Parkinsonova choroba - jaké má příznaky a jak se liší od Alzheimera?

PARKINSONOVA CHOROBA - JAKÉ MÁ PŘÍZNAKY A JAK SE LIŠÍ OD ALZHEIMERA?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které se nejčastěji projevuje u lidí starších 50 let. Postihuje mozek a způsobuje postupné odumírání mozkových buněk, konkrétně těch, které produkují dopamin v části mozku zvaném Substantia nigra. V mozku tak převládá acetylcholin, co má za následek typické příznaky Parkinsonovy choroby, potíže s motorikou a psychickými problémy.

  • Články o zdraví
  • Články o nemocech
  • Články o Alzheimerově chorobě

5 minut čtení


Projevy Parkinsonovy nemoci Projevy Parkinsonovy nemoci

 

Chybějící dopamin a převládající acetylcholin v mozku způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost kontroly nad svými svaly, pohybem a řečí. Rozlišujeme několik stádií Parkinsonovy nemoci.

Na začátku rozvoje Parkinsonovy choroby mohou nemocní budit dojem zdravých lidí a své potíže nepřipisují nemoci mozku, ale postupujícímu stáří. Kolem věku 50 let nemoc začíná v buňkách zprostředkujících čichové vjemy, následně příznaky postupují do žaludku a proto v tomto stádiu pociťují nemocní plný žaludek. Až pak v posledním stádiu Parkinsonovy nemoci je postižen mozek. V něm je zasažen především centrum pro pohyb, který je čím dál tím těžší ovládat a dostat pod kontrolu. Tělo ovládají samovolné pohyby a ty kontrolované je těžké vykonávat. Parkinsonova choroba není přímo dědičná, ale predispozice se mohou v důsledku vnějších vlivů proměnit postupem času na nemoc.
Samostatnou skupinu “Young Onset” tvoří mladí lidé, kteří mezi 30-40 lety pociťují ztuhlost svalů a zpomalenost.

Typické příznaky Parkinsona jsou:

  • strnulost tváře
  • ztuhlost těla
  • předkloněný postoj
  • ohnuté lokty
  • třes rukou v klidu
  • třes celého těla
  • lehce pokrčená kolena
  • zpomalená chůze
  • problém udělat krok
  • porucha rovnováhy
  • samovolný pohyb prsty, jako při počítání peněz

Život s Parkinsonovou nemocí Život s Parkinsonovou nemocí

 

S poruchou pohybu souvisí i těžkosti s běžnými věcmi, které si ani neuvědomujeme. Kromě chůze a rovnováhy jsou narušeny také schopnosti polykání a řeč, kvůli špatné koordinaci svalů jazyka a tváře, písmo či spánek. Nemocný také pociťuje brnění rtů, brnění tváře, mravenčení v obličeji, co se odborně nazývá parestézie.

Způsobů, jak pečovat o člověka s Parkinsonem, je několik. Jelikož má nemocný potíže s pohybem přizpůsobte mu domácnost tak, aby mu nic nepřekáželo v cestě a měl pohodlí při hygieně či regeneraci. I psychická podpora je stejně důležitá. Dělejte mu společnost a rozveselujte ho, protože jedním z příznaků Parkinsonovy nemoci je i špatná psychika, za co může neléčená deprese. Dokonce se projevuje i suicidální chování, tedy myšlenky na sebevraždu. Později potřebují stálou péči, s čím pomůže pečovatelská služba.

Léčba Parkinsonovy nemoci spočívá v tlumení příznaků pomocí léků. Ty dodávají do mozku chybějící dopamin a zároveň další léky tlumí nadměrnou aktivitu acetylcholinu. Kromě léků existuje další aktivita, co pomáhá na Parkinsona a tou je cvičení a rehabilitace. Pomáhají pacientovi rozpohybovat se a spolu s léky na Parkinsona významně zvyšují kvalitu života. Díky lékům se také významně prodlužuje doba přežití s Parkinsonovou nemocí. U některých pacientů zabírá na třes u Parkinsonovy nemoci malé množství alkoholu, ale nic se nemá přehánět a to hlavně v tomto případě. Nadměrné množství pak vede k ještě větší ztrátě rovnováhy a zvyšuje se riziko zranění při pádu.

​  Co je to parkinsonismus? ​ Co je to parkinsonismus?

 

Někdy se můžete setkat s pojmem parkinsonismus, který na první dojem evokuje spojení s Parkinsonem. Přesněji, jde o skupinu nemocí, které mají podobné klinické příznaky jako Parkinsonova nemoc, ale příčina jejich vzniku je odlišná. Soubor příznaků zahrnuje zvýšené svalové paměti, třes a snížená schopnost pohybovat se. Typickým příkladem je polékový parkinsonismus, při užívání léků blokujících tvorbu dopaminu. Také mohou být navozeny toxiny, po infekci, po úrazu, degeneracemi mozku nebo jinými formami demence. Nejčastější formou parkinsonismu je Parkinsonova nemoc.

Alzheimer a Parkinson, co mají společné? Alzheimer a Parkinson, co mají společné?

 

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní nemoc, pro kterou je typická hlavně zhoršující se demence a ztráta paměti. Nemocný postupně ztrácí schopnost vzpomenout si na jména nebo tak jednoduchou věc, jak se vaří polévka.

 Parkinsonova nemoc  Příznaky  Alzheimerova nemoc
třes, ztuhlost, pomalé pohyby Fyzické projevy v středním stádiu nemoci se může vyskytnou zpomalení, svalová ztuhlost a třes
Ztráta kontroly nad emocemi, zhoršení funkce plánování Paměť ztráta paměti, zhoršení funkce plánování
Lewyho tělíska v části mozku zvaném Substantia nigra Příčina nemoci Beta-amyloidní plaky v buňkách v části mozku zvaném hippocampus
Potíže s pohybem Typické projevy Poruchy paměti

Typ demence, kterou nelze jednoznačně zařadit

Existuje také forma demence, která se projevuje parkinsonským syndromem. Jde o druhou nejčastější příčinou demence hned za Alzheimerovou nemocí. Je charakteristická přítomností tzv. Lewyho tělísek v mozkových buňkách, proto se jí říká Demence s Lewyho tělísky (DLB). Lewyho tělíska tvoří protein, který se vyskytuje při Parkinsonovy nemoci a také jsou v mozku přítomné i změny, které jsou přítomny při Alzheimerově nemoci.

Kromě příznaků demence se projevuje také:

  1. parkinsonismem, co značí svalovou ztuhlost, sníženou schopnost pohybu, potíže s rovnováhou a třes končetin.
  2. vidinami, které doprovází zrakové halucinace. To znamená, že nemocný vidí osoby, zvířata nebo záblesky světla, které ve skutečnosti neexistují.
  3. psychickými problémy, z nich převládají problémy se spánkem a deprese.

Na rozdíl od Alzheimerovy nemoci, při demenci s Lewyho tělísky převažuje porucha zrakových funkcí a orientace v prostoru nad poruchami paměti.

 Lázně poskytující péči pro pacienty s Parkinsonem Lázně poskytující péči pro pacienty s Parkinsonem

Lazne Lednice logo CMYK

V Lednických lázních léčí pacienty na komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči  s Parkinsonovou chorobou dle indikace VI/11. Samoplátce, kteří by měli o takovou léčbu zájem, nejdříve čeká celkové zdravotní vyšetření naší lázeňskou lékařkou, která pak s ohledem na zdravotní stav klienta navrhuje vhodné léčebné procedury. Lze tedy doporučit například jodobromové koupele, cvičení v bazénu i na přístrojích, oxygenoterapii a suchou uhličitou koupel, plavání.

 

 

Připravujeme pro vás seznam lázní poskytujících péči pro pacienty s projevy Parkinsonovy choroby.


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    24. 05. 2021

    Léky na Parkinsna a alkohol

    Dobrý den,




    užívám 2x denně 4mg Aropilos a 4 mg Propranolol. Chci se zeptat zda si můžu občas dopřát 3-4 piva. Děkuji.

    Dobrý den.

    Ani u jednoho z léků není uvedena interakce s alkoholem (Propranolo►Hemangion). Tedyurčité můžete, zvlášť pokud to bude jen občas. Samozřejmě je třeba brát v potaz, že alkohol obecně může zhoršit projevy parkinsonovy choroby.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Poradenství Alzheimerovy nemoci
    14. 01. 2022

    Přípravek na posílení paměti

    Dobrý den,

    potřebuji doporučit přípravek pro otce. Je mu 74, celý život těžce fyzicky pracoval. Po fyzické stránce je až na operované koleno a vyšší cukr vcelku v pořádku. Začínáme si však všímat zatím drobných výpadků paměti, vypráví několikrát jednu věc, neví, že jsme mu něco říkali (plánovaná návštěva apod.), vypadávají mu jména.
    Je prosím nějaký přípravek, který by toto pomohl zmírnit?

    Na poruchy paměti lze použít dva přípravky. Buď na bázi Ginkgo Biloby (např. Tebokan, 120-0-0 po jídle dlouhodobě), nebo na bázi piracetamu  (např. Piracetam Al, 1600-1600-1600 ze začátku a poté 1200-0-1200 dlouhodobě). Doporučuji se však objednat do některé z lékáren, která testuje paměť.  Žádný z volně prodejných léků nemá schopnost oddálit Alzheimerovu chorobu.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.