Jak přibrat na váze - rychle a efektivně

JAK PŘIBRAT NA VÁZE - RYCHLE A EFEKTIVNĚ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Podváha se v dnešní době plné zaručených návodů na hubnutí dostává trochu do pozadí. Přitom problém s tím jak přibrat může být stejně obtížný jako zbavování přebytečných kil. Možná i vy máte za sebou několik pokusů s nabíráním hmotnosti. Třeba jste byli úspěšní, ale následně se vám nepodařilo udržet si zdravou váhu. Jaká má podváha rizika? A jak přibrat na váze efektivně a udržitelně?

 • Životní styl

7 minut čtení


Co je podváha Co je podváha

Nejčastěji se podváha definuje pomocí body mass indexu neboli indexu tělesné hmotnosti (BMI). BMI vypočítáte vydělením svojí hmotnosti výškou. Protože BMI nezohledňuje věk, pohlaví nebo podíl podkožního tuku a svalové hmoty, podává pouze orientační informaci o zdravotním stavu. Kategorie podle BMI shrnuje následující tabulka. O podváze mluvíme, pokud je hodnota BMI nižší než 18,5.

BMI Kategorie
<16,5   těžká podvýživa 
16,5-18,5   podváha 
18,5-24,9   normální výživa 
25-29,9   nadváha 
30-34,9   obezita prvního stupně 
35-40   obezita druhého stupně 
>40   obezita třetího stupně 

Proč vzniká podváha? Proč vzniká podváha?

Samozřejmě existuje mnoho příčin vzniku podváhy. U lidí, kterým se dlouhodobě nedaří přibrat se zpravidla sejde hned několik takových okolností naráz. Jejich kombinací a opakováním se u těchto lidí fixují určité vzorce, které nejen že vedou k podváze, ale i když se těmto lidem těžce podaří přibrat, často se zase brzy vrátí do zajetých kolejí ke své původní váze. Některé příčiny podváhy lze ovlivnit velmi málo, na jiných se dá dobře pracovat. Jaké jsou nejběžnější příčiny nízké tělesné hmotnosti?

 • Genetická predispozice

Mnoho faktorů týkajících se metabolismu a tělesné konstituce zdědíte po rodičích. Lidé, kterým se nedaří přibrat, bývají nejblíže ektomorfům. Pro ektomorfa je typická šlachovitá a méně mohutná postava. Lidé s tímto somatotypem obtížně nabírají svaly i tuk.

 • Špatné stravovací návyky

Pro udržení zdravé váhy mějte dostatečný denní příjem kalorií. Potřebná je i správná skladba jídelníčku a výběr kvalitních potravin. Budování svalové hmoty dokonce ovlivňuje i rozložení jídel během dne.

 • Onemocnění

Na tělesné hmotnosti se často podepíše onemocnění, ubývání na váze může být také vedlejší účinek některých léků

 • Stres

Psychická nepohoda a zvýšená hladina stresových hormonů často souvisí se zažívacími potížemi nebo je přímou příčinou hubnutí.

Jaké problémy jsou spojené s podváhou? Jaké problémy jsou spojené s podváhou?

Kvůli podváze tělo nemá některé živiny a stopové prvky v dostatečném množství. Dlouhodobě to může vést k rozvoji chronických problémů. Nejčastěji se lidé s příliš nízkou váhou potýkají s nedostatkem energie a chronickou únavou. Pokud tento stav trvá dlouho, může vést až ke chronicky pokleslé náladě a depresi.

Dalším problémem je oslabená imunita. Podvýživou strádá pleť i vlasy. Závažnější komplikací může být chudokrevnost, kterou kromě únavy doprovází také bledost a zimomřivost.

Podvýživa má negativní vliv na hormonální hladiny. U žen a dívek v důsledku podvýživy dochází k zastavení menstruačního cyklu. U mužů klesá hladina testosteronu. Závažná podvýživa proto u obou pohlaví může znamenat problémy s plodností. Hormonální nerovnováha má i další negativní dopady jako ztrátu kostní hmoty nebo pomalejší budování svalů.

Ubývání na váze - kdy jít k lékaři? Ubývání na váze - kdy jít k lékaři?

Hubnutí bez zjevné příčiny vnímejte jako varovný signál vašeho těla. Pokud během 1 roku shodíte 5 kg, aniž byste o to usilovali, nechte si pro jistotu zkontrolovat svůj zdravotní stav u lékaře. Hubnutí bez příčiny provází například zvýšenou funkci štítné žlázy, onemocnění zažívacího traktu a chronické střevní záněty, intoleranci některé ze složek potravy nebo dokonce parazitární onemocnění. Hubnutí může být prvním projevem nádorového onemocnění. 

Pokud se v souvislosti s jídlem objevují úzkostné stavy, deprese, strach z tloušťky a excesivní snaha hubnout, žádejte pomoc u lékaře. Tyto projevy souvisí s poruchami příjmu potravy ať už anorexií nebo bulimií a vyžadují komplexní odbornou péči. 

​ Jak efektivně přibrat ​Jak efektivně přibrat

Abyste přibírali na váze potřebujete za den přijmout více energie než spotřebujete. Může se to zdát jednoduché, ale při důkladnějším pohledu vyjdou najevo některá úskalí. Na jakých zásadách by měl stát jídelníček na přibírání?

1. Myslete na kvalitu potravin

Nejde jen o to, kolik kalorií dokážete sníst. U lidí konzumujících hlavně vysoce průmyslově zpracované potraviny plné cukrů a nasycených tuků se objevuje paradox nazývaný podvýživa obézních lidí. Těmto lidem totiž ve stravě chybí důležité stopové prvky a přestože mají nadváhu, jejich organismus strádá. Při přibírání proto dbejte na výběr kvalitních potravin.

2. Bez kalorického nadbytku to nejde

Abyste přibrali, musíte přijímat více energie, než vydáte. Asi vás tedy napadá logická otázka: Co jíst, abych přibral?

 • Potraviny s vysokou energetickou hustotou

Některé potraviny obsahují v relativně malém množství mnoho kalorií. S výhodou proto zařaďte do svého jídelníčku třeba oříšky a nejrůznější semínka, avokádo nebo rostlinné oleje. Velmi vhodné jsou tučné ryby, ale také vejce, maso a luštěniny. Mezi mléčnými výrobky hledejte ty plnotučné.

 • Tekuté kalorie

Nápoje a tekutá výživa jen velmi málo zasytí, přitom mohou obsahovat opravdu hodně energie. Pokud tedy do sebe nemůžete dostat dost kalorií, sáhněte po kvalitním džusu, kefíru, mléku nebo si udělejte domácí smoothie.

základní živiny

3. Frekvence jídel

Jak často jíst? Odpověď zde není jednoznačná, protože každému vyhovuje něco jiného. Obecně ale platí, že víc jídel během dne znamená i víc možností přijímat kalorie. Na druhou stranu výživová doporučení jednoznačně říkají, že by režim jídel přes den měl být pravidelný ať už jíte 3x nebo 6x denně.

4. Doplňky pomohou

Zázračné tablety na přibírání váhy neexistují. Některé doplňky však mohou vaší snaze dosáhnout normální hmotnosti přispět.

 • Vitamín B

Vitamíny ze skupiny B se podílí na mnoha metabolických procesech. Jejich doplnění proto přispívá normální funkci metabolismu. Kromě B-komplexu můžete tyto vitamíny doplňovat pomocí pivovarských kvasnic. Ty jsou kromě vitamínu B bohaté také na bílkoviny

 • Gainery

Gainery jsou sportovní doplňky obsahující sacharidy a proteiny v koncentrované formě.

Možná řešíte, že potřebujete přibrat ruce, zadek, nohy nebo byste chtěli posílit lýtka. Cvičením můžete tyto partie zpevnit a podpořit budování svalů. Rozložení tuků v těle je však individuální a nelze ho výrazně ovlivnit.

Jak přibrat svaly Jak přibrat svaly

Pokud chcete přibrat rychle, musíte mít výrazný kalorický nadbytek. Tento způsob je ale spíše cestou, jak přibrat tuk. Z hlediska zdraví je výhodnější, aby nabíraná hmota byly svaly. Za zdravé se přibírání se považuje nabírání maximálně okolo 0,5 kg hmotnosti za týden. Čím podpoříte nabírání svalů? 

jak přibrat svaly

1. Silový trénink

Pro nabírání svalů se hodí silový trénink. Zatěžování svalů totiž stimuluje svalový růst. Doporučuje se intenzivní cvičení 3–5x týdně

2. Spánek a regenerace

Pokud tělu nedáte dostatek času, aby regenerovalo, nebude mít dostatek prostoru na ,,opravu'' svalů po zátěži ani na budování nových svalů.

3. Výživa

Poskytněte tělu dostatek bílkovin, které jsou základními kameny pro růst svalů. Pokud jich nedokážete spořádat dost ve stravě, vyzkoušejte proteinové sportovní doplňky. Z hlediska složení aminokyselin je kvalitní syrovátkový protein. Na večer se hodí kaseinové proteiny. Kasein je pomalý protein a slouží jako zdroj aminokyselin pro regeneraci svalů ještě dlouho po čas spánku. Pro efektivní budování svalů rozložte příjem bílkovin do celého dne. Pro lidi, kteří cvičí se doporučuje denní příjem bílkovin 1,4–2 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Ale nejen bílkoviny jsou důležité. Před a po cvičení konzumujte také sacharidy. Ty jsou zdrojem energie, zlepší proto váš výkon při cvičení. Tělo navíc nebude potřebovat jako zdroj energie právě bílkoviny.

Proč se mi nedaří přibrat? Proč se mi nedaří přibrat?

Snažíte se a přesto kila ne a ne jít nahoru? Chybou může být špatné složení základních živin. Možná se snažíte jíst hodně proteinu na přibírání. Bílkoviny ale dobře zasytí, proto jich nesníte tolik. Tělo spálí hodně energie při jejich trávení a navíc nejsou tak energeticky bohaté jako tuky, které tělo tráví snáz.

Co se má kolik kalorií

1 g tuku   9 kcal 
1 g sacharidů   4 kcal 
1 g bílkovin   4 kcal 
1 g vlákniny   2 kcal 


Do svého jídelníčku na přibírání se snažte zařazovat dostatek zdravých tuků. Se složením jídelníčku vám může poradit nutriční specialista. Konzultace s odborníkem je vhodná i pokud řešíte jak přibrat v těhotenství nebo jak přibrat na váze u dětí.

Někdy snahu přibrat kazí rychlý metabolismus. Jak zpomalit metabolismus a přibrat? Rychlost metabolismu se dá ovlivňovat jen obtížně, protože závisí na konkrétní dispozici a hmotnosti člověka, menší vliv má také věk. Mezi lidi s rychlým metabolismem patří takoví, kteří se hodně hýbou, aniž by si to uvědomovali – nemají sedavé zaměstnání, živě gestikulují a nevydrží chvíli v klidu.

SacharidyProteiny

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  10. 12. 2020

  Jaké vitamíny na přibrání

  Dobrý večer chtěla bych se zeptat jestli jsou nějaké vitamíny na přibrání chtěla bych přibrat pár kilo jsem dost hubená jim i svačiny tak něco počtem by přibrala .

  Dobrý den,

  přibírání na váze i  hubnutí , obojí souvisí s režimovým opatřením, pokud zde není nějaká nemoc, která tyto stavy způsobuje.
  Je důležité mít správný poměr bílkovin, tuků a cukrů ve stravě k budování svalové hmoty.  Jsou vhodné menší jídla 6-7x denně, která jsou pestrá a obsahují tedy všechny složky ve správném poměru a jsou používány kvalitní suroviny, potraviny.  Ovoce, zelenina, luštěniny, bílkoviny z masa , vajec, skyr, tvrdý sýr, případně alternativy bílkovin. A nesmíme opomenout ani pitný režim a i pohybovou aktivitu.
  Samotné doplňky stravy vám svalovou hmotu nevybudují.

  Bylo by vhodné se obrátit na výživového poradce, nebo lékaře zabývající se výživou, kteří zhodnotí váš BMI index a případně nastaví jídelníček pro optimální stravu.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  09. 05. 2020

  Mohu přibrat ze syrovátky?

  Dobrý den..mají tyto syrovatka účinek,že přiberete? Chci totiž břibrat.Předem děkuji za kladnou odpověď.S pozdravem

  Dobrý den,

  v syrovátkových přípravcích je směs bílkovin a proto se syrovátka přidává do proteinových přípravků, které se používají na dodání bílkovin při sportování pro přibrání svalové hmoty. Chcete-li přibrat a sportujete, doporučila bych Vám více než samotnou syrovátku komplexnější přípravky například od firmy Nutrend 100% Whey Protein, případně se podívejte do naší kategorie syrovátkové proteiny.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  15. 10. 2020

  Co použít na zvýšení chuti k jídlu u dětí ?

  Dobrý den, máte něco pro zvýšení chuti k jídlu pro roční dítě. Viděla jsem na vašich stránkách Pediakid, ale vypadá to, že jsou až od 3 let.
  Děkuji.

  Dobrý den,

  dávkování je na obalu upřesněno pro děti do 5 let, spodní hranici výrobce neuvádí. Můžete použít tedy i u ročního dítěte, dávkujte 1-2 denně jednu kávovou lžičku. 

  Dále mohu doporučit na podporu chuti k jídlu Multi- sanostol v sirupu, který je vhodný již pro děti od 1 roku.

  MULTI-SANOSTOL

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  25. 07. 2021

  Co užívat na zvýšení váhy ?

  Dobrý den,
  Můj přítel je strašně hubený. Zdravotně je v pořádku, ale nedaří se mu přibrat. Až nezdravě hubený řekla bych. Jí hodně, ale jako by to z něj vypadávalo. Nelíbí se mi to..
  Co bych mu mohla koupit za proteiny či vitamíny aby přibral? Moc děkuji

  Dobrý den,

  určitě bych Vám doporučila k užívání bílkovinný nápoj Protifar, který se doporučuje právě u osob trpících podváhou, rostoucích dětí, sportovců a osob s vysokými nárok na výživu.

  PROTIFAR

  Ke zvýšení hmotnosti by Vám ještě mohlo pomoci denně užívat 2-3 lahvičky Nutridrinku, jedná se o nápoj, který plnohodnotně energeticky nahrazuje jedno hlavní jídlo. Obsahuje opět vyšší hladinu bílkovin a je výživný. Doporučován je k užívání u osob s podvýživou.

  NUTRIDRINK PROTEIN

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.