Co nesmí chybět v lékárničce na hory?

CO NESMÍ CHYBĚT V LÉKÁRNIČCE NA HORY?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Na zimu se mnoho z nás těší jako na období sněhu a zimních sportů. A protože za sněhem je často potřeba někam vyrazit, nachystali jsme pro vás několik užitečných tipů na sbalení zimní lékárničky na hory. Zkontrolujte si, jestli vám nic z vybavení lékárničky nechybí, ať připraveni na každou situaci můžete vyrazit vstříc zimním radovánkám.

  • Články o zdraví
  • Články o cestování

6 minut čtení


Do vybavení na hory lékárnička neodmyslitelně patří Do vybavení na hory lékárnička neodmyslitelně patří

Při cestování je třeba být připraven na nejrůznější nenadálé situace. Na cestě za zimními sporty to platí dvojnásob. V zimním období jednak můžete snadno přijít k prochladnutí a z toho plynoucím zdravotním neduhům. Na ledu a sněhu je pak nutná velká opatrnost, kvůli riziku úrazu a to nejen při sportování. Na horách je potřeba dávat pozor i na sluníčko.

Než se s vervou pustíte do balení lékárničky, uvědomte si, pro koho a na jak dlouhou výpravu bude lékárnička sloužit. Berete s sebou své ratolesti? Ujistěte se, že vybavení lékárničky zároveň poslouží i jako cestovní lékárnička pro děti nebo přibalte k doporučeným přípravkům i dětské varianty.

Nachystejte si na lékárničku vhodný obal. Ideálně malou nepromokavou kapsičku na nejnutnější věci, které berete vždy s sebou, a druhou taštičku na věci do zásoby, kterou si můžete nechat v místě ubytování. Místo „malé lékárničky“ můžete klidně využít i hotovou outdoor lékárničku.

Každou věc, kterou balíte do lékárničky na cestu, dobře kontrolujte. Především se vždy ujistěte, že není prošlá expirace přípravku. U všeho si také zjistěte, jak se přípravek používá nebo ho do lékárničky dejte společně s jeho příbalovým letákem.

Zimní sporty

Co všechno sbalit do lékárničky na hory? Co všechno sbalit do lékárničky na hory?

Jako první do lékárničky zabalte léky, které pravidelně užíváte. Ty rozhodně nesmí zůstat doma. Jako další vezměte léky a pomůcky, které vám pomohou na cestě při nemoci nebo jako první pomoc pro ošetření úrazu. Co nesmí chybět?

1. Na ošetření drobných úrazů

Ke škrábanci nebo puchýři při pohybu venku někdy přijdete, ani se nenadějete. Na drobná zranění by proto mělo něco být v každé cestovní lékárničce.

  • Náplasti – hodit se může jak náplast na cívce, tak i s polštářkem. Ideální je, pokud je některá z náplastí i voděodolná. Přibalte také hydrokoloidní náplast na puchýře. Přeci jen, když po roce nazujete brusle nebo lyžáky, riziko puchýřů není na nule, jako teplota venku.
  • Dezinfekce je nejlepší kamarádka náplastí. I banální zranění se vždy vyplatí dobře vyčistit a dezinfikovat. Zabrání se tak vniku infekce do rány a špatnému hojení. Přibalte proto třeba malé balení roztoku jodovaného povidonu.
  • Manikúrní nůžtičky ať už na stříhání náplasti nebo na nechtěně zatržený nehet jsou malý, ale nedocenitelný pomocník.

2. Na ochranu proti zimě

Pozor na nízké teploty. Na vznik omrzliny nebo podchlazení nemusí mrznout jak na Sibiři. Před chladem se chraňte teplým oblečením. Co ale s místy, které pod kabát a rukavice neschováte?

  • Krém na obličej na zimu – přípravky chránící před vlivem nepříznivého počasí mají zpravidla hutnou, mastnější texturu a obsahují jen menší množství vody. Pokožka v zimě vyžaduje celkově důslednější péči, podrobněji se o tom dočtete ve článku:

Přejít na článek: Jak pečovat o pleť v zimě

  • Balzám na rty – vítr i mráz vysušují nejen pleť, ale i rty. Mějte proto s sebou balzám, který zabrání jejich popraskání. Ideální jsou balzámy s UV faktorem. O tom ale víc až v dalším odstavci.

3. Proti ostrému horskému sluníčku

Na letní dovolené u vody si na sluníčko dává každý dobrý pozor. Sluneční paprsky se ale nesmí podceňovat ani na horách. Každých vystoupaných 300 metrů nadmořské výšky znamená asi o 4 % UV záření navíc. Také sníh UV záření odráží a tím se jeho intenzita ještě zvyšuje.

  • Opalovací krém – přípravek s vysokým UV faktorem je při cestování na hory nutností, pokud chcete zabránit spálení pokožky od sluníčka.
  • Kapky do očí – rozhodně se v lékárničce vyplatí mít zklidňující oční kapky. Nejenže vám mohou pomoci vypláchnout z oka nějakou nečistotu, ale přinesou zklidnění i při podráždění očí od ostrého sluníčka. Bolesti a podráždění očí ze slunce předcházejte nošením kvalitních slunečních brýlí.
  • Panthenol – zklidňuje pokožku a pomáhá na spáleniny od sluníčka. Může se hodit i pro regeneraci pokožky popraskané od chladu.
Voda nebo sníh – co odráží UV záření lépe?

Že sluníčko “víc opaluje” u vody nebo na sněhu kvůli odráženému UV záření dobře víte. Co ale odráží slunce víc? Tipli byste si sníh? V tom případě byste měli pravdu. Sníh totiž odráží okolo 80 % dopadajících UV paprsků. Zajímavostí může být, že mokrý sníh odráží UV záření méně (odhadem okolo 50 %) než suchý prašan (i více než 85 %!). Pro srovnání vodní hladina odráží okolo 7 % dopadajících UV paprsků.

 

4. Na nachlazení z prochladnutí

Rýma, kašel nebo horečka vás může zastihnout i na horách. Proto mějte v lékárničce základní léky pro případ nachlazení:

5. Všude s sebou pro případnou první pomoc

Nikdo si nepřeje, aby došlo k nějakému úrazu. Pro všechny případy je ale lepší mít s sebou několik základních věcí na poskytnutí první pomoci:

  • Rukavice chrání při poskytování první pomoci někomu cizímu vaše zdraví.
  • Hotovým obvazem zastavíte krvácení.
  • Termofolie zabraní prochladnutí zraněného do příjezdu zdravotníků.

6. Co mít v záloze

Ať už cestování na hory nebo jinam je vždy spojené s rizikem cestovatelského průjmu, namožených svalů a únavy. V lékárničce se proto vyplatí mít něco na nejrůznější potíže:

  • Přípravek proti průjmu – pokud víte, že vás občas potrápí cestovatelský průjem, nasaďte navíc už před cestou nějaká probiotika.
  • Gel na bolavé svaly – po dlouhé túře jako když najdete. Využít můžete léky s účinnými látkami na bolest jako například diclofenak nebo ibuprofen. Úlevu ale mohou přinést i masážní gely na bázi bylinných výtažků.
  • Lék na alergiialergická reakce může být nebezpečná. I když v polohách nad 1000 metrů nad mořem nebývá mnoho roztočů a v zimě nehrozí poštípání hmyzem, stále hrozí reakce třeba na potravinové alergeny.
  • Hroznový cukr pokud dojdou na výletě síly.
  • Krém na opruzeniny – zpocená kůže při sportu se na namáhaných místech může nepříjemně zapařit. Opruzeniny jsou velmi bolestivé, proto buďte raději připraveni. Regenerační krém případně využijete i k jiným účelům, třeba na ošetřování kůže při lehkých omrzlinách.
  • Hořčík – pomáhá proti vyčerpání i proti svalovým křečím jak po velké námaze, tak i po sportovním výkonu.
  • Rehydratační roztok – univerzální pomocník, který do těla pomůže doplnit ztracené tekutiny a minerály, ať už jste se hodně zapotili na dlouhém horském přechodu, postihl vás cestovatelský průjem nebo horečka, ale také pokud jste to na chatě náhodou neodhadli s alkoholem a bolí vás hlava z kocoviny.
  • Obinadlo nebo návlek – zima a hory se neodmyslitelně pojí s iprudkými svahy, stoupáními i klesáními. Ať už převýšení zdoláváte na lyžích, snowboardu, běžkách nebo prostě po svých, zamakat musí vaše svaly i klouby. První pomoc při bolesti a přetížení může představovat zpevnění pomocí pružného obinadla. Pokud víte, že je koleno nebo kotník vaše slabé místo, vyplatí se vám vzít s sebou bandáž a zpevněním ho chránit před přílišným zatížením.

7. Vychytávky do outdoorové lékárničky navíc

Mít něco na rýmu nebo kašel je sice důležité, zpravidla ale není nutné takové přípravky mít všude s sebou. Nejnutnější věci z lékárničky se ale vyplatí vzít do nepromokavé taštičky a mít je při sobě. Takovou mini verzi lékárničky do terénu je možné také koupit přímo předpřipravenou.

Malé outdoorové lékárničky jsou stavěné tak úsporně, aby nezabraly moc místa a mohli jste je vzít všude s sebou, zároveň aby obsahovaly všechny nejnutnější věci pro poskytnutí pomoci v terénu. Pokud jde o lékárničky na skialpy nebo jiné terénní túry, setkáte se u nich i s některými vychytávkami, které jako když najdete, když se po cestě něco zvrtne:

  • Píšťalka – přestože pokrytí mobilním signálem je velmi dobré, na horách se na ně nemusí vyplatit spoléhat na 100 %. Vyrážíte-li do terénu, píšťalka může pomoci spojit roztrženou skupinu nebo zvukem navigovat záchranné složky k místu nehody.
  • Čelovka – sebelépe naplánovanou túru může narušit nečekaná událost a skupinu zdržet. V zimě na horách zapadá slunce brzy a pohybovat se v nepřehledném terénu bez světla není bezpečné. V čelovce máte pojistku, která vám pomůže najít cestu zpět do civilizace.

Pes horské služby

První pomoc při nehodě na sjezdovce První pomoc při nehodě na sjezdovce

I když sami dodržujete zásady lyžařského desatera pro bezpečný pohyb na sjezdovce, ne všichni musí být stejně opatrní, můžete se stát také svědky nehody. Nachomýtli jste se na svahu k nehodě? Každý je povinen poskytnout první pomoc. Zde je několik zásad, jak na to:

  • Zastavte bezpečně – pokud jde o nepřehledný úsek označte místo nehody například zkříženými lyžemi zapíchnutými do sněhu nad místem nehody. Je-li to možné, přesuňte zraněného co nejdříve ze sjezdovky.
  • Přivolejte pomoc – ať už záchranku 155, horskou službu nebo tísňovou linku 112.
  • Zůstaňte se zraněným – dokud nepřijede odborná pomoc kontrolujte jeho životní funkce a případně zahajte poskytnutí první pomoci (zástava krvácení, masáž srdce), snažte se zabránit prochladnutí zraněného.

Číslo na horskou službu a záchranáře

  • 1210 – linka na horskou službu je česká linka, proto zejména na horách v příhraničních oblastech vytáčejte číslo raději s českou předvolbou tedy +420 1210. Dovoláte se tak i v případě, že „chytnete“ zahraniční signál.
  • 155 – tísňová linka zdravotnické záchranné služby
  • 150 – tísňová linka na hasiče
  • 158 – tísňové volání na policii
  • 112 – evropská tísňová linka, kterou lze použít ve všech státech EU. Dovolat se lze bez SIM karty, kreditu i v místech s omezeným signálem.

K přivolání pomoci lze využívat i aplikace jako Záchranka nebo Horská služba.

Několik tipů na závěr Několik tipů na závěr

Při cestě za zimními sporty vezměte kromě lékárničky také nabitý telefon pro případné přivolání pomoci. Doklady s sebou jsou samozřejmostí. Při plánování zimních aktivit nepřeceňujte svoje síly a sledujte předpověď počasí. Silný vítr, mráz nebo náročné sněhové podmínky mohou trasu významně ztížit. Počasí a trase přizpůsobujte také svoje oblečení a používejte zásadně kvalitní a nepoškozené sportovní vybavení.

Úrazům a nenadálým událostem někdy nedokážete zabránit. Vždy je ale lepší jim předcházet, nepřeceňovat své síly a dbát na bezpečnost svou i ostatních.


ZDROJE

  • Jak vybavit lékárničku na hory? Online. Krušnohorci. 2021. Dostupné z: https://krusnohorci.cz/obchodni-sdeleni/1109-jak-vybavit-lekarnicku-na-hory. [cit. 2024-12-30].
  • Lékařská metodika. Online. Dostupné z: https://www.horosvaz.cz/doporuceni-a-informace/Metodika-1-pomoc/. [cit. 2024-12-30].
  • Opatrně na lyžích. Online. POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY. Dostupné z: https://policie.gov.cz/clanek/opatrne-na-lyzich.aspx. [cit. 2024-12-30].
  • První pomoc na sjezdovce. Jak zachránit život a neohrozit ten svůj? Online. NaSvah. 2019. Dostupné z: https://www.nasvah.cz/clanky/prvni-pomoc-na-sjezdovce-jak-spravne-postupovat/. [cit. 2024-12-30].

Cestovní lékárnička Obsah a vybavení lékárničky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Lékárnička brašna první pomoci pro 10 osob

  • Zdravotnické potřeby
  • První pomoc
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 289 Kč

SOLERO Hydratační sprej na opalování SPF50+ 200ml

  • Kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

309 Kč

Mustela Vyživující tyčinka obohacená o Cold cream 9.2g

  • Kosmetika
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

295 Kč

PIZ BUIN Moutain Cream SPF30 new 50ml

  • Kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

349 Kč

Pulsaar Active bandáž na kotník s bambusovým uhlím velikost S

  • Zdravotnický prostředek

Nedostupné

449 Kč

Izotermická záchranná deka Ypsisave 160x210cm

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

69 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    08. 08. 2020

    Krém proti mrazu s UV faktorem

    Dobrý den, hledám nějaký krém na opalování a zároveň jako ochrana pleti proti mrazu - lyžování ve vysokých výškách. Děkuji

    Dobrý den,

    na lyžování na hory, doporučuji vyzkoušet přípravek LA ROCHE-POSAY Cicaplast baume B5 SPF50.

    Je to zklidňující a obnovující balzám. Chrání pokožku a zároveň díky panthenolu zklidňuje, působí proti podráždění a začervenání. Balzám obsahuje máslo z karité a termální voda La Roche-Posay, zmírňuje pálení kůže. Navíc obsahuje faktor SPF50. Je vhodný i pro pokožku se sklonem k atopii a děti od 3 měsíců.

     

    S pozdravem,

    Henrieta Molnárová

    Dermoporadce

    šipka Henrieta Molnárová

    Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Praha 6 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Svaly a sport
    28. 12. 2020

    NATRŽENÝ SVAL - doporučte protizánětlivý lék

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, bylo mi zjištěno natržení hlubokého hýžďového svalu a bylo mi doporučeno užívat protizánětlivou mast - bohužel už jsme se nepobavili o tom, jaká by byla nejvhodnější, proto se chci zeptat, co byste doporučili, nebo jestli nějaké náplasti?

    Děkuji za odpověď, s pozdravem

    Dobrý den.

    Léky jsou si velmi podobné. Liší se zejména délkou účinku. Nejkratší mají ty s látkou ibuprofen (3-4h; Dolgit, Ibalgin). Střed tvoří ty s látkami diklofenak (8h; Voltaren, Olfen, Veral, Flector aj.), nimesulid (8+; Aulin), naproxen 8+ (Etrixenal). Nejdelší 12h účinek slibuje Voltaren ve verzi forte. Přípravky jsou dostupné většinou ve formě gelu (zároveň chladí) některé ve formě masti. Voltaren je zase vyjímkou, která je ve formě emulzního gelu - tedy něco mezi krémem a gelem. U látky diklofenak jsou rozdílné i soli. Dražší masti jako je Flector či Voltaren mají technologicky vyspělejší formu, která se lépe vstřebá do kůže. 

    Dostupné jsou i spreje. Zde je např. Diky s nejvyšší obsahem diklofenaku (4%) nebo Elmetacin - který je jediný s obsahem indometacinu. Jsou vhodné na menší silně bolestivé plochy.

    Náplasti mají většinou 24h účinek, protože se z nich látka uvolňuje řízeně. Neměli by se stříhat a proto jsou vhodné spíše na menší plochy. Nejlevnější je novinka nurofen s obsahem ibuprofenu. Nejčastější jsou Olfen či Voltaren (pozor ten neobsahuje lépe vstřebatelnou sůl, jako masti). S lépe vstřebatelnou solí jsou zavedené náplasti Flector. Technologickou špičkou jsou nové náplasti Flalgo. Jsou dvousložkové. Přičemž jedna vytlačuje druhou ven z náplasti do kůže - tím se vytváří silnější účinek proti bolesti.

    Jak vidíte je z čeho vybírat. lokální formy jsou vesměs dobře snášeny. Mohou je lidé užívající většinu léků. Obecně u všech platí, že potřené plochy nesmí být vystaveny slunci!

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    17. 01. 2022

    Jaký krém mi doporučíte v zimním období?

    Dobrý den,
    můžete mi prosím nabídnout pleťový krém, který NENÍ hydratační nebo krém vhodný do zimního počasí. Je mi 43 let a v dětství jsem měla problémy s akné, které v menší míře přetrvaly. Mou pleť kosmetičky hodnotí normální, až citlivou. Jde mi o to, že i v zimě jsem dost času venku, proto chci nehydratační krém. Moc děkuji.

    Dobrý den,

    doporučila bych Vám univerzální krém Dr. Müller Panthenol krém 7% 30 ml, který přispívá k regeneraci pleti, zamezuje jejímu stárnutí a zanechává ji hebkou. Má velice lehkou texturu, takže nebude ucpávat póry, a nemělo by tak docházet ke vzniku akné.

    Nicméně hydratační krémy jsou v zimě velmi vhodné, protože dodávají vláhu mrazem vysušené pleti, zklidní zimou ošlehané tváře a vrátí jim zdravou barvu. Už dávno neplatí tvrzení, že hydratační krémy se v mrazu nemají používat, protože by voda v krému začala na pleti mrznout. 

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Zdravotní prostředky
    09. 08. 2022

    Jak poznám velikost bandáže kotníku?

    Jak se rozezná velikost bandáže kotníku?

    Dobrý den, 

     vel.: S (23cm), M (24cm), L (25cm). Rozměr v centimetrech = obvod středu bandáže ve smrštěném stavu, která se dá roztáhnout až o jednou tolik. Obecně: 

    • S pro malou a střední postavu
    • M střední postava
    • L do 185cm.

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Kůže
    • Svaly a sport
    24. 05. 2024

    Co do lékárničky na dlouhou túru

    Dobrý den, v úterý se vydávám na dlouhý 10ti denní tůru přes Portugalsko do Španělska. Prosím o doporučení na krámy. Budou mě asi bolet klouby svali a něco na puchýře. Děkuji

    Dobrý den,

    základem cestovní lékárničky je:

    Dále se může hodit dezinfekce na ruce, kapky do očí, panthenol na ošetření spálené kůže, lék na bolest v krku, repelent, pinzeta (např. na klíšťata, třísky...), gel na bolavé svaly/kouby, gel na štípance.

    Možné je i pro předcházení vzniku cestovního průjmu před cestou i v jejím průběhu užívat probiotika. Pokud trpíte na puchýře, oblíbenou pomůckou pro turisty jsou tyčinky proti puchýřům. Na aktivní dovolenou si dále nezapomeňte vzít nějaký hořčík, pomáhá proti únavě svalů a křečím např. Maxi Vita. Rovněž se může hodit nějaká "rychlá energie" například klasický hroznový cukr, který co do hmotnosti na nošení vychází lépe než tekuté přípravky. Dále třeba proteinové tyčinky. Na delší treky je oblíbené například jerky

    Více informací ve článku:  >>LÉKÁRNIČKA NA CESTY<<

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.