Bolest svalů po cvičení - jak se jí zbavit?
7 minut čtení
Prakticky po každém tréninku se alespoň v malé míře svalová bolest objeví. Dá se jí vůbec předejít a jakým případně způsobem?
Bolest zápěstí přichází často nenápadně. Zápěstí je jaksi citlivější a postupně se dostaví nejprve slabá bolest v zápěstí. Příčinou chronické bolesti v zápěstí může být zánět šlach na ruce nebo také syndrom karpálního tunelu, který často vzniká jako nemoc z povolání. Co můžete udělat sami pro prevenci a léčbu bolesti zápěstí?
Syndrom karpálního tunelu vzniká stlačením nervů, které procházejí zúženým místem v zápěstí do dlaně a prstů. Typickým projevem je bolest zápěstí v klidu, kterou může provázet snížení citu nebo brnění prstů. Diagnózu stanoví lékař.
Příznaky zánětu jako teplo, začervenání a bolest spojená s otokem jsou vodítky, jak poznat zánět šlach.
Bolesti rukou předchází přetěžování zápěstí, jednostranný pohyb spojený s ohýbáním do krajních poloh třeba při psaní na klávesnici ve špatné poloze nebo při držení myši. Problémem jsou i otřesy a vibrace, kterým jsou vystaveni lidé pracující se stroji.
Nechte svoje zápěstí odpočinout. Zápěstí ulevíte, když ho budete držet v přímé poloze. Dbejte proto na ergonomické nastavení kancelářské židle i svého počítače a jeho příslušenství. Pomocí ortézy, tejpu nebo obvazu můžete fixovat zápěstí ve správné poloze. Od bolesti uleví také chlazení.
Zápěstí pravidelně protahujte a masírujte třeba i s pomocí gelů a krémů. S cviky při bolesti zápěstí vám může pomoci také fyzioterapeut.
Se silnou bolestí zápěstí se obraťte na lékaře. Lékař určí, zda jde opravdu o zánět šlach, syndrom karpálního tunelu nebo případně další problémy jako třeba artrózu nebo zánět kloubu na ruce. Záněty lze léčit pomocí léků na předpis, syndrom karpálního tunelu je pak možné vyřešit chirurgicky.
Dobrý den,
bandáž na zápěstí by při prevenci karpálního tunelu mohla být vhodnou pomůckou. Pomůže Vám držet polohu ruky ve správné poloze, a odbremení svaly oblasti zápěstí od nadměrné zátěže. V prácí doporučuju, pokud to půjde, dělat kratoučké přestávky, kdy se namáhané svaly mohou uvolnit. Můžete oblast po práci i promasírovat. Před prácou můžete bolestivá místa natřít mastou od bolesti, třeba VOLTAREN FORTE, působí i protizánětlivě. Mělo by stačit aplikovat 2x denně. bandáží existuje vícero variant, třeba tato Bandáž na zápěstí 2511 vel.UNIVERSAL.
S pozdravem a přáním hezkého dne
PharmDr. Zuzana Kuncová
lékárnik, OC Albert, Brno
Dobrý den.
Cca rok je v prodeji mast s názvem Karpal akut. Je to jediné, co je určené přímo na karpály a může pomoci zmírnit projevy. Dále je vhodné podávat vitamíny sk. B v kvalitě léčiva (milgamma (N) 1-1-1; max 3 týdny). Na místo lze aplikovat též gel/mast s lokálním anestetikem (EMLA krém nebo na předpis). Lze zkusit náplasti AU-medic. Ty jsou idealní na bolesti nervového původu - působí fyzikálně, bez léčiv. Před operací pak lze zkusit fyzioterapii. Pokud nakonec přijde skutečně na chirurgický zákrok, pokusil bych se dostat do centra chirurgie ruky ve Vysokém nad jizerou.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov
Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď
Dobrý den,
vhodným doplňkem je např. Alavis, užívejte 1 odměrku 1x denně rozmíchanou v minimálně 200 ml vody. Užívat můžete s jídlem, dobře zapijte. Pokud preferujete užívání tablet, doporučuji Proenzi 3+, doporučená dávka pro dospělé je 3 tablety denně.
S přáním pěkného dne
Mgr. Martina Bránková
lékárník BENU Makovského nám., Brno
Hodnocení: 4.8
96 % doporučuje nákup na Benu.cz
Volejte Po-Pá od 08:00 do 17:00
Novinky a akce budete vědět jako první
Přihlaste se k odběru novinek ZDE
Dobrý den,
tejpování, taping, kineziotejping, fixace pomocí speciálních pásek v posledních letech patří k léčebným i podpůrným metodám, které jsou primárně určeny do rukou specialistů, ideálně fyzioterapeutů, kteří mají zkušenosti nejen s aplikací samotné pásky, ale i s anatomií těla a fyziologickou či patologickou stavbou těla daného jedince, který má být zatejpován.
Na první pohled se může zdát, že metoda tejpování je jednoduchá, na druhou stranu bez správného zaškolení může více ublížit než pomoci.
Vždy je důležité získat správné znalosti o technice a pak může tato technika přinést pomoc při léčbě bolesti, otoku, podporu hojení, eutonizaci svalů, stabilizování kloubů atd.
Co se týče výběru pásek, na trhu je řada výrobců, které se dají rozdělit do 2 skupin.
Ty klasické bílé pevné látkové pásky a barevné kinesiotejpy, které se užívají bez dalších pomůcek přímo na tejpování.
Výběr samotného tejpovacího pásku tedy závisí na metodě tejpování, ale i na preferenci uživatele.
Osobně mám vyzkoušeno, že kineziotejp v různé barvě různě na těle reaguje a má trochu jiné vlastnosti.
O vhodnosti výběru daného tejpu bych se tedy v první řadě domluvila s fyzioterapeutem či odborníkem na aplikaci tejpů a nechala si i první aplikaci ukázat.
S pozdravem
Mgr. Jana Učíková
Vedoucí lékárník BENU, Rakovník