Jak vybrat správný zubní kartáček

JAK VYBRAT SPRÁVNÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

Daniel Zajfrt

Daniel Zajfrt

Zubní kartáček je naprosto základní nástroj zubní hygieny. Na výběr je jich v současné době nepřeberné množství. Také vám vrtá hlavou jestli jsou lepší klasické kartáčky na zuby nebo elektrické zubní kartáčky? Případně který z nich je ten nejlepší zubní kartáček? Na tyto otázky se vám budeme snažit odpovědět v tomto článku.

 • Ústa a zuby
 • Péče

7 minut čtení


Jak čistit zuby Jak čistit zuby

Péče o zuby a dásně není tak jednoduchá, jak se může zdát. Abychom si udrželi zdravý a krásný úsměv, musíme si zuby čistit poctivě a zároveň dodržovat správnou techniku. K tomu potřebujeme kartáček na zuby, zubní pastu, ústní vodu, mezizubní kartáček, dentální nit a jako doplňková péče se hodí ústní sprcha.

Většina z nás asi zná doporučení, že bychom si měli čistit zuby 2x denně po dobu alespoň dvou minut. Opravdu dodržujete takto stanovený čas? Z výzkumů vyplývá, že většina lidí si čistí zuby kratší dobu. Zaměřte se tedy na splnění daného limitu, ale neopomíjejte samozřejmě ani správnou techniku. Ta spočívá v čištění zubů malými krouživými pohyby pod úhlem 45°. Na kartáček v žádném případě netlačte. Počet zubů u člověka je 32, pokud se jedná o dospělého. U dětského chrupu je to číslo 20. Zmíněný pohyb proveďte na každém zubu desetkrát.

Manuální zubní kartáčky Manuální zubní kartáčky

I v současné době jsou stále velice oblíbené manuální kartáčky na zuby. Na výběr jsou nejrůznější tvary, velikosti a kartáčky se liší i svou tvrdostí. Při výběru je potřeba zohlednit také specifické požadavky. Jestli máte rovnátka, usazuje se vám na špatně přístupných místech plak nebo jste naopak šťastlivci a nemáte se zuby žádný problém.

Klasické zubní kartáčky

U klasického zubního kartáčku je důležité vybrat kartáček s co nejmenší hlavou. Díky tomu se totiž dostane kartáček na všechna místa v ústech. Hlava by měla dosahovat nejvyšší délky 2,5 cm. Velkým tématem je tvrdost kartáčku. Vlákna by měla být středně měkká až velmi měkká, aby byl kartáček jemný k zubům a dásním. Naopak kartáček by neměl být nikdy příliš tvrdý. Štětinky zubního kartáčku musejí být rovně střižené. Samozřejmostí je správná technika čištění. Jak často měnit kartáček na zuby? Tento typ kartáčku je nutné měnit zhruba po 3 měsících, pokud se tedy neopotřebují jeho vlákna dříve. Mezi ověřené značky patří kartáčky na zuby Curaprox či TePe.

Zubní kartáčky na fixní rovnátka

Nosíte rovnátka na pevno? Budete potřebovat specifický kartáček. Ten má zkrácenou prostřední řadu vláken, která čistí zámečky rovnátek. Zbytek vláken poté čistí zuby mimo rovnátka.

Jednosvazkové kartáčky

Mají velmi malou hlavičku, která se hodí po vyčištění klasickým kartáčkem a to především v případech, kdy máte problém s usazováním plaku na špatně přístupných místech. Drobný jednosvazkový kartáček se dostane prakticky všude a doporučujeme ho tedy doma také mít.

Elektrické kartáčky Elektrické kartáčky

Elektrickým kartáčkům se dostává stále větší popularity. Vyčištění zubů je díky nim snadné a velice účinné, co se týká odstraňování zubního plaku. Zubní plak je vrstva nečistot, kterou lze odstranit čištěním. Nesprávnou ústní hygienou se z plaku však může vyklubat zubní kámen, kterého se již jen tak lehce nezbavíte. Výhodou je i životnost kartáčku na zuby, jelikož není nutné měnit celý kartáček, jako je tomu u těch manuálních. Zde se mění pouze hlavice a to každé tři měsíce. Elektrické kartáčky se dělí na dva typy: sonické a rotační.

Sonické kartáčky

Tento typ kartáčku je vhodný pro ty, kteří nemají se zuby žádný a problém, ale i pro lidi s citlivými zuby a dásněmi. Při čištění není nutné tlačit a sonický kartáček na zuby vše vyřeší snadno za vás. Hlava kartáčku je vzhledově podobná jako u manuálních kartáčků. Je podlouhlá a neotáčí se. Kartáček funguje tak, že vykonává rychlé vibrační pohyby. Ty jsou zároveň jemné a vyčistí i mezizubní prostory. V rámci sonických zubní kartáčků můžete zvolit například značku Philips SoniCare.

Rotační kartáčky

Někdy se tyto kartáčky označují také jako oscilační zubní kartáčky. Rotační kartáčky na zuby výborně odstraňují plak, ale nejsou tolik jemné k dásním. Pokud tedy máte problémy s dásněmi, zvolte spíše jiný typ elektrických kartáčků. Rotační zubní kartáčky mají kulatou hlavu, která se otáčí. Pracují tedy na bázi krouživých a pulzujících pohybů. Nejvýkonnější kartáčky dokáží vykonat až 48 000 kmitů za minutu.

3tyden_do_textu

Jaký kartáček na zuby si vybrat? Jaký kartáček na zuby si vybrat?

Manuální zubní kartáčky jsou rozhodně šetrnější než ty elektrické, pokud tedy opravdu dodržujete správnou techniku čištění. Jestli si nejste úplně jistí, poraďte se s odborníkem a ten vám pomůže s tím, jak si zuby čistit správně a případně jaký kartáček bude pro vás ten nejvhodnější.

Rotační i sonické kartáčky odstraňují zubní plak o dost lépe a zároveň je jejich používání snadnější. Nevýhodou u rotačních kartáčků na zuby je, že nemusí být tou správnou variantou pro jedince s citlivými dásněmi. Sonický zubní kartáček si zase tak dobře neporadí se zabarvením zubů.

Kartáčky pro děti Kartáčky pro děti

Ústní hygienu je samozřejmě nutné dodržovat už v raném dětství. Miminkům bychom měli zuby čistit v období prořezávání prvních zoubků a to pomocí kartáčků na prst, které jsou pro dítě šetrné. Takto řešte čištění zoubků do ukončeného prvního roku, následně přichází čas na velmi měkký klasický dětský zubní kartáček s co nejmenší hlavičkou.

Dítě si může začít čistit zuby zcela samo asi od 9 let. Volba, zda upřednostníte manuální kartáček nebo ten elektrický, je jen a jen na vás. Čištění elektrickým kartáčkem bude pro dítě větší zábava. Manuální kartáček bude na dětské zoubky a dásně zase opravdu jemný a dítě se naučí zubní hygieně. Vyzkoušejte třeba kartáčky Curaprox Kids nebo Philips Sonicare For Kids.

Další příslušenství pro péči o zuby a dásně Další příslušenství pro péči o zuby a dásně

Pro bezchybnou zubní hygienu nezapomínejte na mezizubní kartáčky a zubní nitě. Toto příslušenství je určeno pro čištění mezizubních prostor, ke kterým se náš běžný kartáček nedostane.

Po správném vyčištění zubů je čas také na použití ústní vody. Ta osvěží váš dech, zabraňuje překyselení a často také obsahuje antibakteriální složky.

Trápí vás paradentóza? Zamyslete se nad používáním ústní sprchy, která vytváří proud vody. Ten se dostane i do těžko přístupných míst a dovede tak vaši péči o zubní dutinu k naprosté dokonalosti.

Závěrem je potřeba říci, že i přes správný výběr kartáčku a obecně péči o zuby a dásně, jednou za čas musíte navštívit zubního lékaře nebo dentálního hygienistu.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  který kartáček je vhodný pro dítě?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký druh kartáčku je vhodný pro dítě od 4 do 6ti let. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pro dítě ve věku 4-6 let jsou vhodné třeba tyto kartáčky s jemnými vlákny a tvarované pro menší dětskou čelist:

  Elmex-zubni-kartacek-detsky-3-6-let

  Tepe-zub-kart-select-compact-soft-332120

  Curaprox-smart-ultra-soft-zub-kartacek-v-blisteru

   

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

   

   

   

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  21. 07. 2021

  Curaprox - je opravdu dobrý?

  Je tento kartáček opravdu tak dobrý? ( curaprox)

  Dobrý den,

  ano, tento zubní kartáček patří k nejkvalitnějším na trhu. Speciální štětiny kartáčku Curaprox jsou vyráběny z moderního materiálu CUREN, jehož vlastnosti se nemění ani po namočení vodou. Z tohoto důvodu je možné, aby vlákna byla tenčí a celý proces čištění zubů jemnější než s běžnými zubními kartáčky. Zároveň malá hlavice kartáčku Curaprox zaručuje intenzivnější a šetrnější čištění.

  S pozdravem.
  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústní dutina
  14. 08. 2020

  Akutní zánět dásní i zubů

  Dobrý den,prosim čo pomaha na zapalene dasno a asi aj zub.
  Při skusnuti ma boli horny i dolny...u hornrho vypadnuta plomba...
  Dakujem za odpověď.

  Dobrý den.

  Obávám se, že v této fázi by to chtělo lékařskou pomoc - tedy zubaře. Nic ale nezkazíte, když vypláchnete ústa alespoň 2x denně ústní vodou Parodontax, pomůže zabránit zánětu a zuby i stáhne. Smí se používat jen 14 dní. Na prevenci pak používejte stahující zubní pastu (Lacalut, Meridol). Pomáhá i masáž dásní roztokem Herbadent. Nezbytnou součástí péče je měkký zubní kartáček např. Curaprox, ale špatný nění ani náš Livsane. jsou důležité proto, aby jste si dásně čištěním nepoškodily.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  17. 08. 2020

  Výpach otevřeného zubu a lepší prášky na bolest

  Dobrý den,

  v úterý mi byly vytáhnuty nervy v zubu a vyčištěny kanálky a zub zalepen. Včera mi ho ale museli otevřít, dost totiž bolel a zubařka dneškem odjela na dovolenou, tak aby "to nebouchlo". Naplánovala mi návštěvu až za tři týdny a po celou dobu budu mít tedy zub otevřený a před jídlem si musím dávat vatu do zubu..

  Nevím, jestli říkala, že to mám něčím vyplachovat (5 dní jsem kvůli bolestem nespal, tak jsem mimo) a už mi nebere telefon. Nevíte, jestli to mohu něčím vyplachovat, ať se mi to lépe "hojí" a zub se nekazí? A mohli byste mi něco doporučit? Přece jen kartáčkem se tam nedostanu a dokážu si představit, jak bude vypadat 3 týdny (zevnitř) nečištěný zub.

  A mohli byste mi prosím doporučit něco proti bolesti kromě ibuprofenu a paracetamolu? Léky s těmito látkami mi nezabírají..

  Jinak tedy zub pouze hodně bolí (a celá levá půlka pusy - jak horní, tak spodní patro). Nic asi není nateklé. A bolest po vypláchnutí studenou vodou na pár minut, naštěstí, ustupuje.

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

  Dobrý den,

  na léčení zánětu zubů a dásní a jejich prevenci můžete použít ústní vodu Corsodyl. Má dezinfekční i protizánětlivé účinky, používa sa 2x denně, podržet v ústech alespoň 30sekund.

  Na mírnění silnějších bolestí by doporučila Valetol nebo Ataralgin. Jsou to kombinované léčivé přípravky, a silnější než ibalgin či paralen. Mohou se užívat 3x denně.

  Corsodyl ústní voda 0.1% 200ml

  ATARALGIN 325MG/130MG/70MG neobalené tablety 20

  VALETOL 300MG/150MG/50MG neobalené tablety 24

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústní dutina
  14. 10. 2020

  Mohu použít sonický kartáček na rovnátka ?

  Dobry den, muze tento sonicky kartacek pouzivat i clovek s fixnimi rovnatky? Dekuji za odpoved,

  Dobrý den,

  sonický kartáček (ať už tento od TrueLife nebo také Phillips Sonicare) můžete používat na ústní hygienu i když máte fixní rovnátka. Počítejte jen s častější výměnou hlavic, bude častější jejich opotřebení.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Ústní dutina
  19. 10. 2020

  Jak čistit první zoubky?

  Dobrý den potřebovala bych poradit.Dceři se vyklubaly první zoubky je jí 7měsíců tak jsem se chtěla zeptat jaký zubní kartáček popřípadě i pastu by jste mi doporučily.Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  k prvnímu čištění není třeba zubní pasty. Jde o to stáhnout plak ze zoubků. Jako první se používá prsťáček, který se nasune na Váš prst a dceři jím zoubky vyčistíte. Takto se i zvyká na čištění. Posléze můžete přejít na klasický kartáček, až bude zoubků více.

  Profimed Baby Prsťáček průhled. zub.kartáček INF05
  CURAPROX curakid dětský zubní kartáček CK4260

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.