Jarní únava – skutečný problém nebo mýtus?

JARNÍ ÚNAVA – SKUTEČNÝ PROBLÉM NEBO MÝTUS?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Sluneční paprsky ráno vychází o chviličku dřív a večer se zdrží o něco déle. Možná také patříte mezi ty, kdo ho na obzoru nedočkavě vyhlíží a nemůžou se dočkat dlouhých, teplých a slunečných dní. Nastávající jaro je obdobím plným života. Pro mnoho lidí paradoxně znamená období jarní únavy a vyčerpání organismu. Jak si takový rozpor vysvětlit a je možné každoroční jarní únavě předejít?

  • Články o zdraví
  • Imunita

7 minut čtení


​  ​Proč vás trápí jarní únava ​ ​Proč vás trápí jarní únava

“Je to flákač… Zase nic neudělal, jen se válí” Tyhle věty mohou být pro vás nebo pro lidi ve vašem okolí velice zraňující. Obzvláště pokud si nedovedou vysvětlit, kde se vzala ta vyčerpanost a malátnost. Navíc nikomu s překonáním jarní únavy takové narážky ještě nikdy nepomohly. Jarní období je pro organismus náročné a reálně se potýkáme s jarní únavou. Zatímco některé její příčiny jsou zjevné, jiné si na první pohled s jarní únavou nespojíme:

Příčiny jarní únavy

  • Chybí vám sluneční světlo

Slunce nám nosí dobrou náladu. Jeho dopad na naše zdraví má ale mnohem širší rozměr než psychologický. Sluneční světlo potřebujeme pro aktivaci vitamínu D v pokožce a vitamín D je pro nás důležitý. Přestože je známý hlavně jako “vitamín na kosti”, zastává v těle přehršel dalších funkcí například v buňkách nebo v imunitním systému. Jeho nedostatek můžete vnímat i jako únavu a bolest hlavy nebo nedostatek energie a nechuť do čehokoliv se pustit. To můžete subjektivně vnímat jako takovou “jarní depresi”.

  • Méně se hýbete na čerstvém vzduchu

Někteří lidé dokážou i přes zimu zůstat velice aktivní. Většinou se ale více držíte doma v teple a sychravé počasí sledujete raději jen z okna. Pohyb venku a čerstvý vzduch vám podobně jako studená sprcha pomáhají otužovat se. Nachytáte aspoň trochu slunečních paprsků a v neposlední řadě přijdete na jiné myšlenky a zaženete splíny z pošmourných zimních dnů. Na jaro se pak můžete těšit plní energie.

  • Potřebujete vitamíny

Argument, že vám přes zimu chybí vitamíny, se možná zdá jako překonaný. Žijete přece v době, kdy si můžete v supermarketu kupovat čerstvé ovoce a zeleninu každý den. Únava na jaře vám ale stále potvrzuje, že vám něco schází. Po zimě se přes to všechno naše zásoby vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E K) tenčí a i ostatní vitamíny (především vitamín C) mohou scházet. Důvody jsou 2:

  1. Potřeba vitamínů v jarním období je vysoká, protože stále čelíme velkému riziku nachlazení. Zároveň začínáme být aktivnější, což je pro tělo větší zápřah.
  2. Některé druhy ovoce či zeleniny jsou pro optimální výnosy pěstovány v co nejideálnějších podmínkách, které je nestimulují ke tvorbě “ochranných” vitamínů a antioxidantů. Anebo jsou sklízeny ještě nedozrálé, aby vydržely transport na dlouhé vzdálenosti. Mohou být proto ve srovnání s domácími nebo méně pesticidy ošetřovanými EKO plodinami relativně chudší na právě na obsah vitamínů a antioxidantů.
Koenzym Q10
Jednou narazíte na kosmetiku s koenzymem Q10. Po druhé se koenzymem Q10 chlubí různé doplňky stravy. Tajemná molekula koenzym Q10 někdy označovaná i ubichinon, CoQ10 nebo prostě Q10 skrývá tělu vlastní látku důležitou pro téměř všechny typy buněk. Díky Koenzymu Q10 buňky totiž získávají energii, zároveň koenzym Q10 působí jako vychytávač volných radikálů a tím buňky chrání před oxidačním stresem a stárnutím. Nejvíce ho je v buňkách, které energie potřebují opravdu hodně třeba v srdci, mozku nebo játrech.

Kam nechodí slunce, chodí lékař. V tomto starém pořekadle najdete velký kus moudrosti i v dnešní době. V zimě nám chyběl dostatek světla a i studené počasí udělalo své. Od podzimu, kdy nastoupily první vlny chřipek a nachlazení, vzdorovala vaše imunita obrovskému množství výzev ze strany virů a bakterií.

Co se navenek zdá jako lehká viróza, kterou třeba zvládnete (nezodpovědně) přechodit, ve skutečnosti je pro imunitu pěkná fuška. Přecházení viróz nebo příliš rychlý návrat do běžného provozu či ke sportu se může na organismu neblaze podepsat dlouhodobou únavou. Rozvinout se může až tzv. postvirový syndrom. Obzvláště pandemické vlny koronavirových nákaz v posledních letech povědomí o této skutečnosti značně rozšířily kvůli častému výskytu postcovidového syndromu po prodělání Covidu-19.

Nejen běžná onemocnění představují pro naši imunitu výzvu. Únava doprovází i autoimunitní onemocnění, kdy imunita špatně vyhodnocuje podněty a obrací se proti nám. Na autoimunitním podkladě vznikají například lupénka, roztroušená skleróza nebo atopická onemocnění – jako ekzém, astma nebo alergická rýma. Na projevy chronické únavy si proto dejte dobrý pozor, mohlo by jít o nespecifický příznak vážnějšího onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči. 

​  Jak se projevuje jarní únava ​ Jak se projevuje jarní únava

Je jarní únava nemoc? Správnější je dívat se na únavu jako na nespecifický příznak. Běžně nás únava dostihne po fyzické námaze, po překonání psychicky vypjaté situace, kvůli špatnému stravování nebo i jako symptom nějaké nemoci. Jaro je období, kdy se tyto faktory nakupí. Jaké potom přináší jarní únava příznaky?

  • vyčerpání, kdy odpočinek nepřináší dostatečnou úlevu
  • bolest hlavy
  • snížená motivace do běžných aktivit
  • melancholická nálada či podrážděnost
  • nekvalitní spánek
Chronický únavový syndrom
Situaci, kdy se únava stane samostatnou diagnózou, označujeme jako chronický únavový syndrom (CFS, Chronic fatigue syndrome). Jde o stav, kdy pro silnou minimálně 6 měsíců trvající únavu významně zasahující do života pacienta neexistuje adekvátní důvod. Syndrom chronické únavy postihuje nejvíce lidi v produktivním věku mezi 20–40 lety, častěji ženy. Předpokládá se, že vzniká kombinací více různých příčin včetně psychického tlaku.

Jak poznat únavový syndrom? Situace není vůbec jednoduchá. Lékař musí provést pro stanovení diagnózy chronického únavového syndromu test více než 10 kritérií a objektivních příznaků. Typické jsou pro únavový syndrom příznaky jako bolest hlavy, sklon k depresím, nespavost spojená s vyčerpáním, nateklé mízní uzliny, bolesti svalů nebo přetrvávající bolesti v krku, trvale mírně zvýšená teplota (subfebrilie), kvůli které doprovází chronický únavový syndrom pocení.

Babské a internetové rady, na téma: “únavový syndrom, co pomáhá?” často doporučují na chronický únavový syndrom alternativní léčbu nebo bylinky. Postupy, jak překonat únavový syndrom, ale nejsou vůbec jednoduché. Diagnostikovaný syndrom je závažné onemocnění, na jehož léčbě se podílí lékaři předepisují silně účinná léčiva (např. antidepresiva nebo kortikosteroidy). Obvykle je současně nutná psychoterapie, fyzioterapie a nutriční poradenství. Příznaky onemocnění mohou být natolik závažné, že přinutí pacienta požadovat na základě omezení spojených s únavovým syndromem invalidní důchod.

Boj s jarní únavou Boj s jarní únavou

Zdravě jíst, 3-4x do týdne mít nějakou aerobní pohybovou aktivitu nejlépe venku na vzduchu a každý den ještě 7-9 hodin spánku. To by byl ideální základ na boj proti jarní únavě. Ohlédněte se zpět za zimními měsíci a popravdě si zodpovězte, jestli jste dodrželi všechna doporučení zdravého životního stylu. Jestli to nebylo úplně na 100 %, zkuste po zimě organismus nakopnout. Zaměřte se na svoje stravování, pohyb i posílení imunity.

Pusťte jaro na talíř

Pestrý jídelníček představuje nejpřirozenější zdroj vitamínů, minerálů i antioxidantů. Nejen na jaře proto obohacujte svůj jídelníček o nejlépe čerstvou sezónní zeleninu a ovoce. Jaru lehčí jídla a saláty prostě sluší. Zato prázdné kalorie z vysoce průmyslově zpracovaných potravin omezte na minimum. I když těžká, hodně kalorická jídla obsahují spoustu energie, v konečném důsledku organismus jen zatíží a únavu jen zhorší.

Co se při jarní únavě rozhodně vyplatí doplnit?

  • Vitamín C – je důležitý pro imunitu, ke snížení únavy i proti oxidačnímu stresu. Při pravidelném užívání ho postačí 70-100 mg denně.
  • Vitamín D – sluneční vitamín se podílí na fungování imunity nebo činnosti svalů.
  • Vitamíny B – mnoho z vitamínů b-komplexu jako B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 mají pozitivní vliv na funkci energetického metabolismu nebo podporují činnost nervů.
  • Omega 3 nenasycené mastné kyseliny – jsou důležité pro správnou funkci mozku, jejich důležitým zdrojem je rybí tuk.
  • Hořčík – podporuje organismus na mnoha frontách. Je důležitý pro nervy, psychiku a zmírňuje únavu. Potřebují ho i naše svaly.
  • Železo – železo je nezbytné pro tvorbu krvinek. Při jeho nedostatku cítíte únavu a máte problém s fyzickou vytrvalostí.
  • Enzymy – rostlinné a živočišné enzymy bromelain, papain, trypsin a další podporují organismus a zdravé trávení.
Kofein není dobrá volba
Má na začátku pracovního dne nebo na vašem pracovním stole své vyhrazené místo hrnek poctivé kávy? Anebo jste milovníky pravého černého či zeleného čaje, maté nebo guarany. Společným jmenovatelem všech těchto pochutin je kofein. Kofein jakožto přírodní alkaloid disponuje povzbudivými účinky – zlepšuje soustředění i vytrvalost. Na první pohled jde o výborného pomocníka na boj s únavou. Při jarní únavě se jeho nadměrná konzumace ale může vymstít.

Přestože kofein krátkodobě vaše tělo nabudí, organismus kvůli tomu obrazně řečeno sahá stále hlouběji a hlouběji do svých energetických zásob. Z dlouhodobého pohledu vám proto stále více energie chybí. Pokud si v této chvíli uvaříte další espresso, uzavře se pomyslný bludný kruh a energie vám bude stále ubývat. Dopřejte si proto na jaře místo dalšího hrníčku chvilku relaxace nebo hodinku spánku navíc.

​  Jarní detoxikace ​ Jarní detoxikace

Jaro je období jako stvořené pro očistu organismu. Škodlivin vás zbavují játra, střeva, ledviny i kůže. Zkuste je proto podpořit:

Játra – jsou naše vnitřní továrna. Skvělou bylinkou pro jaterní detox je ostropestřec mariánský. V doplňcích stravy ho najdete třeba v podobě kapek nebo tabletek.

Střeva – přirozeně jsou obydlená miliardami bakterií, které jsou nezbytné pro správné trávení i fungování imunity. Střevní mikroflóru podpoříte pomocí probiotik. Nezapomeňte ani na dostatek vlákniny.

Ledviny – pravidelný a dostatečný pitný režim je základem správné funkce ledvin. Dopřejte si na jaře bylinkové čaje s kopřivou, břízou nebo přesličkou. Nezapomínejte čaje nejdéle po 14 dnech prostřídat!

Kůže – v zimě trpěla chladem i suchostí. Dopřejte jí proto vyživující péči a dejte pozor, ať vás nepřekvapí příchod prvních slunečních dní. Po zimě je na sluneční paprsky pokožka velice citlivá. Obzvláště dobrý pozor si dejte, pokud máte sklony ke sluneční alergii.

Zdravý spánek

Při únavě potřebujeme odpočinek. Dbejte proto na pravidelný spánek. Každý den si dopřejte 7-9 hodin. Pravidelností si utvrdíte správné návyky a předejdete potížím s usínáním. A pokud se vám stále nebude dobře usínat, podívejte se i na naše tipy: Co dělat, když nemůžu usnout

Buďte aktivní!

Ale vy jste unavení! Do ničeho se vám nechce. Přesto 30minutový pohyb na čerstvém vzduchu párkrát do týdne vašemu organismu prospěje. Tělo se procvičí a posílí. Pohybem se vyplaví endorfiny, což jsou “hormony štěstí”. Navíc se vám bude večer jistě lépe usínat a o to odpočatější a svěžejší se vzbudíte do nového dne.

Posilte imunitu

Imunita toho má po zimě už dost. Využijte proto možnosti, jak ji podpořit. Kromě vitamínů a bylinek zkuste třeba betaglukany z hlívy ústřičné nebo kvasnic. Nebo můžete vycvičit svou imunitu proti bakteriím vyvolávajícím onemocnění pomocí bakteriálních lyzátů. Ať jste na jaro připraveni a můžete zdraví a plní síly vykročit vstříc novým příležitostem!

Vitamíny na posílení imunityDoplňky stravy na vyčerpání

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Allnature Semínka na klíčení alfalfa BIO 100g

  • Potravina

Nedostupné

79 Kč

Supradyn CO Q10 Energy tbl.90

  • Vitamíny a minerály
  • Energie a vitalita

Skladem na e‑shopu

599 Kč

LIVSANE Vitamin C + Zinek vysoká dávka 60ks

  • Imunita
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

129 Kč

Puhdistamo Tripla Hořčík cps.120

  • Pohybová soustava
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

429 Kč

ADIEL Maca 100% PURE cps.90

  • Energie a vitalita
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

369 Kč

TEREZIA B-komplex Super Forte+ 100 tablet

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

139 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    16. 06. 2020

    Co na zmírnění únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti

    Dobrý den. Prosím o doporučení volně prodejného léku, potažmo doplňku.
    Týká se únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti. Na internetu přípravků mraky. Jistě ze zkušeností z prodeje to máte, lidově- vychytané. Děkuji. Hezký den s pozdravem

    Dobrý den,

    to je poněkud široký dotaz. Pokud se cítíte psychicky i fyzicky unavený a často nespíte, tak jde pravděpodobně o vliv stresu. Buď každodenního nebo následkem nějaké těžké životní situace. Odolnost vůči stresu je velmi individuální a hlavně nelze říci, do kdy jsme bez následků proti němu odolní. Proto by se člověk měl zaměřit na změnu a hledat příčinu svého zdravotního stavu. 

    Nejdůležitější je odpočinek, nejen spánek, ale i aktivní varianta odpočinku. Zaměřte se na to, co Vám dělá radost a dobíjí Vám "baterky". Věnujte více času i stravě a volte lehčí a obsahově bohaté suroviny na přípravu jídel.  

    Z přípravků z lékárny bych doporučila  hlavně bylinné přípravky a minerály. Při jakékoliv zátěži chybí organismu hořčík a pomáhají mu vitamin C a vitamíny skupiny B. Dají se užívat jednotlivě nebo v kombinaci s dalšími látkami. Z vitamínových a minerálních přípravků bych vybrala například Pharmaton nebo Supradyn Q10 Energy.

    Pharmaton Geriavit obsahuje  extrakt z jednoho z nejsilnějších adaptogenů a to z ženšenu pravého (Panax ginseng). Ženšen pomáhá při stresu, posiluje imunitu, dodává energii a zvyšuje psychickou i fyzickou kondici. Bere se jedna tableta denně se snídaní a lepší výsledky pocítíte po tříměsíční kůře.

    Supradyn COQ10 Energy obsahuje odlišnou látku. Jde o koenzym Q10, látku kterou potřebuje pro tvorbu energie každá buňka v našem těle a kterou si s věkem přestáváme sami tvořit. Připravek stačí brát jednou denně, raději ráno, a existuje i v šumivých  tabletách. Podobný účinek jako ženšen má i rostlina Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), která zlepšuje celkově psychický i fyzický stav organismu. Tablety se berou jednou až dvakrát denně. Jen opatrnost při  současném užívání léků..

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník, Zlín.


    Glenmark Magnesium B-komplex 60tbl
    Pharmaton Geriavit Vitality
    Supradyn COQ10 Energy 60tbl
    Rhodila BIO Essense 60cps

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    16. 06. 2020

    Proti únavě

    Dobrý den,manžel pracuje jako řidič z povolání.Pracuje na směny často i několik dní po sobě.Co mi poradíte proti unaveně něco dobrého a levného.Dekuji

    Dobrý den,

    spánek je nenahraditelný, to je základní předpoklad. Proti únavě mohu doporučit guaranu, která bude fungovat v čas užívání, Tzn. užívá se podle potřeby při únavě nebo při předpokladu nástupu únavy 1-4x denně 1 tabletu. Nebo za zvážení stojí užívání koenzymu Q10 30mg. Ten se užívá pravidelně, klidně dlouhodobě 1-2x denně 1 tableta. Oba přípravky se dají kombinovat. Guaranu by neměla užívat osoba s nekompenzovaným vysokým krevním tlakem.

    Walmark Guarana 800mg tbl.30
    Walmark Koenzym Q10 30mg tob.60

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    18. 07. 2021

    Co užívat při úbytku energie ?

    dobrý den, prosím o radu co za doplněk pro muže, který se cítí v 50 bez energie... pocituje bolest kloubů a svalů a celkově je bez energie a nálady...

    Dobrý den,

    doporučila bych užívat doplněk stravy Gerimax 50 plus, obsahuje ženšen a důležité vitamíny a minerály. Dodává tělu energii a vitalitu, podporuje dobrou duševní kondici.

    Doplněk stravy lze užívat dlouhodobě, dávkování dodržujte 2 tablety denně. Vzhledem k obsahu ženšenu, který nabuzuje organismus, druhou tabletu užívejte odpoledne, aby se snadněji usínalo.

    GERIMAX

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    24. 02. 2022

    Vitamíny na únavu

    Zdravím vás chci poprosit co si mám koupit na únavu za vitamíny děkuji pěkně

    Dobrý den,

    nejjednodušším pomocníkem na únavu může být obyčejný hořčík, který určitě doplňujte. Únavu dále může způsobovat nedostatek železa a vitamínů B. Komplexními vitamíny na problémy s únavou jsou přípravky Supradyne Energy, obsahují koenzym Q, vitamíny B, C, D, hořčík i železo. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.