Jak se zbavit celulitidy?

JAK SE ZBAVIT CELULITIDY?

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Pro pomerančovou kůži se trápí nejedná žena. Nemusí být pouze symbolem tukových polštářků na stehnech, celulitida trápí i štíhlé ženy. Co stojí za vznikem celulitidy? 

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Životní styl

Kosmetický i zdravotní problém Kosmetický i zdravotní problém

Pomerančová kůže je kosmetický problém a sama o sobě nepředstavuje výrazné zdravotní riziko. Zhoršování stavu celulitidy ale může být příznakem jiných problémů, jako je nedostatečnost funkce lymfatického systému a potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů nebo žilní nedostatečnost a vznik křečových žil. Poznáte ji podle nevzhledných hrbolků, důlků, nerovností a rýh na kůži. Označení celulitida pro tyto kožní projevy není úplně správné, ale je rozšířené a lidově zaužívané. Termín celulitida znamená zánět buněk, správně bychom tedy měli mluvit o celulitě.

Proč pomerančová kůže vzniká? Proč pomerančová kůže vzniká?

Příčinou vzniku pomerančové kůže je porucha cirkulace lymfy a zadržování vody v tukových buňkách. Na vznik projevů celulitidy má vliv hned několik faktorů:

 • genetická predispozice,
 • životní styl
 • pohybové a stravovací návyky
 • a užívání hormonální antikoncepce

Celulitida vzniká v podkožní tkáni, kde mají rovněž zakončení i lymfatické cévy. Při nedostatečné lymfatické drenáži dochází k pomalé cirkulaci a voda se hromadí v mezibuněčném prostoru. Podkožní tuková tkáň má funkci tepelné izolace, tvoří ochrannou bariéru proti mechanickým vlivům jako je tlak, či nárazy a je zásobárnou vody a energie. Ženy mají oproti mužům dvojnásobek tukových buněk. Jejich buňky jsou schopny navíc ukládat více tuku a při nadměrné výživě zvětšují svůj objem až dvěstěkrát. Vlákna vazivové tkáně u žen jsou svislá, kůže je pružnější a roztažitelnější. Tukové lalůčky se naplňují nepravidelně, co se projevuje navenek jako hrboly a důlky. Naopak muži mají uspořádání vazivové tkáně síťovité. 

Co zhoršuje celulitidu? Co zhoršuje celulitidu?

I když je vznik projevů pomerančové kůže částečně podmíněný geneticky, je možné vznik projevů oddálit nebo dokonce i zastavit. Obecně se dá říct, že ke vzniku celulitidy přispívají ženské hormony – estrogeny. Rizikovou skupinou jsou tedy mladé dívky a ženy užívající hormonální antikoncepci. Estrogen má nepříznivý vliv na vazivo, které dělá méně pružné a slabé. Zvyšuje taky ukládání tuku do tukových buněk a zadržování vody v těle. Působení hormonů na ukládání tuku v těle zhoršuje i nedostatek pohybových aktivit. Svaly i vazivo ochabují a dochází k nedostatečnému spalování, zpomaluje se cirkulace krve, lymfy a látková výměna je nedokonalá.

Co rozhodně neprospívá vzhledu pomerančové kůže:

 • Nadváha a obezita, která ještě více zviditelňuje nerovnoměrné ukládání tuku a hrbolky v tukové tkáni. 
 • Ruku v ruce s nadváhou souvisí i stravovací návyky. Ke zvýšenému ukládání tuku do tukových buněk a hromadění vody vede nadměrná konzumace živočišných tuků, cukru, slaných pochutin a nadměrné používání soli s obsahem sodíku, pití kávy a alkoholu, dále kouření, nedostatek ovoce a zeleniny a nedostatečný pitný režim, který je důležitý pro látkovou výměnu a odchod toxinů z organismu
 • Částečně může ke zhoršení projevů dopomoci i těsné a škrtící prádlo a počínající projevy křečových žil

Celulitida v těhotenství Celulitida v těhotenství

V těhotenství mají ženské hormony estrogeny nezastupitelnou roli. Také hladiny dalších hormonů například inzulinu a prolaktinu se mění. Jak bylo ale výše zmíněno, právě estrogeny přispívají ke vzniku celulitidy. Inzulin zase ovlivňuje ukládání tuků. Hlavně v závěru těhotenství ženy často trápí otoky dolních končetin. Souhra těchto faktorů často zapříčiní zhoršení projevů celulitidy v těhotenství.

I v těhotenství lze s celulitidou bojovat. Kromě obecných doporučení proti celulitidě by nastávající maminka měla používat kompresní punčochy proti otokům. V těhotenství rozhodně nezanevřete na pohyb, ale pohybovou aktivitu si přizpůsobte. Cvičení pro těhotné pro vás bude prospěšné nejen z hlediska vzniku celulitidy. Naopak na bylinky pozor. Ne všechny jsou v těhotenství vhodné. S jejich výběrem si nechte poradit od lékárníka.

Celulitida u mužů Celulitida u mužů

U žen se celulitida vyskytuje výrazně častěji než u mužů. Před vznikem celulitidy muže chrání síťovité uspořádání vaziva v podkoží. Nejsou také vystaveni vlivu estrogenů, protože tyto hormony se u nich vyskytují jen ve velmi nízké koncentraci. Přesto ani oni nejsou proti celulitidě imunní.

Za rozvojem celulitidy zpravidla stojí více rizikových faktorů včetně nezdravého životního stylu nebo konzumace některých potravin obsahujících estrogenně působící látky. Pomerančová kůže u mužů vzniká nejčastěji v místech působení mechanického tlaku prádla, oděvů, či opasku – na bedrech, hýždích a břichu.

Jaký stupeň celulitidy mám? Jaký stupeň celulitidy mám?

Celulitida má několik stupňů, od nejméně viditelné až po hrbolky viditelné i přes oblečení. Dá se odhalit pomocí tzv. štípacího testu. Provádí se jednoduše, zmáčknutím kůže stehna nebo boků mezi palcem a ukazovákem můžete vidět stav kůže. Pokud jsou viditelné důlky a prohlubně, je test pozitivní.

 • Stupeň je nejmírnější a projevy pomerančové kůže jsou viditelné pouze při testu
 • Stupeň se projevuje volným okem při sezení, ve stoje a při zaťatém svalstvu. Nerovnosti kůže vymizí v leže.
 • Stupeň je viditelný výrazně v leže i ve stoje, kůže je bledá a prosvítají žilky.
 • Stupeň má i průvodní zdravotní potíže. Kromě viditelných nerovnostech a důlků v kůži je přítomná i degenerace vaziva a bolest. 

Jak zlepšit stav kůže a zmírnit příznaky? Jak zlepšit stav kůže a zmírnit příznaky?

Léčba celulitidy spočítá v celkově úpravě životního stylu, která by měla být trvalá a v podstatě i celoživotní. Kromě toho existují i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet zdravý vzhled pokožky.

 • Lymfodrenáž: Základem terapie je lymfodrenážní masáž, která může být provedena přístrojem nebo ručně, ale hlavně odborníkem. Lymfodrenáž je technika, která pomocí jemných hmatů v místech výskytu lymfatických uzlin dokáže zlepšit oběh lymfy. Tekutina se vyloučí ven a s ní i produkty látkové výměny a metabolismu. Neodborně provedená lymfodrenáž může tělu více uškodit, než pomoci. Proto si zajděte raději na lymfodrenáž ve fyzioterapeutických centrech.
 • Vyvážená strava: I když můžeme vidět projevy celulitidy i u štíhlých a sportujících žen, je to přeci jen náznak toho, že by bylo důležité snížit obsah tuku v těle a upravit životosprávu. K tomu napomáhá i vyvážený jídelníček. Pokud máte potíže se stravováním a nevíte, jak správně kombinovat vyvážený poměř bílkovin, tuku a sacharidů bez hladovění, doporučujeme obrátit se na výživového poradce a nutričního specialistu. Racionální stravování dopomáhá kromě zlepšení stavu celulitidy taky k prevenci civilizačních onemocnění, jako je metabolický syndrom. Ten se projevuje zvýšeným cukrem, cholesterolem v krvi a vysokým krevním tlakem, co s sebou nese mnoho dalších komplikací. 
 • Pitný režim: Pijte dostatek tekutin, především čisté vody. Je důležitá pro látkovou výměnu, cirkulaci krve a lymfy v těle. V ideálním případě je dobré vyloučit z příjmu destiláty. 
 • Pohyb: Cvičte a hýbejte se. Pohybové aktivity doporučené na potíže s cirkulací lymfy jsou zaměřené na zlepšení činnosti svalové pumpy a zpevnění svalů. 
 • Kosmetické přípravky: Dočasné zlepšení stavu celulitidy můžeme vidět po aplikaci různých kosmetických přípravků, jako jsou skořicové zábaly, tonika a krémy. Sice neodstraní vlastní příčinu vzniku pomerančové kůže, ale pomohou k vyhlazení kůže a motivují dále k péči o pokožku. Pro lepší efekt gelů a krémů se doporučuje provádět pravidelně peeling pokožky, který odstraní odumřelé buňky z povrchu a pokožku mírně vyhladí. Skvělou variantou je peeling se skořicí. Pak je pokožka lépe připravena absorbovat látky z krémů proti celulitidě. Součástí různých setů jsou i masážní kartáče či přístroje, které podpoří prokrvení kůže a usnadní masírování.  
 • Doplňky stravy: Na trhu můžeme najít několik doplňků stravy a čajů, které slibují vyplavení přebytečné vody z těla. Účinné jsou především bylinky a jejich části jako list pampelišky, který podporuje vylučování – pročištění těla, pýr, který podporuje normální činnost oběhové soustavy – pročištění a květ vřesu, který přispívá k normální funkci močových cest – látkové výměny ledvin. Podobně působí i kopřiva, fenykl a jírovec. V jiných přípravcích najdete i jalovec, který se používá na podporu pročištění těla a vylučování vody z organismu. 

Úplné vyhlazení pokožky či zvrácení průběhu celulitidy není nemožné, bez dodržování všech základních již zmíněných bodů. Jejich poctivé dodržování a kombinace všech pomůže nejen k potlačení projevů celulitidy, ale pomůže vám se cítit lehčí a zdravější. Úbytek váhy na vás bude jistě i vidět. Pokud vás trápí celulitida prvního a druhého stupně svěřte své tělo i do rukou odborníků a zlepšete vzhled hrbolků díky kosmetickým procedurám. Pokud jsou u vás znatelné příznaky třetího a čtvrtého stupně celulitidy – svěřte svou léčbu do rukou lékaře

Začněte u zdravé výživyVše na celulitidu

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  • Těhotenství a kojení
  06. 05. 2020

  Krém proti celulitidě

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli je bezpečné používat krémy Eveline proti celulitidě při kojení?
  Děkuji,

  Dobrý den,
  výrobce tuto informaci přímo neuvádí, ale snad jediná látka ze složení, kterou je vhodné trochu pohlídat je kofein. Vstřebatelnost skrze kůži není nikterak velká, takže pokud se budete držet návodu, neviděl bych to jako problém. Pro kofein jsou stanovené při kojení limity, které aplikací séra nepřekročíte. 

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Tamara S. 09. 7. 2020 5

  Myslím, že je potřeba nakombinovat všechny tipy, co zmiňujete. Jedna samotná věc nepomůže tolik, aby strie zmizely.