JAK NA KOCOVINU
Kocoviny samotné se nezbavíte lusknutím prstu, ale můžete zmírnit její projevy. Spěte, co to jde, dodejte tělu vodu, cukr, vitamín B a C a také sodík spolu s draslíkem. Zní to složitě, ale není. Horký vývar, bylinkový čaj s medem a rehydratační roztok vás postaví na nohy.
3 minuty čtení
Příznaky kocoviny a jak na ně
Pro začátek si osvětlíme, co všechno se s naším tělem během kocoviny děje a co nás trápí:
Dehydratace
Tělo je dehydratované a dává vám to znát. Cítíte sucho v ústech, možná se vám ještě točí hlava. Na odbourání alkoholu se totiž spotřebovává spousta vody (a také vitamínů a energie). Současně alkohol stopne mechanismy, které vodu v těle šetří, a tak zvýší její ztráty stejně ztráty jako minerálů sodíku nebo draslíku a dokonce i samotné glukózy. Navíc se více potíte. Množství vody ve vašem těle je proto žalostně malé bez ohledu na to, že jste celý večer pili.
Jak dodat tělu chybějící vodu? Pro ideální hydrataci musíte vodu přijímat spolu s minerálními látkami. Po čem sáhnout?
- Rehydratační roztoky nejsou lékem na kocovinu, ale pomáhají dodávat vodu a minerály v ideálním poměru pro účinnou rehydrataci.
- Zeleninové šťávy jsou bohaté na vitamíny, třeba zrovna na vitamín C, který při kocovině tolik chybí. Samozřejmě obsahují i další vhodné látky jako minerály a cukry.
- Bylinkový čaj z heřmánku, máty nebo zázvoru je přípravkem 2v1 zklidňujícím zažívání a dodávajícím tekutiny.
- Sportovní nápoje a "ionťáky" slouží k doplnění vody, vitamínů a energie po sportovním výkonu. Vy jste k dehydrataci dospěli jiným mechanismem, i tak vám iontový nápoj dokáže velmi dobře posloužit.
- Silný vývar (ideálně hovězí) dokáže ráno při kocovině vzpružit. Díky soli dostanete do těla spoustu sodíku, ale s ním i vodu nebo bílkoviny.
- Minerální voda je po kocovině také lepší volbou než voda z kohoutku jak jinak než kvůli obsaženým minerálům. Výborná je například Vincentka. Ano, ta slaná voda nevalné chuti plná minerálů, která vás možná někdy už zachraňovala i při ztrátě hlasu.
Játra pracují na detoxikaci
Játra mají plné ruce práce s odbouráváním alkoholu a nemají čas na přeměnu cukru. Chybí vám vitamíny i energie, kterou tolik potřebujete. Navíc acetaldehyd vznikající z alkoholu jaterní buňky přímo poškozuje. Buďte teď k játrům proto nějakou dobu milosrdní a pomozte jim se vyčistit. Jezte lehce stravitelná jídla bohatá na antioxidanty. Detox jater podpoříte bylinkami jako jsou artyčok, kurkuma nebo ostropestřec.
Doplňky stravy na játra a žlučník
Úporná bolest hlavy
Ráno po bujarém večírku dokáže hlava pěkně třeštit. A má pro to hned několik dobrých důvodů. Chybí jí už zmíněná voda a glukóza. Alkohol působí také jako antivitamín, proto mají nervové buňky kromě glukózy nedostatek vitamínů B. Navíc alkohol rozbouří i některé neurotransmitery a hormony jako jsou histamin nebo serotonin. Zpravidla chybí také několik hodin spánku a i těch pár, co zbylo, byly velmi nekvalitní. Alkohol totiž kvalitu spánku snižuje především narušením REM fáze.
Během pití alkoholu a před spaním jste toho pravděpodobně moc nealkoholického nevypili, takže pro příště si to zapamatujte a udělejte lépe. A teď se pokusíme vyžehlit napáchané škody. Jak na bolest hlavy po kocovině?
- Bojujte s dehydratací.
- Dodejte tělu energii v podobě lehce stravitelných cukrů.
- Jděte na čerstvý vzduch.
- Odpočívejte, dopřejte si pár hodin spánku navíc nebo "šlofíka" po obědě.
- Zabere také lék na bolest hlavy. Rozhodně to s léky ale nepřehánějte, protože mohou zaměstnávat už tak vytížená játra nebo podráždit žaludek. Krátkodobě je možné užít třeba léky s ibuprofenem.
Hladina alkoholu nastoupá velmi rychle po konzumaci alkoholického nápoje. Odbourávání alkoholu je ale zdlouhavý proces trvající dlouhé hodiny. Jak pomalu klesá hladina alkoholu na nulu, objevují se první známky kocoviny. Jestli jste stále pod vlivem alkoholu vám mohou pomoci odhadnout internetové alkoholové kalkulačky. Vždy jde ale jen o odhad. Každý člověk je jiný a s alkoholem si poradí jinak rychle. Jistotu, zda jste se zbavili zbytkového alkoholu, vám dají alkoholové testery.
Trávení je podrážděné
Žaludek je překyselený. Alkohol totiž stimuluje vylučování žaludeční kyseliny. Akutní intoxikace alkoholem jako obranný reflex vyvolá zvracení. Ráno při kocovině pak často pěkně pálí žáha, když se kyselý obsah žaludku dostane tam, kam nemá. Alkohol totiž relaxuje žaludeční svěrač, což v kombinaci s překyseleným (a často také přeplněným) žaludkem nedělá dobrotu.
Pálení žáhy pomůžou zklidnit antacida, která neutralizují kyselost žaludku nebo snižují tvorbu žaludeční kyseliny. Vyhněte se raději syceným minerálkám, kofeinu a kořeněným pokrmům. Pokud máte s pálením žáhy problém, odepřete si i ovocné džusy.
Organismus je překyselený
Bolí vás hlava i svaly. Alkohol v těle se totiž přeměňuje nejprve na toxický acetaldehyd. Z něj následně vznikne kyselina octová (přesněji acetát). Alkohol také brzdí odbourávání laktátu, proto ráno můžete cítit bolest svalů podobnou té, jak bolí svaly po cvičení. Ručička acidobazické rovnováhy se tedy při kocovině vychyluje na stranu překyselení.
Než játra zvládnou všechno dát do pořádku, bude to chvíli trvat. Kromě už zmíněné hydratace a podpory jater vyrazte na procházku na čerstvý vzduch. Nenáročná fyzická aktivita pomůže postupně vyplavovat nadbytečný laktát.
Nadměrná konzumace alkoholu může být spojená s krátkodobou amnézií neboli výpadkem paměti. Tento blackout způsobí vysoká hladina alkoholu v krvi nebo její rychlý nárůst. Intoxikace alkoholem v mozku přeruší procesy zodpovědné za přenos vzpomínek z krátkodobé do dlouhodobé paměti, za který je zodpovědná část mozku nazývaná hipokampus.
Ozývá se vyčerpání
Dlouhá noc a játra zaměstnaná detoxikací místo vyráběním energie. Tělo má prakticky nedostatek všeho. Není divu, že jste v tomto stavu zcela vyčerpaní a bez nálady. Kromě bolesti hlavy můžete těžce snášet hlasité zvuky i ostré světlo. Protože játra nemají čas vyrábět glukózu, můžete mít nedostatek cukru v krvi (hypoglykémii), což se projeví podrážděním a celkově špatným naladěním.
- Nutně potřebujete odpočinek a kvalitní spánek.
- Nastartujte se lehce stravitelnou ale výživnou snídaní.
- Klidně si smlsněte i něco sladkého.
- Na přebíjení únavy kávou hned zapomeňte!
Někdy nás „jen“ bolí hlava, někdy je hlava v pořádku a trápí nás žaludek. Po opravdu bujaré noci se potýkáme klidně se všemi příznaky najednou.
Co jíst po kocovině
U potravin neexistuje jeden platný recept pro všechny. Každý má jiné chutě a snese něco jiného. Držte se pravidla, aby potraviny a nápoje nebyly kyselé. To je pro váš překyselený žaludek nežádoucí. Kávu, přesnídávku nebo ovocný džus si nechejte raději na jindy. Pokud vám to žaludek dovolí, dejte si pořádnou snídani! Co vás postaví na nohy?
- Ideální jídlo na kocovinu – silný vývar. Je bohatý na minerální látky i živiny. Nechybí v něm ani bílkoviny. Současně s ním navíc do těla pašujete další vodu.
- Kromě vývaru jsou výbornou variantou snídaně při kocovině také vajíčka, která jsou bohatá na aminokyselinu cystein. Játra cystein potřebují pro tvorbu detoxikačních enzymů. Uvařte si je na váš oblíbený způsob a udělejte si ráno příjemnější.
- Něco sladkého vám při ranní kocovině zvedne náladu i hladinu cukru v krvi. Smlsněte si třeba na cereáliích nebo sušenkách.
- Ovoce je přirozeným zdrojem draslíku. Mnohé kyselé druhy ale žaludku na vodě při kocovině nemusí dobře sednout. Například ale takové banány udělají zažívání dobře a navíc dodají lehce stravitelné cukry a vitamíny.
- Sladký jako med. Med je opravdu výborným sladidlem pro na přípravu snídaně po kocovině. Obsahuje minerální látky, vitamíny a také snadno vstřebatelnou glukózu a fruktózu, které vás nakopnou energií.
Ač na to sklenice s alkoholem nevypadá, obsahuje opravdu hodně kalorií. Pokud se snažíte snížit svoji tělesnou hmotnost nebo máte potíže ji udržet na uzdě, alkohol vám dokáže zmařit plány. Kolik tedy skrývá energie? Třeba 10° pivo má na 100 ml okolo 150 kJ. Sklenice piva ale zpravidla nemívá jen 1 x 100 ml. Vypité kalorie tedy velmi rychle naskakují. 12° pivo obsahuje energie ještě více cca 190 kJ ve 100 ml. Podobně i sladké bílé víno (cca 350 kJ/100 ml) má více energie než suché (cca 250 kJ/100 ml) . Tvrdý alkohol pak na 100 ml obsahuje klidně 900 a více kJ.
Co dělat při kocovině a co naopak kocovinu zhoršuje?
Spěte, co to půjde a dopřejte si prostor na regeneraci a doplnění tekutin. Pokud to zvládnete, vydejte se ven na krátkou procházku na čerstvý vzduch.
Naopak pokušení udělat si silnou kávu projednou odolejte. Káva nedělá dobře překyselenému žaludku. Kofein způsobuje uvolnění žaludečního svěrače a zhoršuje proto pálení žáhy. V neposlední řadě má kofein diuretický efekt a odvodňuje. Velkou chybou je také ranní vyprošťovák – tedy ranní doušek alkoholu. Snažit se oddálit příchod kocoviny tím, že si dáte ještě trošku alkoholu je pro organismus obrovská rána. Překyselená játra odbourávají zbývající acetaldehyd, když v tom jim na scénu vrazí ještě další dávka alkoholu. Tahle kombinace ještě zhoršuje toxické dopady pití alkoholu.
Prevence kocoviny
Co dělat, abych neměl ráno kocovinu? Kocovině můžete z velké části předcházet už v onen inkriminovaný večer. V první řadě abstinencí.
To, jaké budete mít po večírku ráno ovlivní jak, kolik a co pijete. Velkou roli také hraje, kdo zrovna sklenici alkoholického moku pozvedá k ústům. Alkohol se v těle vstřebává velmi rychle. Čím rychleji se může vstřebat, tím rychleji se alkoholem organismus “zahltí” a kocovina bude horší. Nepijte proto na lačný žaludek, ale obalte ho něčím mastným, alkohol se pak bude vstřebávat pomaleji. Drinky si také rozložte na celý večer, nepijte jich několik za sebou. S každou sklenicí alkoholu si dopřejte i sklenici vody, abyste co nejlépe předcházeli dehydrataci. Před konzumací alkoholu se také jde předzásobit vitamíny B a C.
Ženy jsou ke kocovině náchylnější než muži. Ve hře jsou ale i další faktory, závisí na celkové tělesné stavbě a hlavně množství vody v organismu (jejíž podíl ubývá s věkem). Důležitou roli hraje i genetická výbava, některé rasy totiž častěji mají nižší kapacitu enzymu alkoholdehydrogenáza odbourávajícímu alkohol.
Jak na koho bude působit určitý druh alkoholu není dopředu dané. Některé typy alkoholických nápojů ale obsahují více tzv. kongenerů než jiné. Kongenery obsažené v alkoholu jsou látky zhoršující ranní opici. Obecně více těchto látek obsahují tmavé likéry nebo červené víno ve srovnání se svými čirými protějšky a vínem bílým.
Dopady konzumace alkoholu na zdraví
Pití alkoholu se ze zdravotního hlediska nedá doporučit v žádném množství. Alkohol sám o sobě vždy dráždí žaludek a působí hepatotoxicky a neurotoxicky. Silná akutní intoxikace se může vyvinou v život ohrožující stav, když alkohol začne působit na hlubší mozková centra a ovlivňovat funkci srdce, tlumit dýchání až k vyvolání bezvědomí. Rovněž chronické pití alkoholu má závažné zdravotní následky z hlediska jaterních, srdečně–cévních a onkologických onemocnění. Rovněž závislost na alkoholu je závažným onemocněním spojeným s rozvratem osobnosti.
Léky na zažívání Přípravky proti pálení žáhy
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
EXTRIFIT Iontex Forte 600g Raspberry
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
349 Kč
259 Kč
Rosen Odkyselující nápoj tbl.eff.20
- Zažívání
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
109 Kč
Alkohol test ze slin 5ks
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
259 Kč
ADVANCE Liverax cps.60
- Doplněk stravy
- Pročištění
Skladem na e‑shopu
349 Kč
Fan Samaritan citrus 8x5g
- Zažívání
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
59 Kč
Tester alkoholu digitální AL 2500
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
1 239 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
05. 11. 2020
oprava jater po alkoholu
Dobrý den.
Dá se říci který přípravek nebo volně prodejný lék je nejlepší na "opravu" jater? K poškození došlo ročním užíváním alkoholu ve vysokých dávkách. Existuje něco jako žebříček nejlepší účinnosti? Co by jste nám doporučili prosím?
Děkuji
-
23. 09. 2021
Co na čištění jater
Dobrý den,
rád bych si pořídil doplněk stravy, který by mi pomohl s čištěním jater, jak mi bylo porazeno paní z nutriční poradny. A také bych se chtěl zeptat, jestli je u Vás k dostání koncentrát Aloe Vera.
Děkuji
-
06. 03. 2022
Co je vhodné na detoxikaci těla?
Dobrý den, je mi 63 let. Bude jaro, chtěla bych si očistit tělo. Tak nějak odlehčit, nechci ale nějaké předražené produkty. Doporučili byste mi prosím něco?
Dobrý den,
Základní podmínkou léčby alkoholového poškození jater je absolutní abstinence. Je známo, že i těžké změny a poškození jater mohou při plné abstinenci částečně ustoupit. Léky, které mají podpůrný význam při regeneraci jater obsahují esenciální fosfolipidy a silymarin.
Pro Vás doporučuji užívat v kombinaci léky Essentiale a Flavobion . Essentiale tobolky urychlují regeneraci jaterních buněk a zlepšují jejich funkci , doporučené dávkování pro dospělé je 3x denně 2 tobolky nejlépe během jídla , dostatečně zapít. Flavobion je lék s obsahem silymarinu, který se také užívá u poškození jater hepatotoxickými látkami, mezi které alkohol patří. Dávkování doporučuji zvýšené 3x denně 2 tablety po jídle.
Velký význam má i kvalitní a dostatečná strava se zvýšeným obsahem bílkovin.
K přečtení také doporučuji náš článek - https://www.benu.cz/co-nam-rikaji-zvysene-jaterni-testy.
Essentiale
Flavobion
S pozdravem
Mgr. Nesrstová Kristýna
vedoucí lékárník BENU Šternberk