Jak na odblešení koček a psů

JAK NA ODBLEŠENÍ KOČEK A PSŮ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Pro majitele čtyřnohých mazlíčků jsou parazité noční můrou. Obzvlášť nepříjemné jsou blechy. Jsou tak malé, že je sotva vidíte a působí zvířatům nemalé komplikace. Kromě kožíšku se umí uhnízdit také v kotci či pelechu a naklást tam další vajíčka. Lepší než řešit odblešení, je myslet na prevenci. Jaké přípravky tedy použít na odblešení a co na prevenci?

 • Články o zdraví
 • Veterina

10 minut čtení


Jdou psí blechy na člověka? Jdou psí blechy na člověka?

Blechy žijí s člověkem a se zvířaty od nepaměti. Jsou velice drobné (měří 1 až 8 mm), skáčou a koušou, protože se živí krví hostitele. V tom lepším případě způsobují zvířatům kožní potíže, svědění, strupy a vyrážku, v tom horším případě přenášejí psí tasemnici. Nebezpečná je také alergická reakce na bleší kousnutí či anémie způsobena ztrátou krvi. Existuje jich několik stovek druhů, u nás se setkáváme nejčastěji s blechou psí, kočičí, králičí, ježčí, slepičí a lidskou.

Také máte vryté do paměti, že psí blechy na člověka nejdou? Toto tvrzení uvedeme na pravou míru. Je to právě naopak, blecha není vybíravá. Zvířecí blechy mohou přesídlit i na člověka a docela intenzivně ho kousat. Pes může mít blechy kočičí či ježčí, kočka zas blechy psí.

Jak vypadá psí blecha?

Blecha má 3 hlavní vývojová stádia. Nejdříve samička naklade vajíčka blechy s lepkavým povlakem do srsti zvířete a ty následně odpadají, čímž se roznáší v domácnosti, v pelíšku či kotci a také v přírodě. Aby přežilo co nejvíce jedinců, klade samička vajíčka po snůškách, celkem může snést až 500 vajíček. Jak vypadají vajíčka blech? Vajíčka blech jsou bílé, velké 0,6 mm a dají se dobře vidět i na světlé srsti. Z těch se vylíhnou larvy a to za 5 až 16 dnů, v závislosti na teplotě. Z larev se po zakuklení líhnou dospělí jedinci, kteří se živí krví savců.

Jak poznáte, že má zvíře blechy? Jak poznáte, že má zvíře blechy?

Blechy si může zvíře pořídit nepozorovaně na sídlišti, v parku, v lese či u vody. Přinést si může vajíčka, ze kterých se blechy časem vylíhnou, což je ten častější způsob, nebo již dospělou blechu.

Pozorujte změnu chování

Zvíře, které má blechy, se začne chovat nápadně jinak. Je neklidné, citlivé na pohlazení, nervózní a někdy dokonce až agresivní. Jedním z příznaků přítomnosti blech je i bleší trus v srsti. Jde o natrávenou krev, černé hromádky, které jsou přilepené na srst a vypadají jako mletá káva. Vedle trusu se objeví i bleší vajíčka, oválné a perleťově bílé kuličky velké asi půl milimetru. Volným okem zpozorujete i blechu, je rezavé barvy a různě velká, od 1 do 8 mm.

Typické je svědění a strupy

Jak poznat blechy u psa? Kousnutí od blechy u psa a de facto u všech zvířat včetně člověka projeví jako kousavé bodnutí a následně svědění. Pes se proto pořád škrábe, a to hlavně v oblasti hlavy, krku a ocasu, kde se blechy nejvíce soustřeďují. Neustálé škrábání má za následek zarudnutí, podráždění, rozškrábanou kůži a strupy. Pokud nedojde k odblešení psa včas, na rozškrábané kůži vznikají záněty a vypadává srst. Bleší kousnutí u některých plemen způsobuje až alergickou reakci na sliny, dermatitida je v takové případě mnohem výraznější.

Jak poznat blechy u kočky? Představa majitelů, že kočka žijící pořád v bytě nikdy nemůže mít blechy, je klamavá. I když blechy u kočky v bytě jsou méně časté, můžete si domů přinést vajíčka blech například na botách. Blechy u koček poznáte zaručeně podle neustálého drbání. Kočka chvíli neposedí, nedokáže nečinně odpočívat a proto pořád chodí sem a tam a hledá pomoc. Kousance od blech a následné vykusování způsobuje podrážděnou kůži a strupy.

Odblešte zvíře i domácnost Odblešte zvíře i domácnost

Když objevíte na zvířeti blechy, vězte, že vajíčka od blech se nacházejí všude tam, kde se pohybuje. Dovolíte mu vyskočit na gauč či spát s vámi v posteli? Spolu s kobercem či pelíškem z textilu jsou to místa, kde se vajíčka snadno uchytí a dále se vyvíjejí v larvu až blechu. Hubení blech v domácnosti není žádná legrace a vyžaduje opakovanou aplikaci přípravků. Někdy si k tomu dokonce musíte povolat i odborníky na likvidaci blech, kteří provádí dezinsekci (hubení hmyzu).

Jak se zbavit blech doma? Jak se zbavit blech doma?

Přinesli jste si z procházky v parku domů blechy? Zjistěte, jak na blechy vyzrát.

 1. Nejdříve začněte s hubením dospělých blech. Důkladně prohlédněte všechna místa, kde se zvíře v domácnosti pohybuje, a udělejte průzkum domácnosti. Blechy rozmáčkněte a ukládejte je na hromádku, abyste je mohli spočítat.
   
 2. Na řadě je odblešení kočky či psa pomocí vhodného přípravku. Návod, jak odblešit kočku či psa, se dozvíte níže.
   
 3. Po tom, co se zbavíte všech skákajících potvůrek, myslete na to, že po sobě zanechali vajíčka a larvy. Zkontrolujte proto znova místa, kde jste našli nejvíce blech a zlikvidujte je. Pokud tak neuděláte, nebo to neprovedete dostatečně pečlivě, za několik dní máte v domácnosti blechy znovu. Myslete na to, že můžete mít blechy v posteli či oblečení.
   
 4. Pokud jste opět našli bleší trus, znamená to, že u vás doma pořád bydlí dospělí jedinci. Všechny textilie, které v máte v domácnosti, včetně svého oblečení, vyperte na co nejvyšší teplotu (90 °C) a vyžehlete napařovací žehličkou. Nezapomeňte na koberce, čalouněný nábytek a matrace. Na jejich vyčištění použijte vysavač. S jistotou najdete nejvíce blech a vajíček ve zvířecím pelíšku nebo kotci. Nejlepší variantou je starý vyhodit a koupit nové a čisté místo pro oddech vašeho mazlíčka.
   
 5. Pro dokonalé zbavení se blech doporučujeme provést dezinsekci prostor, pomocí speciálních přípravků. Jde o spreje na blechy, které jsou určeny na povrchy a zároveň musí být bezpečné pro zvířata. Na obalu vždy pečlivě čtěte, které přípravky jsou pro psí nebo pro kočičí prostředí.
   
 6. Když si už nevíte rady, jak se zbavit blech v posteli nebo jak se zbavit blech u člověka, zavolejte si na pomoc odborníky poskytující DDD služby (dezinsekce, deratizace, dezinfekce). Pomohou vám likvidací blechy lidské i blechy zvířecí.

Jak se zbavit blech u kočky? Jak se zbavit blech u kočky?

První, co vás napadne, když najdete u domácí kočky blechy, je koupel antiparazitním šamponem. Jak je ale známo, kočky vodu nerady a obzvlášť u těch dlouhosrstých plemen je koupání a česání pořádný oříšek. Pro vyčištění srsti od trusu, vajíček a blech použijte hřeben na blechy, tzv. blešák a použijte vhodné antiparazitikum. Naštěstí existují přípravky, které řeší výskyt i prevenci blech u dospělých koček i malých koťat. Základním pravidlem je, používat přípravky určené pouze pro kočky a nikdy ne přípravky určené pro psy. Některé totiž obsahují látku permethrin, která je pro kočky toxická.

Který je ten správný přípravek proti blechám pro kočky?

Spreje na odblešení koček

Na okamžitou léčbu i prevenci hlavně u dlouhosrstých koček jsou dobrou volbou antiparazitika ve formě sprejů. Sprej Fypryst hubí blechy a zároveň působí i jako ochrana před napadením po dobu 1-3 měsíců. Srst kočky dobře navlhčete přípravkem proti směru růstu a v případě delší srsti ji přečesávejte, aby se tekutina dostala až ke kůži. Při ošetření hlavy si nastříkejte roztok do rukavice a jemně ho vtírejte. V případě, že si pořídíte sprej Bolfo, zabijete dvě blechy jednou ranou. Je totiž určený jak na srst, tak i na košíky, deky, pelíšky a podlahy či nábytek. Aplikaci opakujte 1x až 2x týdně.

Kapka proti blechám pro kočky

Ať už to nazvete jako kapka, pipetka, roztok nebo spot-on, jde o stejnou formu. Tuto pohodlnou formu, jak zbavit kočku blech, volí většina chovatelů. Po prvotním odstranění dospělých forem blech a vyčesání srsti jsou pipetky Fypryst, Frontline či Advantege vhodným doplňkem, který řeší jak léčbu, tak i prevenci dalšího napadení blechami s účinností 3-4 týdny.

Obojky na blechy pro kočky

I když obojky pro kočky působí několik měsíců, což je nesporná výhoda, majitelé jsou při výběru obojku trochu zdrženliví. Velkým strašákem pro venkovní kočku je totiž ztracení obojku či oběšení. Může se také stát, že po investici do drahého obojku si ho kočka prostě odmítne nechat nasadit. Nejoblíbenější Foresto obojek hubí kromě dospělých i ty nevyvinutá stádia blech (vajíčka a larvy), proto je vhodnou volbou, jak zlikvidovat blechy u kočky na 7-8 měsíců. O něco kratší dobu, tedy 4 měsíce, chrání účinně proti blechám i obojek Bolfo.

Odblešení koťat Odblešení koťat

Paraziti se nevyhýbají ani mláďatům a někdy je potřeba řešit blechy u koťat. Přípravky proti blechám u koťat vybírejte s největší péčí. S některými jim totiž můžete více uškodit, jak pomoct. Na obalu je proto vždy uvedené, od kolika týdnů života je přípravek vhodný. Ujali jste se tuláčka a nevíte jak je starý? Když hledáte způsob, jak odblešit kotě, s největší jistotou můžete použít Frontline sprej. U koťat je totiž možné ho použít už od 2. dne života. Rovněž je vhodný také Bolfo sprej. Spot-on kapky Fypryst či Frontline můžete začít kupovat pro kočky starší 8 týdnů a těžší než 1 kilogram. Obojky Foresto pak až od 10 týdne.

Jak se zbavit blech u psa? Jak se zbavit blech u psa?

Všimli jste si, že váš pes je poněkud nervózní, neustále se drbe a na kožíšku má drobný hmyz? S největší pravděpodobností jde o blechy. Způsobů, jak odblešit psa je několik. Na začátku použijte šampon proti blechám, přípravek na blechy pro psy, který je spolehlivě zahubí. Po koupeli bude mít pejsek čistou srst a přichází na řad další přípravky, odpuzovače blech.

Spreje proti blechám

I když oblíbený produkt Diffusil na blechy už není na trhu, pořád je z čeho vybírat. Spreje patří mezi spolehlivé přípravky proti blechám pro psy, nejsou ale příliš vhodné do domácnosti, kde se po pejskovi válí děti. Sprej Frontline hubí blechy a zároveň působí i preventivně, proti blechám, klíšťatům a vším. Pokud zvolíte sprej Bolfo, budete mít sprej na psa a zároveň sprej na povrchy.

Pipety na blechy

Pod pojmem pipeta se skrývá roztok, který zakoupíte pod názvem spot-on pro psy. Kapka proti blechám je účinná jak na léčbu, tak i na prevenci a to po dobu až jednoho měsíce.

Obojky co odpuzují blechy

Obojky pro psy mají sice vyšší pořizovací cenu, ale zato spolehlivě působí několik měsíců. I když má většina pejskařů obojky spojené s ochranou proti klíšťatům, jsou účinné i na léčbu a prevenci blech u psů a všech jejích vývojových stádií. Obojek Bolfo chrání 4-5 měsíců, obojek Foresto 7-8 měsíců a je bez jakéhokoliv zápachu. Oba obojky se vyrábí ve dvou velikostech, podle hmotnosti pejska. Nasadili jste pejskovi obojek a kousek přebývá? Ustřihněte ho a dejte do kotce či pelechu jako ochranu proti blechám.

Návod, jak odblešit štěně Návod, jak odblešit štěně

Přípravky, které jsou vhodné pro dospělé, nejsou vhodné pro mláďata. Platí to nejen u lidí a použití léků, ale také u zvířat a výběru přípravků na odblešeni. Vhodným přípravkem proti blechám pro štěňata jsou spreje, Frontline nebo Bolfo, vhodné již od prvních dnů. Pro starší jedince můžete pořídit už i některý z přípravků proti blechám pro psy. Od 8 týdne pipetku, samozřejmě podle hmotnosti. Od 7 týdne mu můžete pořídit i obojek proti blechám.

Proč zároveň pořídit i tablety na odčervení? Proč zároveň pořídit i tablety na odčervení?

Slyšeli jste o tom, že při léčbě blech u psa je potřeba pejska současně i odčervit tabletou nebo pastou na odčervení? Blecha psí je totiž mezihostitelem pro tasemnici. Při kousání se vajíčka tasemnici dostanou do těla pejska a působí mu potíže. Proto je součástí léčby blech i odčervení a likvidace střevních parazitů.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  06. 01. 2020

  Vadí lidem obojek Foresto?

  Dobrý den,,chtěla bych se zeptat, jak moc by vadilo nám lidem, kdybych pořídila kočce obojek foresto. Našla jsem kocourovi blechu a co jsem slyšela, jak najdeme jednu, bude jich mít rozhodně více.Nikam ven nechodi, máme ho v bytě. Foresto prý hubí i další nové blechy jakmile se vylíhnou a to tím, že na něj naskačou ale hned na to, po kousnutí umřou. Pipety, do těch se mi moc nechce. Po jedné: "Advocate" nám umřela kočka. Děkuji.

  Dobrý den,

  jako antiparazitikum pro kočky můžete zvolit obojek Foresto. Umí zahubit dospělé, ale i nevyvinuté jedince (larvy, vajíčka) blech a klíšťat.

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  20. 05. 2018

  Dobry den. Sprej ARPALIT Neo odpuzuje, nebo hubí blechy? Potřebovala bych poradit. Pes chytil blechy a ja taky.

  Dobrý den,

  tento přípravek hubí blechy a k klíšťata u psa ve všech stádiích. Dodržte postup aplikace a přípravek bude jistě účinný.

  S pozdravem Mgr. Naďa Spratková

  vedoucí lékárník

  Benu OC Frýda

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  06. 01. 2020

  Jak se zbavit blech u psů

  Dobrý den mám 2 čivavy a nemůžeme se zbavit blech.už dostaly "Fypryst roztok ale bohužel blechy máme pořád.co aplikovat ?Děkuji za radu

  Dobrý den, 

  blechy nenajdete jenom na pejskovi, ale i v pelíšku. Bleší kolonie můžete taky najít v gauči, matraci, za nábytkem a podobně. Je důležité, aby jste zlikvidovala i bleší vajíčka a larvy. Udělala jste dobře, že jste aplikovala Fypryst roztok. Doporučuji vám použít ještě tento Bolfo sprej. Je vhodný pro aplikaci na pejsky i na okolí. Na srst stříkejte v protisměru růstu tak, aby byla srst vlhká. Ze vzdálenosti 50 cm vystríkejte i místa, kde se pejskové zdržují: košíky, pelíšky, gauč, deky a podobně. Pak vemte pejsky ven a nechte místnost větrat. Aplikaci opakujte jednou až dvakrát týdně, tak dlouho, jak bude potřeba.  Upozorňuji, že sprej je toxický pro rybičky. 

  Jako prevenci před klíštaty, všenkami a blechami doporučuji antiparazitika pro psy. Mezi nejlepší patří obojek Foresto. Nemá zápach a účinek trvá 7 měsíců. 

   

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU Fr. Křížka
   

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  13. 05. 2019

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho pipeta Fypryst pro kočky účinkuje.
  Děkuji

  Dobrý den, 
  pipeta působí 2 týdny proti klíšťatům a 5 týdnů proti blechám.
  S pozdravem.
  PharmDr. Veronika Orendášová, vedoucí lékárník a lektor

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  28. 10. 2020

  Jak zklidnit kousance od blech?

  Dobrý den, potřebuji poradit, co koupit na svědivé kousance od blech u lidí, děkuji

  Dobrý den.

  Jedná se o projev (symptom) a tak k němu přistupujeme stejně jako k jinému poštípání/požahání. Aplikujeme lokálně gel (Fenistil, Psilo balsam, NovosilDapis aj.) nebo roztok (Tanno-Hermal aj.). Tanno místo i "stáhne". Možné a vhodné je i místa chladit. Lokálně aplikujeme často, většinou co 2h. Na doplnění lze přidat tbl. léku proti alergii. Nejvhodnější by byl Dithiaden (jen na předpis). Z volného prodeje spíše Analergin aj. V tomto případě většinou nestačí klasická preventivní dávka 1 tbl/den. Po poradě s lékařem lze z dávkování zvýšit na 2-3 denně či zvolit vhodnou kombinaci různých látek.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  15. 04. 2021

  Funguje Fypryst i na svrab?

  Dobrý den,
  snažím se sehnat volně prodejný lék kotěcího svrabu. Něco podobného Strongholdu nebo Advocate, které jsou na předpis a je nutné zajít na veterinu.
  Je tento produkt vhodnou volnou i na svrab popřípadě co jiného byste mi doporučili?

  Dobrý den,

  Fypryst je určen na na léčbu a prevenci postižením blechami a klíšťaty a všenkami u koček a koťat, nikoliv však na kočičí svrab. Kočičí svrab patří do rukou veterinárního lékaře, kontaktujte prosím svého veterináře.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.