Proč prošlé léky vracet zpět do lékárny?

PROČ PROŠLÉ LÉKY VRACET ZPĚT DO LÉKÁRNY?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Nevyužívané léky počítáme k nebezpečnému odpadu, který může vznikat v domácnostech. Stále více lidí si bere k srdci, že správným způsobem likvidace nevyužívaných léků je jejich odnesení zpět do lékárny. Proč se nespotřebované léky nikdy nesmí vyhodit do koše a co se se starými léky v lékárnách děje?

  • Články o zdraví
  • Články o životním stylu
  • Články o osobní péči

5 minut čtení


Proč neužívat prošlé léky Proč neužívat prošlé léky

Lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. A aby vám v případě potřeby dobře posloužila, musíte ji udržovat “v kondici”. Každý rok proto alespoň 2x lékárničku proberte a zkontrolujte expirace léků. Pokud v lékárničce nemáte léky v originálních krabičkách, hledejte datum použitelnosti přímo vyražené na blistrech nebo na etiketě lékovky. U otevřených balení tekutých a polotuhých přípravků kontrolujte i to, zda je na nich údaj o době použitelnosti po otevření. Exspirované léčivé přípravky, léky na předpis, které jste po nemoci všechny nevyužívaly, špatně skladované léky nebo nespotřebované veterinární léky se hodí už jen k vrácení do lékárny.

Léky s prošlou použitelností nebo léky, které měly být uskladněné v ledničce a nebyly nebo se zapomněly na sluníčku (třeba za předním sklem v autě), mohou být uvnitř rozložené, přestože zvenku na tabletě nebo kapkách není nic vidět. Staré léky nemusí být jen neúčinné, ale i vyloženě zdraví škodlivé. Otevřené léky ztrácí sterilitu, což je nebezpečné třeba u očních kapek. Do tablet se může dostat vlhkost, do starých mastí bakterie i plísně.

Jak doma správně uchovávat léky

Donesli jste si domů z lékárny nové přípravky? Než je někam schováte, přečtěte si, jak se mají skladovat. Většina léků je uchovávána při teplotě 15-25 °C, určité přípravky ale musí do ledničky. Léky vždy skladujte v originálním obalu na suchém a tmavém místě (což rozhodně není například koupelna). I když lékárnička musí být pro případ potřeby dobře dostupná, ukládejte ji vždy mimo dosah dětí!

Léky nepatří do koše ani do záchodu! Léky nepatří do koše ani do záchodu!

K nepoužitým lékům se chovejte jako k nebezpečnému odpadu. Účinné látky obsažené v lécích se po vyhození do popelnice nebo spláchnutí do záchodu dostávají do životního prostředí a odpadní vody. Protože se mnohé léky z vody špatně odstraňují, zůstávají v povrchových vodách a mohou se dále kumulovat v životním prostředí.

Léky v našich řekách

Ministerstvo zemědělství každý rok odebírá tisíce vzorků z povrchových vod a hledá v nich léky. Nejběžněji se ve vodě nachází léky na vysoký krevní tlak jako telmisartan, lék na cukrovku metformin, léky na bolest – ibuprofen, diklofenak, paracetamol i na recept vázaný tramadol. Dále se jednalo třeba o lék ovlivňující nervový systém gabapentin nebo antidepresivum venlafaxin. Často jsou to hojně užívané (a naneštěstí i nadužívané) léky. Některé z nich se v lidském těle mění jen málo a velká část podané dávky se následně vyloučí močí.

Kam odevzdat prošlé léky?

Správný způsob likvidace starých léků je vrácení léků do lékárny! V každé lékárně v ČR je možnost vrácení nepoužitých léků zdarma. Jak se vrací léky do lékárny? Je to jednoduché. Léky odevzdejte přímo lékárníkovi nebo farmaceutickému asistentovi pracujícímu v lékárně. V některých lékárnách jsou kontejnery na vracení léků umístěné i přímo v prostorách výdejny léčiv a můžete zde léky sami vyhodit.

Co lze vrátit do lékárny?

V lékárně za vás zařídí likvidaci léků:

  • všech forem nevyužívaných nebo exspirovaných volně prodejných léků i léků na recept (kapek, roztoků, sirupů, tablet, granulátů, tobolek, mastí, gelů, past, náplastí, inzertů…),
  • neotevřených balení léků s integrovanou jehlou (například subkutánní injekce léků “na ředění krve” apod.),
  • všech nevyužívaných léků pro zvířata.

Stejně jako tabletky nezapomínejte vrátit ani léčivé masti a gely nebo třeba náplasti (nikotinové náplasti pro odvykání kouření, hormonální antikoncepci, náplasti s léky proti bolesti aj.). Přípravky určené k distribuci léčivé látky přes kůži nebo sliznici často musí obsahovat vysoké koncentrace léčiv, aby se do těla dostávala terapeutická dávka léku po určitý čas.

Rezidua hormonů a antibiotik – strašáci nejen pro životní prostředí

Kontaminace životního prostředí některými druhy léčiv budí obzvláště velké obavy. Například hormony v léčivech jsou ze své definice látky, které v malém množství vyvolávají v organismu zásadní změny. Jejich přítomnost v přírodním prostředí proto není žádoucí ani v malých koncentracích, které by se mohly zdát zanedbatelné. Nevhodné zacházení s prošlými antibiotiky (a také zbytečné užívání antibiotik na virové infekce nebo nedodržení pokynů pro podávání a nutnosti dobrání dávky) pak přispívá k rozvoji antibiotické rezistence. Antibiotika pak v důsledku rostoucí rezistence ztrácejí účinnost na bakteriální infekce.

Co nejsou léky určené k vrácení do lékárny? Co nejsou léky určené k vrácení do lékárny?

Do lékárny nevracejte:

Kam vyhodit vitamíny nebo kosmetiku koupenou v lékárně? Jiný lékárenský sortiment, který neobsahuje léčivé látky, lze likvidovat běžným způsobem. Odevzdejte ho tedy do tříděného nebo směsného odpadu. Do tříděného odpadu můžete dát také papírové krabičky nebo příbalové letáky z léků. Tyto součásti obalu léčiv nejsou nebezpečným odpadem. Jejich vytříděním ušetříte v kontejnerech spoustu prostoru pro samotné léky.

Zvláštní kapitolou jsou injekční léky. Mnoho pacientů překvapí, že použité injekční stříkačky od nich v lékárně převzít nemohou. Jehly i stříkačky patří do speciálních kontejnerů, které má v ordinaci váš lékař, který tyto přípravky předepisuje.

Kolik léčivých přípravků se zlikviduje?

Množství léků, které pacienti vrací do lékáren, se eviduje. Za rok se jedná o stovky tun nepoužitých léků. Někdy nejde vyhození zbylých léků zabránit, určitě je ale důležité léčivy neplýtvat. Doma si dělejte zásobu pravidelně užívaných léků na 3 měsíce až maximálně půl roku, větší zásoby jsou zbytečné. Pokud by váš lékař medikaci změnil, budou tyto léky k ničemu. Likvidace i úhrada léčiv něco stojí stát i zdravotní pojišťovny. A nejsou to malé částky. Není možné zaměnit opravdovou cenu léku s pouhým doplatkem. Pokud vás zajímá skutečná hodnota léčivých přípravků, které užíváte, stačí si při odchodu z lékárny dobře přečíst účtenku.

Jak probíhá likvidace prošlých léků?  Jak probíhá likvidace prošlých léků? 

Léky odevzdané do lékárny uloží personál do uzavřených nádob a nijak s nimi již nemanipuluje. Konečnou likvidaci provádí certifikované firmy. Léčiva jsou likvidována ve spalovně za velmi vysokých teplot. Tím je zaručeno kompletní a bezpečné odstranění účinných látek.

Volně prodejné léky BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Nežádoucí účinky
    13. 08. 2020

    Mohu použít prošlý čípek ?

    Dobrý den ,podala jsem batoleti omylem měsíc prošly cipek.muze se něco stát?

    Dobrý den,

    měsíc po expiraci se může zkazit čípkový základ ( zřejmě by zapáchal) a popřípadě snížit obsah účinné látky ( může se stát že čípek nezabere). Pokud by miminko zvracelo určitě navštivte pohotovost.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    29. 10. 2022

    Mohu použít léky po době expirace

    Dobrý den, probírala jsem domácí lékárnu a našla jsem pár léků, které jsou podle data spotřeby prošlé. Všechny jsou v původním obalu a skladované v suchu a temnu. Co myslíte, je nutné je vyhodit, resp. vrátit do lékárny, nebo lze některé z nich využít i teď, pokud na pohled nevypadají nijak změněné?
    Děkuji.

    Dobrý den,

    léky po uplynutí doby expirace není možno bez rizika užívat. Po uplynutí doby expirace může dojít k degradaci účinné látky, či látek pomocných. Nepoužité léky prosím odevzdejte v lékárně, kde bude zajištěna odborná likvidace.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    18. 02. 2023

    Mohou být dvě šarže v jednom balení léku ?

    Dobrý den, můžou být v jednom balení dvě šarže léků?


    Dobrý den,

    pokud se jedná o lék vázaný na předpis nemohou být v jedné krabičce dvě  různé šarže, krabička je na obalu uzavřena tzv. kontrolním proužkem, který jako první rozdělává pacient, šarže uvnitř krabičky na platíčkách či dózičce odpovídá šarži na obalu. Pokud by se jednalo o volně prodejný lék např. s obsahem léčivé látky ibuprofen, platí stejné pravidlo, kdy v krabičce na jednotlivých platíčkách je pouze jedna šarže, která odpovídá šarži na obalu. Šarže léku pochází vždy z jednoho výrobního cyklu, do sekundárního obalu krabičky ji uzavře výrobce.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.