JARO, IMUNITA A JAK NA JARNÍ ÚNAVU

JARO, IMUNITA A JAK NA JARNÍ ÚNAVU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Imunita je schopnost organismu bránit jej před cizorodými látkami, které do něj pronikají z okolního světa, tedy zjednodušeně jde o odolnost vůči nemocem. Pokud je naše imunita snížena, můžeme snadněji onemocnět.

 • Články o zdraví
 • Imunita

Kromě správné životosprávy může imunitu člověka příznivě ovlivňovat také celá řada dalších látek. K látkám pozitivně aktivujícím vitalitu a imunitní systém patří také vitaminy. Vitaminy se vyskytují ve všech druzích potravin: v ovoci, zelenině, mase, ve vejcích nebo v obilných výrobcích.

Pestrá a vyvážená strava by tedy měla dostatečně pokrýt potřebu vitaminů. Každý z vitaminů má svou vlastní funkci, kterou nelze nahradit žádnou jinou látkou. Zvýšená potřeba vitaminů se projevuje v období fyzické a psychické zátěže, růstu, stresu, infekce nebo rekonvalescence. Nedostatek vitaminů může způsobit i únavu, která je často spojena s příchodem jara. Po dlouhých zimních měsících bývá náš organismus vyčerpán, chybí mu dostatek slunečního svitu, vitaminů a je náchylnější k onemocnění. Pomocí přípravku Geriavit Pharmaton , který obsahuje spektrum vitamínů, minerálů a ženšen, můžete podpořit vitalitu a energii vašeho organismu.

Čím posílit náš imunitní systém a zároveň překonat únavu?

Zvolit můžeme vitaminy.  Vitaminy jsou látky nezbytné pro normální fungování organismu. Chrání nás před narušením rovnováhy a nepříznivými vlivy. Naše tělo není schopno vitaminy samo produkovat, a proto je musíme doplňovat pomocí zdravé stravy a speciálních potravinových doplňků. 

Rozeznáváme dvě skupiny vitaminů – rozpustné ve vodě (hydrosolubilní) a rozpustné v tucích (liposolubilní). Všechny vitaminy rozpustné ve vodě se také podílejí jako katalyzátory enzymů na regulaci energetického metabolismu v našem těle. Nedostatek těchto látek tedy může vést ke zvýšené únavě. Zásoby hydrosolubilních vitaminů jsou v organismu malé, proto se mohou příznaky jejich nedostatku projevovat během dní nebo týdnů jejich nedostatečného příjmu.

Mezi vitaminy, které přispívají k normální funkci imunitního systému nebo ke snížení míry únavy a vyčerpání, patří ve vodě rozpustné vitaminy skupiny B, kterých je více druhů. Vyšší přísun vitaminů skupiny B se doporučuje lidem se zvýšenou psychickou a fyzickou zátěží, jsou vhodné pro posílení imunitního systému a jako doplněk léčby nejrůznějších chorob.

Vitaminových přípravků je na trhu celá řada. Představují rychlý a pohodlný způsob, jak předcházet jejich závažnějšímu nedostatku.

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  14. 11. 2018

  jsem stale unavena,pomohl by mi vitaminy a jake .

     Dobrý den,
   Únava je reakce organismu na nadměrnou zátěž jak fyzickou, tak psychickou. Je důležité si dopřát kvalitní spánek a dodržovat zdravý životní styl. To znamená nekouřit, dostatek pohybu, zdravou stravu , dodržovat pitný režim a vyhýbat se stresu. Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat hlavně vitaminy skupiny B, vitamin C a z minerálů je to hlavně hořčík a železo. 
   Já osobně doporučuji svým pacientům na povzbuzení ,hlavně na podzim a na jaře, komplexní přípravek, se kterým mám velmi dobré zkušenosti - PHARMATON GERIAVIT -.  Je to komplex všech důležitých látek, které výrazně napomáhají snížit pocit vyčerpanosti a působí na zlepšení tělesných i duševních funkcí.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Spánek a stres
  16. 06. 2020

  Co na únavu pro manžela

  Dobrý den,
  můžete mi poradit na únavu pro manžela (únava bez onemocnění, pouze ze stresu a prac. vytížení)..Magne B6, koenzym Q..nebo něco jiného...děkuji Š.

   Dobrý den,
   Únava je problém, který může mít celou řadu příčin. Může se jednat o nedostatek vitamínů a minerálů, ale může jít i o následek špatného životního stylu. Jak píšete, manžel trpí stresem a velkým pracovním vytížením. Potom bych Vašemu manželovi doporučila zvolnit, více odpočívat a relaxovat. Pouze doplňky stravy tento problém nevyřeší. Je důležité změnit své chování a více poslouchat potřeby svého těla. Důležité je také dbát na kvalitní a zdravou stravu a dopřát si dostatek kvalitního spánku.
   Z vitamínů a minerálů, které pomáhají snižovat míru únavy a vyčerpání a dodávají energii jsou to vitamíny skupiny B a vitamin C. Hořčík se podílí na energetickém metabolismu a tím pomáhá při stresu a únavě a také železo podporuje výkonnost a vitalitu. Koenzym Q je důležitý pro všechny procesy v těle kde je třeba energie, proto i jeho nedostatek se může projevit únavou. Kvalitní přípravek, kde jsou všechny tyto látky zastoupeny je SUPRADYN CO Q10 energy. Je ve formě šumivých tablet rozpustných ve vodě, nebo jako tablety na polykání. Doporučená dávka je 1 tableta denně. Pro posílení účinku doporučuji užívat ještě navíc hořčík , který je dobře vstřebatelný v přípravku Magne B6 forte, stačí 1 tableta denně.
   Věřím, že tato doporučení a uvedené přípravky Vašemu manželovi na únavu pomohou. 

  SUPRADYN CO Q10 energy
  Magne B6 forte

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  06. 05. 2020

  Co na posílení imunity?

  Dobrý den,

  potřebovala bych o Vás poradit, jaký volně dostupný lék je vhodný na posílení imunity. Mám 23 let, jsem astmatik a jsem po porodu, takže chytnu snad každou rýmu od svého okolí. Znepokojuje mě nový koronavirus a tak bych chtěla udělat něco pro posílení imunity, co bych také mohla doporučit svému tatínkovi, který má cukrovku.

  Můžete mi prosím něco doporučit?

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

    Dobrý den,
   Určitě doporučuji dodržovat zásady dle odkazu - desatero zásad při respiračních onemocněních.
  Na posílení imunity je také důležitá zdravá a vyvážená strava s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny jako zdroje vitamínu C , dodržování pitného režimu, ideálně popíjet teplé čaje a pohyb na čerstvém vzduchu. Doma nepřetápět a dostatečně větrat a vlhčit vzduch.
  Na posílení slizniční imunity Vám mohu doporučit přípravek Preventan akut. Tento přípravek je určen k správnému fungování imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání.
  Dále doporučuji užívat vitamíny skupiny B. Tyto přípravky podpoří Vaši i tatínkovu imunitu. Vhodné pro vás oba bude použití nosního spreje s obsahem isotonické mořské vody na propláchnutí a zvlhčení sliznic dýchacích cest. Obzvlášť v období nachlazení a alergií  je dobré sliznice často proplachovat a udržovat zvlhčené.
   Tyto přípravky můžete dle návodu bez obav užívat jak vy tak tatínek a jinak dodržovat doporučené zásady dle desatera. 

  Preventan Akut
  B-komplex
  nosního spreje
   
  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.