Jak podpořit odkašlávání a zbavit se zahlenění

JAK PODPOŘIT ODKAŠLÁVÁNÍ A ZBAVIT SE ZAHLENĚNÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Slyšíte dunivě bublavý zvuk při zakašlání? Produktivní kašel s tvorbou hlenů je běžný příznak provázející respirační onemocnění. Proč hleny v plicích vznikají a jak můžete tělu pomoci, aby se jich rychleji zbavilo?

  • Články o zdraví
  • Články o dýchacích cestách
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Proč v plicích vzniká hlen? Proč v plicích vzniká hlen?

Zkuste si na chvíli uvědomit, jak dýcháte. Člověk udělá každou minutu obvykle 12–20 nádechů a výdechů. Aby při takovém nepřetržitém provozu sliznice potahující dýchací cesty zevnitř nevyschla a nepopraskala, je neustále zvlhčována. Její povrch navíc pokrývá tenká vrstva hlenu. Hlen dýchací cesty chrání i mechanicky. Malé, vdechnuté částice nečistot se na něm zachytí. Společně s hlenem pak díky malým řasinky na povrchu sliznice odcestují z dýchacích cest pryč. Řasinky totiž hlen i cizorodé částice neustále postrkují směrem ven z plic.

Jak vzniká zahlenění Jak vzniká zahlenění

V určitých situacích se tvoří v plicích příliš mnoho hlenů. Důsledkem toho vzniká vlhký neboli produktivní kašel projevující se vykašláváním hlenu. Jaké bývají nejčastější příčiny vlhkého kašle?

  • Infekce dýchacích cest

Viry, bakterie nebo dokonce kvasinky mohou v dýchacích cestách vyvolat zánět. Podrážděním dýchacích cest může nejprve vzniknout suchý kašel. Dýchací cesty ale na infekci zareagují větší tvorbou hlenů, proto kašel postupně vlhne a promění se na produktivní kašel. Infekce postihuje různé části dýchacích plic a může se šířit. Z neléčeného zánětu průdušek se tak může snadno vyklubat nebezpečný zápal plic.

  • Dráždění dýchacích cest

Prachové částice, znečištěné životní prostředí nebo i chlorovaná voda na koupališti během letního koupání může plíce podráždit a spustit tvorbu hlenů. U vlhkého kašle vznikajícího tímto způsobem je nutné odstranit vyvolávající faktor. Do této kategorie řadíme také kouření. Kvůli chronickému zánětu v plicích u kuřáků to, jak dlouho trvá vykašlávání hlenu i samotná léčba kašle, trvá výrazně déle.

  • Alergie

Alergická reakce spouští nejen vodnatou rýmu a slzení. U někoho se může objevit kašel i s vykašláváním hlenů.

Polykání hlenů

Stékající hleny při zahleněném krku nebo zadní rýmě jsou velmi nepříjemné, což jistě potvrdí každý, kdo si prošel pořádným zahleněním. Hleny se dostávají do žaludku, kde na ně ale čeká velmi kyselé prostředí, které infekční zárodky v něm obsažené bez rozpaků ničí. U menších dětí tento symptom ale může být velmi nepříjemný, protože spolykané hleny mohou žaludek dráždit a vyvolat i zvracení. V tomto ohledu proto dávají rady našich babiček, proč nepolykat hleny, smysl. Rozšíření bakterií z dýchacích cest do zažívacího traktu díky žaludeční kyselině ale nehrozí.

 

Léčba zahlenění Léčba zahlenění

Kašel je reflex, který odstraňuje hleny a případně i nečistoty nebo cizorodá tělesa z dýchacích cest. S tím, jak se tvoří hleny v krku a plicích, se kašlací reflex spustí. Léčba vlhkého kašle se zaměřuje na usnadnění toho, jak vykašlat hleny z krku a dýchacích cest. K tomu napomohou režimová opatření, léčiva nebo třeba bylinky.

Režimová opatření při léčbě kašle

Klid, vydatný odpočinek a dostatek spánku dá při onemocnění imunitě prostor vypořádat se s nemocí. U zahlenění je stejně nezbytné dbát na dostatečný pitný režim. Doporučuje se zvýšit příjem tekutin například o 1–2 sklenice teplého bylinkového čaje.

Podpořit ředění hlenů při kašli můžete zvlhčováním vzduchu nebo inhalací mořské vody. K inhalaci lze využít také éterické oleje nebo některé kapky na vlhký kašel. U dětí by ale tento postup měl být předem konzultován s lékařem.

Léky na zahlenění a vlhký kašel

Vypořádat se s hleny v dýchacích cestách vám pomohou také léčiva. Léky mohou působit na odstranění hlenů různými způsoby. Obvykle se dělí do 2 skupin na expektorancia a mukolytika.

1. Mukolytika

Mukolytika dokáží ztekutit hlen, který se pak snadněji dostane z dýchacích cest. Jaké účinné látky mezi mukolytiky najdete?

  • Bromhexin a ambroxol
    Ambroxol nebo bromhexin kromě ředění hlenu mají efekt i na usnadnění jeho odstranění z dýchacích cest. Mezi jejich výhody patří rovněž to, že se mohou používat během léčby antibiotiky.
  • Acetylcystein
    Acetylcystein působí přímo na hlen a ztekucuje ho. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti.
  • Erdostein
    Erdostein ztekucuje hlen v dýchacích cestách a také zabraňuje bakteriím, aby ulpívaly na sliznici a vyvolaly následnou infekci. Dále erdostein působí jako antioxidant.

2. Expektorancia

Expektorancia svým působením podporují odstranění hlenu z dýchacích cest. Jaké účinné látky mezi nimi najdeme?

  • Guaifenesin
    Guaifenesin snížuje viskozitu hlenů v plicích a podporuje činnost malých řasinek v dýchacích cestách, které díky tomu lépe pohybují hlenem směrem ven z dýchacích cest. Guaifenesin není vhodný pro lidi s onemocněním myasthenia gravis.
  • Extrakt z břečťanu
    Výtažek z břečťanu se svou hlavní účinnou látkou ɑ-hederinem usnadňuje odkašlávání a má i mírný bronchodilatační efekt, díky kterému může usnadňovat dýchání.
  • Cineol
    Cineol je látka z eukalyptové silice. Usnadňuje ředění hlenů a podporuje funkci řasinek čistících dýchací cesty. Má navíc protizánětlivý efekt.

Léky na odkašlávání by s opatrností měli vybírat lidé trpící na žaludeční nebo duodenální vředy. Mnohé přípravky s ambroxolem, acetylcysteinem, bromhexinem, břečťanem nebo tymiánem pro ně nejsou vhodné nebo by je měli užívat jen s opatrností. Při výběru léku je proto vhodné se poradit s lékárníkem nebo lékařem.

Bylinky na podporu dýchacích cest

S odkašláváním pomohou také bylinky. Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.

Bylinky při kašli mohou pomáhat také zevně. Kromě éterických olejíčků na inhalaci může pomoci i prsní balzám. Balzámy se aplikují na hruď dále i na záda, krk, čelo nebo spánky. Obsahují často aromatické silice jako je eukalyptová, borovicová, mátová nebo hřebíčková. Po aplikaci příjemně prohřívají a mají i aromaterapeutické účinky.

dlouhodobé zahlenění

Léčba kašle v těhotenství Léčba kašle v těhotenství

Většina léků na vlhký kašel se v období těhotenství nedoporučuje nebo jejich nasazení musí posoudit lékař. Proto pokud vás trápí zahlenění, snažte se podpořit léčbu kašle dostatečným pitným režimem a hodně odpočívejte. Pomoci mohou i inhalace solných roztoků. Svoje potíže s kašlem se nebojte konzultovat se svým lékařem, nejde o banalitu. Hlavně na konci těhotenství silné dráždění ke kašli může spustit předčasný porod.

Vlhký kašel u dětí Vlhký kašel u dětí

Před zahájením terapie kašle je vždy potřeba rozlišit, zda se jedná o suchý kašel nebo štěkavý kašel u dětí spojovaný s laryngitidou, nebo jestli je kašel vlhký a produktivní. Léčba se v těchto případech výrazně liší. Jaké jsou vhodné postupy léčby dětského kašle si přečtěte v článku, kde se na toto téma zaměřujeme: Jak na kašel u dětí.

Kašel u psa
Kašlání a infekce dýchacích cest se nevyhýbají ani nejlepšímu příteli člověka. Pes může chytit lehké nachlazení, které samo odezní. Někdy je příčinou kašlání tzv. psincový kašel, který mohou vyvolat viry i bakterie, anebo závažnější zdravotní problém. K uzdravení kašle u pejska pomůžete, když svého mazlíčka budete držet v klidu a teple. Dbejte také na kvalitní krmivo, lze využít i veterinární přípravky na nachlazení například s jitrocelem. Pokud má pes horečku, nežere nebo je schvácený, obraťte se na veterináře.

Kdy kvůli kašli vyhledat lékaře? Kdy kvůli kašli vyhledat lékaře?

Kašel je velice častý symptom běžných nachlazení. Nevyplatí se ho ale podceňovat. Kdy je lepší navštívit lékaře?

  • Vykašlávání zbarveného nebo hnisavého hlenu

Co znamená vykašlávání hlenu zbarveného na žluto nebo do zelena? Žlutý hlen nebo různé odstíny zeleného hlenu mohou svědčit o bakteriální infekci. V takovém případě je lepší vyhledat lékaře. Pokud se bakteriální původ kašle potvrdí, budou možná k léčbě třeba antibiotika. U bakteriální infekce se často objevuje také horečka.

  • Krvavý hlen?

Co se děje, když kašlu krev? Vykašlávání krvavého hlenu (hemoptýza) může být příznakem závažnějších onemocnění poškozujících plíce jako jsou zápal plic, tuberkulóza, plicní embolie nebo také nádorovým onemocněním.

  • Dušnost

Při dušnosti pacient pociťuje, že mu schází dostatek kyslíku. U dětí se může projevovat pískavým zvukem při dýchání.

  • Závažné symptomy kašle

Některá závažnější onemocnění se mohou rovněž projevovat kašlem. U černého kašle, který se dá pojmenovávat také dávivý kašel, je dráždění ke kašli velmi silné a doprovází ho také vysoká horečka. U záškrtu je kašel spojený s tvorbou bílých povlaků (pablán). Tato onemocnění se však u nás díky očkování vyskytují jen velmi vzácně. Varovným příznakem, při kterém je vhodné se nechat vyšetřit, je také silné noční pocení spojené s celkovou únavou.

  • Dlouhodobé zahlenění

Samoléčba kašle je vhodná pouze u akutních onemocnění. Pokud je kašel chronický, musí ho vyšetřit lékař a najít jeho příčinu. Tou může být oslabená imunita a stále se opakující nachlazení. Chronický produktivní kašel je například i symptomem CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Toto onemocnění často postihuje kuřáky a není léčitelné, je proto třeba co nejdříve zastavit jeho progresi. 

  • Děti mladší než půl roku

S nejmenšími dětmi navštivte při kašli lékaře ihned, aby se předešlo vzniku komplikací.

Neustále zahleněný krk

Při dlouhotrvajícím kašli hleny nemusí nutně znamenat reakci na infekci v dýchacích cestách. Zahlenění má někdy naprosto odlišnou zdravotní příčinu. Lékař při vyšetření chronického kašle ale myslí i na tyto "nestandardní" situace. 

Tvorbu hlenů v krku může spustit podráždění sliznice. K tomu dochází při obtížích s refluxem, které se za kašel někdy mohou zamaskovat. Příčinou podráždění ale může být i pobyt ve znečištěném prostředí nebo v důsledku kouření. Dlouhodobou tvorbu hlenů může vyvolat i neléčená alergie, pokud je alergenem látka, se kterou se lze setkávat celoročně (například roztoči). Zvýšená sekrece hlenů doprovází třeba i příznaky histaminové intolerance. Výjimečně může jít i o nežádoucí efekt léků například v případě podávání nikotinu v rámci substituční terapie při odvykání kouření.  

Léky na vlhký kašel a vykašláváníChřipka a nachlazení

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MUCOSOLVAN JUNIOR 15MG/5ML sirup 100ML

Skladem na e‑shopu

139 Kč

ACC LONG 600MG šumivé tablety 10

  • Kašel
  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

179 Kč

Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty
  • Akce
  • Sleva 18 %

Skladem na e‑shopu

279 Kč 229 Kč

BROMHEXIN BERLIN-CHEMIE 8MG obalené tablety 25

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

89 Kč

HEDELIX sirup 1X200ML I

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

289 Kč

KALOBA perorální kapky, roztok 1X50ML

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty
  • Akce
  • Sleva 4 %

Skladem na e‑shopu

259 Kč 249 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Koronavirus
    20. 03. 2022

    Kašel po covidu

    Dobrý den, co doporučíte pro dospělého na kašel který začal po covidu, kašlu celý den vždy když mě jakoby něco dráždí v krku, je to suchý kašel(pokašlávání). Ale zároveň mě tak 3x denně přepadne až záchvat kašle až třeba na půl hodiny když slyším vykašlávání a podaří se mi vyplivat i spoustu hlenů, které bývají až krvavé. Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    kašel, při kterém se vykašlávají hleny s příměsí krve, není vhodný pro samoléčbu. Doporučila bych návštěvu lékaře co nejdříve. Zatím můžete užívat sirup na zklidnění kašle z léků na suchý kašel a cumlat pastilky s obsahem lišejníku, které zmírňují dráždění ke kašli. 

    Léky na suchý kašel – butamirát

    pastilky s lišejníkem

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Děti
    27. 09. 2022

    Vhodnost použití inhalátorů u kojenců

    Dobrý den. Zajimalo by me zda je vhodný inhalator pro kojence. ? A pripadne jak mohu miminku pomoci od rýmy,kterou ma jiz tri tydny.

    Dobrý den,

    použití inhalátorů je možné i v případě kojenců. Inhalátor je vhodný pro děti i dospělé, které trápí rýma, kašel či nachlazení. Dbejte na používání inhalátoru pouze jednou osobou. Různé typy inhalátoru si můžete vybrat na následujícím odkazu INHALÁTORY A NÁSTAVCE.

    V případě rýmy u kojenců je vhodné kombinovat přípravky s obsahem látek snižujících otok nosní sliznice s produkty, které nosní sliznici zvlhčí, např. spreje s mořskou vodou. Tyto přípravky naleznete na odkazu PŘÍPRAVKY NA RÝMU PRO KOJENCE.

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    20. 10. 2022

    Mohu kombinovat nosní sprej na uvolnění nosu, když používám pravidelně sprej proti alergické rýmě?

    Dobrý den, již mesic používám nosní sprej na alergii kvůli alergické ryme. Ta ale nyní přešla v klasickou neboť mám nějakou infekci… mohu použit sprej na uvolnění nosu když se mi nos ucpava a potřebuji se vyspat? A mám po tu dobu druhý nosní sprej na alergii vysadit nebo se muže oboje zároveň-s jakým odstupem? 
    Dekuji a přeji hezky večer!

    Dobrý den,

    nosní kapky nebo sprej na uvolnění nosu je možné použít i v případě, že používáte sprej proti alergické rýmě. Doporučila bych aplikovat na noc alespoň s půlhodinovým odstupem od spreje proti alergické rýmě. Během dne pak můžete aplikovat do nosu mořskou vodu, která nos očistí od alergenů a infekce. 

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín
     

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.