BENU lékárny odhalují diabetes

BENU LÉKÁRNY ODHALUJÍ DIABETES

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Měření glykemie v lékárně je rychlé, bezbolestné a navíc nemusíte přijít na lačno, jako na při odběru krve. Díky tomuto dostupnému měření jsme pomohli ke včasné diagnostice a léčbě již několik desítkám skrytých diabetiků a to i mezi mladými lidmi.

 • Diabetes

3 minuty čtení


Potvrzení diabetici Potvrzení diabetici

Nejtypičtějším příznakem diabetu, o kterém se pořád mluví, je zvýšená hladina glykemie. Mít diabetes totiž znamená mít porušený metabolismus cukrů, a také tuků a bílkovin. V našich lékárnách jsme ze všech zákazníků, kteří si nechali změřit hladinu glykemie, měli 740 případů, kdy se jednalo o zvýšenou hladinu a doporučili jsme jim navštívit ordinaci praktického lékaře. Podezření na diabetes pak lékař potvrdil u 15 % námi testovaných lidí a mohl tak začít diabetes léčit.
Pod léčbou diabetu si představte nejen léky, ale také nezbytnou změnu stravování s důrazem na vyvážené jídlo a pohybové aktivity.I když někteří mohou vnímat užívání léků, aplikaci inzulínu nebo omezení příjmu sacharidů jako omezující, je to nezbytné pro zmírnění komplikací diabetu.

Občas se ale může stát, že budete mít hladinu cukru v krvi mírně zvýšenou i přes to, že onemocněním diabetes netrpíte.

Typické příklady zvýšení hladiny cukrů v krvi:

 • užívání některých léků,
 • stresové zatížení,
 • přejídání a nadbytek sacharidů ve stravě,
 • překonávání infekčního onemocnění spojeného s horečkou
 • použití desinfekčního přípravku na kůži bezprostředně před samotným měřením.

 

diabetes v mladém věku

Diabetes v mladém věku Diabetes v mladém věku

Většina z nás má diabetes II. typu spojený se staršími osobami. Proto se onemocnění nesprávně říká stařecká cukrovka.

Takoví pacienti mají většinou přidružené i další onemocnění metabolismu jako jsou hypertenze, vysoký cholesterol a poruchy srážlivosti krve. Nezřídka trpí nadváhou, nebo jsou kuřáci. Na základě našeho měření cukru jsme ale zjistili, že diabetes se nevyhýbá ani lidem v produktivním věku, kteří často své zdravotní potíže nepřipisují diabetu.

Můžeme jen hádat, jaké příčiny vedly k rozvoji diabetu u jednotlivých diabetiků. Dá se předpokládat, že svou roli zde hraje dlouhodobé vysoké stresové zatížení, nedostatek pohybu, nevyvážená strava s nadbytkem sacharidů, genetická predispozice nebo překonaný zánět pankreatu. Přesné rozdělení diabetiků podle věku si můžete prohlédnout v přehledné tabulce níže.

diabetes dle věkových skupin

 Rozdělení diabetiků dle věkových skupin

Kontrolní měření na snadno dostupných místech, jakými jsou lékárny sítě BENU, vedou nejen ke zvýšení povědomí o závažnosti diabetu, ale také k zachycení nemoci a včasné léčbě. U pacientů s již diagnostikovaným diabetem vede pravidelné měření ke zvýšení zájmu o své zdraví, zlepšení léčby a tím i kvality života. „Setkali jsme se s velmi pozitivními ohlasy a zákazníci byly vděční, že jsme je, nebo jejich blízké, přiměli věnovat pozornost svému zdraví.“ Pochvaluje si preventivní testování jedna z lékárnic BENU.

Potřeby pro diabetiky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  07. 05. 2020

  Který nutridrink je vhodný pro diabetika?

  dobrý den, nedaří se mi zjistit který s nutridrinků (může to být i jiná značka než nutricia ) je vhodný pro diabetika. prosím o radu
  Děkuji

  Dobrý den,

  firma Nutricia vyrábí Diasip s příchutí capuccino, vanilka, jahoda - tekutá výživa s obsahem speciálních bílkovin, sacharidů a vlákniny pro pacienty s diabetem nebo se sníženou glukózovou tolerancí.

  Diasip-s-prichuti-jahodovou-peroralni-roztok-

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  • Kůže
  19. 06. 2019

  Excipial - krém diabetik

  Dobrý den, lze tento lék používat dlouhodobě? V jedné lékárně mi paní říkala, že používat maximálně několik týdnů / asi 6 /, potom slábne pokožka -papírovatí. Manžel používá již asi 2 roky, maže si nohy - má cukrovku.

  Dobrý den,

  přípravek Excipial U lipolotio bývá předepisován kožními lékaři i pro dlouhodobé promazávání suché pokožky celého těla , záleží na konkrétním stavu pokožky.
  V případě samoléčby výrobce uvádí informaci o tom, že pokud se stav nezlepší či zhorší, nemělo by se užívat déle než 6 týdnů v kuse, ideálně se poté poradit s lékařem, který zhodnotí stav kůže a případné další užívání.

  U diabetiků je důležité kůži promazávat, ošetřovat z důvodu ztráty elasticity a vzniku trhlinek, do kterých by se mohla zanést infekce.
   Při volbě toho správného přípravku by se mělo dbát na to, aby přípravek měl zvlhčující účinek, nezpůsoboval alergie a případně měl protizánětlivý účinek. Výběr krému s obsahem urey je dobrou volbou. Močovina hydratuje pokožku, zabraňuje podráždění a má deodorační efekt. Případně krém s glycerinem , který taktéž zvlhčuje.

  Na trhu jsou speciální přípravky určené k ošetření kůže diabetiků např. z řady Diabecare. V nabídce naleznete mycí pěnu, hydratační krém nebo tělové mléko.

  Je také velmi vhodné řešit prevenci plísní a vzniku případných trhlin.
  Diabetik by se neměl koupat v příliš horké vodě, neužívat pemzu na ošetření nohou , nosit kvalitní širokou(diabetickou) obuv a bavlněné ponožky.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  07. 05. 2020

  Ošetření nohou u diabetika

  dotaz potřeboval bych krém na ošetření nohou asi to není ten správný výraz,ale vy si poradíte! bez receptu který odstraňuje pálení bolení a částečně svědění-prosím jsem diabetik a mám zkušenost pokud je to normální krém tak mě zčerná pokožka prakticky a dlouho se dostavuje do normálu mohli byste mi nabídnout alespoň 3 výrobky které na mý potíže jdou každý z jiné strany pokud možno ne podobné děkuji za rychlou odpověď

  Dobrý den,

  pro Diabetiky je vždy vybírat krém, který je určen na citlivou pokožku se sklonem k zanícení a svědění. Osobní zkušenost mám s krémem Diabecare a Beline. Oba jsou na citlivou pokožku, promaštují ji a podporují správné prokrvení. Velmi dobrou zpětnou vazbu mám i na Eucerin urea repair, který snižuje svědivost, pálení a intenzivně hydratuje.

   

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  10. 09. 2019

  Wellion autolacenta

  Prosím o radu. Při nastavení na číslo 6 se po vpichu do prstu neobjeví krev, musím ji vymačkávat. Co dělám špatně?

  Dobrý den,
  nejprve zkuste vyměnit lancetku v odběrovém peru a zkuste vpíchnout mírně ze strany bříška prstu, tak abyste se trefil do oblasti s jemnější kůží. Drobné zmáčknutí vpichu je někdy pro utvoření kapky potřeba, nicméně nemělo by to být usilovné mačkání. Podobný problém někdy vznikne i pokud nebudete dostatečně pít. Když by problém přetrvával, doporučím se objednat do jedné z lékáren, které poskytují selfmonitoring glykémie, kde s Vámi techniku detailně proberou a případně mohou nahradit autolancetu, pokud by třeba byla vadná. Seznam lékáren a videonávod k glukometru Wellion přikládám níže. 
  SEZNAM LÉKÁREN, KDE PROBÍHÁ MĚŘENÍ CUKRU
  Glukometr Wellion CALLA Light - návod na použití

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Vitamíny a minerály
  01. 06. 2020

  Jaký je vhodný vitamín C pro diabetiky?

  Dobrý den! 
  Jsem diabetik a chtěl bych užívat nějaký vitamín C, protože mi byl doporučen k mému onemocnění. Jaký by byl nejvhodnější?

  Dobrý den, 

  můžete užívat prakticky jakýkoliv vitamin C, nejvhodnější je s postupným uvolňováním, kdy se užívá pouze jedna tableta denně, nejlépe ráno. Vhodným doplňkem stravy pro diabetiky jsou také přímo vitamíny pro diabetiky, jedná se o soubor vitamínů a minerálů sestavených přímo pacienty s tímto onemocněním. Užívá se také jedna tableta denně. 

  Vitamin C s postupným uvolňováním

  Vitamíny pro diabetiky

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  31. 07. 2020

  Kde zakoupit testovací proužky Wellion na měření cholesterolu ?

  Kde objednat testovací proužky na cholesterol k přístroji wellion luna duo,který mám již v košíku a jestli jsou také v příslušenství,vidím pouze proužky na glukozu. Děkuji,

  Dobrý den,

  oficiální distributorem pro Českou republiku je firma Elekta, kde proužky na měření cholesterolu seženete. Objednávejte pod názvem Testovací proužky Luna cholesterol 10 ks, na e-shopu dostupné


  LUNA CHOLESTEROL

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Cholesterol
  • Diabetes
  12. 10. 2020

  Jaký glukometr zvolit pro měření cukru a cholesterolu?

  Dobrý den. Prosím poraďte mi jaký set na měření cukru v krvi a cholesterolu přesný včetně věcí ,které jsou k tomu třeba na občasné měření zhruba na 12 měsíců si mám objednat.Děkuji

  Dobrý den,

  v lékárnách máme dobré zkušenosti s glukometry Wellion Luna Duo. K setu glukometru je potřeba si pro měření cholesterolu ještě dokoupit Testovací proužky Luna cholesterol. Set obsahuje základních 10 proužků pro měření glykémie, 10 lancet  a autolancetu. Odkaz na set a proužky naleznete níže. 

  GLUKOMETR WELLION LUNA DUO GLUKOMETR, INZULÍNOVÝ REŽIM,KOMPLETNÍ SET,BEZDOTYK

  Testovací proužky Luna cholesterol 5ks

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  19. 05. 2021

  Mohu brát Diozen na hemoroidy, když jsem diabetik?

  Dobrý den.
  Již delší dobu mě trápí hemeroidy, ale po úpravě stravy se to zlepšilo. Můžu brát preventivně Diozen nebo Diosminol. Jsem diabetik a užívám denně 1x Glucophage, Lyricu a Stacyl.
  Děkuji za radu

  Dobrý den, 

  na hemoroidy doporučuji užívání Diozenu, a to v následujících dávkách: 2 tablety 3x denně při jídle po dobu prvních 4 dnů, poté 2 tablety 2x denně v poledne a večer při jídle po dobu následujících 3 dnů. Následně se užívají 2 tablety 1x denně nebo 1 tableta 2x denně v poledne a večer při jídle. Diozen můžete užívat i s dalšími léky, které jste uvedl. Na zmírnění hemoroidů je dále vhodné užívat vlákninu, která změkčí stolici, žilky poté nejsou tak náchylné k prasknutí, vhodný je např. Prebiolax. Při jeho užívání je však nutné dodržovat zvýšený příjem tekutin - vláknina ve střevě nabobtná, tím způsobí zvětšení střevního obsahu a zároveň změkčení stolice. Dospělí užívají 2 odměrky (cca 12 g) dvakrát denně - ráno a večer. Nejlépe před jídlem rozpustit ve vlažné vodě, čaji nebo jiném nápoji a vypijte. Po upravení stolice lze snížit dávkování na 1 odměrku jedenkrát denně nejlépe večer rozpustit ve vodě, čaji nebo jiném nápoji a vypijte před jídlem.

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Roman 16. 6. 2020 5

  Musím pochválit vstřícný přístup na lékárně v Brně na Makovského.