Stařecká demence - příznaky a jak s ní bojovat

STAŘECKÁ DEMENCE - PŘÍZNAKY A JAK S NÍ BOJOVAT

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Demence u starých lidí bývá někdy zlehčována a připisována přirozenému procesu stárnutí. Mnoho lidí si myslí, že zapomínání ke stáří jednoduše patří a přehlížejí první příznaky demence u svých blízkých. Postupem času se ale příznaky demence zhoršují a problém nastává ve chvíli, kdy senior není schopen vykonávat každodenní aktivity bez pomoci druhých. Proti stařecké demenci se dá bojovat preventivně, i zastavit rozvoj v počátku. Co můžete udělat?

 • Články o zdraví
 • Alzheimer

5 minut čtení


Jaké jsou běžné projevy stárnutí? Jaké jsou běžné projevy stárnutí?

O starých lidech zvykneme říkat, že jsou senilní. Pod pojmem stařecká senilita si představíme člověka, který se sešlý věkem: má méně vlasů, ztratil velkou část svalové hmoty, na kůži má pigmentové skvrny a vrásky, špatně vidí, chybí mu některé zuby, pomalu se pohybuje a jeho mysl už není tak svěží. Toto jsou běžné projevy stárnutí. I když se se senilní demencí setkáváme v populaci často, nepatří k přirozeným projevům stárnutí. Informovanost o této nemoci je poměrně nízká a proto často slyšet: “Náš dědeček má už 80 let, on už má “sklerózu” a proto si už nepamatuje naše jména." I v pokročilém věku mohou senioři vést aktivní život, zvládnout si nakoupit, zaplatit účty a vždy najít cestu domů.

Všímejte si příznaky stařecké demence Všímejte si příznaky stařecké demence

Pod pojmem demence rozumíme duševní nemoc, kdy dochází úbytku intelektu, poruchy krátkodobé paměti a úsudku. Není neobvyklé, že dochází také ke změně osobnosti a chování. Stařecká demence se začne projevovat nenápadně, příznaky nad kterými možná mávnete rukou a řeknete si, že už patří ke stáří. Pokud se včas nenasadí vhodná léčba, nemoc pokročí do dalšího stupně stařecké demence a ovlivní soběstačnost seniora. Přechod mezi stádii není jednoznačný a jednotlivé příznaky se mohou prolínat.

Na začátku je mírná kognitivní porucha

V tomto stupni si okolí i senior sám všímají, že mu to hůře myslí. Dokáže se ještě sám o sebe postarat, dojít si k lékaři nebo nakoupit a věnuje se pořád svým koníčkům. V tomto stádiu může zůstat i několik let, ale riziko rozvoje dalšího stádia demence je vyšší, než u zdravých lidí. Zhoršující se paměť se projevuje obtížným hledáním slov,

Není zapomínání, jako zapomínání

Když jste přepracovaní a nesoustředíte se, zapomenete na nějaký úkol nebo jméno. To ale ještě neznamená, že máte demenci. Později si určitě vzpomenete, na rozdíl od člověka s demencí. Člověk s demencí má problém vybavit si jména blízkých, nakupuje nesmyslné věci, nepamatuje si recepty, odkládá věci na nesmyslná místa, ztrácí se na známých místech. Výpadky paměti se projeví třeba i tak, že při pohledu na hodiny ani neví, kolik je hodin.

Pokročilé stádium demence

Péče o seniory s demencí není vůbec jednoduchá. V pozdějších stádiích už senior s demencí nemůže zůstat sám bez dozoru. Zapomene zastavit tekoucí vodu nebo vypnout spotřebič, a to je pro něho nebezpečné. Těžká je i komunikace a soužití, protože proběhne i změna osobnosti. Je podezíravý, vymýšlí si a špatně se s ním komunikuje. Trpí na deprese a další psychické problémy, ohrožena je i jeho svéprávnost. Později už nepoznává své blízké a nerozumí tomu, co se kolem něho děje.

Alzheimerova nemoc a další typy demence Alzheimerova nemoc a další typy demence

Mezi nejznámější a taky nejčastější typ demence patří Alzheimerova nemoc, ale rozvinout se můžou i jiné demence a poruchy mozku. Mají velice podobné příznaky a také svoje typické projevy, na základě kterých lékař stanoví přesnou diagnózu. Demence se rozdělují podle příčiny:

Neurodegenerativní, kdy dochází k degenerativním změnám v mozku jsou: již zmiňovaná Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba, demence u Parkinsonovy nemoci, frontotemporální demence a Creutzfeld - Jacobsova choroba.

Vaskulární, kdy jsou příčinou zhoršené paměti cévy. V důsledku sklerotizaci, tedy kornatění, nejsou dostatečně pružné a nepřivádějí do mozku dostatek krve. Mozek je tak málo vyživovaný a okysličovaný, co se podepíše na jeho funkci.

Sekundární demence vzniká jako následek vážné nemoci, úrazech, zánětlivých onemocněních a také alkoholizmu. Na rozdíl od předchozích jsou diagnostikování i u mladých lidí.

 Boj se stařeckou demencí Boj se stařeckou demencí

Příznaky Alzheimerovy nemoci a dalších forem demenci se dají odhalit včas. Díky včasnému odhalení a nasazení vhodné léčby se paměť stabilizuje a nezhoršuje se. Na začátku pomůže i test demence. Dotazník změněných schopností seniora pomohou porovnat současný stav se stavem před časem, kdy paměť ještě dobře sloužila.

Vyzkoušejte Dotazník změněných schopností seniora

Poruchy paměti a příznaky Alzheimerovy choroby pomůže odhalit i soukromá konzultace v lékárně. Společně s lékárníkem si senior vypracuje několik zábavných úkolů zaměřených na krátkodobou paměť. Tyto úkoly jsou poskládány tak, aby odhalili poruchy paměti a stav, kdy je potřeba vyšetření od lékaře a nasazení léčby.

Využijte Testování paměti v Alzheimer konzultačním centru

Proti rychlému průběhu stařecké demence lze bojovat životním stylem, pomocí tréninku mozku. Mozek, podobně jako i svaly v lidském těle, časem ochabnou a slábnou. Proto trénujte paměť pomocí křížovek, sudoku, hlavolamů a učením se nových věcí. Nedílnou součástí je také lidská společnost a přiměřená tělesná aktivita, která prokrví mozek a podpoří oběhovou soustavu. Správná strava, bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu je také součástí prevence, stejně tak jako zanechání kouření, normální krevní tlak a normální hladina krevního cukru. Dobrý a kvalitní spánek podpoří ukládání vědomostí a regeneraci mozkových buněk.

Více tipů najdete v článku Jak trénovat paměť

Možnosti léčby demence Možnosti léčby demence

To, jak rychle postupuje demence, je velice individuální. U někoho se vývoj na dlouhou dobu v prvním stádiu. V tomto stádiu je senior ještě soběstačný a proto často ani nedojde ke správné diagnóze. U jiného postupuje demence rychle a potřebuje 24 hodinovou péči. To, jak dlouho žije člověk s demencí, záleží od včasné diagnózy, úrovně péče a kvality stravy, kterou dostává. Demenci nelze zatím úplně vyléčit, je možné pouze jen zastavit pokrok nemoci.

Při léčbě v raném stádiu se používá extrakt z listů stromu ginkgo biloba, který podporuje mozkovou činnost a dá se koupit i bez předpisu. Zlepšuje využití glukózy pro mozkovou činností a mozek je i lépe prokrvený. Léky se dají ovlivnit jen některé známé příčiny demence, jako je nedostatek neurotransmiteru acetylcholin při Alzheimerovy nemoci. Z léků vázaných na lékařský předpis se při léčbě používají tzv. kognitiva (inhibitory acetylcholinesterázy), které množství acetylcholinu zvyšují a tím zastaví zhoršující se paměť. Tyto léky v počátečním a středním stádiu nemoci předepisuje neurolog, geriatr nebo psychiatr. Lékem při středním a pozdním stádiu Alzheimerovi nemoci je jediný zástupce ze skupiny NMDA antagonistů - memantin.

Léky na paměťTestování paměti

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Poradenství Alzheimerovy nemoci
  03. 04. 2020

  co mám dělat proti zapomínání

  Výsledek dotazníku změněných schopností seniora (AD8-CZ) - 3.

  Pěkný den,

  dotazník změněných schopností seniora je pouze orientační, avšak výsledek 3 body může vypovídat o pozměněném kognitivním myšlení. Jakmile budou Benu lékárny poskytovat konzultace v oblasti vyšetření Alz. demence a kognitivních poruch prosím objednejte se na konzultaci či vyšetření v Alz. centru.

  Níže zasílám odkaz na naše webové stránky, kde sledujte aktuální stav služeb

   

  https://www.benu.cz/testovani-pameti

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  30. 09. 2020

  Apetister senior diabetik

  Dobrý den, prosím je tento produkt vhodný i pro diabetiky? A je vhodný i pro pacienty po operaci ledviny (operace proběhla 27.8.2020),věk 78 let, od operace nechutenství.

  Dobrý den,

  přípravek Apetister  obsahuje vodu, zahušťovadla: sorbitoly a glycerol, koncentrát z černého rybízu, zahušťovadlo: xantanová guma, konzervant: benzoát sodný, extrakt z anýzu bedrníku, extrakt z čekanky obecné, extrakt z máty peprné, malinové aroma, extrakt z fenyklu obecného, nikotinamid, riboflavin - 5 - fosforečnan sodný, pyridoxin - hydrochlorid.

  Vzhledem ke složení a dle informací výrobce, není mi znám důvod, proč by tento přípravek nemohl být užitý u diabetika.
  Glycerol se naopak užívá jako náhradní sladidlo u diabetiků, nezvyšuje hladinu inzulinu v krvi a má stejnou kalorickou hodnotu jako cukr.
  Nicméně při potížích s ledvinami bych raději toto konzultovala s ošetřujícím lékařem.

  Doporučuje se neužívat při alergii na jakoukoli ze složek produktu.
  Nadměrné užívání může mít projímavý účinek.
  Produkt není vhodný pro děti a mladistvé.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  06. 11. 2020

  Péče o suchou kůži seniora

  Zdravím, prosím existuje něco co by zbavilo šupinek suché kůže mé maminky 74let. Tělo pravidelně mažeme, ale obzvláště holeně jsou hrozně šupinkové.

  Dobrý večer,

  důležité je, aby maminka nezapomínala na pravidelný pitný režim. Pokožku je třeba hydratovat i zevnitř. Nejsou vhodné koupele v hodně teplé vodě. Lepší je rychlé osprchování vlažnou vodou. Pokud doma topíte, tak používejte zvlhčovače vzduchu. Oblečení je vhodné z bavlny a na praní nepoužívat prací prostředky s barvivy a vůněmi, které mohou dráždit.

  Pokožka by se neměla umývat běžnými mýdly. Buď jen vodou nebo používat léčebnou kosmetiku viz odkazy.

  Na natírání pokožky jsou vhodné např. přípravky s obsahem urey (Eucerin, Excipial) či mandlového oleje (Molicare skin ošetřující olej). Natírat se může i častěji během dne. Nejlepší je, ale po osprchování a lehkém otření cca do 3-5 minut.

  Přeji pohodový víkend.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  Molicare skin mycí emulze

  Dexeryl mycí krém

  Molicare skin ošetřující olej

  Excipial U lipolotio emulze

  Eucerin urearepair plus tělové mléko 5%

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Poradenství Alzheimerovy nemoci
  • Vitamíny a minerály
  17. 12. 2020

  Jaké vitamíny užívat s Alzheimerovou chorobou ?

  Dobrý den,
  dědeček 81 let trpí Alzheimerovou chorobou doporučíte mi pro něj nějaké volně prodejné vitamíny? Děkuji.

  Dobrý den,

  s Alzheimerovou chorobou bych doporučila užívat vitamíny obsahující pouze vitamíny a minerály. Vyhněte se obsahu všech různých složek typu Ginkgo biloba, Ženšen atd. Mohlo by zde docházet k lékové interakci s podávanými léky na demenci. Zakupte si například Supradyn vitamíny s minerály a obsahem Koenzymu Q10, který výborně podporuje kardiovaskulární sytém, nebo  Gs Extra Strong, který obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů.

  GS EXTRA STRONG

  SUPRADYN

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.