Jak rychle a efektivně zhubnout

JAK RYCHLE A EFEKTIVNĚ ZHUBNOUT

Daniel Zajfrt

Daniel Zajfrt

Hubnutí rychle a efektivně je každoročně velmi vyhledávaným tématem především před začátkem letních měsíců. Držet drastické diety není tou správnou volbou, často se totiž může objevit jojo efekt. Prvotní cíl v podobě rychlého hubnutí by se tak měl vyvinout v to, že se naučíte dodržovat zdravý životní styl a to dlouhodobě. Co tedy dělat, když potřebuji zhubnout? Jak se zbavit tuku? Co je třeba změnit, abychom neměli tlusté břicho? Na všechny tyto otázky se budeme snažit najít odpověď v tomto článku.

 • Články o zdraví
 • Pohyb
 • Životní styl

7 minut čtení


Definice hubnutí Definice zdravého hubnutí

V úplném úvodu je potřeba říci, co vůbec termín hubnutí znamená v praxi. Jedná se o proces, při kterém se snižuje celková tělesná hmotnost jedince. Snížení naší váhy může být způsobeno úbytkem tukové tkáně, což je přirozená rezerva energie, ale také ztrátou svalové tkáně.

A jak tedy k hubnutí dochází? Pokud našemu tělu nedodáme dostatečné množství energie pro pokrytí energetické potřeby lidského organismu, jsme v kalorickém deficitu (nedostatku) a tím se dostáváme do fáze hubnutí. V první řadě je tedy potřeba, abychom zjistili náš energetický příjem.

První bod v našem snažení = výpočet energetického příjmu První bod v našem snažení = výpočet energetického příjmu

Správně nastavený příjem energie je určující pro to, zda budeme hubnout, nabírat na váze nebo si aktuální hmotnost udržíme. Jak příjem energie vypočítat? Osvědčená metoda je zapisování veškerého jídla a pití po dobu 1 týdne do kalorických tabulek. Stáhněte si některou z aplikací do mobilu nebo si vyberte webovou stránku s nutričními tabulkami, která vám bude vyhovovat. Výběr je jen a jen na vás.

Pamatujte, že zapisovat musíte opravdu vše, co sníte nebo vypijete, aby bylo měření naprosto správné. Po týdnu sečtěte veškeré hodnoty příjmu do jednoho čísla a vydělte ho počtem dní (tedy číslem 7). Ve výsledku dostanete průměrný počet kalorií na den. Zároveň je potřeba porovnat změny ve vaší váze během daného týdne. Pokud hmotnost zůstala nezměněna, vypočítaný průměrný kalorický příjem je pro vás optimální.

Čas na kalorický deficit Čas na kalorický deficit

Náš optimální příjem jsme zjistili, ale ten nám zajistí pouze udržení stávající váhy. Jak tedy zhubnout bez cvičení? Abychom začali hubnout, musíme se dostat do kalorického deficitu. To znamená ubrat v počtu přijatých živin z jídla a nápojů a to v rozmezí 15 - 20 %. Nejrychlejšího hubnutí dosáhneme snížením příjmu až o 30 %. V praxi to znamená, že pokud jsme získali číslo 3000 kcal jako náš optimální denní energetický příjem a chceme hubnout co nejrychleji, tak náš příjem energie pro hubnutí vypočteme takto: 3000 x 0,7 = 2100 kcal. Nově bychom tedy měli přijmout o 900 kalorií méně. Pokud chcete mít přesně spočítané, jaký kalorický deficit byste měli mít, zkuste třeba keto dietu. Pokud jste se rozhodli zvolit si jakoukoli dietu, je potřeba si nejdříve udělat alespoň hrubý plán a vstupní prohlídku. Buď můžete navštívit výživového poradce, nebo si pomoci online a spočítat si vaší ideální tělesnou hmotnost pomocí BMI kalkulačky.

Hubnutí

Co jíst, když chci zhubnout? Co jíst, když chci zhubnout?

Zhubnout bez diety jen tak nepůjde, proto je potřeba stravu správně propočítat, tak aby obsahovala veškeré makroživiny i mikroživiny. Při hubnutí není potřeba vyřazovat sacharidy, cukr, mléko a mléčné výrobky, vejce, maso či ryby, což praktikovali při dietě některé známé osobnosti. Zapomeňte na rychlé diety na týden. Důležité je jíst pestře, mít dostatek jednotlivých živin a dodržovat určitý řád. Pokud máte předsevzetí zhubnout, tak strava musí být na prvním místě. Je důležité nejíst jen zdravě, ale také pravidelně. Pokud si doma nestíháte vařit, vyzkoušejte jednu z osvědčených diet s názvem krabičková dieta.

Jaké složky musí náš jídelníček obsahovat?

Bílkoviny

Bílkoviny (proteiny) jsou základem všech tkání v lidském těle. Slouží k obnově buněk, tkání, chrání a tvoří naše svaly. Produkují také hormony a protilátky. Jsou tedy pro nás společně s tuky a sacharidy naprosto nezbytné. Při hubnutí slouží bílkoviny tělesných tkání jako náhradní zdroj energie. Na příjmu proteinů jakožto hlavní živiny staví bílkovinná dieta, přímo k této formě dietního plánu se hodí využít produkty KetoDiet nebo KetoMix.

Jejich další skvělou vlastností vzhledem k hubnutí je jejich sytící efekt. Bílkoviny totiž ze všech třech druhů makroživin (tuky, sacharidy a právě bílkoviny) dokážou nejvíce zasytit. Bílkoviny přijímejte zhruba v rozmezí 2 g/kg vaší tělesné hmotnosti. Zastoupení by měli mít v každém jídle.
Kvalitní zdroje bílkovin jsou:

 • vejce
 • kuřecí prsa
 • řecký jogurt či skyr
 • sýr cottage
 • hovězí maso
 • ryby a mořské plody
 • luštěniny
 • mandle
 • arašídy
 • proteinové tyčinky a koktejly (například ty od značky Penco)

Tuky

Z tuků tělo získává energii, kromě toho tuky například také zpracovávají vitamíny a ve vztahu k hubnutí nám pomohou oddálit pocit hladu. Do jídelníčku se tedy nebojte zařadit ani tyto v minulosti často zatracované a obávané makroživiny. Dávejte si však pozor, na to jaké tuky přijímáte. Dělí se totiž hned na několik druhů. Nežádoucí jsou ty, které spadají do skupiny transmastných kyselin (v hamburgerech, sladkostech aj.)

K nasyceným mastným kyselinám řadíme živočišné tuky. Ty obsahuje maso, vejce, máslo či sýry. Dané potraviny jsou pro nás důležité vzhledem k bílkovinám, příjem nasycených kyselin si však hlídejte. Zdravé tuky jsou taktéž označovány jako nenasycené mastné kyseliny. Ty můžeme rozdělit ještě na podskupiny: mononenasycené tuky, polynenasycené tuky a omega-3 mastné kyseliny. V jídelníčku sportovců mají zdravé tuky nezastupitelnou roli. 
 

Zdravé tuky nalezneme v těchto potravinách:

 • avokádo
 • olivy
 • ořechy (mandle, kešu, lískové)
 • arašídové máslo
 • olivový olej
 • mastné ryby (tuňák, makrela, sardinky)
 • dýňová, sezamová či slunečnicová semínka
 • sójový olej a mléko
 • tofu

A jestli máte i vy občas chutě na sladké, máme pro vás jeden tip. Místo čokolády nebo tyčinky můžete do svého jídelníčku jednou za čas zařadit skvělé oříškovo-čokoládové pomazánky Proteinella. Dodají vám kromě tuků i další prospěšné živiny. Navíc jsou bez přidaného cukru a v jejich složení nalezneme také pořádnou porci bílkovin. Nezapomínejte však, že všeho s mírou.

Sacharidy

Sacharidy by měly tvořit největší část příjmu energie. Záleží na vás jestli dáte přednost energetickému příjmu více ze zdravých tuků nebo právě ze sacharidů. Veškeré hodnoty jednotlivých makroživin musí být vypočteny, tak aby odpovídaly vašemu kalorickému příjmu. Dávejte si však pozor, není sacharid jako sacharid.

Přednost dávejte těm s označením komplexní. V období hubnutí je totiž třeba se vyhnout jednoduchým sacharidům (rychlým cukrům) - čokoláda, cukrovinky, zmrzlina, džemy a marmelády, slazené nápoje, džusy. Zařadit byste je měli pouze výjimečně. A v čem jsou komplexní sacharidy lepší než ty jednoduché? Komplexní sacharidy tělo tráví o dost delší dobu a do těla se nám tak energie dostane postupně. Z toho vyplývá, že nedostaneme hlad tak brzy.
Příklady komplexních sacharidů v potravinách:

 • celozrnné pečivo
 • těstoviny
 • ovesné vločky
 • rýže
 • brambory nebo batáty
 • zelenina
 • quinoa
 • kuskus
 • fazole, čočka, hrách, cizrna

Zahrnutím komplexních sacharidů do stravy získáme i příjem vlákniny, která nejen že podporuje trávení, ale také navozuje pocit sytosti. Budeme tedy mít v jídelníčku další složku, která sníží pocit hladu.

Co se týká nápojů, přednost vždy dávejte čisté vodě, kterou můžete střídat s minerálkami. Za den byste měli vypít 2 - 3 litry vody. Dopřát si můžete také zelený čaj nebo kávu. Obsahují totiž kofein, který podporuje spalování tuků a působí proti únavě. Podobně funguje i další přírodní látka synefrin. 

Výše jsme vám tedy představili makroživiny, které by ve vašem dietním stravování neměly chybět. Nyní již pouze stačí si z nich udělat jídelníček, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám v podobě kalorií i chuti.

Spánek a správné nastavení mysli Spánek a správné nastavení mysli

Spánek je pro člověka klíčový, jelikož bez něj se nedokáže náš organismus dostatečně zregenerovat. Pro sportovce nebo člověka, který má fyzicky náročnou práci je kvalitní spánek naprosto nezbytný. Unavené svaly totiž potřebují kromě živin ze stravy i čas na svou obnovu. Dospělý člověk by měl spát přibližně 7 až 8,5 hodiny denně, u každého z nás se však ideální doba může lišit. Spánek opravdu nepodceňujte, jelikož je s hubnutím úzce spjatý.

Dodržujete jídelníček, správně spíte, prostě dodržujete vše, co je pro hubnutí důležité, ale na váze nejste schopni shodit? Problémem může být váš psychický stav. Stres totiž ovlivňuje hormony, především kortizol. Při dlouhodobém stresu se nám může zpomalit metabolismus a také na nás mohou přijít potíže se zažíváním. Celé naše snažení o hubené břicho může být takto zmařeno.

Cvičení a sport Cvičení a sport

Pohybovou aktivitu jsme si záměrně nechali až na závěr. Cvičení je samozřejmě velice důležité nejen pro lidi, kteří většinu dne sedí za kancelářským stolem, avšak dělá pouze zhruba 20 % celého úspěchu.
Cvičení můžeme rozdělit na aerobní a anaerobní aktivitu:

 • Aerobní cvičení - určené pro pálení tuků a zlepšení kondice, trénink trvá déle, ale má nižší intenzitu, patří sem jízda na kole nebo cyklotrenažéru, plavání nebo hubnutí během
 • Anaerobní cvičení - posílení a nabírání svalové hmoty, cvičení ve vysoké intenzitě a po kratší dobu, například posilování

Oba tréninky kombinujte, posilování zařaďte 2x nebo 3x do týdne. Osvědčené cviky jsou ty vícekloubové, sem patří kliky, dřepy, shyby, mrtvé tahy nebo benchpress. Zapojíte při nich totiž úplně celé tělo.

Po posilování si můžete jít dát na 30 minut kardio (běh, rotoped). Mimo tréninkové dny jděte na procházku do přírody nebo si zaplavejte v bazénu. Možností sportovního vyžití je v současnosti mnoho, jen je potřeba zjistit, jaký druh sportu vás bude bavit.

Mějte na paměti, že vyvážený jídelníček, dostatečný spánek a pozitivní myšlení jsou s efektivním hubnutím spojené stejně jako pravidelný pohyb. Pokud máte všechno správně nastaveno, můžete použít rovněž pomocníky pro hubnutí v podobě doplňků stravy, jako jsou spalovače tuků. Vyzkoušejte například čistě přírodní certifikované produkty od značky D-LAB. Tak hurá do zdravého životního stylu!

 

BENU tip: Podívejte se i na další tipy jak rychle zhubnout. Důležité je, abyste zdravý životní styl udrželi dlouhodobě. Pokud ne zajisté by se mohl dostavit tzv. jojo-efekt.

Přípravky na hubnutíSpalovače tuků

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Diterpex Rapid 30 vega tobolek

Skladem na e‑shopu

349 Kč

Forfemina Slim odvodnění těla 60 kapslí

 • Štíhlá linie
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

349 Kč

GymBeam Synephrine spalovač tuků 90 tablet

 • Štíhlá linie
 • Doplněk stravy

Nedostupné

149 Kč

Bioaktivní Duo Slim cps.60+tbl.30

 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

609 Kč

TESLA osobní váha Smart Composition s wi-fi

 • Domácnost

Skladem na e‑shopu

649 Kč

Green idea Zelená káva bylinný extrakt tob.60

 • Energie a vitalita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

209 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  15. 05. 2020

  Co na hubnutí pro muže?

  prosím o doporučení co by bylo dobré zakoupit s účinkem hubnutí pro muže 38 let Děkuji

  Dobrý den,

  věk je nedostatečná informace nato, abych mohla dobře poradit. Hubnutí není jen o přípravku, ale o dodržování správných stravovacích návyků.  Pokud chcete zhubnout a danou váhu si udržet, je nejlepší mírně změnit životní styl a stravování. Velké změny jsou spíše škodlivé, ale hlavně často dlouhodobě neudržitelné. Jídlo by mělo být hlavně pravidelné, jíst byste měl pomalu. Jíst menší porce, zařadit do stravy více zeleniny a vlákniny , ta zasytí ale má nízkou kalorickou hodnotu. Omezit jednoduché cukry a tučná jídla, nahradit je kvalitní bílkovinou. Upřednostňovat vařená a dušená jídla před smaženými pokrmy. Na pití minerálky, čistou vodu , čaje , omezit sladké nápoje. Důležitý je samozřejmě také přiměřený pohyb. Nejzdravější je pravidelná chůze. Pokud jste zdravý a neberete žádné léky, můžete jako pomoc při hubnutí užívat doplněk stravy Obezin. 

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  13. 09. 2020

  Co je nejlepší na hubnutí?

  DOBRY DEN PROSILA BYCH PORADIT PRI KOOPI PRIPRAVKU NA HUBNUTI.

  Dobrý den,

  na hubnutí bych doporučila dva přípravky, které mi přijdou nejúčinnější.

  1. Diterpex, který má přírodní složení v kombinaci s pohybem a dietou  má velmi dobré účinky, pomáhá zrychlovat metabolismus a snižovat účinně váhu, avšak nesmí do kombinace s některými léky na ředění krve a na zvýšený krevní tlak.

  DITERPEX

  2. Razantnější přípravek je Orlistat Teva, který je velmi účinný s nízkokalorickou dietou s malým obsahem tuků. Měl by se užívat ideálně po maximální dobu 3 měsíců. Při nedodržení diety upozorňuji na velmi časté zažívací obtíže ve formě průjmu.

  ORLISTAT TEVA

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Detoxikace a hubnutí
  • Zažívání
  20. 04. 2022

  Pomocníci při hubnutí

  Zvažují koupit Lipoxal ultra fit nebo dietal, nevím si rady který, potřebuji zhubnout. Je mi 50 let a vážím 102 kg. Prosím poradíte mi,? Nebo co si koupit? Samozřejmě že to chce pohyb a změnu jídelníčku. Děkuji

  Dobrý den,

  na začátek Vám chci pogratulovat k Vašemu rozhodnutí zhubnout. Děláte tím velkou službu svému zdraví, které se Vám jistě odmění a budete se cítit celkově v pohodě a mít paradoxně i více energie.

  Jak na konci dotazu zmiňujete, samozřejmě bez změny jídelníčku a pohybu to nepůjde. K tomu bych přidala, že nemůžete po svém těle chtít, aby hubnutí bylo rychlé. Vemte si, jak dlouho jste nabírala kila navíc. Aby hubnutí bylo zdravé, je třeba, abyste byla trpělivá a došla ke svému cíli postupnými kroky. Dalším důležitým bodem je, aby nešlo o dietu, která někdy skončí. Je třeba, abyste si osvojila celkově zdravější životní styl, který Vám bude vyhovovat, a proto si ho do budoucna také udržíte. V neposlední řadě je důležitý spánek. Vaše tělo musí někde brát energii a je proto extrémně důležité, abyste mu dopřála dostatek odpočinku. Nehledě na to, že nedostatek spánku je sám o sobě často příčinou chutí na sladké a přejídání. 

  Do jídelníčku zařaďte více vlákniny, která Vás zasytí a udělá také dobře na zažívání. Pokud máte vlákniny v jídelníčku málo, můžete ji doplnit různými doplňky. Dnes existují i varianty zcela rozpustné vlákniny, které nemění chuť nápojů a potravin např. Užívají ji proto bez problému i ti, komu běžné druhy vlákniny příliš nechutnají. Dbejte také na výběr kvalitních potravin. Potřebujete, aby Váš jídelníček byl pestrý a obsahoval dostatek bílkovin. Vybírejte si raději potraviny, které nejsou příliš průmyslově zpracované. Takové potraviny lépe zasytí.

  U zdravého jídelníčku hraje velmi důležitou roli udržitelnost. Pokud naráz ze 100 % přejdete na jídla, která jsou velmi zdravá, dost možná pro Vás tento jídelníček nebude uspokojující a nevydržíte na této dietě příliš dlouho. Doporučuje se proto, aby z 80 % jídelníček (myšleno 80 % přijatých kalorií né objem jídla) byl jen ze zdravých věcí, ale tu a tam si můžete dopřát i něco, co Vám opravdu chutná. 

  Doplňky, které zmiňujete, Vám k hubnutí mohou dopomoci. Oba obsahují výtažky s kofeinem (buď ze zelené kávy nebo čaje). Kofein pomáhá stimulovat metabolismus a působí proti únavě, čímž má podpůrný účinek při hubnutí. Složkou Lipoxalu je pak také synefrin, který rovněž působí proti únavě. Dietal obsahuje garcinii kambodžkou, u níž je užívání na hubnutí vychází z tradičního použití, vědecké studie se na jejím efektu neshodují. V obou přípravcích je také složkou vláknina a bylinná složka na podporu detoxikace organismu. Oba doplňky Vám mohou tedy pomoci - né udělat práci za Vás. 

  Vláknina
  LIPOXAL ULTRA FIT
  DIETAL EXTRAME REDUCTION SLIM

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  • Těhotenství a kojení
  06. 05. 2022

  Hubnutí při kojení

  Dobrý den, jak už to bývá, v těhotenství sem dost přibrala a po porodu nešlo všechno úplně dolů. Teď když kojím, je něco, co bych mohla užívat na hubnutí? Hlavně nechci nic chemického, aby to nebylo nezdravé pro mimi. Děkuji

  Dobrý den,

  na hubnutí po porodu je nejzdravější pro Vás (i pro vaše miminko), abyste kojila. Hubnutí při kojení má několik svých specifik. Do konce šestinedělí váhu neřešte a hlavně odpočívejte. Ani poté není vhodná žádná drastická dieta nebo snaha o rychlé zhubnutí. Rozhodně se nesnažte hubnout rychleji než 0,5 kg za týden. Dodržujte zásady zdravého stravování - jezte pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce (samozřejmě ze začátku se musíte vyhnout nadýmavým druhů a hodně kyselému ovoci). Konzumujte dostatek bílkovin, jsou v období kojení velmi důležité a navíc mají velkou sytící schopnost. Zařazujte pravidelně do jídelníčku ryby, které jsou kromě bílkovin také zdrojem nenasycených mastných kyselin důležitých pro mozek miminka. Vhodné jsou pro Vás také celozrnné a mléčné výrobky. Naopak se vyhněte sladkostem, čokoládě a slazeným nápojům.

  Pravidelně se hýbejte – brzy si jistě začnete užívat procházky s kočárkem. Výborné je také cvičení určené pro ženy po porodu.

  Přípravky na podporu hubnutí často obsahují vyšší dávky kofeinu, což pro kojící maminky není vhodné. Nejsou vhodné ani bylinky na odvodnění. Obohatit svůj jídelníček můžete o vlákninu, která dobře zasytí a podporuje zdravé zažívání. Zkusit můžete například OptiFibre. Jde o zcela rozpustnou vlákninu, kterou můžete přidat do nápojů a pokrmů, aniž by ovlivnila jejich chuť. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim.

  Pro tělo je důležitý také spánek. I když miminko v noci špatně spí, snažte se využít každou volnou chvilku k odpočinku. Pokud jste nevyspaná a unavená, tělo samo bude mít tendenci “dohánět” nedostatek energie jídlem a budete mít více chutě na sladké.

  OPTIFIBRE

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Detoxikace a hubnutí
  06. 05. 2022

  káva na hubnutí

  Dobrý den, je zelená káva na hubnutí opravdu účinná?

  Dobrý den,

  Zelená káva i zelený čaj obsahují antioxidanty a kofein, které podporují. Zelená káva obsahuje vyšší množství kofeinu ve srovnání například s černou kávou. Hlavním antioxidantem zelené kávy je kyselina chlorogenová. Kyselina chlorogenová ovlivňuje metabolismus cukrů a snižuje vstřebání glukózy, čím pomáhá redukovat tělesnou hmotnost.

  Díky obsahu kyseliny chlorogenové a kofeinu je zelená káva vhodným doplňkem na hubnutí. Nicméně nemůže udělat všechnu práci za Vás. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je třeba dlouhodobě a udržitelně změnit životní styl. Nutný je pestrý vyvážený jídelníček, potřebujete přijímat dostatek bílkovin a vlákniny - nejlépe z čerstvé zeleniny nebo i ovoce.

  Vlákninu lze doplňovat také pomocí doplňků stravy. Nutné je dbát také na pitný režim, velmi důležitý je dostatečný spánek a pravidelná pohybová aktivita.

  Doplňky na hubnutí

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU Fr. Křížka

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  • Dotaz do lékárny
  26. 05. 2023

  Jaký je rozdíl mezi synefrinem a efedrinem

  Dobrý den
  Zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi Synephrine a Ephedrinem.Omlouvám se jestli se ptám hloupě ale z internetových článků nejsem příliš moudrá
  Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  synefrin a efedrin jsou dvě různé látky, které jsou svou chemickou strukturou příbuzné hormonu adrenalinu. Obě látky proto mohou mít při požití vliv na zvýšení krevního tlaku a stimulaci organismu. Měly by se jim proto vyhnou například lidé s kardiovaskulárními onemocněními.

  Synefrin se přirozeně v nízkých dávkách nachází v některých přírodních zdrojích jako jsou např. citrusy. Někdy je součástí doplňků stravy např. na hubnutí, protože například zvyšuje tvorbu tepla. Např. doplněk GymBeam Synephrine 90 tbl.

  Efedrin je látka, která stahuje cévy. Svým působením může zvyšovat krevní tlak a zátěž na srdce. Je například využíváná v lécích na ucpaný nos.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Vinohradská Brno

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.