Bolest břicha a podbřišku v těhotenství - co znamená?

BOLEST BŘICHA A PODBŘIŠKU V TĚHOTENSTVÍ - CO ZNAMENÁ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Před těhotenstvím bolesti břicha mnohdy ženy ani nevěnují pozornost. Menstruační bolest nebo zažívací potíže tlumí léky a dámy dále pokračují ve svých každodenních činnostech. V těhotenství je ale vše jinak. Nastávající maminka má přirozeně obavu, zda je vše v pořádku a proto analyzuje každé píchnutí. Některé bolesti k těhotenství přirozené patří, jiné zase mohou signalizovat problém. Kdy raději zpozornět?

 • Články o zdraví
 • Těhotenství
 • Ženy

7 minut čtení


Bolest podbřišku v těhotenství Bolest podbřišku v těhotenství

 

Těhotenství a bolest podbřišku k sobě neodmyslitelně patří. Píchavá bolest, která se objeví při prudkém pohybu, při vstávání či při nadměrné fyzické aktivitě. Tyto pocity vylekají hlavně prvorodičky, které ještě neví, co to může znamenat. Pocit bolesti a napětí v podbřišku se projevují v průběhu celého těhotenství. Bolest břicha na začátku těhotenství se lokalizuje více dolů v podbřišku a jako bolest v pravém boku, s postupujícím stádiem těhotenství se posouvá více nahoru. Bolest břicha na konci těhotenství se posouvá směrem k pupíku.

Krátce po otěhotnění se začne děloha měnit, růst a prokrvovat. Zvětšující se děloha napíná vazy, které ji drží na správném místě. Jsou to vazy směřující ke křížové oblasti pánve, dále k oběma stranám pánve a třetí vazy vedou do třísel a upínají se i do oblasti zevních rodidel. Tento přirozený proces se projeví jako bolest dělohy v těhotenství. Vaz na pravé straně bývá většinou kratší a proto některé ženy vnímají bolest více v pravém podbřišku, jiné cítí bolest v celém podbřišku. Jsou i ženy, které mají kratší levý vaz a pociťují bolest více na levé straně.

Tvrdnutí břicha v těhotenství Tvrdnutí břicha v těhotenství

 

Kromě píchavé bolesti, které je způsobena napínáním děložních vazů, jsou typické také křeče v břiše, tvrdnutí břicha, bolest v tříslech a v zádech. Tento typ bolesti souvisí také s dělohou, konkrétně za ní mohou přirozené kontrakce v průběhu celého těhotenství. Tvrdnutí břicha není bolestivé, jen přináší nepříjemný pocit. Jediným přípravkem, co na bolest břicha gynekolog předepisuje, je čistý hořčík v tabletách. Doporučuje se také nezvedat těžké věci a hýbat se zvýšenou opatrností.

Vnímání těchto obtíží je u každé ženy individuální. Zatímco jedna skupina žen je během těhotenství fyzicky aktivní, jiné se hýbou jen s těžkostí. Tvrdnutí břicha v 2. trimestru může signalizovat předčasný porod, proto je jistější o frekvenci a intenzitě tvrdnutí břicha informovat svého lékaře. Na základě dalších vyšetření děložního čípku zhodnotí riziko předčasného porodu a nastaví ty správná opatření a absolutní klidový režim.

Jak poznat poslíčky?

Na konci těhotenství se píchavá bolest a tvrdnutí břicha objevují častěji, více jak 10-krát za den. Jde o předporodní činnosti dělohy, které hovorově říkáme poslíčky. Tyto Braxton-Hicksovy kontrakce trvají půl minuty až minutu. Jak je poznat? Poslíčci se od skutečných porodních kontrakcí liší tím, že přicházejí nepravidelně. Pokud je žena v klidu, sami odcházejí. Na rozdíl od toho porodní kontrakce mají pravidelný interval, jsou čím dál tím silnější, doba trvání jedné kontrakce se časem prodlužuje a intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracují. Když se doba mezi kontrakcemi dostane pod 15 minut a méně, neustupují ani po teplé sprše nebo praskne plodová voda, je čas vyrazit na cestu do porodnice.

Potíže se zažíváním v těhotenství Potíže se zažíváním v těhotenství

 

Potíže se zažíváním doprovází každou ženu. Nejen, že rostoucí děloha a miminko tlačí na žaludek, ale i hormonální změny jsou příčinou typických projevů v těhotenství. Zvyšuje se hladina hormonu progesteron, který ženské tělo potřebuje k udržení těhotenství, rovněž má za následek pomalejší střeva a povolený žaludeční svěrač - kardii. Všechny tyto změny dohromady způsobují potíže, které jsou pro období těhotenství typické.

Nevolnost - v 1. trimestru je nevolnost a zvracení synonymem těhotenství. Objevují se hlavně ráno, ale není výjimkou, že trvají i celý den. Důvodem těchto nepříjemných projevů jsou hormonální změny, nízká hladina cukru v krvi a stres. Na dobrém pocitu nepřidává ani zvýšená citlivost na různé pachy.

Zácpa - líná střeva, rostoucí děloha a k tomu doplňky stravy s obsahem železa mají za následek obtížné nebo méně časté vyprazdňování, které doprovází i bolest břicha. Částečně je dokáže zmírnit dostatečný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a k tomu chůze, která dá střeva do pohybu.

Pálení žáhy - ve třetím trimestru je pálení žáhy běžným nepříjemným projevem. Pyróza neboli pálení žáhy má na svědomí uvolněný svěrač mezi žaludkem a jícnem a rostoucí miminko způsobují, že kyselý obsah žaludku se vrací do jícnu. Překyselení žaludek se projeví jako bolest žaludku po jídle, křeče v žaludku, říhání, nevolnost a bolest za hrudní kostí.

Nadýmání - ochablá střeva a obtížný odchod plynů ze střev jsou dalším z nežádoucích projevů hormonu progesteron. Zaražené větry zmírníte pomocí upraveného jídelníčku. Vynechte nadýmavé potraviny jako jsou luštěniny, košťálová zelenina a cibule, omezte příjem jednoduchých sacharidů a sycenou vodu. Jídlo žvýkejte pomalu a důkladně, aby se do žaludku dostalo co nejméně vzduchu.

Průjem - i když pro těhotenství je typické spíše obtížné vyprazdňování, může neobvyklá kombinace potravin působit na střeva spíš opačně. Průjem mohou doprovázet i křeče v břiše. Průjem v kombinaci s horečkou je nebezpečný, v tomto případě je jistější vyhledat lékaře. Průjmy v těhotenství, v období plánovaného porodu ve 3. trimestru, mohou znamenat, že tlak na střeva se uvolňuje a porod se už blíží. Není to, ale pravidlem u každé nastávající maminky.

Které léky jsou v těhotenství bezpečné? Které léky jsou v těhotenství bezpečné?

 

V těhotenství si ženy dávají více pozor na stravu, na pohyb a také na léky, které užívají. Je známo, že některé léky se v těhotenství nedoporučuje užívat. Je to z důvodu, že dosud není znám jejich vliv na tělo nastávající maminky a rostoucího miminka. Vybrané léky a doplňky stravy jsou dokonce vysloveně kontraindikované a mohou nadělat více problémů než užitku.

Jaké jsou povolené přípravky? Tady je příklad nejpotřebnějších léků:

 • Magnesium Laktát - doplní do těla hořčík ve správné dávce
 • Rennie - žvýkací tablety jako řešení, co na bolest žaludku a pálení žáhy
 • Duphalac - tekutá lactulosa působí v tlustém střevě a řeší problém se zácpou
 • Paracetamol - uleví od bolesti svalů, kloubů a horečky v průběhu celého těhotenství
 • Ibuprofen - v 1. a 2. trimestru je povolenou účinnou látkou, která tlumí bolest, zánět a horečku
 • Simethicon - zatočí s nadýmáním

Při těchto bolestech raději zbystřete Při těchto bolestech raději zbystřete

 

Bolest břicha v těhotenství souvisí s vyvíjejícím se miminkem a změnami v těle ženy. Bolí na stejném místě a proto se mohou mylně diagnostikovat. Při podezření, že je něco v nepořádku, je jistější konzultovat stav s lékařem.

Varovnými signály jsou:

 • horečka
 • krvácení
 • neutuchající až zesilující bolest
 • řezání při močení

Zánět slepého střeva

Slepé střevo se nachází vpravo dole, bolí tedy na stejném místě jako roztahující se děložní vazy. Na rozdíl od nich, bolest na pravé straně při zánětu slepého střeva neutichá, je pulzující, začíná v nadbřišku a do podbřišku sestupuje.

Zánět močových cest

I močové cesty se nacházejí v podbřišku a proto je snadné si tyto bolesti zaměnit. Při zánětu močových cest je přítomné i řezání a pálení při močení, krev v moči a horečka.

Vitamin a minerály pro těhotnéKosmetika pro těhotné

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  11. 01. 2021

  Gel na mytí po porodu

  Dobrý večer,mám dotaz.Je důležité ,nebo nutné mít po porodu mycí gel s dubovou kůrou? Nebo se ma umývat,jen vodou? Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  vysloveně nutné to není a můžete se mý pouze čistou vodou. Gel má však speciální účinky na péči o poraněnou hráz po porodu. Má dezinfekční účinky, tlumí a zastavuje krvácení.

  Mycí gel s dubovou kůrou

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Těhotenství a kojení
  22. 04. 2020

  Jak zvolit velikost břišního pásu po porodu.

  Dobrý den, ráda bych si pořídila břišní pás Verba a použila ho po porodu ještě v porodnici, aby se děloha a břicho dobře stahovaly. Potřebovala bych ale poradit s velikostí. Mám si pořídit velikost podle cm, které mám nyní přes břicho nebo přes pas? A rozměr brát z období před těhotenstvím nebo vzít radši o velikost větší? Děkuji za odpověď, hezký den.

  Dobrý den,

  velikost by měla být přes břicho měřeno v centimetrech a po porodu. Z vlastní zkušenosti vím, že bříško po porodu zůstane a postupně se během šestinedělí bude zmenšovat. Pokud chcete koupit ještě před porodem, asi bych volila velikost o číslo větší, než by odpovídala před těhotenstvím, nebo zkusila naměřit aktuální podbřišek. Ale jde pouze o odhad, situace může být po porodu jiná a velikost nevhodná.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  08. 08. 2020

  Jakou homeopatii doporučit při porodu?

  Dobrý den, potřebovala bych poradit které homeopatika jsou vhodné na přípravu před porodem a během porodu děkuji

  Pěkný den,

  k eliminaci stresu před porodem zvolte v 9 měsíci kombinaci 2 homeopatik:

  Arnica montana 9CH dávkujte 9 granulí ráno a

  Gelsemium semperv. 15 CH dávkujte 5 granulí večer

  8 dní před plánovaným porodem nasaďte homeopatikum Actaea racemosa 9CH dávkujte 5 granulí večer až do porodu.

  V době porodu a při stazích:

  Actaea racemosa 9CH a Caulophyllum 9CH 5 granulí od každého přibližně každých 5 minut.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  15. 09. 2020

  Mohou těhotné Magne B6 forte?

  Dobrý den,

  mohou potravinový doplnék Magne B6 Forte tablety i těhotné? Děkuji.

  Dobrý den,

  v těhotenství doporučuji používat raději lék Magne B6 v dávkování maximálně 2 tablety denně. Jeho příbalová informace toto přímo uvádí. Odkaz na tento hořčík a příbalovou informaci naleznete níže. Omezené dávkování je z důvodu obsahu vitamínu B6, kterého je doporučeno v těhotenství podávat pouze menší množství (obvykle je uváděno do 10mg denně). Určitě užívání hořčíku oznamte a konzultujte s Vaším ošetřujícím gynekologem.

  MAGNE B6 470MG/5MG obalené tablety 50

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.