Jak urychlit línání a pečovat o srst

JAK URYCHLIT LÍNÁNÍ A PEČOVAT O SRST

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Každý si rád pohladí srst svého zvířecího mazlíčka. Na druhou stranu ale nikdo nemá rád, když nachází chlupy v koberci, na vypraném oblečení, na kuchyňské lince, na gauči… Asi to znáte, jak začne váš čtyřnohý mazlíček línat, jsou prostě všude. Línání psů a koček je přirozený proces, který hlavně z jara a na podzim dokáže jejich paničky a páníčky potrápit. Přestože je výměna srsti nutná a zdravá, existují způsoby, jak ji urychlit a tím si ušetřit hodně práce s uklízením. Nakonec i váš čtyřnohý kamarád bude vděčný za pozornost a péči, kterou mu v tomto období věnujete.

 • Články o zdraví
 • Veterina
 • Péče

5 minut čtení


Zdravá srst je ukazatelem zdraví Zdravá srst je ukazatelem zdraví

Srst je důležitá bariéra před vnějšími vlivy. Ochrání pejska nejen před zimou, ale i horkem, vodou nebo nečistotami. Zdravá srst je důležitým ukazatelem zdraví psa nebo kočky. Matná srst může znamenat nedostatečnou výživu, kdy psovi chybí potřebné vitamíny nebo minerální látky. Na vině může být i příliš suchý vzduch v bytě, pokud jde o psa, který tráví většinu času uvnitř. Špatný stav srsti doprovází i vážnější onemocnění.

Línání je přirozené Línání je přirozené

Vypadávání srsti u psa nelze zabránit. Výměna srsti se sice může lišit u různých plemen, zpravidla ale probíhá 2 x do roka - na jaře a na podzim. Psi reagují na prodlužující se den, který značí příchod jara a teplého počasí. Na podzim se zase musí připravit do chladného počasí. Specifická je výměna srsti u štěňat, kdy se srst asi ve třech měsících mění za dospělou.

Mnoho psů žije se svými pány doma, kde se svítí umělým světlem. U takovýchto doma chovaných psů nebývá línání tak výrazné, ve srovnání s jejich kamarády, kteří tráví čas převážně venku. Také teplota má na kvalitu srsti vliv. Psům, kteří jsou chovaní uvnitř, kde je teplota stabilní, nenaroste na zimu tak hustá srst.

Zdravé línání probíhá na obou stranách symetricky. Začíná odzadu a postupuje k hlavě. Nadměrné línání psů ukazuje na některé zdravotní problémy. Kromě zmíněné nedostatečné výživy za padáním chlupů psů mohou plísňová onemocnění kůže nebo ekzém. Ztrátu srsti u psa vyvolají hormonální změny při onemocnění štítné žlázy nebo nadledvin. V neposlední řadě mohou být viníky paraziti v psí srsti, stres nebo závažnější onemocnění zažívacího traktu. Podle čeho poznáte, že už jde o poruchu línání a je třeba navštívit veterináře?

1. Dlouhodobé línání

Jak dlouho líná pes se plemeno od plemene liší. Pokud ale intenzivní línání trvá déle než měsíc, zajděte k veterináři.

2. Holá místa

Lysiny u psa by v srsti neměly vznikat ani při intenzivním línání. Varovným příznakem je především to, když holá místa vznikají nesymetricky v různých částech srsti.

3. Svědění

Svědění je častým projevem mnoha potíží. Vyvolávají ho parazitární onemocnění nebo infekce kůže. Může jít i o alergii nebo ekzém, který vyvolává kožní zánět. Určení správné příčiny často není zcela jednoznačné. Veterinární lékař proto musí stanovit diagnózu a účinně zacílit léčbu.

Podobně jako u psů je to, jak dlouho líná kočka, závislé na konkrétním plemenu. Dlouhosrsté kočky zpravidla línají průběžně během celého roku. U krátkosrstých koček je línání nejintenzivnější na jaře.

Pro nadměrné línání koček platí stejná pravidla, jako pro psy. Za poruchy línání mohou onemocnění nebo paraziti v kočičí srsti. Pokud vypadávání srsti u koček trvá příliš dlouho nebo se při vypadávání srsti u kočky objeví lysiny, svěřte ji do péče veterináře.

Článek o alergii na srst a roztoče

péče o srst

Jak ovlivnit línání Jak ovlivnit línání

Správnou péčí o srst dokážete línání urychlit. Tato péče se opírá o 3 hlavní pilíře. Jsou jimi kartáčování srsti, koupání a výživa.

Výživa pro zdravé línání

Výživa psa je základem zdravé srsti. Pro zdraví kůže a srsti je důležitý dostatek bílkovin. V období línání je třeba psovi zajistit také dostatečný příjem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny podporují metabolické procesy. Kromě srsti mají pozitivní vliv na srdce, centrální nervový systém a působí protizánětlivě. Zdrojem nenasycených mastných kyseliny je například lososový olej Canvit BARF Salmon oil pro psy a kočky, který se v období línání doporučuje přidávat do krmiva.

Stopové prvky a vitamíny jsou dalšími důležitými živinami na podporu růstu srsti u psů. Pro zdraví kůže a srsti je potřebný dostatečný příjem vitamínů B, biotinu, dále vitamínů A a E. Z minerálů je prospěšný zinek. Hlavně během období línání proto investujte do kvalitního krmiva.

Koupání psů

Na koupání používejte vždy šampon a kondicionér určený pro zvířata. Tyto přípravky obsahují vhodné vyživující látky pro srst. Navíc váš pes určitě netouží vonět po květinách nebo citrusech, kterými se parfemují humánní přípravky.

Ke koupání se doporučuje přistoupit buď ke konci línání nebo pejska vykoupat dvakrát - jednou v průběhu a potom znovu ještě na konci línání. Koupel ocení i vaše kočka.

Kartáčování

Vyčesávání srsti je hlavní bod péče o línajícího mazlíčka. Z kožichu je potřeba odstranit uvolněné chlupy a oloupané šupinky kůže. Bez vykartáčování odumřelých chlupů by se srst mohla zapařit a mohly by vzniknout kožní problémy. Pokud se pravidelně nekartáčují kočky, mohou častěji zvracet. Spolykají totiž více chlupů, když si čistí srst.

Exkurze do psích plemen podle línání Exkurze do psích plemen podle línání

Různé druhy srsti vyžadují různou péči. Obecně se dá říct, že dlouhosrstá plemena línají delší dobu. U krátkosrstých plemen je línání rychlejší, některá plemena ale línají častěji. Důležité také je, zda je srst jednoduchá nebo s podsadou. Línání u psů, kteří mají podsadu bývá intenzivnější. Psí podsada má také bohužel větší potenciál dráždit alergiky.

Dlouhosrstí psi

Dlouhou srst bez podsady mají plemena jako maltézský pinč nebo jorkšírský teriér. Díky chybějící podsadě není línání intenzivní. Srst přesto vyžaduje důslednou péči, aby se nezacuchávala. Hrubou srst s jemnou podsadou má například tibetský teriér, tento typ srsti je třeba také pravidelně kartáčovat. Dlouhou srst s podsadou má border kolie, hustou podsadu má husky nebo shiba inu. Zařadit do této skupiny lze i německého ovčáka, někdy ale bývá označen jako plemeno se středně dlouhou srstí.

Například pudl patří mezi psi s tzv. vlněnou srstí, velmi málo líná, protože srst roste nepřetržitě. O srst je nutné pečovat a musí se zastřihovat. To platí i pro west highland white teriéra, který ale na rozdíl od pudla má podsadu.

Výjimkou v kartáčování psů, která potvrzuje pravidlo, jsou dlouhosrstí chlupáči s provázkovitou srstí jako puliové nebo komondoři. Tato plemena se nečešou, je pouze třeba oddělovat od sebe prameny chlupů. Línají zcela minimálně.

Krátkosrstí psi

Krátkosrstí krasavci jako dogy nebo dobrmani mají srst bez podsady. Jezevčíci a knírači mají zase hrubou srst s hustou podsadou. Podsadu mají i rotvajleři a labradorští retrívři.

Svoji vlastní kapitolu tvoří bezsrstá plemena. Pokud chcete psa, který nepouští chlupy nebo kočku, která nelíná, možná se vám zalíbí mexický naháč nebo kočka sphynx. Práci se ale zcela nevyhnete, protože o bezsrstou kůži je nutné správně dbát.

Pomůcky na vyčesávání srsti Pomůcky na vyčesávání srsti

Pokud jste majitelem dlouhosrstého mazlíčka, měli byste si kartáčování pejska oblíbit. Strávíte jím totiž více času, než majitelé krátkosrstých plemen. Na kartáčování používejte hřebenové kartáče pro zvířata nebo furminátory proti línání. Furminátor je ocelový kartáč na srst psa se zuby blízko u sebe, který účinně vyčesává psí podsadu. Nahradit ho ale dokáže třeba trimovací hřeben se zahnutými hroty, který zároveň slouží na vyčesávání srsti i odstranění odumřelých chlupů.

U krátkosrstých plemen na kartáčování dobře poslouží štětinové kartáče. U psů bez podsady můžete místo kartáče použít gumové rukavice s bodlinkami, které srst vyčešou a zároveň masírují kůži.

Potřeby pro psyPotřeby pro kočky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Menforsan Šampon s Tea Tree olejem proti svědění pro psy 300ml

 • Veterina

Nedostupné

299 Kč

Arpalit NEO hypoalergenní šampon 250ml

 • Veterina

Nedostupné

179 Kč

Canvit BARF Salmon oil pro psy a kočky 500ml

 • Nervová soustava
 • Veterina

Nedostupné

369 Kč

ALAVIS Extra šetrný šampon 250ml

 • Veterina

Skladem na e‑shopu

239 Kč

Proactivet Zdravá srst tbl.90

 • Veterina
 • Vitamíny a minerály

Nedostupné

509 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Veterina
  22. 07. 2021

  Ostropestrcový olej pro psa

  Je vhodny ostropestrec i pro psa?
  Popr. Ktery (krome lososoveho) je vhodny jako doplnek stravy starsimu psovi?
  Na podporu srdce, organu a take vyzivu kloubu a pripadnou bolest.
  Dekuji predem za odpoved.

  Dobrý den.

  Odkážu na starší příspěvek kolegyně:

  Dotaz na čaj

  Olej je vhodný jakýkoliv čistý, bez přidaných bylin.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  05. 09. 2021

  Špatně se hojící rána u zvířat

  Dobrý den, může se tento sprej použít i pro špatně se hojící ránu u zvířat?

  Dobrý den.

  Sice nejsem veterinář, ale tento sprej by zvířatům vadit neměl. Je v něm vysoký obsah alkoholu, takže vyrázně štípe - to nepovažuji za vhodné. Je to spíše přípravek na nouzové použití, nebo na místa, kde by špatně držela náplast. Nepodporuje nijak hojení, spíše ho zpomaluje. Pokud tam zvíře dosáhne, určitě jej dokáže slízat a otevřít tak ránu. 

  Vhodná je například mast betadine (neštípe, širokospektrá). Nebo také veterinární hemagel. Ten zase nepůsobí jako antiseptikum, takže je vhodné místo před aplikací vydezinfikovat.

  Netřeba zmiňovat, že špatně se hojící rány u zvířat by jste měl konzultovat s veterinářem.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  04. 12. 2021

  Kočka se nám škrábe

  Dobrý den chtel bych se zeptat kočka se nám začala hodně skrabat kolem.oci a uši a začali se ji dělat strupy u usi,byli jsme i na veterine kde dostala injekce antibiotika ale chtel bych poprosit o radu ci ji koupit něco na to aby se jí to zahojilo nějaký antiparazitika sprej alebo neco podobné,dekuji za informace a pomoc

  Dobrý den.

  Dá se použít betadine, ne přípravky na bázi stříbra. Ani jedno by však nemělo být podáno kolem očí. Počítejte však, že si to slíže...

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Veterina
  26. 02. 2023

  Medivet pro kočky

  Dobrý den
  prosím omlouvám se že vás obtěžuju ale mám dotaz
  Moje číča má velký problémy s lupy a našla sem na vašich stránkách přípravek:
  Medivet veterinární šampon - lupy a svědění 100ml
  Tak sem se chtěla zeptat jestli ho mohou opravdu aj čičiny
  Mrkla sem na recenze a všici tam píšou dobrý zkušenosti ale jenom co se týká pejsků.
  Mnohokrát vám děkuju za vaší případnou odpověď.

  Dobrý den,

  veterinární šampón MEDIVET je určený k řešení závažných projevů šupinatění a svědivosti kůže a k péči o problémovou kůži a srst psů, koček, koní a dalších zvířat. Šampón nechte vždy působit 10-15 minut, poté opláchněte vodou a srst dobře osušte. V případě potíží koupání provádějte 2x až 3x týdně minimálně 4 - 6 týdnů. Preventivně stačí koupat 1 x týdně. V případě pochybností konzultujte použití šampónu s veterinárním lékařem.

   

  Přeji hezký den, 

  Mgr. Michaela Velecká

  vedoucí lékárník tč. na MD

  BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

  šipka Michaela Velecká

  Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.