Novorozenecká žloutenka – proč vzniká a kdy je nebezpečná?

NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA – PROČ VZNIKÁ A KDY JE NEBEZPEČNÁ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Když maminka drží svoje dlouho očekávané miminko, zdá se tak maličké a křehké. O to víc ji v prvních dnech života dítěte mohou vyděsit příznaky novorozenecké žloutenky. Projevy žloutenky u novorozených dětí jsou velice časté. Objevují se více než u poloviny dětí. U většiny naštěstí nepředstavují nebezpečí. Proč novorozenecká žloutenka vzniká a kdy už může být nebezpečná?

 • Těhotenství
 • Děti a maminky
 • Nemoci
 • Péče

7 minut čtení


Proč vzniká novorozenecká žloutenka? Proč vzniká novorozenecká žloutenka?

S příchodem na svět se pro malého človíčka všechno mění. Dříve dostával to, co potřebuje, skrze maminku. S jeho výživou po dobu výlučného kojení tomu bude podobně, avšak nadechnout se už musí samo. Během těhotenství vyvíjející se miminko dostává kyslík z okysličené krve matky. Aby to mohlo fungovat, krvinky nenarozeného dítěte obsahují tzv. fetální hemoglobin, který dokáže vázat kyslík pevněji, než červené krevní barvivo dospělých. Když se miminko narodí, fetální hemoglobin se odbourává a nahradí ho standardní hemoglobin.

Odbouraný hemoglobin se mění na metabolit bilirubin. Játra bilirubin zpracovávají, spolu se žlučí se pak vylučuje z těla stolicí. Právě žluté barvivo bilirubin je příčinou novorozenecké žloutenky (Icterus neonatorum). Při zvýšeném bilirubinu v krvi (hyperbilirubinémii) přichází její typické projevy.

Rozdíl mezi novorozeneckou a normální žloutenkou

Žloutenka sama o sobě je příznak zežloutnutí kůže, sliznic a očního bělma kvůli vysoké koncentraci bilirubinu v krvi. Příčiny žloutenky mohou být velmi různé a velmi závažné. Zatímco u dětí jde ve většině případů o novorozeneckou žloutenku způsobenou výměnou plodového hemoglobinu za standardní krevní barvivo, žloutenka u dospělých má zpravidla závažné příčiny jako neprůchodnost žlučových cest či těžké poškození jater v důsledku virové hepatitidy nebo jaterní cirhózy.

Projevy žloutenky

U dítěte se první příznaky novorozenecké žloutenky objevují zpravidla den po narození a nejvýraznější bývají mezi 3. – 5. dnem. Nejdříve je zežloutnutí kůže a sliznic patrné na nejvíce prokrvených částech tělíčka především na hlavičce. Maminka zpravidla jako první zpozoruje nažloutlé bělmo očí. Žluté bělmo však není pro diagnózu žloutenky rozhodující.

Jak se měří novorozenecká žloutenka? Zežloutnutí kůže lékař posuzuje na denním světle, protože umělé světlo ho může zkreslit. Množství bilirubinu může orientačně naměřit přístrojem přes kůži, při zvýšených hodnotách se stanoví přesná hladina bilirubinu z krve. Viditelné projevy žloutenky je u novorozence možné pozorovat přibližně od hodnoty bilirubinu 0,85 mikromolů/l. Pokud hladina bilirubinu roste rychleji než 85 mikromolů/l za den považuje se novorozenecká žloutenka za patologickou. V závažných případech při novorozenecké žloutence hodnoty bilirubinu v krvi dítěte přesahují 250 mikromolů/l.

Kromě zežloutnutí kůže provází kojeneckou žloutenku změny chování u novorozence – dítě hůř prospívá a špatně se budí na kojení, protože při novorozenecké žloutence spavost miminek bývá zvýšená.

Typy novorozenecké žloutenky Typy novorozenecké žloutenky

Rychlá výměna hemoglobinu je u novorozeňat běžný fyziologický proces. V některých případech ale může docházet k závažnějším projevům. Specifickým a nebezpečným podtypem žloutenky je pak hemolytická nemoc novorozenců.

 • Fyziologická a patologická novorozenecká žloutenka

Běžná novorozenecká žloutenka se projeví po 24 hodinách od narození dítěte a přetrvává několik dní. Nekomplikovaná žloutenka je považována za fyziologickou a není třeba z ní mít strach. Závažnější projevy žloutenky se mohou objevit u nedonošených dětí. Jejich játra totiž nejsou dostatečně vyzrálá a “nestíhají” uvolněný bilirubin zpracovávat. U těchto dětí se prodlužuje doba, jak dlouho trvá žloutenka, a její projevy jsou výraznější.

Silnější žloutenka se může projevit u dětí, kterým se při porodu udělal hematom (modřina), žloutenka může být rovněž ukazatelem infekce a ojediněle i některých vzácných metabolických onemocnění. Krevní test při novorozenecké žloutence dokáže navíc odhalit, zda žloutenka nemá původ v cholestáze neboli nefungujícímu odtoku žluče. Příčinou cholestázy u malých dětí je vrozená vada žlučníku. V tomto případě se přistupuje k chirurgickému řešení.

 • Hemolytická nemoc novorozenců

Zvláštní podtyp dětské žloutenky se označuje jako hemolytická nemoc novorozenců. Rozpad červených krvinek u miminka v tomto případě způsobuje rozdílnost mezi krevní skupinou matky a dítěte. Pokud budoucí maminka má negativní Rh faktor (D antigen, označuje se jako mínus za písmenem nebo číslicí krevní skupiny), plod může mít po tatínkovi Rh faktor pozitivní. V tomto případě je zaděláno na potíže.

Při prvním těhotenství je vše v pořádku. Během prvního porodu (v tomto případě i prvního potratu) si ale tělo matky vytvoří protilátky proti krevní skupině dítěte s pozitivním Rh faktorem. Při dalších těhotenstvích tyto protilátky poškozují krvinky miminka a způsobují jejich zvýšený rozpad. Před narozením vznikající bilirubin z rozpadnutých krvinek odbourává za miminko matka. Po narození ho dítě musí odbourat samo. U novorozence se v tomto případě může velmi brzy objevit silná a nebezpečná žloutenka.

Syndrom modré masky

Kromě žloutenky další barvou, která může novopečenou maminku brzy po porodu vyděsit, je modrá. U miminka se totiž může projevit syndrom modré masky (Blue Mask Syndrome). Jde o specifické poranění, které vzniká jako důsledek stlačení hrudníku a vede k popraskání žilek v oblasti hlavy a krku, což se projeví “modřinou”. Také tento typ hematomu může přispět k rozvoji novorozenecké žloutenky. Rozvojem syndromu modré masky jsou ohroženější miminka s vysokou porodní hmotností.

Kromě syndromu modré masky je s modrou spojený i syndrom modrého dítěte. Vzniká však zcela jiným mechanismem. Kojenci do půl roku věku jsou velice citliví na příjem dusičnanů. Dusičnany se totiž váží na hemoglobin v červených krvinkách a mění ho na nefunkční methemoglobin, což se projevuje modráním pokožky. Při vysoké hladině methemoglobinu v krvi hrozí nedostatečné okysličení tkání miminka. Dusičnany se nachází například i v pitné vodě. Do půl roku věku proto pro přípravu příkrmů nebo umělého mléka používejte zásadně kojeneckou vodu.

Rizika spojená se žloutenkou u novorozenců Rizika spojená se žloutenkou u novorozenců

Fyziologická novorozenecká žloutenka nepředstavuje pro miminko riziko. Avšak závažné projevy patologické žloutenky jako vysoké hladiny bilirubinu v krvi a dlouhotrvající žloutenka pro miminko mohou znamenat závažné riziko. U velmi malých dětí není tak dobře vyvinutá ochrana mozku (hematoencefalická bariéra) jako u dospělých. Při vysoké hladině bilirubinu v krvi proto bilirubin může proniknout i sem a způsobit tzv. jádrové poškození mozku (kernikterus), kdy může dojít i k trvalému poškození a mentální retardaci. Kromě poškození mozku dítě ohrožuje chudokrevnost. Tato rizika jsou vázána na opravdu velmi závažné stavy novorozenecké žloutenky, které nejčastěji souvisí s hemolytickou nemocí novorozenců.

fototerapie novorozence

Léčba novorozenecké žloutenky Léčba novorozenecké žloutenky

Novorozenecká žloutenka obvykle spontánně vymizí během několika dní. Přetrvávající novorozeneckou žloutenku nebo vysokou hodnotu bilirubinu v krvi je však nutné správně diagnostikovat a léčit. V porodnicích proto ošetřující personál miminko během hospitalizace po porodu sleduje.

Jaké jsou přirozené způsoby, jak se zbavit novorozenecké žloutenky?

 • Přiměřeně vystavujte miminko dennímu světlu.
 • Dostatečně miminko kojte.

Sluneční paprsky pomáhají rozkládat v žlutý bilirubin v kůži na neškodný metabolit. Doporučuje se proto postýlku s miminkem postavit blízko k oknu. Nenechte ale dopadat do postýlky přímé sluneční paprsky! Pokožka novorozence je velmi citlivá.

Kojení miminku pomůže přirozeně nastartovat trávicí systém a tím i vylučování bilirubinu. Na začátku bude u novorozence stolice tmavá a řídká, označuje se jako smolka (mekonium). Tato první stolice obsahuje hodně bilirubinu, ale už brzy v plenkách najdete v obvyklou nažloutlou stolici miminek. Jak často kojit novorozence se žloutenkou? Každé miminko je jiné. Obecně se doporučuje kojit dítě často a s kojením začít co nejdříve. Protože jsou děti s novorozeneckou žloutenkou spavější, může být nutné je na kojení budit.

Léčba závažnějších typů žloutenky

Patologická žloutenka u novorozenců rozhodně patří do rukou lékaře. Odbourávání žlutého bilirubinu lze podpořit pomocí fototerapie. Fototerapie u novorozence probíhá v inkubátoru s modrým světlem. Miminko se do něj uloží jen v plence, aby byla co největší plocha pokožky vystavena světlu. Cyklus fototerapie může trvat například 2 hodiny, po pauze je možné vystavení modrému světlu opět zopakovat. U nejzávažnějších typů novorozenecké žloutenky je nutná krevní transfuze.

Prevence rizika hemolytické nemoci novorozenců

Závažné projevy novorozenecké žloutenky jsou velmi často spojené s hemolytickou nemocí novorozenců. V dnešní době lékaři sledují krevní skupiny matky i dítěte a riziko jejího rozvoje dokáží odhadnout. Pokud čeká Rh negativní matka Rh pozitivní dítě, dokáží lékaři bránit vzniku protilátek proti Rh faktoru podáním speciálního injekčního léku na konci těhotenství nebo krátce po porodu. Zda jsou v krvi matky protilátky proti Rh faktoru, které potenciálně mohou útočit na krvinky dítěte, je možné zjistit hematologickým vyšetřením tzv. Coombsovým testem.

Díky zdravotní péči v porodnici, včasnému záchytu závažné novorozenecké žloutenky a její léčbě jsou rizika rozvoje trvalých následků u miminka v dnešní době naprosto minimální.

Potřeby po poroduDěti a maminky


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  • Zažívání
  02. 02. 2021

  Co podat novorozenci na prdíky?

  Dobrý den chci se zeptat na kapičky balonix med zda je můžu podávat novorozenci kterému jsou 11 a hodně ho trápí prdíky

  Pěkný den,

  Balonix může být podáván od narození tzn. od prvního dne po porodu. Doplňte ještě masáží bříška mastičkou pupík a od prvního měsíce bych doporučila doplnit probiotiky v kapkové formě Biogaia, která jsou určena přímo pro miminka k tlumení problémů spojených s nadýmáním.

  BIOGAIA

  PUPIK 

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  29. 05. 2021

  Zadni ryma novorozenec

  Dobry den, mam 3 tydenni dceru a od detske potvrzenou zadni rymu. Rekla ze mam zvednout hlavu, vic nosit a samo to odezni. Dnes mi prijde, ze se zhorsila, asi ji tece ryma do krku az z toho blinka. Kdyz si psikne a vyleti neco nosem odsaju, ale jinak nic. Muzu prostrikavat morskou vodou?

  Dobrý den.

  Lze použít Libenar, či mořskou vodu do 1 roku (Sterimar, Quixx, Livsane). Případně lze ještě dítě položit na chvíli na bříško, aby se mu snáze dýchalo. A skutečně to odezní samo.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Děti
  13. 03. 2022

  Jak na periorální dermatitidu u dítěte?

  Dobrý den,
  syn má kolem pusy vyrážku a paní doktorka nám řekla ať v lékárně koupíme něco na periorální dermatitidu. Je produkt SynCare MediCare PERIODERM krém 30 ml vhodný i pro děti? Popřípadě bych vás chtěla poprosit o radu, co koupit. Děkuji.

  Dobrý den, 

  produkt SynCare MediCare PERIODERM krém 30 ml lze používat u dětí. Krém nanášejte 2 x denně do pokožky kolem úst. 

  Pro kojence a malé děti je však vhodnější BIODERMA ABCDerm Péri-oral 40 ml. Aplikujte 2 - 3 x denně na podrážděné místo kolem úst po umytí pokožky a důkladném osušení. Jemně vmasírujte, až se úplně vstřebá. 

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dětská výživa
  07. 05. 2022

  Mohu dávat kapicky BioGaia k umělému mléku?

  Dobrý den, 

  syn má 5 týdnů a je na UM Beba comfort 1. Pediatricka sdělila, ze UM již obsahuje probiotika a je zbytečné dávat ještě kapky BioGaia. Chci se zeptat, zda tomu tak je, nebo lze i při UM podávat výše uvedené kapicky.

  Dekuji

  Dobrý den,

  dětská výživa Beba comfort 1 obsahuje stejné probiotikum L. reuteri jako je obsaženo v přípravku Biogaia. Lékařka Vám podala informaci správnou. Pokud nebude mít syn problémy se zažíváním dávka L. reuteri mu z dětské výživy dostačuje. Pokud by trpěl kolikami, nadýmáním kapičky Biogaia můžete kdykoliv k výživě přidat.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.