BMI KALKULAČKA A CO (NE)ODHALÍ VÝPOČET BMI INDEXU
Index tělesné hmotnosti neboli Body Mass Index se ujal pod svojí zkratkou BMI index. Jde o široce využívaný nástroj. Stačí vložit váhu a výšku a BMI kalkulačka spočítá, jak si na tom stojíte se svojí hmotností. Hned vidíte, zda máte optimální hmotnost, nadváhu nebo podváhu. Ale je v tom háček. BMI totiž v průměru poskytuje kvalitní informace, jenže lidé nejsou průměrní. Každý je trochu jiný, a tak se i výsledek BMI u některých lidí může více či méně odchýlit od skutečnosti. Jak vypočítat BMI a jak naložit s výsledkem?
5 minut čtení
Co je BMI?
Kolik je zdravá váha dospělého člověka? Na tuto otázku nelze snadno odpovědět, protože jsme každý jinak velký. Možná proto bylo vymyšleno BMI, které dává do souvislosti výšku a váhu člověka pomocí jednoduchého výpočtu. Vzorec BMI je hmotnost člověka v kilogramech vydělená druhou mocninou jeho výšky v metrech. Výsledkem je číslo, kterému říkáme BMI index.
Co říká hodnota BMI?
BMI index je orientační hmotnostní měřítko pro dospělé. Kolik je normální BMI? Optimální výsledek BMI indexu je mezi 18,5 až 25. Nižší hodnoty BMI ukazují na podváhu, naopak BMI nad 25 ukazuje na nadváhu. Některé tabulky BMI hodnoty nad 25 rozdělují na nadváhu, obezitu a její stupně, graficky je takové znázornění uvedeno v následující tabulce. Lze se setkat také s pojmem morbidní obezita, takovému stavu se přisuzuje BMI 45 a vyšší.
Hodnota BMI | Výsledek | Zdravotní rizika |
<18,5 | podváha | zvýšená |
18,5-24,9 | optimální váha | – |
25-29,9 | nadváha | zvýšená |
30-34,9 | obezita 1. stupně | vysoká |
35-39,9 | obezita 2. stupně | velmi vysoká |
>40 | obezita 3. stupně | extrémně zvýšená |
Proč se bere BMI index a jeho vyhodnocení jako orientační?
Základní index BMI počítá jen se dvěma údaji – tělesnou hmotností a výškou. V tom tkví síla jeho jednoduchosti, ale i jeho omezení. BMI totiž nebere v potaz, zda jste muž nebo žen, kolik je vám let nebo jakou máte tělesnou stavbu. V některých případech proto BMI může zkreslovat:
- U extrémně vysokých BMI index může vycházet o něco vyšší, než by odpovídalo jejich reálné váze. Naopak u extrémně malých lidí může výsledek BMI podhodnocovat.
- Kulturisté a sportovci s velkým množstvím svalové hmoty mohou mít výsledky BMI indexu nadhodnocené. Jinými slovy při zdravé váze u nich kvůli opravdu velkému množství svalové hmoty, která je těžší než tuk, může BMI ukazovat výsledek jako nadváhu nebo obezitu.
- Štíhlí lidé s minimem svalové hmoty mohou z váhové kalkulačky dostat jako výsledek normální váhu. Ve skutečnosti ale jejich složení těla může odpovídat obezitě. Jde o opačný extrém než u osvalených kulturistů.
- Roli hraje i rozložení tuku. Z hlediska zdravotních rizik je totiž nebezpečnější viscerální tuk, který se ukládá v oblasti břicha mezi vnitřními orgány, než tuk podkožní. Dva lidé se stejným BMI tak mohou mít zdravotní rizika odlišná, pokud jeden bude mít tendenci ukládat tuk v oblasti břicha (androidní typ – „jablko“), zatímco u druhého se tuk uloží spíše do podkoží v oblasti stehen, hýždí a paží (gynoidní typ – „hruška“).
Proč do BMI kalkulačky zadávám svůj věk?
S věkem se složení těla mění. Postupně se zvyšuje podíl tukové hmoty, zato svaly se budují obtížněji. Podvýživa ve vyšším věku navíc přináší větší zdravotní rizika než u mladých lidí, třeba kvůli ztrátě svalové hmoty nebo odvápnění kostí a rozvoji osteoporózy. Je proto výhodné zohlednit dohromady váhu podle výšky a věku. Z hlediska zdraví se tak u dlouhověkých lidí považují za optimální až o 4 body vyšší hodnoty BMI, než je spodní hranice normální váhy u mladých dospělých. Při zadání vyššího věku proto kalkulačka může vyhodnotit BMI mírněji.
Spočítejte si svoje BMI
Zajímá vás vaše hodnota BMI? Vložte do jednoduché kalkulačky svoji váhu v kilogramech, výšku v centimetrech a věk. BMI kalkulačka spočítá výsledek za vás.
*data se nesbírají a neukládají
Rizika nízkého nebo zvýšeného BMI
Nevyšel vám výsledek v optimálním rozmezí BMI? Vezměte ho jako motivaci na cestě ke zdravé váze. Optimální hmotnost je totiž nejvýhodnější z hlediska zdravotních rizik, která s sebou může nést zvýšené, ale i snížené BMI.
Příliš vysoké BMI
Vyšší BMI může poukazovat na nadváhu nebo obezitu, kvůli kterým roste riziko hypertenze a zvýšeného cholesterolu. Ty jsou spojené se vznikem onemocnění srdce a cév. Zvyšuje se také riziko cukrovky 2. typu a onemocnění žlučníku. Časté jsou také bolesti kloubů, které jsou nadměrně zatěžovány. Nadváha a obezita má ale i další důsledky, které na první pohled nemusíme spojovat se zvýšenou hmotností. Může jít například o sklon k depresivnímu ladění z hlediska psychiky, snížení plodnosti u žen kvůli vyššímu riziku vzniku polycystických ovarií (PCOS) i mužů kvůli zvýšené hladině ženských pohlavních hormonů, větší riziko spánkové apnoe nebo i statisticky vyšší riziko vzniku některých typů nádorů jako rakovina prsu nebo tlustého střeva.
Cesta k optimální váze vede přes zdravou stravu a pravidelný pohyb. Při hubnutí se zaměřte na celkovou a udržitelnou změnu životního stylu. Drastické diety, ačkoliv jsou často účinné a efektivní, mohou později vést k opětovnému přibírání (jojo-efektu) a velkému stresu pro organismus. Na cestě za zdravou váhou vám pomůže sport. Pohybová aktivita totiž nejen spaluje kalorie, ale zejména posilování podporuje tvorbu svalů. A jsou to právě svaly, které jsou rozhodujícím faktorem pro zlepšení kondice i zdraví. Navíc právě pohybová aktivita a budování svalů funguje jako prevence zmíněného jojo-efektu. Pokud se vám zhubnout nedaří, nebojte se obrátit na odborníka na výživu nebo svého lékaře.
Příliš nízké BMI
Počet lidí s nadváhou nebo obezitou nebezpečně roste, a tak se někdy trochu zapomíná, že také podváha může mít jistá zdravotní rizika. Typická je únava a snížená imunita. Při podváze a nedostatečně kvalitní výživě hrozí i anémie nebo osteoporóza. V případě podváhy se mohou také vyskytnout poruchy plodnosti.
Přestože na rozdíl od hubnutí se o přibírání na váze a budování svalové hmoty nemluví tak často, rozhodně nejde o lehčí úkol. Vybudování zdravé aktivní hmoty stojí jak na cvičení, tak i na vyváženém stravování. Ve sportovním jídelníčku nemají chybět bílkoviny, ale ani zdravé tuky nebo stopové prvky a vitamíny. Při intenzivním tréninku si proto mnoho cvičenců nad rámec jídelníčku vypomáhá ještě pomocí doplňků sportovní výživy. Tipy na to, jak přibrat na váze, jsme pro vás už dříve zpracovali do samostatného článku, tak mrkněte:
Přejít na článek: Jak přibrat na váze - rychle a efektivně
Je zřejmé, že tělesná hmotnost má na zdraví opravdu velký vliv. Přesto nejde o jediný faktor určující naše zdraví. Důležitý je také životní styl – například jestli se pravidelně hýbete, zda máte pestrý a vyvážený jídelníček, jak moc jste vystavení psychickému stresu, zda kouříte nebo konzumujete alkohol. Neovlivnitelným faktorem jsou potom u každého člověka jeho geny.
BMI u dětí
Nadváha a obezita u dětí může mít dopad na celý jejich život. Klasickou BMI kalkulačku pro děti ale využít nelze. Období růstu a vývoje u dětí totiž provázejí změny váhy i výšky, které běžné hodnoty BMI nedokážou reflektovat. K posouzení, zda je dítě na své optimální váze nebo mimo normu, je proto nutné použít jinou metodu tzv. percentilové grafy. Přizpůsobenou BMI kalkulačku dětí pak zveřejnilo na svých stránkách americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.
Hodnota BMI se díky své univerzálnosti stále široce využívá jak v individuální péči, tak i ke statistickému hodnocení populací. Možná proto překvapí, že jde o velmi staré měřítko. Výpočet BMI byl vymyšlen už v první polovině 19. století belgickým matematikem a statistikem Adolphem Queteletem. Těžko říct, jestli si v té době dokázal představit, jak zásadní metrikou se BMI stane. Původní záměr BMI totiž nebyl hodnocení zdraví jednotlivce, ale právě vytváření statistiky. BMI bylo navrženo pro evropskou populaci. Například u lidí asijského původu může BMI podhodnocovat, proto se můžete setkat i s pro ně upravenou tabulkou hodnot.
Jak zpřesnit výslednou hodnotu BMI?
Výsledek BMI indexu je velmi dobrým orientačním vodítkem. Důležité je zde ale slovo orientační. Už jsme se totiž zabývali tím, jaké má BMI limity a nepřesnosti. Výpovědní hodnotu BMI lze ale jednoduše zpřesnit tím, že si k němu změříte ještě obvod pasu. U žen by měl být obvod pasu do 88 cm, u mužů pak do 102 cm. Širší pas už představuje jedno z diagnostických kritérií metabolického syndromu a s ním spojených vyšších rizik vzniku civilizačních onemocnění.
Bioimpedanční váhy neboli co je InBody měření
Jednou z největších slabin BMI je, že nedokáže zohlednit složení těla. Přitom pro zdraví má zásadní význam poměr svalů, tuků i jejich rozložení. Množství svalů, procento tuku v těle i objem celkové tělesné vody lze ale velmi dobře zjistit změřením na bioimpedančních vahách. Principem bioimpedančního měření tuku v těle je snímání toho, s jak velkým odporem mohou tělem procházet elektrické signály. Díky tomu impedanční váha vyhodnotí a spočítá, jaké je vaše tělesné složení.
Domácí váhy měří nejčastěji spodní polovinu těla. Přístroje jako InBody mající snímače na rukou i nohou analyzují celé tělo a díky jejich měření můžete nahlédnout doslova pod svou kůži. Z výsledku dostanete přehled nejen o množství tuku a svalů v těle, ale i o rovnoměrnosti jejich rozložení v různých segmentech těla. Dostanete odpověď na otázky, zda potřebujete hubnout či spíše nabírat svaly nebo jak jste na tom z hlediska útrobního tuku. Přístroj vypočítá také základní parametry diagnostiky metabolismu jako hodnotu bazálního metabolismu nebo doporučený kalorický příjem. Na analýzu složení těla pomocí InBody přístroje můžete přijít i do BENU Center prevence. Ještě nemáte svůj termín? Zarezervujte si ho na následujícím odkaze:
Přejít na rezervaci: Analýza složení těla
ZDROJE
- Co je BMI, jaké jsou jeho nedostatky a jak jej vypočítat? Online. 2024. Dostupné z: https://gymbeam.cz/blog/co-je-bmi-kalkulacka-a-je-vubec-spolehliva/. [cit. 2024-11-28].
- Index tělesné hmotnosti (BMI). Online. NZIP. 2024. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1413-index-telesne-hmotnosti-bmi. [cit. 2024-11-28].
- What Is a Healthy Weight? Online. WebMD. 2023. Dostupné z: https://www.webmd.com/obesity/healthy-weight. [cit. 2024-11-28].
- Kalkulačka BMI - html kód výpočtu pro stránky, embed. Online. Kurzy.cz. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/html-kody/kalkulacky/kalkulacka_BMI/. [cit. 2024-11-29].
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
Dr.Popov Bylinné kapsle Hubnutí cps.60
- Štíhlá linie
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
239 Kč
Diterpex Rapid 30 vega tobolek
Skladem na e‑shopu
349 Kč
329 Kč
GymBeam Acetyl L-Carnitine cps.90
- Štíhlá linie
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
249 Kč
Extrifit Syne 20 mg Thermogenic Burner 60 tbl
- Doplněk stravy
Skladem u dodavatele
172 Kč
ORLISTAT SANDOZ 60MG tvrdé tobolky 84 I
- Volně prodejný lék
- Výživa
Skladem na e‑shopu
509 Kč
NAIPO Smart osobní váha diagnostická NP-BS02
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
1 229 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
10. 12. 2020
Co na hubnutí při sedavé práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mi doporučíte na hubnutí. Mám sedavou práci. Občas jdu cvičit,ale bohužel času není tolik.
Děkuji za Vaši odpověď.
-
10. 12. 2020
Čím nastartovat metabolismus na hubnutí
Dobrý den, čím nastartovat metabolismus, mám ho pomalý,jsem obézní, vše se mi ukládá na tuky.Věk 61.Děkuji
-
15. 04. 2021
Jak zpevnit pokožku po zhubnutí?
Dobrý den, mohli byste mi poradit nějaký přípravek na pokožku po rapidním úbytku hmotnosti? Během roku ze 142kg na 92kg váhy. Děkuji.
-
23. 06. 2023
Něco na přibírání na váze
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na nějaká doporučení, pokud chce člověk přibrat na váze. Jsem žena, měřím 168 cm, vážím 49 kg je mi 20 let. Máme to typické v rodině. Cyklus je pravidelný. Ale přece jenom, ať už kvůli okolí, od kterého slýchávám, že bych měla přibrat, tak i kvůli svému zdraví bych ráda nějaká kila nabrala. Byla jsem i u výživového poradce, zatím na měření Inbody, vyšeli mi nadprůměrný/průměrný výsledek svalů a podprůměr tuků. Slyšela jsem i o injekcích B12, či drincích, ale nevím jestli to není už moc. Bohužel mě docela někdy stresuje studium, tak se nedá vyloučit ani "netloustnutí" kvůli stresu a nedostatek času na pohyb, abych nabrala kila aspoň díky svalové hmotě. Za veškeré tipy a rady budu vděčná. Děkuji moc.
-
28. 07. 2023
potřebuji zhubnout, jak na to?
Dobrý den,potřebuji poradit musím zhubnout mám vysoké BMI potřebuji něco opravdu účinného děkuji pěkně
-
21. 11. 2024
InBody měření v Benu prevence
Dobrý den,
jsem objednaná do Benu prevence na měření na InBody, ale nedošlo mi, že ten samý den ráno jdu darovat krev. Je vhodné po darování krve absolvovat toto měření? Neovlivní výsledky? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
lze užívat lék Orlistat, který zabraňuje vstřebávání tuku. Orlistat Teva 60 mg je přípravek na snížení tělesné hmotnosti pro dospělé od 18 let věku, kteří trpí nadváhou a mají body mass index (BMI) 28 nebo více. Na trhu existuje mnoho preparátu, ale většinou se jedná pouze o doplňky stravy, přičemž Orlistat je registrovaný lék. Je však potřeba upozornit, že základem je stravovací režím, bez úpravy stravování se hubnutí s pomocí žádnýho léků nepodaří.
https://www.benu.cz/orlistat-teva-60-mg-peroralni-tvrde-tobolky-84x60mg-i
S pozdravem
Mgr. Veronika Hajduková
Farmaceut specialista