Problémy se zazivanim - pocit plnosti a zácpa

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Zažívání
    04. 03. 2025

    Dobrý den, mám dlouhodobý problém se zácpou a pocitem plnosti i při malém množství jídla. Už jsem vyzkoušela mnoho produktů,ale bez úspěchu. Nakonec jsem skončila u kapek (projímadla), ty mi zabraly, ale mám po nich čtyři dny silné bolesti břicha. Prosím o radu,co by mě pomohlo užívat. Dekuji

    Dobrý den,

    zácpa může být z několika důvodů, mezi nejčastější patří nedostatek vlákniny ve stravě, málo pohybu, obezita nebo třeba také stres a hemoroidy. Kromě toho může být příčina při dlouhodobém užívání určitých druhů léčiv.

    Na začátku bych Vám doporučila zaměřit se na nácvik defekačního efektu a zařadit do jídelníčku větší obsah vlákniny (více ovoce a zeleniny), můžete také přidat vlákninu sypkou nebo v tobolkách. Je vhodné zvýšit při tom pitný režim a zaměřit se na pravidelný pohyb (alespoň chůzi), který bude podporovat motilitu střev. Co se týče jídelníčku, někomu také pomáhá zařadit lněné semínko, které má laxativní (projímavý) efekt.

    Z hlediska farmakoterapie můžete dlouhodobě užívat sirupy s obsahem laktulózy, které Vám stolici změkčí a pomůžou Vám ulevit si. Pokud byste se chtěla vyhnout kontaktním laxativům (léky proti zácpě), mezi které řadíme také Vámi zvolené kapky s pikosíranem sodným, můžete namísto kapek/tobolek vyzkoušet čípky. Glycerinové čípky jsou nenávykové, slouží k akutní potřebě a nástup účinku je do 20-30 minut. Jelikož obsažený glycerol v čípku stahuje vodu z rekta, je vhodné ho před aplikací jemně navlhčit vodou. Samozřejmě je možné, že než si upravíte funkčnost střev, budou nastávat situace, kdy se zácpa přes to dostaví. Proto se právě nebojte v těchto akutních situacích použít již zmíněné glycerinové čípky anebo místo Vámi užívaných kapek můžete zkusit léky s obsahem bisacodylu (jiná účinná látka, ale funguje obdobně jako pikosíran). Kromě léků řešící přímo zácpu bych Vám ještě doporučila zařadit probiotika - pomohou Vám obnovit a následně udržovat střevní mikroflóru.

    Kdyby se Vám zdálo, že i přes všechny rady nic nepomáhá, doporučila bych Vám nechat se vyšetřit u lékaře. Jak jsem již psala, může se jednat např o hemoroidy nebo nežádoucí účinek léčiv, které užíváte popř by mohlo vyjít najevo nějaké onemocnění. Právě proto by Vás měl lékař vidět a vyšetřit.

    Pokud byste si o zácpě a její léčbě chtěla přečíst více, zde posílám odkaz na zpracovaný článek od kolegyně.

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc tč na MD

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    • Zažívání
    09. 03. 2020

    Psychogenní zácpa

    Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

    Dobrý den,
    pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    16. 10. 2020

    Lactulosa na hemoroidy

    Dobrý den, začala jsem brát Lactulosu po ošetření hemeroidů. Jak dlouho jí můžu užívat aniž bych si na ni zvykla. Kdy ji mám užívat, když na stolici chodím ráno?
    Děkuji

    Dobrý den, 

    lactulóza působí jako jemné projímadlo. Je tak šetrná, že se může používat i preventivně, a je vhodná i pro malé děti. Užívá se 1-2x denně, 1 polévková lžíce. Změkčuje stolicu. Její užívání nemusí být načasováno. Stačí, když ji budete ze začátku užívat 2x denně, - ráno a večer, nezávlsle na jídle. Po zmírnění potíží je možné snížit na 1 lžíci denně, jako udržovací dávku. 

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    30. 10. 2020

    výběr projímadla zácpa

    Dobrý den,prosím o doporučení vhodného ricinového oleje u mé velké chronické zácpy a hlavně jak ho užívat.Moc děkuji za radu a brzkou odpověd.

    Dobrý den,

    předpokládám, že váš dotaz směruje k řešení zácpy účinným projímadlem.
    Bohužel z vašeho dotazu o vás nevyčtu více informací, jak dlouho na zácpu trpíte, zda jste se již léčil na ni a s jakým úspěchem.
    Zda se léčíte na jiné onemocnění a jaké léky užíváte.
    Jaké jsou vaše stravovací návyky, zda jste kuřák, aktivní sportovec, senior.
    Všechny tyto informace nás mohou vést k výběru vhodného projímadla.

    Odpovím vám tedy obecně.
    V první řadě je  potřeba zavést režimové opatření, která upraví činnost střeva.
    Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin , strava bohatá na vlákninu, péče o zdravou mikroflóru - probiotika  a pravidelný pohyb.
    Tyto drobnosti, změny v našem životním stylu mají velký pozitivní vliv na naše střevu a tudíž i zácpu.
    Samozřejmě při dlouhodobé zácpě je v první řadě třeba vyloučit zácpu uzávěrem střeva či léky, které jako nežádoucí účinek mohou vyvolávat urputnou zácpu.

    Jako první pomoc při akutní  zácpě se volí laxativa - projímadla, ideálně, která se nevstřebávají do oběhu těla.
    Jednak jsou to objemová - různé gely, laktuloza - sirup , který se nevstřebává, glycerinové čípky...

    Minerální voda Zaječická hořká může být také alternativou  , rozpouští obsah střev, působí mechanicky a nezpůsobuje křeče.
    Při normální dávce cca 4 dcl působí rychle šetrným projímavým účinkem.
    Pro úpravu stolice se doporučuje  1 dcl před spaním působí jako přírodní regulativ k vytvoření pravidelného zažívacího rytmu, k vyprázdnění dojde až následujícího rána.

    Také vřele mohu doporučit sirup Laktulosa, který je bezpečný pro všechny věkové kategorie bez znalosti zdravotního stavu a užívaných léků.
    Užívá se pravidelně 1-2 lžíce denně.

    Při užití jakýkoliv laxativ  nesmíte zapomínat na zvýšenou hydrataci, aby vám nechyběla vyloučená tekutina.
    Při dlouhodobé zácpě  je třeba vyhledat lékaře!
     

    Více také: Jak na zácpu

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

     

     

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    03. 03. 2022

    Zácpa i průjem

    Dobrý den, chci se zeptat, zda li je to vhodné pri nadýmání a problém se stolici, střídavě průjem se zácpou.
    Mám doporučené užívat espumisan, laktobacily a pak něco na co se nápoji stolice k lepšímu vyprazdňování.
    Lékaři jsem to chtěla ukázat ale zapomela jsme název a mám to doma, tak zda li je to vhodné užívat jako (laktobacily) ?
    Diky

    Dobrý den.

    Tasectan bude specificky působit pouze na průjem. Ve fázi, kdy budete mít zácpu, by se mohla zhoršit. Nadýmání neovlivní. Určitě se dá kombinovat s uvedenými přípravky. Obsahuje též probiotika, takže pak nemusíte laktobacily doplňovat.

    Doporučil bych též podávat psyllium. Je to rozpustná vláknina, která má tendenci normalizovat zažívání. Tedy snižuje problémy se zácpou i průjmem. Důležitý je při jejím podávání pitný režim během celého dne!

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    13. 04. 2022

    Laktulosa složení

    Dobrý den,

    přípravek laktulosa od firmy Sandoz obsahuje mimo jiné fruktozu a ve složení společnosti biomedica jsem ji nenašla. Můžu se na to prosím spolehnout? Je možné, že jeden výrobek ji obsahuje a druhý ne? Mám mimo jiné alergii na ovoce a zeleninu. Za odpověď předem děkuji.

    Dobrý den,

    Lactulosa Biomedica neobsahuje žádné pomocné látky, může však obsahovat malé množství volných cukrů v důsledku syntetické přípravy (do max. 12g galaktozy a 8g laktozy ve 100ml přípravku).

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    07. 02. 2025

    Chronická zácpa

    Dobrý den, pravděpodobně trpím chronickou zácpou. Co je možné s tím dělat?

    Děkuji

    Dobrý den, 

    pokud trpíte na chronickou zácpu doplňte do stravy vlákninu. Cílový příjem vlákniny 25–35 g/den (např. 30 g ovesných vloček = 3,5 g vlákniny). Nejúčinnější jsou psyllium (jitrocel indický) a kvasnicové beta-glukany, které zvyšují objem stolice. Dále zvyšte příjem vody na 2-3 l/den. Doplňte také magnézium, které působí jako laxativum vo vyšších dávkách. Důležitá je také fyzická aktivita, proto jdete přes den aspoň na jednu procházku. Omezte bílou mouku, červené maso a alkohol. 
    Jako první pomoc můžete použít Glycerinové čípky, na změkčení stolice lokálně v konečníku. Dále můžete zkusit makrogol, který zadržuje vodu v stolici a tím ji změkčuje a řeší zácpu. 

    Pokud se objeví příznaky silné bolesti, krev ve stolici, velký úbytek hmotnosti, je potřeba ihned vyhledat lékaře. Pokud výše uvedené opatření nezlepší váš stav do 4 týdnů, také vyhledejte lékaře. 

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy