Zásady přebalování a nejčastější chyby

ZÁSADY PŘEBALOVÁNÍ A NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Každou novopečenou maminku čeká krásné a neopakovatelné životní období. Co může být krásnějšího než sledovat první úsměvy miminka? Ale než za pár roků zamíří krůčky vašeho děťátka bezpečně k nočníku, bude to také období maminkovských starostí s přebalováním. A protože toho přebalování bude opravdu hodně, určitě se vám vyplatí naučit se přebalovat správě a vyhnout se častým chybám při přebalování, které mohou napáchat hodně škody na citlivém dětském zadečku.

 • Děti a maminky
 • Péče
 • Ženy

5 minut čtení


Místo na přebalování - základ úspěchu Místo na přebalování - základ úspěchu

Pokud si chcete osvojit zásady, jak správně přebalovat, nachystejte si nejprve místo, kde budete přebalování provádět. Můžete si pořídit přenosnou přebalovací podložku nebo do bytu umístit přebalovací pult. Praktická je přebalovací komoda, do které rovnou uklidíte vše, co budete k přebalování potřebovat. A možná se vejde i něco navíc. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, v dalším kroku kolem ní rozložte všechno, co budete při přebalování potřebovat. A až budete mít vše na dosah ruky, můžete se pustit do díla.

Co si nachystat na přebalovací pult Co si nachystat na přebalovací pult

První správnou zásadou toho, jak přebalit dítě, je nikdy ho nenechávat na přebalovacím pultu bez dozoru. I malá miminka se mohou posunout, udělat nečekaný pohyb nebo se překulit. Proto budete potřebovat mít všechno na přebalování na dosah ruky, abyste se nemuseli od pultíku ani na vteřinu vzdálit. Projděme si tedy přebalování krok po kroku a seřaďme si věci potřebné k přebalování miminek tak, jak se vám budou postupně dostávat do ruky.

Čím nejlépe očistit zadeček Čím nejlépe očistit zadeček

Vezměte miminko za nožičky, lehce nadzvedněte zadeček a očistěte. Čím? Existuje několik variant, ze kterých můžete vybírat.

1. Vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky jsou asi nejběžnějším pomocníkem na čištění zadečku. Jsou neustále nachystané k okamžitému použití. Ubrousky by měly být určeny na citlivou dětskou pokožku, neměly by obsahovat parfémy ani alkohol, který pokožku vysouší.

2. Čistící oleje a mléka

Čistící oleje a mléka mohou být alternativou k vlhčeným ubrouskům. Zadeček s nimi lehce očistíte. Díky svému složení jsou nedráždivé a dětskou pokožku nevysušují. Na utírání vám poslouží velmi praktické přířezy z netkané textilie, které znáte pod názvem Perlan.

3. Dětské mýdlo

Umytí zadečku dětským mýdlem pod tekoucí vodou nebo pomocí žínky je stará dobrá klasika. Je to však řešení velmi náročné na zacházení s děťátkem a hlavně novopečené maminky si při přebalování novorozence nemusí troufat manipulovat s miminkem v koupelně. Důležité je dát si pozor při výběru mýdla. Dětské mýdlo by mělo být neparfémované, aby nedráždilo pokožku.

Správným očištěním zadečku zbavíte pokožku bakterií a dráždivých nečistot. Zadeček otírejte vždy směrem od genitálií ke konečníku. Předejdete tím přenosu bakterií a vzniku zánětu. U holčiček vždy jednou za týden jemně oddělte stydké pysky, aby nemohly vznikat srůsty. Nakonec byste měla zadeček vždy řádně osušit, aby se nemohl pod plenkou zapařit, což by mohlo být příčinou vzniku opruzenin. Použijte třeba klasickou látkovou plenu nebo Perlan.

chyby při přebalování

Ošetření zadečku Ošetření zadečku

Pokožka pod plenkou je náchylná na vznik opruzenin. Čistý zadeček ošetřete každý den dětským krémem nebo olejíčkem. Opruzeniny je třeba ošetřovat při každém přebalování krémem na opruzeniny. Tyto krémy obsahují zinek a často i další látky na podporu hojení. Zinek je zde velmi důležitý pomocník, který zabrání mokvání podrážděné pokožky a podpoří hojení.

Pohrajte si spolu Pohrajte si spolu

Asi namítnete, že přebalování v žádném případě nemůže být hra. Přebalování dětí spíše provází pláč, protože miminka většinou nemají převlékání ráda. Přesto mějte u přebalovacího pultu po ruce hračku, která vaši ratolest alespoň na chvíli zaujme. Takticky tím získáte alespoň malou výhodu. V nabídce máme například zajímavé produkty od značky KidPro.

Pokud je miminko klidné, využijte čas, kdy je rozbalené, a proveďte masáž bříška. Masáž pomůže předcházet i ulevit od kojeneckých kolik. K masírování bříška při kojeneckých kolikách využijete gel Pupík.

Zásoba plenek Zásoba plenek

Ať už se rozhodnete pro jednorázové plenky nebo pro jejich ekologičtější látkovou variantu, mějte jich na přebalovacím pultu vždy dostatečnou zásobu. Ze začátku budete potřebovat plenky pro novorozence, které bývají označeny přívlastkem Newborn. Později velikosti plen přizpůsobíte.

Plenka by měla kolem bříška pěkně přiléhavě sedět. Nezapomeňte zkontrolovat, že kraje plenky okolo nožek jsou vytažené ven. Bez toho by plenka mohla protékat. Zkušená maminka ví, jak často přebalovat. Už od pohledu totiž pozná plnou plenku nebo jde prostě po čuchu. Dítě je někdy kvůli mokré plence také neklidné nebo pláče.

Platí, že častějším přebalováním předejdete vzniku nepříjemných a bolavých opruzenin. Nejmenší miminka potřebují přebalit i 8-12x denně. Roční dítě pak potřebuje denně 5-7 plen. Pleny pro mimina se proto stanou také významnou položkou rodinného rozpočtu. Značky plenek se mezi sebou mohou lišit savostí i provedením. Nebojte se proto vyzkoušet více druhů a vybrat ty, které vám budou nejlépe vyhovovat.

Pokud se rozhodnete pro látkové pleny, vstupní investice pro jejich pořízení bude vyšší. Postupně se vám ale bude vracet, především pokud plánujete velkou rodinu. Látkové pleny se vyrábějí z přírodních nedráždivých materiálů. Jsou však náročnější na používání, protože je zpravidla musíte měnit o něco častěji než ty jednorázové. Počítat musíte také s častým praním.

Dětské plenyPřebalovací podložky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  24. 11. 2020

  Jsou pleny BAMBO nature běleny chlórem a parfémované?

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na pleny BAMBO Nature Maxi plen.k. 7-18kg, zda jsou běleny chlorem a zda jsou parfémované? Děkuji.

  Dobrý den. O kvalitě plenkových kalhotek BAMBO Nature dostatečně vypovídá přidělení prestižní severské ekoznámky SWAN. Pro její obdržení musí výrobce splnit řadu přísných omezení – např. zákaz používání chlóru nebo jiných organických bělidel, parfémů nebo jakýchkoliv alergenů při výrobě. Dle tohoto popisku od výrobce usuzuji, že nejsou ani běleny ani parfémované.

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  01. 08. 2021

  Perlan jako separační plena

  Dobrý den.
  Je možné použít místo dětské separační plenky pouze perlan? (respektive je to totéž?)
  Děkuji

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  11. 05. 2020

  mast Pityol na opruzeniy

  Už se nevyrábí mast Pityol?Jaká je místo této masti náhrada?

  Dobrý den,

  mast Pityol se už kvůli složení nevyrábí. Přípravek s podobným použitím je mast Rosen neoPhytiol, která je vhodná na kůži postiženou ekzémem, opruzeninami, akné, kožními záněty či vyrážkou vyvolanou sluneční alergií. Používá se  1-3x denně nanášením přiměřeného množství masti na postižené místo. Na opruzeniny a kožní záněty působí také velmi dobře Sudocrem. Pasta zklidňuje začervenalou pokožku a regeneruje ji. Je vhodný pro celou rodinu. Stačí nanášet ve velmi tenké vrstvě.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Rosen neoPhytiol mast 30g
  Sudocrem 60g

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  27. 10. 2020

  Co použít na opruzeniny?

  Dobrý den mám dceru 7.mesocu a trpí na opluzeniny,ať dělám.co dělám.ma.pipku červenou,používám modrou indulonu ta se mě.osvedcila ale dochází mě a chtěla bych poradit co koupit aby se jí to nezhorsilo? Děkuju

  Dobrý den,

  dobré zkušenosti jsou s Imazolem krémpastou při zhoršení potíží a preventivně Sudocrem nebo Vitlla Ictamo. Odkazy naleznete níže. Přikládám též odkaz na článek, který se přímo věnuje opruzeninám a naleznete v něm další tipy jak pečovat o takto postiženou pokožku.

  IMAZOL KRÉMPASTA 10MG/G kožní podání PST 1X30G

  Vitella Ictamo pasta s bílým ichthyolem 30 g

  JAK SE VYPOŘÁDAT S OPRUZENINAMI U MIMINKA

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.