Změna času vs. cirkadiální rytmus, aneb 9 tipů jak vyzrát na přetáčení času

ZMĚNA ČASU VS. CIRKADIÁLNÍ RYTMUS, ANEB 9 TIPŮ JAK VYZRÁT NA PŘETÁČENÍ ČASU

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Skřivani si po ránu zpívají, sovy nemůžou rozlepit oči. Ať už se podle zažitého příměru z ptačího světa řadíte spíše těm, kdo ráno nemůžou dospat, nebo naopak skutečně ožíváte až večer, podléhá váš život jistým biologickým rytmům. Jedním z nejdůležitějších je tzv. cirkadiální cyklus neboli všechny fyzické i psychické změny v průběhu dne (především střídání spánku a bdění, ale nejen to). Do něj zatím každé jaro a podzim zasahuje posun času ze zimního na letní čas a zpět. Jaká to přináší rizika? Kdy se mění čas a proč? A jak přetáčení času elegantně zvládnout?

  • Články o zdraví
  • Články o životním stylu
  • Články o spánku a psychice

7 minut čtení


Biologické rytmy – co všechno v našem životě řídí? Biologické rytmy – co všechno v našem životě řídí?

Opakované procesy se uplatňují napříč celým tělem a ovlivňují mnoho orgánů:

  • Játra jako hlavní chemická továrna těla rozhodně nejedou na směnný provoz. V noci odpočívají a produkce žluči klesá na minimum.
  • V noci jsou utlumené pohyby žaludku i střev.
  • Ledviny potvrzují svoji funkci detoxikačního orgánu a po celém dlouhém dni vykazují největší aktivitu ve večerních hodinách.
  • Ve svalech cirkadiální rytmus ovlivňuje metabolické pochody glukózy a tuků.
  • Kosti regenerují a maximálně ukládají vápník v noci, když spíme.
  • Imunitní systém a kvalitní spánek jsou úzce spojeny. Rozladění cirkadiálních hodin je podezříváno z oslabení imunity i zvýšeného rizika jejích chyb souvisejících s autoimunitními onemocněními.
  • Výrazně je ovlivněná také například tělesná teplota, která je nejnižší nad ránem před probuzením.

Cirkadiální hodiny – kdo je hodinář?

Slovo cirkadiální se skládá z circa (latinsky přibližně) a dies (latinsky den). To o něm prozrazuje, že jde o děje opakující se v přibližně jednodenním rytmu. Do značné míry jsou tyto vnitřní hodiny vrozené a zakódované v genech. Na druhou stranu má organismus několik mechanismů, které pomáhají vnitřní cirkadiální hodiny harmonizovat s reálným střídáním dne a noci.

V případě cirkadiálních hodin je jejich „hodinářem“ část mozku zvaná hypotalamus. V něm nedaleko křížení očních nervů leží tzv. suprachiasmatická jádra zodpovídající za cirkadiální procesy. Vzhledem k jejich poloze není překvapením, že zpracovávají například signály o světle a tmě, které sem proudí z očí. Tam signály o světle zachycuje pigment melanopsin. Zajímavostí je, že se nachází ještě ve vyšších vrstvách než zrakové tyčinky a čípky. Díky němu vnímání dne a noci v některých případech mají zachované i nevidomí lidé.

S čím tento hodinář pracuje? V našem těle je v mnoha genech pevně zakódované naše cirkadiální nastavení. Jde o tak hluboké zakořenění, že i kdybychom se ocitli v místě, kde nevíme, kdy je den a kdy noc, budou se tyto rytmy startovat a zase utichat v přibližně 23–25hodinovém rytmu.

Sova nebo skřivan – předurčují nás geny?

Lze dlouho zažité lidské chronotypy vystopovat v našich genech? Některé faktory ovlivňující cirkadiální rytmus v nás jsou genetické, proto odpověď musí být ano. Dokonce z toho plyne, že sklony k tomu být ranním ptáčetem nebo noční sovou se částečně dědí. Máme v sobě ale i protiváhu těchto faktorů v podobě genů, které pracují na synchronizaci cirkadiálního rytmu s naším vnímáním dne a noci. Díky tomu cirkadiální rytmy reagují například i na proměňující se délku dne v průběhu roku.

Důsledky narušení cirkadiálního rytmu Důsledky narušení cirkadiálního rytmu

Narušení přirozených biologických rytmů může s naším organismem řádně zamávat. Avšak ne každý je k posouvání času stejně citlivý. Významný časový posun zažívají lidé cestující přes více časových pásem. Projevit se u nich může tzv. jet lag, kdy se jim zcela posune reálná potřeba bdít a spát oproti dni a noci v dané oblasti. Většina lidí se v takové situaci cítí více unavení. Existují ale i lidé, kteří prakticky žádné potíže nepocítí. Opačným extrémem jsou pak ti, které časový posun dokáže zcela vyřadit z běžného provozu na několik dní.

Hlavním problémem rychlého časového posunu jsou potíže s usínáním a následný spánkový deficit. Další důsledky narušeného cirkadiálního rytmu na zdraví kopírují symptomy spánkové deprivace:

  • Velká únava, vyčerpanost,
  • pokleslá nálada, emoční labilita,
  • potíže se soustředěním a pamětí,
  • chutě na sladké nebo nezdravé vysokokalorické potraviny,
  • oslabení imunity,
  • zhoršení kvality pleti,
  • zvýšení rizika zažívacích potíží např. žaludečních vředů,
  • riziko hormonální nerovnováhy,
  • zvýšení rizika rozvoje chronických chorob včetně cukrovky nebo depresí.

Výše uvedené příznaky se mohou stát příčinou nehod z nepozornosti a úrazů, snížení výkonnosti či větší chybovosti v práci. Za takový malý „jet lag“ se dá považovat i každoroční přechod z letního času na zimní a zpět. Posun o jednu hodinu sice není až tak drastický jako cestovní jet lagy, velikost této události ale udává prostý fakt, že postihuje zároveň celou populaci.

Když narušení denních rytmů není příčinou ale důsledkem

Některé stavy a onemocnění mohou vnitřní harmonii našich biologických hodin rozladit. Už jen přirozený proces stárnutí spojujeme s nižší citlivostí k cirkadiálním rytmům. Dalším příkladem je menopauza u žen, kterou často doprovází poruchy spánku a jeho snížená kvalita se všemi svými důsledky. Závažnou nemocí, jejímž typickým doprovodným příznakem je ztráta pojmu o čase a vnímání dne a noci, je Alzheimerova choroba. V centrech prevence a lékárnách BENU s prevencí naši lékárníci provádějí testování paměti, které pomáhá zachytit tuto chorobu v brzkých stádiích a zahájit léčbu včas.

Kdy se mění čas a proč? Kdy se mění čas a proč?

Historie přetáčení času se začala psát na začátku 20. století a jejím hlavním hnacím motorem byly úspory elektrické energie. Posunutím času ze zimního na letní totiž vstáváme „dříve“ vzhledem k reálnému svítání a máme tak hodinu denního světla navíc. U nás se čas poprvé přetáčel v letech 1915–1916. Poté se změna času zavedla v období 2. světové války konkrétně roku 1940 a hodinky se přetáčely až do roku 1949. Naposledy se zavedlo střídání letního a zimního času v roce 1979 a od té doby stále trvá jen s drobnou změnou v roce 1996, kdy se začátek zimního času posunul z konce září na konec října.

Jak dlouho se ještě bude čas měnit je otázka. V dnešní době nejsou úspory elektrické energie díky posouvání času významné. Diskuze o tom, kdy, a hlavně zda na zimní či letní čas posuneme ručičky hodinek naposled byly odloženy kvůli řešení pandemie Covidu-19. Vypadá to, že by rozhodnutí mělo padnout až v roce 2026.

Posun času z letního na zimní čas

Poslední říjnová neděle a posunutí času dozadu dělá radost všem spáčům, kteří mají o hodinu delší noc. Tímto posunem se vracíme z letního na náš vlastní (tedy zimní) čas. Posouvání ručiček dozadu je i díky delšímu nočnímu odpočinku lépe snášeno. Abychom zůstali u zimního času napořád podporují i někteří odborníci, kteří ho považují za přirozenější, a proto i zdravější.

Posun času ze zimního na letní čas

Na poslední březnovou neděli nám je změnou času ze spánku ukrácena jedna hodina. Obzvláště pokud vstáváte do práce chvíli před 6 ranní, bude vás posun času znamenat, že zase budete muset vstávat ještě před svítáním. Není divu, že posun času dopředu nás může mnohem více ovlivnit z hlediska únavy a potíží se spánkem.

9 tipů na zvládnutí změny času: 9 tipů na zvládnutí změny času:

1. Měňte čas postupně – Čím je posun času plynulejší, tím je snadnější. Pokud vám změny času nedělají dobře (hlavně ta březnová), rozložte si je na více dní po 10–20 minutách. Choďte dříve spát, ráno si trochu přivstaňte.

2. Nechte na sebe působit přirozené světlo – Díky řízení cirkadiálního rytmu světlem prostřednictvím hormonu melatoninu denní světlo synchronizuje naše vnitřní hodiny. Pokuste se mu proto vystavit co nejdříve po ránu. Není-li to možné, pomůže si doma rozsvítit (ideálně lampu s denním světlem).

3. Vyhněte se modrému světlu – Stejně jako nás ranní světlo umí nastartovat, může nám modré světlo večer bránit k usnout. Minimálně 2 hodiny před spaním je vhodné odložit všechny naše svítící hračky jako mobily, tablety, počítače a vypnout televizi. Částečně odfiltrovat modré světlo můžete pomocí speciálních brýlí s filtrem modrého světla nebo zapnutím nočního režimu bez modrého světla na vašich chytrých zařízeních.

Melatonin – hormon spánku a bdění

Hormonem řídícím spánek je melatonin. V těle vzniká ze serotoninu, jeho základem je aminokyselina tryptofan. Jde o esenciální aminokyselinu, kterou musíme přijímat ve stravě. Hladiny melatoninu reagují na modré světlo. Když ze slunečního spektra vymizí, množství melatoninu se mnohonásobně zvyšuje a tělo se připravuje na uložení ke spánku.

Tak jak se mění délka dne v průběhu roku, proměňuje se i hladina melatoninu. Proto se spánek proměňuje i v průběhu ročních období. Avšak řízení spánku melatoninem v dnešní době často matou nejrůznější obrazovky, které jsou umělými zdroji modrého světla.

 

4. Omezte kofein – I když tento nakopávač může krátce zahnat příznaky únavy, z těla se plně odbourá až za několik hodin po odeznění jeho účinku. Káva v odpoledních hodinách tak může mít neblahý vliv na vaše večerní usínání. Raději odpoledne a na večer sáhněte po tradičních bylinkách jako meduňka, kozlík, mučenka nebo chmel. V případě chmele si vybírejte jen kvalitní doplňky stravy. Přestože v Česku oblíbené pivo chmel rovněž obsahuje, jakožto vysoko energetický a alkoholický nápoj kvalitu spánku zhoršuje.

5. Snídejte – Nejen světlo, ale i příjem potravy synchronizuje náš denní rytmus. Ranní snídaně tlumí „stresovou“ adaptaci těla na noční lačnění. Naopak jen lehká večeře alespoň 2 hodiny před spaním už nezatíží náš zažívací trakt tak, aby se nemohl přepnout do klidového režimu.

6. První budík je ten správný – Dlouhé vylehávání, pospávání a odkládání budíků vám na kvalitním spánku ani náladě nepřidá.

7. Šlofíček přes den ano, ale jen krátký – Spánek přes den by neměl nahrazovat noční odpočinek. Jste-li hodně unavení, dopřejte si klidně zdřímnutí, nemělo by však být delší než cca 20 minut a neměli byste si ho dopřávat v pozdějším odpoledni, aby nenarušilo váš večerní spánek.

8. Zamilujte si pohybFyzická aktivita je dalším důležitým faktorem synchronizujícím naše vnitřní hodiny. Trochu se ráno protáhnout vám pomůže se probudit a nastartovat. Naopak náročné večerní tréninky je lepší posunout na dřívější hodiny. Pravidelný pohyb během dne má navíc nespočet dalších benefitů na vaše zdraví a pomáhá vám i příjemně se unavit, a tak se vám večer bude snadno usínat.

9. Nechte okolní prostředí, aby vám pomáhalo – Kromě chytání ranního sluníčka vám se synchronizací cirkadiálního rytmu pomůže i okolní teplota. Není divu, že nejlépe spát se vám bude při trochu nižší pokojové teplotě. Ráno se naopak zahřát pomůže nastartovat váš den, zkuste si třeba na pár minut zacvičit, a uvidíte, jaké to bude dělat divy.


ZDROJE

  • ILLNEROVÁ, Helena a Alena SUMOVÁ. VNITŘNÍ ČASOVÝ SYSTÉM.Psychiatrie pro praxi [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2008/05/06.pdf
  • Co jsou to biologické rytmy? Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://cpzp.cz/clanek/3113-0-Co-jsou-to-biologicke-rytmy.html
  • SMOLÍK, Petra. Letní čas, biologické rytmy a lidské zdraví. Interní medicína pro praxi [online]. 2005 [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/10/01.pdf
  • Daylight Saving Time and Your Health. Northwestern Medicine [online]. 2021 [cit. 2024-03-15]. Dostupné z: https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/daylight-savings-time-your-health
  • FISHBEIN, Anna B., Kristen L. KNUTSON a Phyllis C. ZEE. Circadian disruption and human health. The Journal of Clinical Investigation [online]. 2021 [cit. 2024-03-15]. Dostupné z: https://www.jci.org/articles/view/148286

Doplňky stravy na spánek a usínání Melatonin

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Lampa s denním světlem Beurer TL 85

  • Zdravotnický prostředek
  • Doprava zdarma

Nedostupné

4 399 Kč

Brýle na PC Blue Light Protect proužky

  • Zdravotnický prostředek
  • Optika

Skladem na e‑shopu

159 Kč

Melatonin Rapid komplex 30 rozpustných tablet

  • Spánek
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

269 Kč

Puhdistamo Night Magnesium Hořčík cps.120

  • Spánek
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

439 Kč

L-Tryptofan EXTRA cps.60

  • Nervová soustava
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

219 Kč

Barnys dětský HypnoX zklidňující sirup 120ml

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy
  • Akce
  • Sleva 22 %

Skladem na e‑shopu

179 Kč 139 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    07. 08. 2020

    Co užít abych dříve usínala?

    Dobrý den, je mi 16 let a dari se mi usnout kolem jedne hodiny rano. Nevíte čím bych mohla docílit abych usla dřív neboli abych byla kolem desáte hodiny unavená? Přijde mi že přes den jsem unavená a v noci už mi pak nejde usnout

    Dobrý den,

    k užívání bych doporučila Melatonin spánkový hormon, který napomáhá správnému usínání a kontroluje biorytmus spánku a bdělosti.  Přispívá ke zkrácení doby potřebné k usnutí a snižuje únavu během dne.  Na Vaše popisované obtíže ideální volba. Užívejte 1 tabletu denně pravidelně cca 1 hodinu před plánovaným usnutím.

    MELATONIN

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Spánek a stres
    11. 02. 2021

    Problém se spánkem

    Dobrý den, Mam problemy se spaní, stale se budím a nemám tvrdý spanek. Co by mi mohlo pomoci?

    Dobrý den.

    úplně ideální by bylo řešit to v tzv. spánkové laboratoři. Je to lůžkové zdravotnické zařízení, kde se předem objednáte a strávite zde noc v ideálních podmínkách napojeni na přístoje. Zde se pokusí odhalit příčinu problému a zajistit řešení. To můžou být třeba, režimová opatření, změna dávkování léků, hypnotika, antidepresiva, v případě spánkové apnoe také třeba operace či kyslíková terapie. Je mnoho věcí, co lze pro dobrý spánek udělat. Mnozí z nás je často podceňují. je dobré si pročíst desatero spánkové hygieny a začít jej dodržovat.

    Z našeho portfolia mohu doporučit určitě melatonin. Jedná se o hormon, který se tvoří v těle, když klesá množství tzv. modrého spektra slunečního záření. Řídí v těle tzv. cirkadiální cyklus. Jeho produkce v těle klesá s věkem a dobře mu nedělají ani návyky moderní doby. Zejména sledování všech možných displejů (TV, mobil, PC). V dnešní době jsou také morem pro jeho produkci LED žárovky. Získává se extrakcí z čekanky. Dobré je začít na nízké dávce (1-2mg) cca 1h před ulehnutím. Při nedostatečném účinku lze zvýšit až na 6mg. Nejsou t.č. známy žádné závažné vedlejší účinky ani lékové interakce.

    Alt. lze vyzkoušet bylinky, jako je kozlík, chmel, meduňka aj. ve formě léků, doplňků stravy a čajů. Např. Persen, Baldriparan.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Nežádoucí účinky
    • Spánek a stres
    24. 08. 2022

    nežádoucí účinky melatoninu na spaní jak je to s jeho bezpečností??

    Dobrý den,

    jsem zvyklá užívat melatonin na spaní. Na internetu jsem se ale dočetla, že melatonin je zakázaná látka. Teď tomu nerozumím, je tedy melatonin bezpečný?

    Dobrý den,

    melatonin je přirozený hormon, který se vyskytuje v těle a podílí se na řízení biorytmů spánku a bdění. Tvorbu melatoninu v mozku ovlivňuje světlo. Ve tmě produkce melatoninu stoupá. Tělo podle toho ví, že se blíží čas spánku. Produkce melatoninu může být snížena působením modrého světla. Nedostatek melatoninu může být spojen s problémy se spánkem.

    Z používání melatoninu v doplňcích stravy dochází k paradoxní situaci. Státní ústav pro kontrolu léčiv považuje melatonin za účinnou látku a přípravky s melatoninem tedy za léčivé přípravky. V ČR se proto nemohou vyrábět doplňky stravy s melatoninem, protože doplněk stravy není léčivo (z legislativního hlediska je doplněk stravy potravina). 

    V jiných státech je však používání melatoninu povoleno. Z těchto států k nám lze doplňky stravy s melatoninem dovážet. Tyto přípravky posuzuje Státní ústav pro kontrolu léčiv jednotlivě. Pokud Státní ústav pro kontrolu léčiv shledá, že přípravek by svým složením nebo dávkováním melatoninu neměl být klasifikován jako doplněk strav ale jako léčivo, je takový přípravek zařazen mezi nelegální léčivé přípravky (doplněk stravy prokazuje zdravotní nezávadnost, ale nesplňuje specifické standardy kladené na výrobu léčiv). Přípravky takto označené není možné prodávat. 

    Díky tomu jaké má melatonin účinky je součástí doplňků stravy na podporu usínání nebo na překonání jet lagu. (Setkat se dá s melatoninem v kapkách, kapslích i dalších formách například želatinových draggee). Pro děti melatonin v doplňcích stravy není vhodný. Důvodem, proč ho Státní ústav pro kontrolu léčiv považuje za léčivou látku je, že má právě farmakologické účinky. (Podle naší legislativy je lék: 

    Léčivým přípravkem se rozumí látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, nebo látka nebo kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem, nebo použít u zvířat či podat zvířatům, a to buď za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy. §2 Z.378/2007

    Přestože je melatonin pro tělo přirozený a je v běžných dávkách považován za bezpečný, doplňky stravy s melatoninem mohou mít také nežádoucí účinky jako například bolest hlavy, zmatenost, ospalost nebo nauzeu. Melatonin také může interagovat s některými léčivy například zvyšovat účinek některých antikoagulačních léčiv, snižovat účinek některých antiepileptik. Může také ovlivňovat hladinu cukru v krvi u diabetických pacientů nebo zvyšovat sedativní efekt některých léků z řady antidepresiv. Jiné léky naopak mohou zvýšit hladinu melatoninu a tím i jeho účinek.

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    19. 04. 2023

    přípravek na noční probouzení po půlnoci

    Dobrý den,
    poraďte mi volbu přípravku na spánek.
    Nejedná se o příznaky stresu, neklidu, koncentrace, nervozity a pod.
    Jde o to, že v druhé polovině noci po event. probuzení nemohu po víc jak hodinu usnout. Děkuji za informaci.

    Dobrý den,

    v případě nočního probouzení doporučuji doplněk stravy Lunestil, který má speciálně upravené uvolňování obsažených přírodních extraktů, aby zajistil jejich působení i během noci.

    Pokud by potíže byly dlouhodobé a nelepšily se, doporučila bych vyšetření ve spánkové laboratoři. Za noční probouzení mohou být v některých případech zodpovědné spánkové apnoe. 

    Co dělat, když nemůžu spát

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    21. 09. 2023

    Brýle na PC s filtrem modrého světla

    Jsou tyto brýle na dálku? a dioptrie 0.75?

    Dobrý den,

    nikoliv, v nabídce jsou brýle s filtrem modrého světla bez dioptrií nebo čtecí (na blízko). 

    Čtecí brýle

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.