Domácí odčervování psů a koček

DOMÁCÍ ODČERVOVÁNÍ PSŮ A KOČEK

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Odčervování psů a koček je nutností. Zjistěte, jak často a čím se provádí. V naší internetové lékárně najdete i odčervovací pasty a tablety pro psy, kočky i štěňata a koťata. Pravidelným odčervováním ochráníte před nákazou nejen svého mazlíčka, ale i sebe a hlavně své děti.

 • Články o zdraví
 • Veterina

Proč psy a kočky odčervovat

Domácí zvířata odčervujeme pravidelně, abychom chránili zdraví svých miláčků, ale i své vlastní. Většina vnitřních parazitů, o kterých jsme se zmínili, může napadnou i člověka. Největší nebezpečí hrozí malým dětem, která se pohybují po zemi a ochutnávají, co se dá.

Co to jsou „červi“

Představíme si vnitřní parazity, kteří se v našich podmínkách vyskytují nejčastěji:

 • Tasemnice je přenosná i na člověka, množí se vylučováním svých článků. K dokončení vývoje potřebuje mezihostitele, kterým je nejčastěji blecha nebo jiné zvíře. Naši mazlíčci se nejčastěji nakazí pozřením infikované myši nebo blechy.
 • Měchovci se vyskytují ve větších chovech. Jsou to drobní červi o délce 5-18 mm, kteří se zakusují do tenkého střeva a způsobují vnitřní krvácení. Do těla hostitele se dostanou přes kůži.
 • Napadení svalovcem způsobuje trichinelózu, která není pro psy tak nebezpečná, jako pro člověka. V nejhorším případě může způsobit i smrt.
 • Při invazi škrkavek mluvíme o toxokaróze, která se vyskytuje jak u mláďat, tak u dospělých zvířat. K hlavním příznakům patří kašel, dýchací a trávicí obtíže - průjem zvracení a následné hubnutí a dehydratace. Člověk a hlavně děti se mohou snadno stát obětí škrkavek.

Jak často odčervovat

Odčervování koťat a štěňat

Většina štěňat a koťat se infikovaná už narodí nebo se nakazí během kojení, a proto opakovaně odčervujte celý vrh i s matkou. S prvním odčervením dlouho nečekejte a začněte ve 2 týdnu od narození a pak pravidelné odčervování koťat a štěňat opakujte s odstupem 2 týdnů až do 3 měsíců. Jedině tak zlikvidujete parazity ve všech vývojových stádiích. Od 3 měsíců až 1 roku odčervujeme každé 3 měsíce. 

Odčervování dospělých zvířat 

Obecně platí, že dospělá zvířata, která se pohybují venku, odčervujeme častěji - každé 3 měsíce. Pokud máme zvíře jen doma - kočky v bytech, stačí, když odčervujeme jednou za 6 měsíců.

Odčervovací přípravky - vnitřní antiparazitika

Při odčervování psů a koček doma si můžete vybrat mezi odčervovacími přípravky, které mohou bát v pastě i tabletách. Bývají ochucené a „ovoněné“. Antiparazitikum v podobě pamlsku nebo voňavé pasty váš miláček určitě neodmítne. V naší internetové lékárně najdete „tablety“ v podobě kostičky od značky Drontal nebo odčervovací pasty Caniverm, které představují lepší variantu pro mláďata, březí a kojící zvířata.

K základní prevenci před množením a šířením parazitů patří čistota. Ve vlhkém a znečištěném prostředí se paraziti množí jedna radost. Nedopřávejte jim to potěšení! Čistý pelíšek, kotec a kočičí záchodky to je základ. 

Máte odčerveno, pelíšek jako ze škatulky a kočičí WC bez poskvrnky? Tak teď už si musíte posvítit jen na krvežíznivé přenašeče „červů“. Tím máme na mysli hlavně blechy, všenky a klíšťata. Proti nim pravidelně používejte vnější antiparazitika - pipety, antiparazitní obojky, a spreje. Podrobnější informace se dovíte v článku o blechách a klíšťatech.

Kompletní arzenál k boji s vnějšími i vnitřními parazity najdete v kategorii veterinární potřeby, které jsou přehledně rozděleny na antiparazitika pro psy a pro kočky. 

Pro kočky      Pro psy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  10. 05. 2020

  čím odčervit fenu?

  Dobrý den, prosím Vás máte tablety na odčervení psů ?
  Fena má tak 15kg. Děkuji za pomoc. Pěkný den.

  Dobrý den,

  ano, máme i tablety na odčervení psů. Můžete si vybrat například mezi Dehinel plus flavour nebo Drontal Dog flavour. Oba obsahují látky na léčbu parazitárních infekcí vyvolanými oblými a plochými červy a prvoky. 1 tableta je na 10 kg živé váhy, takže budete dávkovat 1,5 tbl, pokud váha feny nepřesahuje 15kg.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr.Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

   

  Dehinel-plus-flavour

  Drontal-dog-flavour

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  10. 05. 2020

  Co na odčervení velkého psa?

  Dobrý den, potřebuji odčervení na psa, který ma hmotnost přes 30kg

  Dobrý den,


  mohu Vám doporučit například Drontal pro psy nad 35 kg nebo Caniverm forte, u kterého se dávkuje 1 tableta na 10 kg hmotnosti pejska.


  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník a lektor

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  16. 08. 2019

  odčervení koťat

  Dobrý den, jaký byste prosím doporučili přípravek na odčervení tříměsíčního kotěte?

  Dobrý den,

  odčervěte Canivermem. 0,5ml pasty je na 0,5-2kg váhy kotěte.

  CANIVERM perorální pasta pro psy a kočky 4ml

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý Most zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  11. 07. 2020

  Co použít na odčervení koček?

  Dobrý den, můžu pro kočky použít Caniverm na odčervnění, Dávala jsem Drontal, ale řekla mi paní doktorka, že bych to měla měnit. Děkuji za odpověď a hezký den

  Dobrý den, 

  Caniverm je vhodný na odčervení koček. Můžete použít tabletu nebo odčervovací pastu, Caniverm tableta se používá na 2 kila živé váhy, pokud kočička váží méně tabletu přepulte.

  CANIVERM TBL

  CANIVERM PASTA

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  30. 07. 2020

  Odčervení psa

  Dobrý den chtěla bych poradit mám 6mesicni fenku psa mohla by vážit asi cca 20-30kg chtěla bych na ke odcervovaci tablety pastu cokoliv abych nemusela nadále chodit k veterináři děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  mohu doporučit Drontal tablety nebo Caniverm pastu. Odčervuje se každých čtvrt roku. 1 tableta Drontalu je na 10kg psa. Pokud má Váš pes 20kg, odčervíte 2 tabletami. Pokud má 30kg, použijete 3 tablety, což znamená, že musíte zakoupit 2 balení. Pasty použijete dle hmotnosti podle značky na pístu.

  Drontal Dog Flavour 150/144/50mg pro psy tbl.2
  CANIVERM perorální pasta pro psy a kočky 10ml

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý Most zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.