Kdy a jak často koupat miminko – tipy a nejčastější chyby

KDY A JAK ČASTO KOUPAT MIMINKO – TIPY A NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Maličké novorozeně je neuvěřitelně křehké. Je tedy naprosto přirozené, že si maminka dělá starosti, aby mu špatnou manipulací neublížila. Kromě přebalování, oblékání nebo polohování miminka je skutečnou výzvou koupání. A kdy poprvé koupat miminko? První koupání miminka novopečená maminka absolvuje společně se sestřičkou už na oddělení šestinedělí, kde ji naučí s novorozencem bezpečně zacházet. Brzy se s dítkem ale vydá domů a koupací rutinu budou muset zvládnout společně s čerstvým otcem sami.

  • Články o zdraví
  • Články pro maminky
  • Články o osobní péči
  • Články pro ženy

7 minut čtení


Kdy začít a jak často koupat miminko Kdy začít a jak často koupat miminko

Novorozenec se rodí s pokožkou pokrytou mázkem. Jde o vrstvičku mazu, která se mu na kůži vytvoří ke konci těhotenství. Pokožka novorozence je mnohem tenčí a propustnější než kůže dospělého člověka. Mázek ji tak od začátku chrání před vysycháním nebo infekcí. Z toho vyplývá, že rychlé odstranění této vrstvičky po narození dítěte není žádoucí. Po příjezdu z porodnice proto nemusí rodiče mýt miminko hned, stačí ho vzít do vaničky až za pár dní. Obvyklá frekvence koupání kojenců je pak jednou za 2–3 dny. U nejmenších dětí s kožními problémy (například atopickým ekzémem) se intervaly mezi koupáními běžně ještě prodlužují až na jedno koupání do týdne. Ve dnech, kdy se zrovna nekoupe, stačí miminku otřít kožní záhyby a zadeček vlhkým ubrouskem, netkanou textilií nebo plátěnou plenkou.

Co si před koupáním nachystat? Co si před koupáním nachystat?

Než se pustíte přímo do akce, nachystejte si vše, co budete během koupání potřebovat:

  • Teploměr do vody – miminko je maličké a zároveň zatím nemá dokonale rozvinutou termoregulaci. Teplota vody pro miminko by se proto měla pohybovat okolo 37 °C, před koupáním ji rodiče musí zkontrolovat.
  • Lehátko do vaničky – slouží jako opora miminka, aby hlavička zůstávala výše než hrudníček. Zároveň velmi usnadňuje manipulaci s miminkem.
  • Přebalovací podložka – v blízkosti vaničky mějte nachystanou podložku na přebalování, abyste dítě mohli bezpečně přesunout do vody i z vody ven.
  • Jemná osuška a látková plenka nebo více látkových plenek – jednu plenku si nachystejte rovnou na přebalovací podložku. Použít se dá i ručník, plenky ale mají zpravidla vyšší savost. Druhá plátěná plenka se vám bude hodit, pokud se vaše miminko vody bojí. Zabalení hrudníčku do plenky totiž dává dítěti pocit bezpečí a uklidňuje ho.
  • Měkká žínka – na snazší omývání miminka, v případě potřeby může položení žínky na hrudníček nahradit zabalení do plenky viz bod výše.
  • Čistá plenka – po koupání je třeba miminko rychle zabalit a obléknout, aby neprochladlo. Plenku proto mějte po ruce.
  • Čisté oblečky – případně také zavinovačku.
  • Dětské mýdlo, případně i dětský šampon – mydlit miminko každý den rozhodně není vhodné, dětské mýdlo se používá jednou za 2–3 dny. Jemná dětská mýdla zpravidla obsahují oleje a další hydratační složky, které navrátí miminkovské pokožce vlhkost ztracenou mytím. Pokud má miminko krátké vlásky, postačí k jejich mytí mýdlo, na delší vlásky ale používejte dětský šampón.
  • Dětský olej – hodí se k čištění i ošetření dětské pokožky nebo jemné masáži. Nejčastěji ho využijete na ošetření kožních záhybů pro předcházení vzniku dětských opruzenin. Pokud má miminko suchou pokožku, můžete používat i olejovou přísadu do koupele.
  • Tělové mléko – dětská pokožka by měla být vždy dostatečně hydratovaná. Pokud je po koupání sušší, dopřejte jí péči pomocí dětského tělového mlíčka.
  • Čtverečky buničité vaty – pro péči o ouška a nos miminka, u novorozence je využijete i k ošetřování pupečníku.

Z dalších věcí, které nebudete potřebovat při nebo během koupání každý den, ale měli byste je mít doma připravené, lze jmenovat:

  • Dětské nůžtičky na nehty, které poznáte podle zakulacených špiček.
  • Dětský hřebínek, případně silikonový hřebínek na vyčesávání šupinek při mléčné krustě ve vláscích.
  • Masti a krémy na dětské opruzeniny, protože i když se snažíte o pokožku miminka důsledně pečovat, děti jsou k jejich vzniku náchylné. Buďte proto dopředu připraveni. Opruzeninám miminek a správnému ošetřování se podrobně věnujeme v samostatném článku:

Přejít na článek: Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

Prostředí na koupání miminka

Miminko může rychle prochladnout. Kromě chystání všech věcí proto nezapomeňte také zkontrolovat teplotu v místnosti. Na koupání by měla být vyhřátá na 22–24 °C, zároveň zajistěte, aby nebyl žádný průvan.

V čem koupat miminko? Vybírat si můžete, zda budete chtít koupat ve velké vaně, koupacím kyblíku nebo v klasické dětské vaničce:

  • Pro koupání ve vaně vhodné pořídit koupací lehátko, na které budete moci dítě položit. Obzvláště při koupání nejmenších miminek ale koupání ve velké vaně nebývá komfortní pro rodiče, kteří k němu po celou dobu koupání musí být sklonění přes okraj vany. Argumentem proti koupání nejmenších dětí ve vaně je také riziko přenosu infekce přes vanu od jiného člena domácnosti.
  • Koupací kyblík je nejmenší koupací variantou s nejnižší spotřebou vody. Při koupání malého miminka v kyblíku musí být maminka velice zručná, aby dítko udržela. Tento typ koupání není optimální z toho hlediska, že může vést k nevhodnému pasivnímu posazování miminka.
  • Vanička pro miminka je klasická koupací volba. Dítě ve vaničce není ani příliš stísněné, ani se k němu nemusí rodič daleko natahovat. I v dětské vaničce lze zároveň využít koupací lehátko pro nejmenší děti, abyste měli volnější ruce, což vám například pomůže vyřešit praktický problém, jak držet miminko při mytí zadečku. Výhodou vaničky je zpravidla i protiskluzový povrch.

Koupání novorozence Koupání novorozence

Koupání novorozence je specifické kvůli hojícímu se pupíčku a proto, že svaly děťátka nemají zatím takové napětí a chování je proto obtížnější než u odrostlejších kojenců.

Na pupíček je třeba dávat pozor, dokud se nezhojí. Při koupání by se měl namáčet co nejméně a po koupeli ho rodiče musí vydezinfikovat lihem z lékárny. Podrobně se péči o pupík věnujeme v samostatném článku:

Přejít na článek: Líh na pupík a péče o něj

Jak držet miminko při koupání

Pro přenesení miminka do vaničky si položte dítě na předloktí:

  • natočte miminko mírně na bok,
  • dejte ruku pod hlavičku (nedržte krček!),
  • druhou rukou fixujte zadeček.

Do vaničky pokládejte dítě od nožiček. Postupujte pomalu, miminko se vody nebo prudkých pohybů může lekat.

Jak postupovat při koupání miminka Jak postupovat při koupání miminka

Jakmile je vše připraveno a miminko máte ve vodě, postupujte s umýváním dítěte od hlavičky, přes krček a bříško, ručičky, nožičky a zádíčka. Zadeček miminka si nechejte až na konec. Důsledně se při umývání věnujte především všem záhybům – pod krčkem, pod pažičkami, loketní jamky, faldíky na nožičkách. U holčiček pamatujte, že je zadeček potřeba umývat směrem zepředu dozadu, aby se nemohly rozšířit bakterie z konečníku.

Miminko při umývání uklidňuje váš hlas a doteky, proto na něj klidně mluvte a neustále ho přidržujte a hlaďte. Také s dítětem udržujte oční kontakt. Společné chvilky při koupání si jistě zamilujete vy i vaše dítě. Aby tomu tak skutečně mohlo být, máme pro vás pár tipů, ale i častých chyb při koupání, kterým stojí za to se vyhnout.

Koupání miminka

Osvědčené tipy na koupání miminka

  • Kdy koupat miminko před nebo po kojení? Rozhodně ne, když je utahané nebo hladové. Za takových podmínek by byl každý nevrlý a dítko to umí dát pěkně hlasitě najevo. Koupejte proto radši za chvíli po kojení.
  • Pravidelnost v hygienických návycích přináší růže. Udělejte z koupání pravidelnou podvečerní rutinu, na kterou se můžete těšit a která bude zároveň ohraničovat večerní přípravu ke spánku.
  • Jak zpříjemnit miminku koupání? Nejlepší je vaše přímá pozornost. Jak postupně začíná miminko sledovat i svět kolem sebe, pořiďte mu na koupání hračku do vody.
  • Mokrému miminku bude chladno i ve vyhřáté koupelně. Při umývání proto miminku co nejvíc ponořujte do vody i hrudníček. Po vytáhnutí z vody miminko položte na nachystanou plenku nebo ručník a rychle osušte. Nezapomeňte dobře vysušit a případně i ošetřit dětským olejíčkem všechny kožní záhyby.

Časté chyby při koupání dětí

  • Spustit dítě z očí při koupání je základní a neodpustitelná chyba. Nehoda se může stát ve vteřině a miminko se může ocitnout s obličejíčkem pod vodou!
  • Vaše dítě je možná vodní živel a cachtalo by se ve vaničce klidně hodinu. Tak zde pozor. Vody ve vaničce není tolik, aby vydržela dlouho teplá. Navíc pro miminka není dlouhé koupání vhodné kvůli vysušování jejich pokožky, proto se je doporučuje koupat nejmenší děti cca 5 minut.
  • Čím namydlenější, tím lepší u koupání dětí neplatí. Miminko umývejte dětským mýdlem jedou za 2-3 dny nebo je-li to nutné. Pokud koupete každý den, stačí dítě každý druhý den mýt jen v čisté vodě.
  • Po koupání je třeba miminko rychle usušit. Není ale jedno jakým způsobem. Divoké tření ručníkem jemné dětské pokožce ubližuje, proto raději dítko do ručníku zabalte, tím pomůžete vodě se vsáknout jen jemnými doteky přes ručník.
Od kdy může miminko do bazénu?

Voda je pro miminko přirozená, absolvovalo v ní celý 9měsíční nitroděložní vývoj. Dokonce miminkům zůstávají některé reflexy spojené s chováním ve vodě. Plavání miminek pak pomáhá dětem budovat pozitivní vztah k vodě a pohybově se rozvíjet. Na druhou stranu musí rodiče zvážit i rizika působení chlorované vody.

Do bazénu je možné brát dítko už od 6 měsíců. Na dětské plavání je ale vhodné vybírat přímo bazény určené pro děti. Po koupání musí rodiče zbavit dětskou pokožku dokonale umýt od chlorované vody jemným dětským sprchovým gelem a dodat jí hydrataci hypoalergenním tělovým lékem. To vše platí jen pro zdravé děti. Pokud miminko bojuje s kožní chorobou, typicky atopií, je možné ho vzít do bazénu jen se souhlasem lékaře.

Šupinky na hlavě miminka, aneb jak se zbavit mléčné krusty Šupinky na hlavě miminka, aneb jak se zbavit mléčné krusty

Když jemnou pokožku hlavičky dítěte pokryjí bílé šupinky, rodiče někdy začnou panikařit. Jde o projevy dětské formy seboroické dermatitidy, při které ve vláscích miminka zůstávají kousky odlupující se kůže. Od bílé barvy šupinaté pokožky na hlavičce se pak odvozuje lidový název „mléčná krusta“. V žádném případě ale tento problém nemá vztah k výživě miminka.

Vznik mléčné krusty vyvolá nadměrná produkce mazu v mazových žlázkách na pokožce nejčastěji ve vlasech. Kvůli tomu se odumřelé vrstvičky kůže příliš neoddělují z povrchu pokožky. Mléčná krusta u dětí nezanechává žádné následky a zpravidla vymizí nejdéle po 2. roce dítěte. Na pokožce se ale snadněji proto mohou začít množit mikroorganismy.

Ošetřování dětské seboroické dermatitidy alias mléčné krusty

Aktivita mazových žlázek závisí na hladinách hormonů, příčinu tvorby krustiček proto nejde přímo ovlivnit. Závažnost projevů mléčné krusty u různých dětí se hodně liší, proto se i přistupuje jinak k jejímu ošetřování.

  • Mírné projevy mléčné krusty ošetřujte běžnou kosmetikou určenou pro nejmenší děti. Při umývání vlásků jemně promasírovávejte vlasovou pokožku. Olupující se šupinky z vlásků vyčesávejte jemným dětským hřebínkem.
  • Pokrývá hlavičku miminka výraznější krustička? Před koupáním do vlásků aplikujte krém na mléčnou krustu, který pokožku zjemní. Následným umytím vlásků a promasírováním vlasové pokožky se šupinky uvolní. Nakonec vlásky pročesejte jemným dětským hřebenem.
  • Nedaří se projevy seboroické dermatitidy zlepšit? V tom případě se vypravte za pediatrem. Lékaře vyhledejte, i když na pokožce hlavičky uvidíte známky infekce nebo zánětu.

Aby koupání byla zábava Aby koupání byla zábava

Pro batolata a větší děti se koupání stává zábavným večerním rituálem, obzvláště pokud používáte dětskou pěnu do koupele. Nezapomeňte vanu vybavit protiskluzovými přísavkami a hračkou do vody. Pořiďte dítěti taky vlastní žínku, třeba ve tvaru zvířátka, aby se se zábavnou formou pomalu ale jistě učilo v hygienických návycích osamostatňovat.


ZDROJE

  • Koupání miminka. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/2856-0-Koupani-miminka.html
  • VALUCHOVÁ, Hana. Koupání miminka. Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí [online]. [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://nemocnicevalasskemezirici.agel.cz/ pracoviste/oddeleni/novorozenecke-oddeleni/edukace/koupani.pdf
  • JUNÁŠEK, Milan. SEBOROICKÁ DERMATITIDA. Pediatrie pro praxi [online]. 2006 [cit. 2024-03-04]. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ ped/2006/05/03.pdf

Koupání miminek Pleny a dětská hygiena

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Perlan 45g 21x24cm 200ks

  • Zdravotnický prostředek
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

179 Kč

HiPP BABYSANFT Koupel na dobrou noc 350ml

  • Kosmetika
  • Vše pro dítě
  • Akce
  • Sleva 20 %

Skladem na e‑shopu

199 Kč 159 Kč

WELEDA Měsíčkový kojenecký krém na zadeček 75ml

  • Přírodní kosmetika
  • Vše pro dítě
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

199 Kč

CANPOL BABIES Protiskluzová podložka do vany LOVE & SEA

  • Vše pro dítě
  • Akce
  • Sleva 21 %

Nedostupné

239 Kč 189 Kč

Fridababy DermaFrida FlakeFixer

  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

359 Kč

BABÉ Šampon na mléčnou krustu Kids 200ml

  • Vše pro dítě
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

319 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Kůže
    26. 08. 2020

    Sprchový olej pro miminko s atopií?

    Dobry den, 
    Je možné na 2mesicni miminko se sklonem k atopii používat eucerin olejovy sprchový gel? Dekuji

    Dobrý den,

    výrobce ve své webové prezentaci uvádí, že olej je vhodný k použití u dětí až od 3 let. Sprchový olej AtopiControl je potom možné použít u dětí již od 3 měsíců. Vhodnou alternativou může být například Bioderma Atoderm Sprchový olej nebo Linola Ölbad. Oba dva přípravky lze použít i u kojenců. Odkazy na přípravky a případné další informace o atopickém ekzému naleznete v odkazech níže.

    BIODERMA Atoderm Sprchový olej 1 l
    LINOLA FETT ÖLBAD ADT BAL 1X400ML
    ATOPICKÝ EKZÉM

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Děti
    19. 11. 2020

    Šampon na mléčnou krustu?

    Dobrý den,je možné u vás koupit dětský šampon na mléčnou krustu?

    Dobrý den,

    pro děti se používá šampon DUCRAY Kélual Emulze na mléčné krusty. Je nedráždivý a účinky má již po prvních použitích. Doporučuje se celkem 14-ti denní kúra vždy 1x denně. Odkaz naleznete níže.

    DUCRAY Kélual Emulze na mléčné krusty 50ml

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Kůže
    02. 07. 2021

    Jaký přípravek zvolit na koupání miminka?

    Dobrý den, máme skoro 6-týdenní holčičku a doposud jsme do koupele přidávali proti vysušování kůže přípravek Linola-fett Ölbad. Můžeme v tom pokračovat? Případně jaký přípravek na mytí novorozence/kojence byste doporučili Vy? Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    Linolu můžete používat klidně i dál. Zpočátku se tedy cca do 2. měsíce obvykle doporučuje jen čistá voda s tím, že pak miminku kůži na tělíčku natřete vhodným tělovým krémem, dětským máslem nebo tělovým mlékem. Další vhodné přípravky do koupele mohou být například WELEDA Měsíčková kojenecká koupel nebo SEBAMED Dětská mycí emulze extra jemná. Použijte to, co Vám a miminku bude vyhovovat. Odkazy na zmiňované přípravky uvádím níže. 

    WELEDA Měsíčková kojenecká koupel 200ml

    SEBAMED Dětská mycí emulze extra jemná 200ml

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Děti
    • Kůže
    27. 08. 2023

    Seboroická dermatitida u novorozence

    Dobrý večer.
    Můj 3týdenní syn má na čele seboroickou dermatitidu, co byste mi na to doporučila? Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den, 

    moc se omlouvám za pozdní odpověď.

    Doporučovala bych krém BIODERMA ABCDerm Babysquam 40 ml, který se aplikuje jednou denně 7 dní v týdnu.  

    Postup: 

    1. Nanášejte na mléčnou krustu (pokožku hlavy, obočí a/nebo za uši).
    2. Jemně vmasírujte.
    3. Nechte působit 30 minut.
    4. Následně krém jemně smyjte pomocí sprchového gelu.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.