NÍZKÁ HLADINA TESTOSTERONU – JAK JI ŘEŠIT?
Testosteron je hormon přirozený pro ženy i muže, ale kvůli jeho vyšší koncentraci u mužů se spojuje hlavně s mužským pohlavím. Tento hormon přirozeně kolísá během dne i v průběhu života. Jeho hladina závisí na mnoha faktorech. Kdy a proč je hladina testosteronu nízká a jakým způsobem hladina testosteronu ovlivňuje běžný život? Co dělat, abychom udrželi testosteron ve zdravém rozmezí a při nedostatku hladinu testosteronu zvýšili? Kdy stačí úprava životního stylu a kdy kontaktovat lékaře?
7 minut čtení
Co je testosteron?
Testosteron je pohlavní hormon přítomný u mužů i u žen. Jeho hladiny jsou u žen ale asi 40x nižší než u mužů. Je to hlavní androgenní hormon (androgeny jsou mužské hormony). Kde se tvoří testosteron? U mužů vzniká ve varlatech a u žen ve vaječnících. Kaskáda stimulující jeho tvorbu začíná v hypotalamu v mozku, který produkuje gonadotropin-uvolňující hormon (GnRH). Ten následně spouští vylučování luteinizačního hormonu (LH) v hypofýze, který cestuje do pohlavních orgánů, kde iniciuje tvorbu testosteronu. Protože je hladina testosteronu u mužů přirozeně vyšší, více je ovlivňuje i jeho kolísání. Na hladiny testosteronu se proto budeme dívat hlavně z mužského pohledu.
Testosteron je zodpovědný za množství procesů v lidském těle. Kromě vývoje genitálií a některých sekundárních pohlavních znaků (zhrubnutí hlasu, výskyt ochlupení) nebo zrání spermií zvyšuje tvorbu svalové hmoty, hustotu kostí, redistribuuje tuk, zvyšuje množství červených krvinek. Rovněž zvyšuje libido a výkonnost všeobecně.
Optimální hodnoty testosteronu jsou 300-1200 ng na dl krve. Pokles pod 300 ng/dl se považuje za sníženou hodnotu.
Testosteron jakožto mužský hormon může vyvolávat nežádoucí efekty i při příliš vysokých hladinách. V tomto případě jsou však projevy viditelnější u žen než u mužů. Ženy s příliš vysokou hladinou testosteronu trápí akné a mastná pokožka, poruchy v pravidelnosti menstruačního cyklu, nadměrné padání vlasů, hrubnutí hlasu, hirsutismus (nadměrný růst tmavých chloupků na obličeji, hrudi, zádech nebo nohách), zvýšení množství a změna rozložení svalové hmoty i změny emocí.
Jak snížit testosteron u žen? Hormonální hladiny jsou křehký systém, proto je vhodné se s potížemi obrátit rovnou na lékaře. Samozřejmě kromě toho je třeba dbát na zdravý životní styl co se týče jídelníčku i aktivního pohybu, který by ale neměl být nadměrný a má zahrnovat prostor pro regeneraci.
Co snižuje testosteron?
Hladina testosteronu v krvi přirozeně kolísá a tělo si samo kontroluje jeho koncentraci, která je nejvyšší ráno a v průběhu dne klesá. A jak je to s hladinou testosteronu podle věku? Svého maxima u mužů dosahuje už ve 20 letech a poté pozvolně klesá, po 40 roce věku pokles testosteronu zrychluje. Celkově nízká hladina testosteronu se týká asi 2 % mužů. Pro porovnání je to věc asi 1 % mladých mužů a asi 50 % mužů 80letých. Hladina testosteronu je ale do značné míry individuální záležitostí každého jedince a ovlivňuje ji mnoho faktorů.
Nízký testosteron nebo také hypogonadismus u mužů je stav, kdy varlata neprodukují testosteronu dostatek. K tomu dojde, pokud je narušený kterýkoliv z kroků v kaskádě jeho tvorby. Může jít buď o primární nebo sekundární hypogonadismus.
Primární hypogonadismus
U primárního hypogonadismu jde o různé poruchy varlat nebo jejich funkce. Mohou mít vrozené příčiny:
- genetické příčiny
- absence varlat (anorchie)
Nebo může jít o získané příčiny nízké hladiny testosteronu:
- zranění varlat
- odstranění varlat
- zánětlivé onemocnění varlat (orchitida)
- pohlavně přenášené choroby
- virové infekce (příušnice),
- chemoterapie nebo radioterapie varlat.
Sekundární hypogonadismus
O sekundárním hypogonadismu hovoříme tehdy, je-li narušená hormonální kaskáda vedoucí k produkci testosteronu, tedy snížená tvorba gonadotropin-uvolňujícího hormonu (GnRH), luteinizačního hormonu (LH) nebo folikulostimulačního hormonu (FSH). Problém je tedy v poruše funkce hypotalamu nebo hypofýzy v mozku, snížená tvorba testosteronu je důsledek. I zde mohou být příčiny vrozené nebo získané.
Vrozené příčiny:
- různé genetické anomálie
Získané příčiny jsou různá onemocnění ovlivňující produkci LH, FSH a GnRH:
- Hypopitituarismus (zmenšená hypofýza) – může jít o následek rakoviny (adenomu), infekce, poranění, radioterapie nebo operace.
- Obezita – až 30 % obézních mužů má nízkou hladinu testosteronu.
- Cukrovka – asi 25 % diabetiků má nízké hladiny testosteronu.
- Dalšími příčinami mohou být hyperprolaktinémie, hemochromatóza, Cushigův syndrom, jaterní cirhóza, selhávání ledvin, HIV/AIDS, abúzus alkoholu, spánkové apnoe, poranění mozku a hlavy, některé léky.
Snížená hladina testosteronu může být i vedlejším účinkem některých léků. Pokud užíváte léky vázané na recept a cítíte projevy spojené s nízkou hladinou testosteronu, konzultujte tento problém se svým lékařem nebo lékárníkem. Mezi takové léky patří statiny (skupina léků na snížení cholesterolu), opiody (léky proti bolesti), spironolakton (lék na vysoký krevní tlak), ketoknazol (na léčbu kvasinkových infekcí), dále některá antidepresiva (SSRI), antiastmatika (kortikosteroidy) a chemoterapie používaná pro léčbu rakoviny.
Projevy nízké hladiny testosteronu
Psychické projevy:
- snížené libido (sexuální touha)
- deprese a úzkost
- únava a podrážděnost
- snížená sebedůvěra a motivace
- snížená schopnost koncentrace a zhoršení paměti
Fyzické projevy:
- problémy s erekcí
- snížení množství svalové hmoty
- zvýšení podílu tělesného tuku
- gynekomastie (zvětšení prsou)
- úbytek pubického ochlupení
- zmenšení varlat
- návaly horka
- snížené množství spermií až úplná neplodnost
- pokles energie a výkonnosti
Potvrzení nízké hladiny není dostupný nějaký typ domácího testu na testosteron. Testosteron musí být stanoven z krve citlivými laboratorními metodami. Vidíte-li se v příznacích nízké hladiny testosteronu, obraťte se na svého lékaře.
Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Nedostatek testosteronu nebo hypogonadismus se dá léčit přímo doplněním testosteronu v různých formách. Nejběžnějšími formami jsou u podání testosteronu injekce nebo transdermální gel s testosteronem, teoreticky možná podání jsou i tablety, pelety nebo náplasti. V případě testosteronu tablety a jiné formy podávané ústy ale nejsou nejvhodnější volbou, musela by se se totiž podávat vysoká dávka hormonu, část je ho totiž hned rozložena v játrech, perorální formy testosteronu se proto pro léčbu nepoužívají.
Léčba formou TRT (substituční terapie testosteronem, testosterone replacement therapy) je indikována vždy lékařem po důkladné diagnostice a zjištění příčiny hypogonadismu a to i kvůli jejím nežádoucím účinkům. Léky s obsahem testosteronu jsou proto vždy vázány na recept. Ne každý může takovouto terapii podstoupit a vždy musí být odhalena prvotní příčina. Při vrozeném hypogonadismu jde často o první volbu léčby. Pokud je ale důvod snížení testosteronu jiné onemocnění nebo nezdravý životní styl, musí léčba začít z jiné strany.
Ač je testosteron přirozeným hormonem, je i vysoce účinnou látkou s velkými riziky. Používání testosteronu ve sportu proto bylo zakázáno už v 70. letech 20. století (tedy prakticky hned na začátku sledování dopingu ve sportu) a testosteron byl označen za dopingovou látku. Rizika zneužití testosteronu jsou například vážné poškození jater včetně zvýšení rizika jaterních nádorů, snížení produkce vlastního testosteronu v těle, snížení plodnosti, zmenšení varlat, osteoporóza, zhoršení hladin cholesterolu, otoky, zvýšení krevního tlaku, akné, plešatění, problémy s prostatou, priapismus, gynekomastie, změny chování (agresivita, deprese) aj.
Jak zvýšit testosteron přirozenou cestou?
Úprava životního stylu:
- Cvičení – Kombinace aerobního (kardio) a anaerobního (se zátěží) cvičení zvyšuje hladinu testosteronu. Trénink by měl ale být vyvážený, přetrénování by mohlo hladinu testosteronu snížit.
- Udržování zdravého BMI (Body Mass Index) – Obezita prokazatelně snižuje testosteron, protože při vyšším množství tuku v těle se více aktivuje enzym aromatáza, která přeměňuje testosteron v tukových buňkách na estrogen. Estrogen je ale hlavně ženský pohlavní hormon, který zvyšuje ukládání tuku v oblasti prsou, boků a stehen. Obezita redukuje i SHBG (sexuální hormony vázající globulin), který zodpovídá za transport testosteronu po těle.
- Spánek – Nejvíc testosteronu se tvoří, když spíme, konkrétně v REM fázi spánku. Pokud se tato fáze přeruší nebo úplně chybí, hladina androgenů klesá. Pokud jdeme spát pozdě (po 1 hodině ráno), ztrácíme už čtvrtinu spánkového REM cyklu a následně tedy i množství vytvořeného testosteronu. Kvalitní spánek je proto přirozeným prostředkem, jak doplnit testosteron.
- Stres – Stresem se zvyšuje hladina kortizolu a ten urychluje ukládání tuků. Více tukových buněk znamená rychlejší přeměnu testosteronu na estrogen se všemi svými důsledky.
- Strava – Je potřeba jíst vyváženou stravu, vyhnout se nadměrnému množství rychlých cukrů, zpracovaným potravinám, nadměrnému užívání kofeinu, mléčných produktů a alkoholu. Naopak se vyplatí zvýšit ve stravě podíl barevného ovoce a zeleniny (kapusta, květák, brokolice), luštěnin a vlákniny. Vhodný je i zelený čaj, ořechy, chřest, avokádo a ryby pro vysoký obsah kyseliny asparagové. Dále je potřebné zařadit do jídelníčku med, protože obsahuje látky regenerující Leydigovy buňky produkující testosteron ve varlatech.
Využití doplňků stravy
Žádné legální doplňky nebo volně prodejné léky samozřejmě nesmí obsahovat tak účinnou a rizikovou látku, jako je testosteron. U doplňků se vlastně jedná o na konkrétní látky bohaté koncentrované potraviny zvyšující testosteron v případě, že je jeho hladina snížená. Jinými slovy tyto látky napomáhají udržení testosteronu v organismu na normální úrovni.
- Kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.) – je přírodním afrodisiakem pro ženy i muže někdy přezdívané jako „přírodní testosteron“. Užívá se 100–500 mg 3x denně. Dávkování záleží na podtypu kotvičníku, bulharský tribulus má totiž víc účinné látky protodioscinu.
- Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) – extrakt ze semen podporuje udržení normální hladiny testosteronu.
- Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum) – zlepšuje prokrvení a působí příznivě na hladiny testosteronu.
- Malajský ženšen (Tongkat ali) – podílí se na udržení hladiny testosteronu i kortizolu.
- Ashwagandha – extrakt z kořene této rostliny má podle tradičního užívání zvyšovat hladinu testosteronu. Ashwagadha má adaptogenní účinky.
- Vitamín D a zinek – výživové doplňky s obsahem těchto látek prokázaly v některých studiích, že pomáhají udržovat normální hladiny testosteronu. To platilo především pro pacienty s deficitem testosteronu.
Existují i kombinované doplňky stravy jako Advance MenActive nebo PRIMULUS se složením založeným na přírodních látkách důležitých pro mužské zdraví.
Autor: Matej Kolencik
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
MOVit TRIBULUS 90% Kotvičník 500mg 4v1 90 kapslí
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
379 Kč
proerecta LONG podpora erekce cps. 60
- Intimita
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
509 Kč
EXTRIFIT CFM Instant Whey 80 2270g Vanilla
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
1 299 Kč
Kitl Životabudič pro muže 250ml
- Energie a vitalita
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
139 Kč
Carnosine extra PM pro muže cps.60
Skladem na e‑shopu
459 Kč
ALAVIS MAXIMA Bestier Tribulus 60 kapslí
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
529 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
27. 09. 2023
Jak zvýšit testosteron
Dobry den,jestli by jste mi neporadily ,neco na zvyseni testosteronu,myslim tim doplnek stravy,ne zadne steroidy.jsem unaveny,libido dole
-
07. 05. 2020
Co na regeneraci svalů po cvičení?
Dobrý den,
Můžete mi poradit něco na regeneraci svalů po cvičení?
-
29. 10. 2020
Přípravek na podporu erekce bez receptu
dobrý den chci se zeptat mam mladsi pritelkyni a mam problem se stoporenim je mozne u vas zakoupit nejaky propravek na zlepseni je me 52 a stydim se zajit ke svemu obvodnimu lekari skousim to zatim touto cestou dekuji za vasi radu
-
01. 07. 2023
Pocity velké únavy, nízká fyzická výkonnost u muže
Dobrý den. Cítím stále velkou únavu a jsem fyzicky neúměrně málo výkonný. Jaký výživový doplněk mi doporučíte?
Dobrý den,
kotvičník zemní je bylinka, jejíž odvar se používá obvykle pravidelně, jako podpora pro sexuální zdraví, imunitu a má mírný stimulační účinek. U zmíněného stimulačního účinku si vybavte spíše zvýšení bdělosti a snížení vlivu stresu než, že by měl přímý vliv na erekci. Přímý vliv na erekci mají potom léčivé přípravky, které musí na základě zhodnocení zdravotního stavu předepsat lékař.
KOTVIČNÍK
Zdraví,
PharmDr. Matyáš Palan
lékárník Benu Beroun