskytují ve střevě, pomáhají trávit některé složky potravy a brání množení cizorodých bakterií, které by mohly vyvolávat záněty. Fungující mikroflóra je proto zásadní pro zdravé zažívání. Obnovit ji můžete pomocí probiotik. Jde o přípravky obsahující životaschopné ,,hodné’’ bakterie, které osídlí střevo. Probiotika lze podávat na normalizaci trávení ať už vás trápí průjem, nadýmání nebo zácpa.

Správné fungování mikroflóry má vliv i na fungování imunity. Proto některé přípravky na podporu imunity rovněž obsahují probiotické bakterie.

bolest břicha

Pohyb jako cesta ke zdravému trávení Pohyb jako cesta ke zdravému trávení

Jíte zdravě, přesto máte pořád zpomalené trávení a břicho jako balón? Důležitou roli pro zdravé zažívání hraje pohyb. I při obyčejné chůzi se vnitřní orgány ,,masírují'' a podporuje se motilita střev. Doporučuje se proto dopřát si alespoň 30 minut svižné chůze během dne a pokud přidáte i trochu cvičení, vaše tělo vám jen poděkuje.

Samoléčba bolestí břicha Samoléčba bolestí břicha

V mnoha případech, kdy vás přepadne bolest břicha, si dokážete rychle a efektivně ulevit nejen od bolesti, ale i od dalších symptomů, které jdou s bolestí břicha ruku v ruce. Pojďme se podívat, po čem v jednotlivých případech sáhnout a jak ulevit od bolesti břicha pomocí volně prodejných přípravků.

Průjem

Průjem je jedna z nejčastěji se vyskytujících zažívacích obtíží. Akutní průjem vzniká po dietní chybě nebo může být způsoben infekcí. První pomocí vám budou adsorbencia, tedy léky, které na sebe naváží škodliviny. Určitě znáte aktivní uhlí nebo diosmektit. Některé léky a zdravotní prostředky na zažívání kombinují účinek na průjem se silou probiotik na obnovu správného trávení. 

Pokud je průjem vyvolaný infekcí a provází ho zvýšená teplota. Při horečce nad 38 °C na samoléčbu nespoléhejte a navštivte svého lékaře. S lékařem řešte také chronický průjem nebo pokud je ve stolici příměs krve nebo hlenu.

Nadýmání

Křeče v břiše a plynatost jsou známkami nadýmání. Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.

Dalším možností, jak se zbavit křečí v břiše, je užívání přípravků tlumících křeče. Ve volně prodejných lécích se setkáte s léčivou látkou alverin, která přímo působí na svaly ve vnitřních orgánech a uvolňuje je. Je určený pouze pro dospělé pacienty.

Další jednoduchou metodou, co na křeče v břiše pomáhá je nahřívání. Teplo uvolňuje stažené svaly a přináší úlevu. Pořiďte si třeba termofor nebo nahřívací gelové polštářky. Jistě se vám doma neztratí nejen jako prostředek, jak zastavit bolest břicha, ale využijete je opakovaně i na ztuhlé a namožené svaly.

Zácpa

Nadýmání často doprovází zácpu. Předcházet se jí dá pomocí pohybu, dostatku tekutin a vlákniny. Léky s projímavým účinkem není vhodné užívat dlouhodobě, tělo si na ně totiž může navyknout a zácpa se pak může stát chronickým problémem.

Bolesti žaludku

Bolest na levé straně v horní části břicha a podžebří ukazuje na bolest žaludku. Nejčastěji je spojená s jeho překyselením a pálením žáhy. Léky, co na bolest žaludku pomáhají, neutralizují kyselé žaludeční šťávy. Pro rychlou jednorázovou úlevu poslouží antacida. Přípravky chránící sliznici jícnu a žaludku obsahují hydrotalcit nebo alginát. Ochranný film brání vracení kyselých šťáv zpět do jícnu a chrání jeho výstelku. 

Další variantou, jak zastavit bolest žaludku, jsou léky, které přímo brání tvorbě kyselých žaludečních šťáv. Jedná se o léčivé přípravky s účinnými látkami omeprazol nebo pantoprazol

Trápí vás někdy pocit plného žaludku spojený třeba i s nadýmáním a křečemi? Přípravkem, co proti bolesti žaludku doprovázené těmito příznaky pomáhá, můžou být žaludeční kapky s heřmánkem, kmínem, mátou, meduňkou a dalšími přírodními extrakty z rostlin, které podporují trávení a motilitu žaludku a střev. Dostupný je v kapkách, které se užívají před nebo při jídle. Žaludku udělá dobře i mátový čaj.

Pokud vás trápí bolesti žaludku nebo pálení žáhy opakovaně, je to důvod, proč navštívit svého lékaře. Chronická bolest žaludku může totiž znamenat závažnější onemocnění. Mohlo by dojít ke vzniku žaludečního vředu, který bývá spojený s infekcí žaludku bakterií Helicobacter pylori. Náhle vzniklá velmi silná bolest na levé straně břicha může znamenat zánět slinivky, což je život ohrožující stav, který vyžaduje rychlé vyhledání lékařské pomoci.

Žlučníkové potíže

Zabývali jsme se bolestí na levé straně břicha. Pokud se zaměříme na druhou - pravou stranu, tam nás může trápit bolest jater nebo žlučníku. Žlučník se mnohdy ozve po tučném jídle silnou bolestí, kterou provázejí křeče. Žlučníkovou příhodu by měl vyšetřit lékař. Je nutné zjistit, zda ve žlučových cestách nepřekážejí žlučové kameny. Poté je třeba dodržovat žlučníkovou dietu, která omezuje především tučná, smažená a silně kořeněná jídla.

Tip BENU: Pokud se domníváte, že vaše potíže způsobuje žlučník, tak si více informací přečtěte v našem článku Podrážděný žlučník.

Bolest břicha ze stresu

Žaludek silně reaguje na emoce. Při stresu navíc podvědomě nebo i vědomě měníme své stravovací návyky. Někdo má chuť na sladké, někdo si hledá rychlý zdroj energie ve fast-foodových jídlech s vysokým podílem cukrů a tuků nebo konzumuje větší porce než obvykle. Nervozita na někoho může působit i přesně opačně. Možná také vy máte ze stresu stažený žaludek a nejste do sebe schopni dostat ani sousto.

Změna stravy společně se stresem se projeví zažívacími obtížemi různého charakteru. Pomůžou vám léčivé přípravky na potlačení jednotlivých symptomů – zácpy, průjmu, těžkého žaludku nebo nadýmání. Nejdůležitější je ale zbavit se příčiny, která obtíže vyvolala. Zdraví máme všichni jen jedno. Dlouhodobý stres způsobuje zpomalené trávení, zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů nebo syndromu dráždivého tračníku, který se projevuje nadýmáním a střídajícím se chronickým průjmem a zácpou. Stres souvisí také s rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky druhého typu i rakoviny.

Pokud vás trápí bolest břicha z nervů, dbejte na zdravou a vyváženou stravu. Normalizovat zažívání vám pomůžou probiotika. Z bylinek, co proti bolesti břicha dokáží pomoct, zkuste heřmánkový čaj, zázvor, kurkumu nebo měsíček lékařský. Snažte se aktivně trávit čas venku. Pohyb prospěje vašemu zažívání a pomůže vám uvolnit se a přijít na jiné myšlenky.

Když bříško trápí ty nejmenší Když bříško trápí ty nejmenší

Ani dětem se bolesti břicha nevyhýbají. Častěji než dospělí trpí na infekční průjmy. Zácpu u dětí zaviní nedostatečný pitný režim a malý příjem vlákniny ze zeleniny a ovoce, které vytlačuje mlsání sladkostí. Strach nebo stýskání po rodičích jsou pak příčinami psychického původu bolestí bříška.

U dětí se bolest promítá jinak než u dospělých. Nelze se proto spolehnout, že správně určíme příčinu bolesti dle místa, kde dítě bolest pociťuje. Nikdy proto bolavé bříško nepodceňujte.

Miminka jsou pak samostatnou kapitolou. Často je trápí nadýmání a jsou proto neklidná. Pokud nejsou plně kojená, je zásadní správný výběr kojeneckého mléka. Miminku pomůže úlevová poloha, masáž a nahřívání bříška v kombinaci s kapkami proti nadýmání. Stejně jako dospělým, také těm nejmenším pomohou zažívání normalizovat probiotika.

Přípravky na podporu tráveníLéky na zažívání

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

IBEROGAST perorální kapky, roztok 50ML

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

399 Kč

OMEPRAZOL TEVA PHARMA 10MG enterosolventní tvrdé tobolky 28

Skladem na e‑shopu

159 Kč

ESPUMISAN 40MG měkké tobolky 50

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

109 Kč

LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

189 Kč

SMECTA 3G perorální prášek pro přípravu suspenze 10

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

189 Kč

Enterol 250 mg 10 tobolek

Skladem na e‑shopu

189 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    15. 04. 2021

    Co na bolest břicha v podbříšku u mužů

    Dobrý den mohl bych se zeptat? Mám menší bolesti břicha a v podbřišku beru jenom biopron ale newim co na tu bolest byl jsem i na vyšetření u lékaře měl jsem všelijaké vyšetreni odběr krve rentgen a vybrani moči ale všechno mám v pořádku jediné co mi našli tak to je menší pupeční kila ale. Prý na operaci to není tak mám. Prosím vás prosbu na vás co by bylo. Nejlepší na bolest břicha a v podbřišku dekuju přeji hezký den

    Dobrý den,

    pokud máte všechny vyšetření za sebou a dle lékařů jste zdráv, zaměřila bych se na podporu trávení. Takovéto potíže může způsobit i obyčejná plynatost. Zkuste zapřemýšlet nad svým jídelníčkem. Omezte jednoduché cukry a bílou mouku, kynuté pečivo. Zařaďte více zeleniny nejlépe tepelně opracované (vařená, dušená). Mohlo by pomoci více lehké fyzické aktivity (alespoň chůze, plavání....).
    S Biopronem můžete pokračovat, nebo ho můžete nahradit Hylakem forte- 3x denně 2ml. Podpořit trávení můžete i homeopatií Nux vomica 9CH a Chamomilla vurgaris CH -3x denně 5granulek vycucat. Podbřišek je možné mazat mastí Traumaplant. Jde o přírodní mast, která tlumí záněty i bolest.
    Bolest jako takovou lze zastavit Panadolem extra, Dexoketem, Brufenem.
    Je třeba mít na paměti, že bolest je signál, kterým tělo něco říká. Většinou je třeba změnit životosprávu. Tato cesta je pomalá, někdy nevede zcela k odstranění potíží, ale leckdy dojde alespoň k zastavení prohlubujících se neduhů. V případě, že potíže nebudou ustupovat, je třeba to řešit, aby se z malých potíží nestaly větší.
     Z toho, co jste napsal, nelze ani hrubě určit, co by mohla být příčina. V případě přetrvání bolestivosti podbřišku vyhledejte konzultaci gastroenterologa.

    S pozdravem Mgr. Petra Rezková lékárník BENU Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    08. 02. 2022

    Probiotika a bolesti bříška u dětí

    Dobrý den, prosím malá trpí na bolesti bříška, přes den a před každou dávkou um dávám balonix med to většinou problém není ale nastane večer a malá se nám kroutí s brekem tak se chci zeptat zda je možnost kombinovat balonix med s nějakými probiotiky např Biopron laktobacilky dcera na 3 týdny, popřípadě doporučte. DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ

    Dobrý den,
    Balonix med můžete kombinovat s probiotiky, jak už je uvedeno v popise u produktu. Můžete zkusit jak Vámi odkazované Biopron nebo například BioGaiu Protectis. Ta by měla obsahovat kmen laktobacilů izolovaný z dětského střeva a tím snad pomoci zažívání osídlit kmeny, které jsou co je nejpřirozenější. U malého miminka se střevo rychle vyvíjí a samozřejmě i jeho mikroflóra. Pokud kojíte, tak jej velmi ovlivňuje i to co sama jíte a pijete. Přírodní pomocí může být i fenyklový čaj, který můžete Vy sama popíjet nebo jeho dětskou variantu i po lžičkách miminku dávat. 
    Balonix med 50ml
    BioGaia Protectis
    Apotheke Dětský čaj BIO fenyklový

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    Lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    08. 02. 2022

    Jak řešit bolesti břicha ze školy?

    Dobrý den, každé ráno když vstávám do školy, tak cítím, že mě bude bolet břicho a na záchod si dojít nemůžu - nejde to. Jakmile opustím domov, tak vždycky během 10 minut začnou bolesti břicha a potřeba si dojít na záchod a teď si někam odskočte, když jedete do školy... Tyto problémy mám velice často a to několikrát do týdne, jím málo vlákniny. Ještě pozoruji zajímavou věc, že pokud ráno vstávám a nemířím do školy, ale např. do práce nebo kamkoliv jinam, tak bolesti břicha většinou nemívám. Chtěl bych se tedy zeptat, zda byste mi mohli doporučit nějaké vhodné léčivo, díky kterému bych si mohl pravidelně každé ráno dojít na velkou a nemusel mít bolesti břicha po zbytek dne? Děkuji Vám.

    Pěkný den,

    popisované příznaky značí tzv. psychosomatické onemocnění - vaše psychické rozpoložení ovlivňuje trávicí systém. Stres, který máte z návštěvy ve škole se přenáší do zažívacích obtíží. Doporučila bych navštívit lékaře a zvážit nasazení léků na ovlivnění psychiky. Na úpravu trávení vám mohu doporučit probiotika- živé bakterie, které ovlivňují mikroflóru ve střevech a upravují trávení. Vyzkoušejte Apo-lactobacillus, který budete užívat 1x denně ráno ve stejnou dobu nezávisle na jídle, po 1 měsíci užívání by se zažívání mohlo upravit. V případě křečí užijte kapičky Cholagol, ale neužívejte je preventivně pouze když máte obtíže, odstraní nepříjemné křečovité sevření.

    APO-LACTOBACILLUS

    CHOLAGOL

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    27. 08. 2020

    Bolest břicha

    Dobrý den chtěl jsem se zeptat už týden mám bolesti břicha spíš jen večír před spaním a dnes se do toho přidala plynatost ale bolest fakt přes den žádná není jen vzdy před spaním prosím myslíte si že by mi na tohle pomohl biopron forte děkuji za dotaz poslední dobou mě to strašně trápí a změnil jsem dietní návyky nemůže to být stoho? Děkuji

    Dobrý den,

    popisované potíže mohou mít různou příčinu. I změnu stravovacích návyků. Bez vyšetření ale nelze nic konkrétního říci. Biopron použít můžete, ale spíše bych doporučila kapky Hylak forte, které budete užívat 3x denně 2ml. Vaše počínání bych ještě podpořila drobnou očistou černým uhlím, které by jste užíval pouze 1x denně s dvouhodinovým odstupem od všech jiných užívaných léků. Pokud potíže neustoupí, vyhledejte lékaře.

    HYLAK FORTE perorální SOL 100ML
    Carbo medicinalis PharmaSwiss tbl.20

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    13. 01. 2021

    Bolest břicha, průjem

    Dobrý den, už pomalu třetí den mám vodnatý průjem, a občasné křeče co břicha které jsou dost nepříjemné. Nutí mě to na toaletu i v noci a to několikrát,  imodium nezabírá. Dnes jsem nasadila hylak forte, jak mám upravit jídelníček prosím? Na internetu je dost rad, ale většina se týká hladovky při vodnatém průjmu. Děkuju přeji hezky den. 

    Dobrý den.

    Předem se omlouvám za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

    Imodium ani Hylak nejsou první volbou na léčbu průjmu - alespoň ne samostatně. První by se  mělo použít uhlí/Smecta - tedy látky s absorbčním účinkem. Jsou vhodné u většiny průjmů. Neučinné jsou u průjmů stresových,  medikamentozních či z funkčních příčin (např. chron. střev onemocnění, odstranění časti střev). Zde by zase bylo na místě např. to Imodium.


    Uhlí/Smecta
    Problém, hlavně u živočišného uhlí je, že pacienti nedodržují dávkování. Důvodem je mnohdy to, že se ho ani nedozví, protože drtivá většina přípravků na trhu nejsou léčiva a nesmí tedy uvádět že s nimi řeší průjem natož jak. Jediné uhlí, které je ná léčbu je Carbosorb a Carbocit.  Zde se dozvíte klíčovou informaci: "U průjmů a podezření na otravu mohou dospělí užívat 10-12 tablet 3-4x denně" tedy správně chápete, že lze podat až 48 tbl. Nechci tvrdit, že musíte použít hned maximální dávkování, ale účinek je kvantitativní a já osobně pacientům sděluji, že je třeba alespoň 5-5-5 po 3 dny. Tedy 1-2tbl/den jak je obvyklé rozhodně nestačí. Tbl. je vhodné rozkousat či rozdrtit, aby měli co největší účinnost už v žaludku. Dokaží na sebe kromě škodlivin navázat také většinu léků. Je tedy naprosto nezbytné je podávat s odstupem alespoň 2h od jakýchkoliv léků - včetně těch dalších na průjem. Obdobou je Smecta (či Sorbecta). Je to jíl v sáčku, který se rozpustí ve vodě. Používá se hodně u dětí, neb je ochucený. I zde je dávkování vysoké. U dospělého 2-2-2-2. I zde by měl být přípravek podán s odstupem od léků.


    Tasectan

    Relativně novým přípravkem je Tasectan. Obsahuje tanát želatiny. Tanin je hořká látka, která sráží bílkoviny. Ve střevech dojde k vytvoření filmu, který obalí stěnu střev. Ta pak není drážděna k rychlejší činnosti. Účinek je do 12h. Nově existuje i verze DUO, která zároveň obsahuje probiotika. Klasická verze je ideální do domácí lékárničky - neb má velmi dlouhou expiraci.


    Hidrasec

    Unikátní léčivo, které krátkodobě brání vylučování vody do střev. Výsledkem je logicky tužší stolice. Bohužel se moc nechtla a není příliš v lékárnách skladem.


    Probiotika, Hylak, Enterol
    Použil bych je jako doplněk k rychlejšímu uzdravení, nebo jako prevenci potíží či na rekonvalescenci. Rozhodně ne jako primární látku k zastavení průjmu.


    Endiaron
    Zajímavá látka, která se používá hlavně v česku a na slovensku. Je to desinfekce, tudíž je vhodná pouze na infekční průjem (a to zejména bakteriální). Většina infekčních průjmů je však virových. Výhodou je pohodlné dávkování 1-1-1. nelze použít u dětí!


    Jak vidno, většinu jste nevyzkoušela. Výhodou je že většina látek se spolu dá s výhodou kombinovat. Problém nastává u adsorbens, které je třeba dávat často a s odstupem od ostatních. Není ale špatné si třeba střeva zastavit Imodiem a pak po dvou hodinách už podávat uhlí navázání škodlivin. Dieta je rovněž klíčová. V rámci rekonvalescence je vhodné doplňovat tekutiny. Vodu, černý čaj, nebo já osobně mám velmi v oblibě léčivý čaj Tormentan.  Je nezbytné vyloučit tuky, jednoduché cukry, mléčné výrobky (krom kysaných). Cokoliv co tvoří nebo obsahuje plyny je nevhodné. Tedy perlivé nápoje, luštěniny, cibule apod. Vhodné jsou tedy starší pečivo (čerstvé pracuje - plyny), ovesné, kukuřičné vločky, rýže, mrkev, banán. Nedoslazovat! Později přidávat netučné maso - tedy třeba drůbeží prsa, králičí, srdce, žaludky a z příloh brambory. Vždy nejlépe vařené, pečené ale ne samžené či fritované. A postupně se vracet k původní stravě. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    10. 04. 2021

    Bolest bříška

    Dobrý den vcera večer mě chytla bolest bricha v nadbrisku a okolo pupku, a cítím jako by tlak v konečniku jako by měl odejít plyn alw nic nejde nebo jen občas a kruceni v brise mam, bylo mi i nevolno, stále to pokračuje alw bolest je menší když si břicho prphmatam tak nic necítím, dala jsem i čípek tak jsem se trošku vyprazskkla ale pořád to není ono, teplota nic nemám začalo to večer z ničeho nic, mely jsmw předevčírem i včera čočku a večer pizzu tak může to být nadýmání nwbo to může být třeba slepé střevo nebo něco, udělala jsem si kminovy caj nahrivam břicho, děkuji za radu co bych měla ještě skusit nebo co toby to mohlo být

    Dobrý den.

    Určitě to nebude nic vážného. Kombinovat čočku s pizzou se dá bezesporu označit za dietní chybu.  V lékárničce je dobré mít lék meteospasmyl, který pomáhá vstřebat vzniklé plyny a ulevit od křečí. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.