Jak vybrat nejlepší dětské pleny

JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ DĚTSKÉ PLENY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Na dětské pleny spoléhá každá maminka. Provází miminko od narození pár následujících let a proto je výběr těch nejlepších plen nesmírně důležitý. Dáváte přednost ekologické stránce, cenové hladině, snadnému používání nebo hledáte plenky s vylepšenými funkcemi? Varianty existují pro každého a proto si přečtěte více o výhodách a nevýhodách jednotlivých druhů plenek.

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

10 minut čtení


Nejlepší plenky-základ spokojeného děťátka Nejlepší plenky = základ spokojeného děťátka

S miminkem strávíte u přebalování spoustu času. Novorozence budete přebalovat každé dvě hodiny před každým krmením mlékem, a proto si tyto chvíle co nejvíce zpříjemněte a zjednodušte. Pomohou vám například i vhodné přebalovací pulty. Postupně se budou intervaly mezi přebalováním měnit a vy sami podle signálů poznáte, kdy je ten správný čas na výměnu plenky. I když nemusíte přebalovat děťátko po každém močení, měli byste plenku každé dvě hodiny alespoň zkontrolovat. Naopak, plenku vyměňte hned po stolici, aby nedráždila pokožku miminka.

Jaké pleny vybrat? Jaké pleny vybrat?

Snad nejzvučnější značkou dětských plen je značka Pampers a proto se jednorázovým plenkám hovorově běžně říká “pampersky”. Váháte mezi jednorázovými a látkovými plenkami? Než najdete ty správné plenky, nebojte se vyzkoušet více typů a značek a získat tak vlastní zkušenosti s dětskými plenkami. Plenky pro novorozence si hned na začátku nekupujte do zásoby ve větším množství. Miminka totiž rychle rostou a již brzy je mohou tlačit. Jednorázové plenky oceníte v situacích, kdy potřebujete plenu rychle a snadno vyměnit a té použité se jednoduše zbavit. Hadrové pleny se zas dají používat prakticky donekonečna, a proto snižují ekologickou zátěž a z dlouhodobého hlediska i zátěž vaší peněženky. Časem se potřeby vašeho děťátka mění a proto je naprosto v pořádku, že svůj výběr přehodnotíte a změníte značku nebo třeba i typ plenek. Až začne být dítě neposedné, klasické plenky vyměňte za plenkové kalhotky, které jednoduše navléknete, jako třeba Pampers Pants 4.

Při výběru plen zvažte tyto parametry:

 1. Komfort maminky: mateřství přináší spoustu povinností a příprava čistých bavlněných plenek zabere jistě nějaký ten čas. Navíc při cestování i místo v tašce. V jistých situacích je prostě pohodlnější sáhnout po jednorázové pleně.
   
 2. Komfort děťátka: to, na čem nejvíc záleží, je zdraví a pohodlí miminka. Jeho jemná pokožka může na některé pleny reagovat podrážděním a tvorbou opruzenin. Velice diskutované téma je také buničina bělená chlorem či bezpečnost absorpčního gelu.
   
 3. Sací schopnost plen: savost plen ovlivňuje to, jak často je miminko třeba přebalovat. Jednorázové pleny obsahují gelové kuličky, které proměňují tekutinu na gel. Tím je jejich savost větší, než u látkových plenek. Vsaďte třeba na prémiovou řadu Pampers Premium care
   
 4. Velikost: správně zvolená velikost pleny zaručí dostatečnou ochranu a také pohodlí. Jak vybrat tu správnou velikost?
   
 5. Cena: plenky pro mimina jsou pro rodiče jednoduše položka, která nejde přehlédnout a už vůbec ne škrtnout. Ty nejlevnější pleny vás mohou zklamat nebo naopak, příjemně překvapit svou kvalitou.
   
 6. Ekologická stránka: pokud vám záleží na tom, v jakém stavu odevzdáme planetu Zemi další generaci, zamyslete se i nad likvidací jednorázových plen. Víte, že jednorázová plena se rozkládá až 250 let? Snažte se dodržovat další základní kroky k více ekologickému způsobu života. V BENU můžete vybírat například ekologické pleny značky Kolorky, ty se vyznačují i krásným vzhledem.

Jak vybrat správnou velikost plen Jak vybrat správnou velikost plen

Pokud jste se rozhodli pro látkové pleny, s výběrem velikosti máte vystaráno. Látkové pleny mají totiž standardní velikost.

U jednorázových plen to může být trochu oříšek. Při výběru není důležitý ani tak věk, jako hmotnost miminka. Proto se zásobování ještě před porodem plenami pro novorozence se příliš nevyplatí. Může se totiž stát, že se do porodní velikosti netrefíte a koupíte malé nebo velké pleny. V porodnici se o vše postarají za vás a nákupy dětských plen pro novorozence realizujte až po příchodu domů.

Jak se dělí pleny pro miminka?

 Velikost   Hmotnost
 0 (předčasně narozené)   do 2 kg 
 1 (newborn)   2 - 5 kg 
 2   3 - 6 kg 
 3   4 - 9 kg 
 4   7 - 14 kg 
 5   9 - 25 kg 
 6   15 a více kg 


Toto hmotnostní rozpětí je víceméně orientační a liší se mezi jednotlivými výrobci. Pokud přecházíte na novou značku nebo produktovou řadu, místo čísla velikosti či věku sledujte již zmiňovanou hmotnost. Při určování velikosti si všimnete také jednu záludnost, hmotnosti se překrývají. Jak to vyřešit? Pokud se hmotnost dítěte nachází mezi dvěma velikostmi, volte raději tu větší. Děti rostou jako z vody a o pár dní mu budou akorát.

Kolik plen je ideální mít po ruce? V prvních měsících je počet spotřebovaných plen vyšší, 8 - 10 kusů za den. Pak se číslo ustálí na 5 - 6 kuse denně. Ideální je mít doma zásobu tak na měsíc. Na jedné straně máte jistotu, že se nezůstanete na holičkách a na druhé straně se nemusíte obávat, že začnou okraje pleny dítě brzo tlačit.

Pleny ideální velikosti:

 • sedí symetricky ze všech stran, zepředu i zezadu,
 • lepící pruh je přímo na pase,
 • plenka není příliš těsná na tělíčku,
 • nebo naopak, nikde neodstává,
 • na pokožce se neobjevují odtisky a zarudnutí kolem lemu,
 • únik moče či stolice nastává jen ojediněle.

Jednorázové plenky Jednorázové plenky

tvary plenIdeální variantou v dnešní uspěchané době se zdají být jednorázové pleny. Novou plenu jen jednoduše vezmete z krabice a tu použitou vyhodíte. Jediné, co musíte pohlídat, je doplňování zásob a vynášení odpadků. Vyrábí se v různých velikostech, takže se dají používat již od narození až do doby, než se dítě samo naučí chodit na nočník. Pokud se potýkáte s nočním pomočováním ve školním věku, najdete v nabídce plen Huggies i jednorázové pleny větších velikostí pro kluky a pro holky. Jsou savé a dobře sedí na místě.

Jaké mohou mít tyto dětské pleny negativa? Jednou z nich je třeba cena. Pokud vsadíte čistě na jednorázové pleny, jejich spotřeba na jedno dítě je přibližně 4500 kusů za plenkové období a to není málo. Jsou také méně prodyšné oproti látkovým plenkám, a proto mohou u miminek s citlivou pokožkou zhoršovat opruzeniny a ekzémy.

Výrobci se snaží vyřešit také ekologickou stranu jednorázových plen a díky tomu jsou dnes na trhu jednorázové ekologické pleny. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů, buničina pochází z udržitelných zdrojů, a tím nezatěžují životní prostředí. Například na obalu plenek Bambo Nature najdete ekoznámku SWAN, která zaručuje výrobu bez použití organických bělidel, parfémů a alergenů. 

Bavlněné pleny Bavlněné pleny

Látkové pleny už dávno nejsou bílé a fádní. Vybírat můžete ze všech pestrých barev a nespočet kombinací vzorů. Velkou výhodou je, že je můžete používat opakovaně a to oceníte v případě, že plánujete velkou rodinu. Navíc tak podporujete i ekologickou domácnost v duchu zero waste. I když pořizovací cena všech komponentů je na začátku vyšší, dále již šetří váš rodinný rozpočet. Mají univerzální velikost, takže budou s vaším miminkem růst. Navíc jsou šetrné k dětské pokožce a prodyšné.

Nevýhodou dětských plen látkových to, že jsou objemnější oproti jednorázovým a proto miminko potřebuje o číslo větší oblečení. Další nevýhodou je nižší savost, takže vás čeká i častější přebalování a čas, který strávíte přípravou dostatečného počtu plen do zásoby. Bavlněné pleny se perou každé dva, maximálně tři dny, ale s pračkou a sušičkou to hravě zvládnete. Mnoho rodičů také odrazuje skladování použitých plen mezi praním. Použité pleny se skladují totiž v samostatných nádobách, odděleně od ostatního prádla a po několika dnech již mohou být cítit.

K bavlněným plenkám také potřebujete:

 • separační plenku, která oddělí hrubé nečistoty od savé plenky, a při přebalení ji vyhodíte,
 • svrchní kalhotky, které jsou nepromokavé a oddělí vlhkost od oblečení,
 • vkládací pleny, které zvýší savost samotné bavlněné pleny.

Pokud se rozhodnete používat při přebalování raději jednorázové pleny, určitě si pořiďte alespoň několik kusů těch bavlněných. Jsou totiž neocenitelným pomocníkem při krmení, při koupání jako žínka, nebo se dají použít i jako ručník. Není žádnou výjimkou, že látkové pleny používají maminky v pohodlí domova a na cesty volí jednorázové pleny.

Plenkové kalhotky Plenkové kalhotky

Naučil se váš drobeček konečně běhat? Při hře je chytání veliká zábava, ale při přebalování to může být trochu náročnější. Jen co se podaří dítě chytit, musíte plenku rychle vyměnit. V tomto období oceníte plenkové kalhotky, které rychle natáhnete. Dají se také použít při učení na nočník.

Plenky do vody Plenky do vody

Pokud se chystáte s miminkem do bazénu, budete potřebovat speciální plenky na koupání. Volit můžete mezi jednorázovými plenami do vody nebo plenkovými kalhotkami na opakované použití. Oboje jsou navrženy tak, aby zadržely moč i stolici a zabrání tak znečištění vody v bazénu. Podle čeho si vybrat ty pravé pro vaše miminko?

Jednorázové koupací plenky jsou jednoduché na používání. Stačí je před plaváním obléknout a po plavání opět sundat a vyhodit. Oblíbené jsou plenky do bazénu Huggies. Při plavání ale zadržují vodu a proto mohou převažovat zadeček dítěte ke dnu. 

Naproti nim stojí plavkové kalhotky na opakované použití. Vložíte separační plenu, navléknete a hurá do vody. Investice do plavkových látkových plen se vyplatí, pokud navštěvujete bazén pravidelně. Dají se prát a rychle schnou. Některé bazény ale tyto plavky neakceptují, proto se informujte ještě před pořízením.

Dětské plenyPřebalovací podložky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  24. 11. 2020

  Ortopedické kalhotky a plenky

  Dobrý den, potřebuji ortopedické kalhotky na správný vývoj kyčlí. Chci se zeptat, pod tyto kalhotky patří už jen plenky?
  Zatím používáme dvoje látkové pleny a obvážeme další látkovou plenou. Děkuji

  Dobrý den, pod tyto kalhotky patří již jen plenky, tak jak to píšete. Sestřička u lékaře by Vám měla ukázat, jak dítě do kalhotek balit. S pozdravem Mgr. Nesrstová Kristýna vedoucí lékárník Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  24. 11. 2020

  Jsou pleny BAMBO nature běleny chlórem a parfémované?

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na pleny BAMBO Nature Maxi plen.k. 7-18kg, zda jsou běleny chlorem a zda jsou parfémované? Děkuji.

  Dobrý den. O kvalitě plenkových kalhotek BAMBO Nature dostatečně vypovídá přidělení prestižní severské ekoznámky SWAN. Pro její obdržení musí výrobce splnit řadu přísných omezení – např. zákaz používání chlóru nebo jiných organických bělidel, parfémů nebo jakýchkoliv alergenů při výrobě. Dle tohoto popisku od výrobce usuzuji, že nejsou ani běleny ani parfémované.

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  01. 08. 2021

  Indikátor vlhkosti

  Dobry den, chci se zeptat, jestli tyto nabízení pleny Pampers 3 Premium Care Midi (monthly box) mají indikační proužek. Děkuji za info.

  Dobrý den,
  ano tyto pleny PAMPERS mají indikátor vlhkosti a proužky s dětským tělovým mlékem.

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  01. 08. 2021

  Perlan jako separační plena

  Dobrý den.
  Je možné použít místo dětské separační plenky pouze perlan? (respektive je to totéž?)
  Děkuji

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  18. 07. 2020

  Co použít na opruzeniny?

  Dobrý den,chtěla bych s zeptat mám miminko 3mesice(chlapečka) má citlivější pokožku už sem vyzkoušela bepanthen, sudocrem i rybilku neo a nepomáhá to vždy jen nachvilku.Prosim nemohli byste my poradit co koupit?Dětská lékařka my pořád říká ať dávám sudocrem a pleny Pampers ale to sem taky vyzkoušela. Předem Vám moc děkuji

  Pěkný den,

  opruzenina vzniká zapářkou kůže v oblasti plenky. Primárně bych doporučila nejdříve režimová opatření, plenku (ať už Pampers nebo jinou) miminku dávejte vždy o něco větší, aby nedocházelo ke tření mezi plenkou a zadečkem. Nechte miminko alespoň 2 denně běhat bez plenky 20-30 minut, aby zadeček dokonale oschnul. Po každém přebalování musíte zadeček dokonale osušit až poté aplikovat krém.

  Osobně bych doporučila Imazol krém pastu, která na opruzeniny zabírá nejlépe, aplikujte 2 denně vždy v tenké vrstvě na zadeček, po dvou dnech byste měla zaznamenat zlepšení.

  IMAZOL KREMPASTA

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.