Domácí odčervování psů a koček

DOMÁCÍ ODČERVOVÁNÍ PSŮ A KOČEK

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Odčervování psů a koček je nutností. Zjistěte, jak často a čím se provádí. V naší internetové lékárně najdete i odčervovací pasty a tablety pro psy, kočky i štěňata a koťata. Pravidelným odčervováním ochráníte před nákazou nejen svého mazlíčka, ale i sebe a hlavně své děti.

  • Články o zdraví
  • Veterina

Proč psy a kočky odčervovat

Domácí zvířata odčervujeme pravidelně, abychom chránili zdraví svých miláčků, ale i své vlastní. Většina vnitřních parazitů, o kterých jsme se zmínili, může napadnou i člověka. Největší nebezpečí hrozí malým dětem, která se pohybují po zemi a ochutnávají, co se dá.

Co to jsou „červi“

Představíme si vnitřní parazity, kteří se v našich podmínkách vyskytují nejčastěji:

  • Tasemnice je přenosná i na člověka, množí se vylučováním svých článků. K dokončení vývoje potřebuje mezihostitele, kterým je nejčastěji blecha nebo jiné zvíře. Naši mazlíčci se nejčastěji nakazí pozřením infikované myši nebo blechy.
  • Měchovci se vyskytují ve větších chovech. Jsou to drobní červi o délce 5-18 mm, kteří se zakusují do tenkého střeva a způsobují vnitřní krvácení. Do těla hostitele se dostanou přes kůži.
  • Napadení svalovcem způsobuje trichinelózu, která není pro psy tak nebezpečná, jako pro člověka. V nejhorším případě může způsobit i smrt.
  • Při invazi škrkavek mluvíme o toxokaróze, která se vyskytuje jak u mláďat, tak u dospělých zvířat. K hlavním příznakům patří kašel, dýchací a trávicí obtíže - průjem zvracení a následné hubnutí a dehydratace. Člověk a hlavně děti se mohou snadno stát obětí škrkavek.

Jak často odčervovat

Odčervování koťat a štěňat

Většina štěňat a koťat se infikovaná už narodí nebo se nakazí během kojení, a proto opakovaně odčervujte celý vrh i s matkou. S prvním odčervením dlouho nečekejte a začněte ve 2 týdnu od narození a pak pravidelné odčervování koťat a štěňat opakujte s odstupem 2 týdnů až do 3 měsíců. Jedině tak zlikvidujete parazity ve všech vývojových stádiích. Od 3 měsíců až 1 roku odčervujeme každé 3 měsíce. 

Odčervování dospělých zvířat 

Obecně platí, že dospělá zvířata, která se pohybují venku, odčervujeme častěji - každé 3 měsíce. Pokud máme zvíře jen doma - kočky v bytech, stačí, když odčervujeme jednou za 6 měsíců.

Odčervovací přípravky - vnitřní antiparazitika

Při odčervování psů a koček doma si můžete vybrat mezi odčervovacími přípravky, které mohou bát v pastě i tabletách. Bývají ochucené a „ovoněné“. Antiparazitikum v podobě pamlsku nebo voňavé pasty váš miláček určitě neodmítne. V naší internetové lékárně najdete „tablety“ v podobě kostičky od značky Drontal nebo odčervovací pasty Caniverm, které představují lepší variantu pro mláďata, březí a kojící zvířata.

K základní prevenci před množením a šířením parazitů patří čistota. Ve vlhkém a znečištěném prostředí se paraziti množí jedna radost. Nedopřávejte jim to potěšení! Čistý pelíšek, kotec a kočičí záchodky to je základ. 

Máte odčerveno, pelíšek jako ze škatulky a kočičí WC bez poskvrnky? Tak teď už si musíte posvítit jen na krvežíznivé přenašeče „červů“. Tím máme na mysli hlavně blechy, všenky a klíšťata. Proti nim pravidelně používejte vnější antiparazitika - pipety, antiparazitní obojky, a spreje. Podrobnější informace se dovíte v článku o blechách a klíšťatech.

Kompletní arzenál k boji s vnějšími i vnitřními parazity najdete v kategorii veterinární potřeby, které jsou přehledně rozděleny na antiparazitika pro psy a pro kočky. 

Pro kočky      Pro psy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.