Nedostatek křemíku? Zbystřete.
Křemík spadá do skupiny stopových prvků. Podílí se na tvorbě pojivové tkáně, proto lidé hojně vyhledávají spojení ,,křemík na vlasy, kůži či nehty’’. Dodává jim totiž pružnost a pevnost. Jeho dostatek se rovněž podílí ke zvyšování obsahu vápníku a tím zpevnění našich kostí.
A jak může zpozorovat nedostatečné množství křemíku v organismu? Mezi typické projevy patří zvýšená lámavost nehtů a vlasů. V některých případech může dojít i ke špatnému vývoji a lámavosti kostí, poruchy tvorby kolagenu či únavě, nechutenství. Příznaků je tedy mnohem více.
Jak dostat do těla křemík?
Každý den bychom měli do těla dostat alespoň kolem 5 mg. Jelikož křemík v potravinách nalezneme běžně, přijmout dané množství není pro běžného člověka problém. Z potravy získáváme křemík v podobě solí křemíku (křemičitanů).
Bohatým zdrojem křemíku je pitná voda, hovězí a kuřecí maso, kořenová zelenina, ovoce i obilniny. Doplnit tento důležitý stopový prvek lze rovněž z výživových doplňků. Zkuste křemík tablety nebo křemelinu. Dostanete do těla přírodní a snadno vstřebatelný organický křemík. Účinky křemeliny jsou identické jako u běžného doplňku stravy s obsahem křemíku.
Na závěr vás musíme upozornit, že nadbytečné doplňování křemíku může ovlivnit vaše ledviny. Konkrétně hrozí vznik ledvinových kamenů.