Podrážděný žlučník a žlučníková dieta

PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK A ŽLUČNÍKOVÁ DIETA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Slavnostní oběd, vypečená husička, domácí grilování nebo snad i zabijačka! Různé události spojujeme s bohatě prostřeným stolem. Lehce se pak může stát, že se dopustíme dietní chyby. Konzumace tučného jídla u některých lidí vyvolává neurčité zažívací potíže provázené symptomy jako nadýmání, pocit těžkého a plného žaludku nebo průjem, v krajním případě i kolikovitou bolest. Společným jmenovatelem těchto obtíží mohou být problémy se žlučníkem. Co je příčinou podrážděného žlučníku a jak se zachovat, když se problémy objeví?

  • Články o zdraví
  • Články o zažívání
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Význam žlučníku Význam žlučníku

Jakou funkci má v našem těle žlučník? Žlučník je malý orgán, který přiléhá zespodu k játrům. Jde vlastně o zásobník žluči, která se do něj dostává právě z jater a ze žlučníku putuje dál žlučovodem do horní části tenkého střeva. Žluč má hned několik důležitých funkcí. Ve střevě významně přispívá k trávení tuků, protože má schopnost emulgovat tukové kapénky na malé micely a tím napomáhá vstřebávání tuků i v tucích rozpustných vitamínů, jako jsou vitamíny D, A, E a K. Kromě emulgačních vlastností žluč slouží k vylučování některých metabolitů z těla nebo pomáhá neutralizovat kyselou tráveninu postupující ze žaludku do střeva.

Žluči se u dospělého člověka za jeden den vytvořit i více než 3/4 litru. Naproti tomu žlučník má objem pohybující se pouze okolo 50 ml a žluč se v něm několikanásobně zkoncentruje. Hlavními složkami žluči jsou kromě vody cholesterol, lecitin a žlučové kyseliny. Nedostatek žluči způsobuje zažívací obtíže, které se projeví třeba změnou barvy stolice do šeda, nadýmáním nebo také průjmem.

Onemocnění žlučníku Onemocnění žlučníku

Žlučník patří mezi orgány, bez kterých dokážeme žít. Přesto nás nemoci žlučníku dokáží pořádně potrápit. Představme si blíže některá onemocnění s ním spojená.

žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny jsou až překvapivě časté. Odhaduje se, že je má 30–40 % naší populace. Více než polovina lidí ale o žlučníkových kamenech vůbec neví a nemají ani žádné potíže.

Jak vznikají žlučníkové kameny?

Žluč se uvnitř žlučníku koncentruje a zahustí. Co ale způsobí, že v ní vznikne žlučníkový kámen? Otázka to není až tak jednoduchá, protože na vzniku žlučníkových kamenů se podílí více faktorů. Obvykle mezi ně patří nevhodný poměr mezi složkami žluče, kdy je ve žluči příliš vysoká hladina cholesterolu nebo žlučových kyselin. Nejprve vzniká krystal, který postupně narůstá až do rozměrů žlučníkového kamene s klidně až několikacentimetrovým průměrem nebo více menších kamínků či žlučníkový písek.

Druhy žlučníkových kamenů

  • Cholesterolové – s přehledem jde o nejčastější typ žlučových kamenů. Vznikají při nadbytku cholesterolu ve žluči.
  • Pigmentové – vznikají při nadbytku bilirubinu (barviva vzniklého z rozpadu červených krvinek), doprovází některá onemocnění.
  • Smíšené – žlučníkové kameny obsahující cholesterol, pigmenty nebo vysrážené soli.
  • Sludge – tímto názvem může být označeno tzv. žlučníkové bláto. Nedochází ke tvorbě kamenů ale pouze jakési hmoty. Žlučníkové bláto se objevuje například při zánětu žlučovodů nebo žlučníku.

Rizikové faktory vzniku žlučových kamenů

  • Obezita a nadváha
  • Věk – riziko postupně stoupá přibližně od 40 let věku
  • Ženské pohlaví – v důsledku vlivu ženských pohlavních hormonů
  • Výskyt žlučníkových kamenů v rodině
  • Cukrovka
  • Pacienti závislí na nitrožilní výživě

Příznaky žlučníkových kamenů

Projevy žlučníkových kamenů pokrývají celou škálu od zcela asymptomatických až po velmi akutní a závažné stavy.

1. Němé žlučníkové kameny

Většina lidí o žlučových kamenech ani neví. Takové kameny mohou být označovány jako němé. Pokud se náhodou přítomnost kamenů zjistí (například během jiného vyšetření), lékař stav sleduje. Nicméně v případě asymptomatických žlučníkových kamenů není nutná žádná léčba.

2. Biliární dyspepsie

Pokud je dyspepsie, neboli porucha trávení, spojená se žlučníkovými obtížemi, dostavují se projevy jako nadýmání a říhání, pocit plného břicha, trávicí obtíže – zácpa nebo průjem. Dochází k tomu, že do střeva se nedostává dostatek žluči, tuky z potravy se proto hůře vstřebávají. Příznaky mohou být velmi neurčité, ale objevují se v souvislosti s konzumací tučného nebo nadýmavého jídla. Pokud potíže přetrvávají delší dobu, může se projevit nedostatek vitamínů rozpustných v tucích.

Jiné příčiny žlučníkové dyspepsie

Kromě onemocnění lze v případě žlučníkové dyspepsie mluvit i o symptomu, který může mít různý původ. Může docházet k nedostatečné tvorbě žluči v souvislosti s onemocněním jater. Zastavení odtoku žluče (cholestázu) může způsobit i zánět žlučníku. Cholestáza se vzácně objevuje i u novorozených dětí v prvních dnech života v důsledku vrozené vady žlučníku a řeší se operací.


3. Akutní kolikovitá forma

Prudká, křečovitá bolest v pravém podžebří vystřelující do zad k pravé lopatce je typická kolikovitá bolest provázející žlučníkový záchvat. Propukne po několika hodinách po konzumaci tučného jídla, často v noci. Vyvolat ji může také stres nebo fyzická námaha.

Při akutní žlučníkové kolice žlučníkový kamínek vycestuje do žlučovodu. Potíže mohou ustat, pokud se vrátí zpět do žlučníku nebo se dostane až do střeva. Protože kamínek překáží ve žlučových cestách, zabraňuje odtoku žluče a z koliky se může rozvinout zánět žlučníku. Ten už může provázet bolest menší intenzity, přidává se ale zvracení a horečka. Někdy se objeví i žloutenka. Zánět se může rozšířit dále do břišní dutiny a způsobit celkovou sepsi!

Kolikovitá bolest a její záměny

Projevy kolikovité bolesti jsou velmi výrazné. Náhle přichází prudká bolest v pravém nadbřišku. Protože má bolest tendenci vystřelovat až k pravé lopatce, může být mylně považována za projev infarktu. K tomu přispívá i to, že pacient může být schvácený, potit se a bolest provází také velké psychické obavy. Nemocný se rovněž snaží držet v předklonu, což je úlevovou poholou žlučníku. Dojít může rovněž také k jiným typům kolik například ledvinové nebo vyvolané žaludečními vředy. Bolestí v pravém podbřišku se pak může projevovat zánět slepého střeva. Je zjevné, že silnou bolest v oblasti břicha proto musí vyšetřit lékař, aby byla jednoznačně určena příčina a zahájena léčba.

Léčba žlučníkových kamenů

  • U němých žlučníkových kamenů se nepřistupuje k žádné léčbě.
  • Pokud se ale objeví symptomy, měl by je vyšetřit lékař. Konzervativní léčba zahrnuje přísnou čajovou dietu a podávání léků proti bolesti a na uvolnění křečí. Po odeznění potíží pacient přejde na dietu žlučníkovou, kterou musí dlouhodobě dodržovat.
  • Při žlučníkových potížích a zánětu žlučníku se ale nejčastěji přistupuje k odstranění žlučníku. V dnešní době jde o zákrok, kdy je odstraněn žlučník operací provedenou laparoskopicky s obvyklou délkou hospitalizace 2–4 dny.
  • Rozpouštění žlučníkových kamenů pomocí léků jako další přístup k léčbě má svá omezení a lékaři k němu přistupují jen v odůvodněných případech například u malých cholesterolových kamenů není-li pro pacienta vhodná operace. Rozpouštění žlučníkových kamenů lze kombinovat s litotripsí rázovou vlnou, což je postup, kdy se přes kůži rozbíjí žlučníkové kameny na menší fragmenty.

Porucha pohyblivosti žlučových cest Porucha pohyblivosti žlučových cest

Kolikovité bolesti se mohou dostavit rovněž při poruše pohybu žlučníku a žlučovodů (biliární dyskinezi). V tomto případě nepracují žlučové cesty koordinovaně a žluč nemůže odtékat do trávicího traktu. Křečovité stahování žlučníku pak může vyvolat kolikovitou bolest, aniž by byly ucpané žlučovody.

Nádor žlučníku Nádor žlučníku

Rakovina žlučníku je častější u pacientů se žlučníkovými kameny. První projevy se dokonce mohou maskovat za žlučníkové potíže.

Žlučníková dieta Žlučníková dieta

Žlučníkovou dietu pacienti se žlučníkovými problémy dodržují dlouhodobě, často i celoživotně. Přestože omezuje tučné potraviny, musí být strava při žlučníkové dietě pestrá, aby nedošlo k nedostatku některých vitamínů nebo živin. Důležité je rovněž to, aby v důsledku omezení některých tučných potravin nechyběly v jídelníčku bílkoviny, velmi důležitý je i dostatek vlákniny. Člověk by měl jíst v klidu, pravidelně v menších porcích vícekrát za den a dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim, který je stejně důležitý jako samotná dieta.

Základní výčet vhodných a nevhodných potravin při žlučníkové dietě ukazuje následující tabulka:

Vhodné potraviny Nevhodné potraviny
  • méně tučné druhy masa a ryb
  • potraviny upravené dušením a vařením
  • brambory
  • rýže
  • ovoce, ovocné pyré
  • zelenina (nenadýmavá)
  • odleželé pečivo
  • nízkotučné mléčné výrobky
  • tučná masa a ryby
  • smažené a grilované potraviny
  • majonéza, krémy
  • vejce (žloutek)
  • ořechy, semínka
  • káva, kakao, čokoláda
  • čerstvé kynuté pečivo
  • volné tuky (máslo, rostlinné oleje)
  • pikantní koření
  • cibule, česnek

Zatímco omezit tučné a smažené potraviny nebo ostré koření je při žlučníkové dietě nutnost, snášenlivost některých druhů ovoce nebo zeleniny může být velice individuální. Žlučníková dieta by ze začátku měla být přísná, založená na rostlinné stravě. Postupně lze přidávat i vhodné živočišné produkty jako libová masa a ideálně zakysané nízkotučné mléčné výrobky nebo sýry do 30 % tuku. Pokud je pacient stabilizovaný, může lékař dietu uvolnit a povolit také například omezeně zařadit volné tuky jako máslo nebo rostlinné oleje.

Bylinky na žlučník

Vhodným doplněním diety při mírných obtížích mohou být také čaje a bylinky, které podporují tvorbu žluči nebo její vylučování. Normální funkci jater nebo žlučníku podporují kurkuma, artyčok, kořen smetánky lékařské, měsíček nebo řepík. V babských radách se setkáte také s mátou, která podporuje trávení a díky obsahu silic působí proti křečím.

Život bez žlučníku

Jak už bylo výše zmíněno, žlučník není životně důležitým orgánem. Po jeho odstranění lze žít bez větších omezení při dodržování méně přísné žlučníkové diety. Nutné je omezit konzumaci tučných jídel a dodržovat pravidelné stravování ideálně 5–6 menších porcí za den. Opět velmi důležitý je dostatečný a pravidelný pitný režim.

Kdy vyrazit za lékařem Kdy vyrazit za lékařem

Žlučníkové kameny, závažnější či kolikovité bolesti nebo pokud se vyskytují přidružené symptomy vyžadují lékařské vyšetření nebo rychlou záchrannou pomoc. Při jakých potížích a ve kterých situacích už vyhledat lékaře?

  • Potíže se vyskytly poprvé.
  • Objevila se kolikovitá bolest.
  • Došlo ke změně barvy stolice na světlou nebo našedlou, případně ke ztmavnutí moče.
  • Objevila se žloutenka.
  • Pacientkou je těhotná žena.

Samoléčbou lze řešit jen mírné žlučníkové potíže spojené s problémy se zažíváním po konzumaci těžkého a tučného jídla. Základem je dodržování žlučníkové diety a dostatečného pitného režimu. Dále mohou být podávána léčiva s obsahem rostlinných silic, hymekromonu nebo fenipentolu, které podporují vylučování žluče.

Léky na játra a žlučníkDoplňky stravy na žlučník a játra

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

FEBICHOL 100MG měkké tobolky 50

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

149 Kč

ESSENTIALE 300MG tvrdé tobolky 90

  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

359 Kč

STOMARAN léčivý čaj 1 I

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

89 Kč

SILYMARIN AL 50MG obalené tablety 100

  • Volně prodejný lék
  • Pročištění

Skladem na e‑shopu

249 Kč

Blendea Kurkuma+piperin BIO cps.90

  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

319 Kč

Vitamin Station Rychlotest Játra

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

399 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    31. 12. 2020

    Co užívat na trávení tuků?

    Dobrý den!

    Po rozsáhlé operaci žlučníku s karcinomem expandujícím do okolí mé zažívání nedostatečně zpracovává tuky - moje stolice je objemná a mastná, přestože příjem tuků v potravě omezuji. Špatně trávím ořechy a semena. Prosím o informaci, který doplněk stravy ve formě trávicích enzymů by byl pro mne vhodný.

    Dobrý den,

    enzym, který podporuje správné trávení a rozklad tuků na mastné kyseliny se nazývá lipáza. Schopnost štěpení tuků z potravy tzv. lipolytickou účinnost ( nazývá se podle enzymu lipáza) má však mnoho enzymů právě obsažených v lécích a případně i doplňcích stravy. Užívejte dle doporučeného dávkování.

    MULTIENZYMOVÉ PŘÍPRAVKY

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.