Co je celulitida a jak se jí zbavit?

CO JE CELULITIDA A JAK SE JÍ ZBAVIT?


 

 • Články o zdraví

Kosmetický i zdravotní problém Kosmetický i zdravotní problém

Pomerančová kůže je kosmetický problém a sama o sobě nepředstavuje výrazné zdravotní riziko. Zhoršování stavu celulitidy ale může být příznakem jiných problémů, jako je nedostatečnost funkce lymfatického systému a potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů nebo žilní nedostatečnost a vznik křečových žil. Poznáte ji podle nevzhledných hrbolků, důlků, nerovností a rýh na kůži. Označení celulitida pro tyto kožní projevy není úplně správné, ale je rozšířené a lidově zaužívané. Termín celulitida znamená zánět buněk, správně bychom tedy měli mluvit o celulitě.

Proč celulitida vzniká? Proč celulitida vzniká?

Příčinou vzniku pomerančové kůže je porucha cirkulace lymfy a zadržování vody v tukových buňkách. Na vznik projevů celulitidy má vliv hned několik faktorů:

 • genetická predispozice,
 • životní styl
 • pohybové a stravovací návyky
 • a užívání hormonální antikoncepce

Celulitida vzniká v podkožní tkáni, kde mají rovněž zakončení i lymfatické cévy. Při nedostatečné lymfatické drenáži dochází k pomalé cirkulaci a voda se hromadí v mezibuněčném prostoru. Podkožní tuková tkáň má funkci tepelné izolace, tvoří ochrannou bariéru proti mechanickým vlivům jako je tlak, či nárazy a je zásobárnou vody a energie. Ženy mají oproti mužům dvojnásobek tukových buněk. Jejich buňky jsou schopny navíc ukládat více tuku a při nadměrné výživě zvětšují svůj objem až dvěstěkrát. Vlákna vazivové tkáně u žen jsou svislá, kůže je pružnější a roztažitelnější. Tukové lalůčky se naplňují nepravidelně, co se projevuje navenek jako hrboly a důlky. Naopak muži mají uspořádání vazivové tkáně síťovité. U nich se celulitida vyskytuje v místech působení mechanického tlaku prádla, oděvů, či opasku. Projevy celulitidy u některých proto pozorujeme jen na bedrech, hýždích a břichu nebo v důsledku konzumace některých potravin obsahujících hormony.

Co zhoršuje celulitidu? Co zhoršuje celulitidu?

I když je vznik projevů pomerančové kůže částečně podmíněný geneticky, je možné vznik projevů oddálit nebo dokonce i zastavit. Obecně se dá říct, že ke vzniku celulitidy přispívají ženské hormony – estrogeny. Rizikovou skupinou jsou tedy mladé dívky a ženy užívající hormonální antikoncepci. Estrogen má nepříznivý vliv na vazivo, které dělá méně pružné a slabé. Zvyšuje taky ukládání tuku do tukových buněk a zadržování vody v těle. Působení hormonů na ukládání tuku v těle zhoršuje i nedostatek pohybových aktivit. Svaly i vazivo ochabují a dochází k nedostatečnému spalování, zpomaluje se cirkulace krve, lymfy a látková výměna je nedokonalá.

Co rozhodně neprospívá vzhledu pomerančové kůže:

 • Nadváha a obezita, která ještě více zviditelňuje nerovnoměrné ukládání tuku a hrbolky v tukové tkáni. 
 • Ruku v ruce s nadváhou souvisí i stravovací návyky. Ke zvýšenému ukládání tuku do tukových buněk a hromadění vody vede nadměrná konzumace živočišných tuků, cukru, slaných pochutin a nadměrné používání soli s obsahem sodíku, pití kávy a alkoholu, dále kouření, nedostatek ovoce a zeleniny a nedostatečný pitný režim, který je důležitý pro látkovou výměnu a odchod toxinů z organismu
 • Částečně může ke zhoršení projevů dopomoci i těsné a škrtící prádlo a počínající projevy křečových žil

Jaký stupeň celulitidy mám? Jaký stupeň celulitidy mám?

Celulitida má několik stupňů, od nejméně viditelné až po hrbolky viditelné i přes oblečení. Dá se odhalit pomocí tzv. štípacího testu. Provádí se jednoduše, zmáčknutím kůže stehna nebo boků mezi palcem a ukazovákem můžete vidět stav kůže. Pokud jsou viditelné důlky a prohlubně, je test pozitivní.

 • Stupeň je nejmírnější a projevy pomerančové kůže jsou viditelné pouze při testu
 • Stupeň se projevuje volným okem při sezení, ve stoje a při zaťatém svalstvu. Nerovnosti kůže vymizí v leže.
 • Stupeň je viditelný výrazně v leže i ve stoje, kůže je bledá a prosvítají žilky.
 • Stupeň má i průvodní zdravotní potíže. Kromě viditelných nerovnostech a důlků v kůži je přítomná i degenerace vaziva a bolest. 

Jak zlepšit stav kůže a zmírnit příznaky? Jak zlepšit stav kůže a zmírnit příznaky?

Léčba celulitidy spočítá v celkově úpravě životního stylu, která by měla být trvalá a v podstatě i celoživotní. Kromě toho existují i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet zdravý vzhled pokožky.

 • Lymfodrenáž: Základem terapie je lymfodrenážní masáž, která může být provedena přístrojem nebo ručně, ale hlavně odborníkem. Lymfodrenáž je technika, která pomocí jemných hmatů v místech výskytu lymfatických uzlin dokáže zlepšit oběh lymfy. Tekutina se vyloučí ven a s ní i produkty látkové výměny a metabolismu. Neodborně provedená lymfodrenáž může tělu více uškodit, než pomoci. Proto si zajděte raději na lymfodrenáž ve fyzioterapeutických centrech.
 • Vyvážená strava: I když můžeme vidět projevy celulitidy i u štíhlých a sportujících žen, je to přeci jen náznak toho, že by bylo důležité snížit obsah tuku v těle a upravit životosprávu. K tomu napomáhá i vyvážený jídelníček. Pokud máte potíže se stravováním a nevíte, jak správně kombinovat vyvážený poměř bílkovin, tuku a sacharidů bez hladovění, doporučujeme obrátit se na výživového poradce a nutričního specialistu. Racionální stravování dopomáhá kromě zlepšení stavu celulitidy taky k prevenci civilizačních onemocnění, jako je metabolický syndrom. Ten se projevuje zvýšeným cukrem, cholesterolem v krvi a vysokým krevním tlakem, co s sebou nese mnoho dalších komplikací. 
 • Pitný režim: Pijte dostatek tekutin, především čisté vody. Je důležitá pro látkovou výměnu, cirkulaci krve a lymfy v těle. V ideálním případě je dobré vyloučit z příjmu destiláty. 
 • Pohyb: Cvičte a hýbejte se. Pohybové aktivity doporučené na potíže s cirkulací lymfy jsou zaměřené na zlepšení činnosti svalové pumpy a zpevnění svalů. 
 • Kosmetické přípravky: Dočasné zlepšení stavu celulitidy můžeme vidět po aplikaci různých kosmetických přípravků, jako jsou skořicové zábaly, tonika a krémy. Sice neodstraní vlastní příčinu vzniku pomerančové kůže, ale pomohou k vyhlazení kůže a motivují dále k péči o pokožku. Pro lepší efekt gelů a krémů se doporučuje provádět pravidelně peeling pokožky, který odstraní odumřelé buňky z povrchu a pokožku mírně vyhladí. Skvělou variantou je peeling se skořicí. Pak je pokožka lépe připravena absorbovat látky z krémů proti celulitidě. Součástí různých setů jsou i masážní kartáče či přístroje, které podpoří prokrvení kůže a usnadní masírování.  
 • Doplňky stravy: Na trhu můžeme najít několik doplňků stravy a čajů, které slibují vyplavení přebytečné vody z těla. Účinné jsou především bylinky a jejich části jako list pampelišky, který podporuje vylučování – pročištění těla, pýr, který podporuje normální činnost oběhové soustavy – pročištění a květ vřesu, který přispívá k normální funkci močových cest – látkové výměny ledvin. Podobně působí i kopřiva, fenykl a jírovec. V jiných přípravcích najdete i jalovec, který se používá na podporu pročištění těla a vylučování vody z organismu. 

Úplné vyhlazení pokožky či zvrácení průběhu celulitidy není nemožné, bez dodržování všech základních již zmíněných bodů. Jejich poctivé dodržování a kombinace všech pomůže nejen k potlačení projevů celulitidy, ale pomůže vám se cítit lehčí a zdravější. Úbytek váhy na vás bude jistě i vidět. Pokud vás trápí celulitida prvního a druhého stupně svěřte své tělo i do rukou odborníků a zlepšete vzhled hrbolků díky kosmetickým procedurám. Pokud jsou u vás znatelné příznaky třetího a čtvrtého stupně celulitidy – svěřte svou léčbu do rukou lékaře

Vše na celulitidu Začněte u zdravé výživy


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.