Jak na kocovinu

JAK NA KOCOVINU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Kocoviny samotné se nezbavíte lusknutím prstu, ale můžete zmírnit její příznaky. Spěte, co to jde, dodejte tělu vodu, cukr, vitamín B a C a také sodík spolu s draslíkem. Zní to složitě, ale není. Horký vývar, bylinkový čaj s medem a rehydratační roztok vás postaví na nohy.

  • Články o zdraví
  • Životní styl

Co se děje s tělem při kocovině Co se děje s tělem při kocovině

Pro začátek si osvětlíme, co se s naším tělem během kocoviny děje a co nás trápí. Tělo je dehydrované, játra mají plné ruce práce s odbouráváním alkoholu, a nemají čas na přeměnu cukru, chybí nám vitamíny i energie, kterou potřebujeme. Žaludek je překyselený, pálí nás žáha, je nám nevolno, zvracíme nebo máme průjem, bolí nás hlava i svaly.

Někdy nás „jen“ bolí hlava, někdy je hlava v pořádku a trápí nás žaludek, a po opravdu bujaré noci se potýkáme se všemi příznaky najednou.

Jak na bolest hlavy Jak na bolest hlavy

Hlava nás bolí, protože jsme dehydrovaní. Během pití alkoholu a před spaním jsme toho pravděpodobně moc nealkoholického nevypili, takže pro příště si to zapamatujeme a uděláme to lépe. A teď se pokusíme vyžehlit napáchané škody. 

Hodně pijte. Uvařte si bylinkový čaj, chybu neuděláte ani s mátovým nebo heřmánkovým. Přidejte lžíci medu a trochu citrónu. Tím dodáte žádoucí vitamín C i cukr. Pokud máte doma zázvor, nakrájejte ho na tenké plátky, zalijte horkou vodou, nechejte trochu vychladnout a vypijte. 

Dobrou volbou je taky rehydratační roztok např. Kulíšek, který vám pomůže rychle zavodnit organismus a doplnit chybějící draslík a sodík. Rehydratační roztoky sice nejsou primárně určeny k léčbě kocoviny, ale faktem je, že pomáhají. Dodají vám přesně to, co, po prohýřené noci, potřebujete. 

Aby jste netrpěli, užijte váš obvyklý lék na bolest hlavy

Co jíst po kocovině Co jíst po kocovině

Pokud vám to žaludek dovolí, dejte si pořádnou snídani nebo silný vývar. U potravin neexistuje jeden platný recept pro všechny, každý má jiné chutě a snese něco jiného. Držte se jen pravidla, aby potraviny a nápoje, které si dáte, nebyly kyselé. To je pro váš překyselený žaludek nežádoucí. Kávu, přesnídávku nebo ovocný džus si nechejte raději na jindy.

Pokud máte přebytek kyseliny a přechází z žaludku do jícnu, nepříjemné pocity zkrotí šumivé tablety s trefným názvem Vyprošťovák, které neutralizují přebytečné žaludeční kyseliny.

Co dělat při kocovině Co dělat při kocovině

Spěte, co to půjde. Tělo je z celého toho odbourávání alkoholu unavené, dejte mu prostor na regeneraci. Pokud to zvládnete, vydejte se ven na krátkou procházku, čerstvý vzduch a okysličená krev vám pomůže.

Prevence proti kocovině Prevence proti kocovině

Kocovině můžete z velké části předcházet už v onen inkriminovaný večer. Nepijte na lačný žaludek, ale obalte ho něčím mastným, alkohol se pak bude vstřebávat méně. S každou sklenicí alkoholu si dopřejte i sklenici vody, dobrou volbou je také Vincentka, ano, ta slaná voda nevalné chuti. Před konzumací alkoholu můžete také preventivně sáhnout po příravku Anti Ethanol

Léky na zažívání      Přípravky proti pálení žáhy

 

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.