Jak na hygienu a péči o pokožku při inkontinenci

JAK NA HYGIENU A PÉČI O POKOŽKU PŘI INKONTINENCI

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Inkontinence je pro pacienty citlivé téma. Obavy z nechtěného úniku moči nebo strach, že zápach moči může cítit i jejich okolí, je často psychicky zraňuje. Zraněná a bolestivá ale může být i kůže namáhaná kontaktem s močí nebo stolicí. U inkontinentních pacientů je proto zcela zásadní hygiena intimních partií. Jaká pravidla by pacienti s inkontinencí měli dodržovat při ošetřování pokožky, aby předešli podráždění a účinně bojovali intimní hygienou proti zápachu?

  • Články o zdraví
  • Články o močových cestách a ledvinách
  • Články o intimitě
  • Články o inkontinenci

7 minut čtení


Chraňte pokožku před dráždivými vlivy Chraňte pokožku před dráždivými vlivy

Kvalita i šířka sortimentu inkontinenčních pomůcek je v dnešní době na velmi vysoké úrovni. I přesto se pokožka pod inkontinenční vložkou nebo kalhotkami častěji dostává do styku s močí či stolicí. Jak stolice, moč nebo třeba pot ale pokožku dráždí a oslabují její přirozenou bariéru. V důsledku toho v ní může snadno vzniknout zánět nebo infekce. Důsledkem jsou nepříjemné a velmi bolestivé opruzeniny. V horších případech, kdy poškození tkáně zasahuje i hlubší vrstvy kůže, mohou vznikat i proleženiny.

Cílem správné hygieny je proto co nejvíce omezit kontakt pokožky s močí či stolicí a posílit ochrannou kožní bariéru. Pod inkontinenčními kalhotkami je teplota kůže vždycky o něco vyšší. Ve spojení s vlhkem by zde mohlo vzniknout ideální prostředí pro množení bakterií a plísní. Kvalitní inkontinenční pomůcka, její správné použití a důsledná hygiena tomu ale dokážou zabránit.

Proč omezení pitného režimu zhoršuje potíže s inkontinencí?

Méně toho vypít by mohlo znamenat, že tak často nebude docházet k nechtěným únikům moči. To je ale velký omyl. Omezování pitného režimu a s tím související dehydratace je dobře známý faktor zhoršující potíže s inkontinencí. Při nedostatečné hydrataci tělo šetří vodou. Moč je v důsledku toho koncentrovanější a současně i dráždivější pro močový měchýř. Dalším nebezpečným efektem omezování pitného režimu je zvyšování rizika infekcí močových cest.


 

Kdy a jak často měnit inkontinenční vložky nebo kalhotky Kdy a jak často měnit inkontinenční vložky nebo kalhotky

Správný výběr inkontinenční pomůcky společně se správným použitím je zásadní pro pohodlí pacienta i pro jeho zdraví. Nevhodně padnoucí pomůcka může pacienta dřít a oděrky se mohou stát základem pro vznik opruzení. Tvar inkontinenční pomůcky musí pacientovi nejen sedět, aby pomůcka nepodtékala, ale musí mu vyhovovat i její typ pro co nejkomfortnější a nejsoběstačnější obslužnost. Inkontinenční pomůcka musí mít samozřejmě dostatečnou savost, ale na druhou stranu příliš silné pomůcky mohou pacienta zbytečně limitovat v pohybu, navíc mohou mít nižší prodyšnost.

Jak tedy poznat, že už nadešel čas pro výměnu inkontinenční pomůcky? Řídit se dá zcela jednoduchou pomůckou. Inkontinenční pomůcku je třeba vyměnit vždy, když je kůže pod ní vlhká. Mnohé inkontinenční kalhotky jsou dnes už vybaveny barevnými indikátory vlhkosti – když barevný proužek na kalhotkách vymizí nebo změní barvu, je savost pomůcky využitá na maximum a je třeba přistoupit k její výměně. Každá inkontinenční pomůcka by pak měla být vyměněna nejdéle po 8 hodinách nošení.

A na konec ještě jedna důležitá zásada. Jednorázové inkontinenční pomůcky je opravdu nutné používat jednorázově. Inkontinenční kalhotky ve svém jádru obsahují materiály pohlcující tekutiny. Snahy o vysoušení nebo praní jednorázové pomůcky nemohou už absorpční schopnosti kalhotek nebo vložky navrátit. I z hygienického hlediska jde samozřejmě o velmi nebezpečný počin.

Jak na umývání pokožky Jak na umývání pokožky

Potřísněnou pokožku je třeba co nejdříve omýt, aby byl kontakt s dráždivou močí nebo stolicí co nejkratší. Pokud by ale na omývání byly použito klasické mýdlo s nevhodným pH nebo dráždivé mycí přípravky, pokožce inkontinentního pacienta to nijak neprospěje a může to naopak mít i nežádoucí dopad. Na co by se tedy měl pacient s inkontinencí zaměřit při výběru mycího přípravku?

  • pH přípravku: Pro pokožku je přirozené mírně kyselé pH 5,5. U seniorů se pH kůže lehce zvyšuje, proto speciální mycí přípravky pro inkontinentní pacienty mohou mít i neutrální pH.
  • Nedráždivé složení: Přípravek by neměl obsahovat alkohol, který vysušuje pokožku, ani dráždivé detergenty. Ideální jsou neparfémovaná mýdla bez zbytečných přidaných látek. Mělo vždy jít o přípravek určený pro citlivou pokožku.

Vhodnými mycími přípravky pro inkontinentní pacienty jsou například Seni Care Mycí tělový krém 3v1, TENA Wash Cream - Mycí krém nebo MoliCare Skin Mycí emulze.

Pokud jde o klasický mycí přípravek, je důležité, aby byl po použití z pokožky dobře opláchnut. Zbytky sprchových gelů mohou pokožku podráždit. Horká voda přípravky rychle a efektivně smyje, přesto teplotu na kohoutku trochu snižte. Proč je to vhodné? I samotná hodně teplá voda může smývat z pokožky ochranný lipidový film a pokožka je poté méně odolná.

Jak umýt ležícího pacienta?

U inkontinentních pacientů, kteří mají nižší pohyblivost nebo jsou upoutáni na lůžko, je ale časté omývání nebo sprchování velice náročná procedura. Naštěstí pro tyto pacienty existují i speciální bezoplachové čisticí pěny pro ležící pacienty. Jde o pěnová mýdla, která se už podle názvu aplikují na pokožku, nechají působit a setřou bez nutnosti smýt přípravek z pokožky vodou. Přestože jsou bezoplachové přípravky nedocenitelným pomocníkem, nemohou umývání vodou dlouhodobě zcela nahradit. Mezi přípravky k mytí pokožky bez oplachování patří například:

Kromě gelů a pěn tohoto typu jsou praktickou pomůckou také mycí ubrousky. Pozor ale na to, že ne všechny vlhčené ubrousky mají nedráždivé složení vhodné pro pokožku namáhanou inkontinencí. Vybírejte proto vždy ubrousky určené k péči o klienty s inkontinencí, příkladem mohou být:

  • Seni Care vlhčené ubrousky vitamin E & Alantoin
  • ABENA Žínka vlhčená mycí neparfemovaná
  • TENA Wet Wash Glove Mycí vlhčené rukavice
  • MoliCare Skin ať už Vlhko ošetřující ubrousky nebo Napuštěné mycí žínky od výrobce Hartmann

Pokud pečujete o ležícího pacienta, je třeba pro omývání vytvořit co nejintimnější prostředí. U žen je při otírání nutné dodržovat směr zepředu dozadu, aby nedošlo k zanesení bakterií z konečníku do močových cest nebo pochvy. Stejně jako přípravky by i mycí žínky měly být šetrné, aby nedřely pokožku. Nakonec, pokud to prostředí dovoluje, je vhodné nechat omytou pokožku chvíli vyvětrat, aby mohla dobře uschnout a regenerovat, než přistoupíte k jejímu ošetření a nasazení inkontinenční pomůcky.

Péče o ležícího pacienta

Ošetřování pokožky pod inkontinenční pomůckou Ošetřování pokožky pod inkontinenční pomůckou

Ošetřit čistou a suchou pokožku tělovým mlékem nebo krémem, který podpoří její přirozenou bariérovou funkci, je ideální investice v prevenci podráždění pokožky a vzniku opruzenin. Bariérové krémy s hydratačními složkami pečují o zdraví pokožky a předchází také nepříjemným pocitům kvůli svědění a bolestivosti.

Co na opruzenou pokožku?

Při zapaření je pokožka podrážděná a mohou v oblastech pod inkontinenční pomůckou vznikat opruzeniny. Opruzenou pokožku ošetřujte krémem s obsahem zinku, který vysušuje mokvající kůži a zklidňuje zánět. Lze používat běžné zinkové krémy nebo ty přímo pro inkontinentní pacienty jsou určené jako:

Před aplikací zinkového krému můžete také použít pečující krém, aby byla pokožka posílená. Zinkový přípravek se vám pak na pokožku bude i lépe nanášet. Pokud ale pokožka zapařená není, vystačíte si s pečujícím krémem. Při aplikaci krémů a mastí vždy pamatujte na to, že by vrstva přípravku neměla být příliš silná, aby nezabraňovala pokožce dýchat. Další informace k ošetřování opruzenin u dospělých najdete i v našem článku:

Přejít na článek: Jak na opruzeniny u dospělých

Kožní mykózy a infekce jako komplikace inkontinence

Opruzenina se ne a ne zahojit? Někdy bývá důvodem infekce. Ve vlhkém prostředí se snadno rozmnoží kvasinky a vyvolají kožní mykózu, která se projevuje svěděním, zarudnutím a někdy i puchýřky. V takovém případě je vhodné pravidelně aplikovat na pokožku krém s obsahem antimykotika, které kvasinky účinně potlačuje. Aplikace kožních léků na kvasinky musí být důsledná a je nezbytné infekci důkladně doléčit. V opačném případě mají mykózy tendenci se vracet. Preventivní mazání pokožky pod inkontinenčními kalhotkami krémem proti kvasinkám ale nemá smysl, protože tyto přípravky nefungují preventivně proti možné infekci v budoucnu. Pokud by se stav nelepšil nebo se na kůži rozvinula bakteriální infekce, je vhodné se kvůli léčbě obrátit na lékaře.

Proleženiny a inkontinence

Závažnou komplikaci ze zapaření pokožky pod inkontinenčními pomůckami představují proleženiny neboli dekubity. Podráždění pokožky a její porušení zejména v kombinaci s dlouhodobým působením tlaku u ležících pacientů může vést až k poškození kůže do hloubky. Proleženiny se často velmi komplikovaně hojí a hodně bolí. Je proto velmi důležité snažit se jim za všech okolností předejít jak správnou hygienou, tak i častým polohováním imobilního pacienta.

Tip před nasazením nové pomůcky

Zvládli jste to, pokožka je čistá a dobře ošetřená. Než navléknete nové inkontinenční kalhotky, ujistěte se, že na kůži nejsou už žádné zbytky použitých přípravků. Mastnota z krému by se totiž nasála do povrchu absorpční vrstvy a bránila by tak vsakování a odvádění moči do jádra kalhotek a pokožka by kvůli tomu zůstávala vlhká.

Pomůcky pro pacienty s diagnostikovanou inkontinencí může předepisovat lékař na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Pacienti díky tomu mohou využívat úhradu inkontinenčních pomůcek zdravotní pojišťovnou. Pokud lékař navíc předepíše pomůcky elektronickou formou na tzv. ePoukaz, mohou pacienti využít i online vyzvednutí a doručení svých pomůcek. Více k této službě:

Přejít na: Elektronický poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku

Zdraví pokožky odráží zdraví celého těla

Kůže je náš největší orgán. Pokud se v těle něco děje, často se to projeví na pokožce jako podráždění, začervenání nebo pupínky. Kvalitu a odolnost pokožky velmi ovlivňuje i celková výživa a hydratace. Dehydratovaná pokožka je křehká a pokud ve stravě není dostatek vitamínů a minerálů, postrádá tyto živiny pro důležité regenerační procesy. Zdraví pokožky ovlivňují ale také vnější vlivy – zejména teplota a vlhkost. Přiměřené oblékání a vhodné prodyšné materiály zabrání nadměrnému pocení kůže a agresivnímu působení potu na pokožku.

Jak ochránit lůžko před znečištěním? Jak ochránit lůžko před znečištěním?

Pacienti, které trápí inkontinence v noci, často musí řešit znečištění ložního prádla a matrace. Pomáhat jim ale mohou vyměnitelné a pratelné chrániče matrací nebo inkontinenční absorpční podložky. Aby spaní na podložce bylo příjemné musí být její horní povrch z jemného a prodyšného materiálu. Samotná podložka pak musí snášet praní při vysokých teplotách ideálně do 95 °C, aby mohla být zajištěna její hygienická čistota při opětovném používání. U pacientů s nejvyšším tedy 3. stupněm inkontinence vzniká také nárok na částečnou úhradu jednorázových inkontinenčních podložek.

Jak odstranit pach moči? Jak odstranit pach moči?

Nehoda při inkontinenci může znečistit čalounění sedaček nebo nejčastěji matraci postele. Vyčistit moč z takových míst není snadné. Navíc i u zdánlivě dobře vyčištěných skvrn může přetrvávat nepříjemný zápach moči. Jak se zbavit zápachu moči z matrace i skvrn shrnujeme v několika krocích:

  • Nejdůležitější je co nejdříve zakročit. Sundejte pratelné potahy a papírovými utěrkami se pokuste odsát co nejvíce moči. Utěrky přitiskněte na znečištěné místo, ale nesnažte se procesu pomoci usilovným třením, protože tím by se moč jen zapracovávala hlouběji dovnitř materiálu.
  • Následně je možné zasypat skvrnu sodou, která umí absorbovat vlhkost. Následně je sodu možné vystát.
  • Mezi tím si nařeďte si bílý ocet s vodou a trochou pracího gelu na citlivou pokožku a nastříkejte přípravek na skvrnu. Před použitím se ale ujistěte, že na konkrétním materiálu bílý ocet nezanechává skvrny!
  • Ocet nechte chvíli působit a poté ho odsajte papírovými utěrkami.
  • Znovu použijte bílý ocet a následně ho odsajte. Tyto kroky opakujte, dokud skvrna nevymizí.
  • Nakonec znova zasypejte místo sodou, aby vytáhla co nejvíce vlhkosti. Nechte materiál dobře vysušit na vzduchu nebo na slunci, pokud máte takovou možnost.

Protože moč má kyselé pH, dokáže ji přirozeně zásaditá soda zneutralizovat a odstraňovat tak nepříjemný zápach z moči. Na čištění skvrn zejména na matracích je výhodné využívat ekologické čisticí přípravky, které neobsahují agresivní látky, protože čistič jde z matrace jen těžko beze stopy odstranit. Na silnější znečištění, kde ocet, soda a prací prášek nestačí, použijte enzymový čistič.

ePoukaz


ZDROJE

  • How To Avoid Urine Smells In Pants And Incontinence Odours. Online. HARTMANN direct. Dostupné z: https://www.hartmanndirect.co.uk/advice-centre/incontinence/how-to-control-incontinence-smells. [cit. 2025-01-09].
  • How to Get Pee Out of a Mattress: 6 Easy Steps. Online. Casper. 2021. Dostupné z: https://casper.com/blog/how-to-get-pee-out-of-a-mattress/. [cit. 2025-01-09].
  • Hygiena a ošetřování klientů s inkontinencí. Online. ABENA. 2021. Dostupné z: https://www.abena.cz/o-inkontinenci/hygiena-a-osetrovani-klientu-s-inkontinenci/. [cit. 2025-01-09].
  • Jak předcházet podráždění pokožky v souvislosti s inkontinencí a IAD. Online. TENA. Dostupné z: https://www.tenacz.cz/pece-o-nase-nejblizsi/inkontinence-a-zdravi/o-inkontinenci/prevence-iad-v-souvislosti-s-inkontinenci. [cit. 2025-01-09].
  • Péče o kůži při inkontinenci. Online. Florence. 2010. Dostupné z: https://www.florence.cz/casopis/archiv-florence/2010/5/pece-o-kuzi-pri-inkontinenci/. [cit. 2025-01-09].

Hygienická péče o pacienta Pomůcky při inkontinenci

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

155 Kč

  • Kosmetika
  • Inkontinence

Skladem na e‑shopu

199 Kč

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

289 Kč

  • Zdravotnický prostředek
  • Inkontinence

Skladem na e‑shopu

55 Kč

  • Inkontinence
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

35 Kč

  • Zdravotnický prostředek
  • Inkontinence

Nedostupné

89 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    06. 11. 2020

    Péče o suchou kůži seniora

    Zdravím, prosím existuje něco co by zbavilo šupinek suché kůže mé maminky 74let. Tělo pravidelně mažeme, ale obzvláště holeně jsou hrozně šupinkové.

    Dobrý večer,

    důležité je, aby maminka nezapomínala na pravidelný pitný režim. Pokožku je třeba hydratovat i zevnitř. Nejsou vhodné koupele v hodně teplé vodě. Lepší je rychlé osprchování vlažnou vodou. Pokud doma topíte, tak používejte zvlhčovače vzduchu. Oblečení je vhodné z bavlny a na praní nepoužívat prací prostředky s barvivy a vůněmi, které mohou dráždit.

    Pokožka by se neměla umývat běžnými mýdly. Buď jen vodou nebo používat léčebnou kosmetiku viz odkazy.

    Na natírání pokožky jsou vhodné např. přípravky s obsahem urey (Eucerin, Excipial) či mandlového oleje (Molicare skin ošetřující olej). Natírat se může i častěji během dne. Nejlepší je, ale po osprchování a lehkém otření cca do 3-5 minut.

    Přeji pohodový víkend.

    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

    Molicare skin mycí emulze

    Dexeryl mycí krém

    Molicare skin ošetřující olej

    Excipial U lipolotio emulze

    Eucerin urearepair plus tělové mléko 5%

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    04. 04. 2021

    Co na opruzeninu při inkontinenci?

    Dobrý den, prosím, mám doma babičku po mrtvici, špatně chodící, jen pár kroků s chodítkem, plná inkontinence 3. stupeň. Má velký problém s opruzeninami v oblasti genitálií a mezi nohama i na hýždích. Používala jsem na očištění čistící pěnu UNIXDERMA a pak zinkový krém stejné značky. Stále se to horšilo, teď používám Imazol krémpasta. Prosím, co mi ještě můžete poradit, aby se ty opruzeniny nedělaly? Nebo, alespoň se trochu zatáhly? Pleny měníme opravdu často a také samozřejmě často čistíme a mažeme. děkuji za radu

    Dobrý den,

    pleny by se měly vyměňovat cca co 6 hodin. Na omývání používejte pouze vodu. Mýdlo pro citlivou pokožku je vhodné  jen po stolici (např. Neocide mycí gel či Alfasilver tekuté mýdlo). Po omytí jen lehce vysušit. Příliš netřít. Dobré zkušenosti mám i s čistícími pěnami- buď vámi zmiňovaná Unixderma či Molicare skin čistící pěna

    Zinkové krémy lze natírat ve velmi tenké vrstvě při každé výměně plen. Pozor na nedostatečné odstranění krému a silnou vrstvu. Pod ní pak může docházet k přemnožení kvasinek, bakterií... Imazol krémpasta může být dobrou volbou.

    V poslední době se využívá i pozitivních protimikróbních vlastností stříbra - např. Silvertan pasta

    Pokud by se stav Vaší maminky nelepšil, tak lékař může předepsat přípravky s obsahem kortikoidu či antibiotika.

    Přeji hezký den.
    Mgr. Naďa Spratková
    Vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

     

     

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Močové cesty
    • Zdravotní prostředky
    10. 07. 2024

    Stressová inkontinence - jak měřit savost vložek

    Dobrý den, trpím stressovou inkontinencí. Prosím o radu jaké vložky použít při cestě vozem bez možnosti zastavení.

    Dobrý den, 

    napříč nabídkou inkontinenčních prostředků se můžete poměrně přesně orientovat dle savosti uváděné v mililitrech. Inkontinenční vložky na lehkou inkontinenci mají savost okolo 100 ml. To odpovídá inkontinenčním vložkám, kde je zobrazená 1 kapka.  A tak to pokračuje dál: 2 kapky - 175ml; 3kapky - 330ml; 4 kapky - 530ml. Mililitry jsou ale orientační, je to plus mínus 50ml, v závislosti od typu vložek a od výrobce.

    Inkontinenční vložky

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    • Kůže
    • Močové cesty
    20. 09. 2024

    inkontinenční boxerky

    Dobrý den, mohu Vás požádat o rozměry TENA Men Washable Boxers XL černé inkontinenční boxerky. Z popisu není patrné, zda jsou pružné či pevné. Velikost XL je u ikon.kalhotek pro muže v jiných rozměrech. Předem děkuji.

    Dobrý den, 

    inkontinenční spodní prádlo TENA Men je navrženo tak, aby vypadalo jako běžné boxerky, z pohodlného a elastického materiálu. Inkontinenční prádlo TENA Men spolehlivě přilne k tělu a zamezuje tak nechtěnému protečení či úniku zápachu. Velkost XL zodpovídá rozměrům 102-107cm. Existuji velkosti M-L-XL.
    Vzorky můžete objednat zde: TENA Spodní prádlo pro muže

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.