Zácpa na dovolené

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Zažívání
    30. 04. 2025

    Dobrý den poradíte mi jedu na dovolenou vždycky když jsem někde mimo domov pár dní mám zácpu pořád jsem nafouklá a špatně chodím pořád na záchod cokoliv sním je mi těžko jsem nafouklá a nemůžu na stolici poradíte mi nějakou pomoc prosim

    Dobrý den,

    důvod zácpy může být i změnou prostředí a tím "stresového původu". Na dovolené se pravidelně hýbejte a dodržujte dostatečný pitný režim. Zkuste si také nasadit probiotika, které pomohou urovnat Vaši střevní mikroflóru. Ve stravě zvyšte podíl vlákniny - ovocem a zeleninou, případně můžete vlákninu podávat ve formě psyllia.

    Pokud byste akutní zácpu chtěla řešit, lze to udělat pomocí laxativ - léky proti zácpě. Pokud byste užila látky s obsahem pikosíranu nebo bisakodylu, jejich efekt nastupuje v závislosti na lékové formě. Tablety/kapky budou mít účinek do nějakých 6-12 hodin, za to čípky budou fungovat do přibližně 20 minut. Tyto léky je ale vhodné užít pouze nárazově, při chronickém užívání může vzniknout tzv syndrom líného střeva. V případě "nenávykové formy" můžete z důvodu rychlého efektu použít glycerinové čípky (je vhodné čípek před zavedením navlhčit vodou) anebo můžete vyzkoušet přípravky s obsahem lactulosy, která změkčuje stolici a usnadňuje vyprazdňování.

    Zde posílám odkaz na článek od kolegyně ohledně zácpy.

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    • Zažívání
    09. 03. 2020

    Psychogenní zácpa

    Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

    Dobrý den,
    pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    07. 09. 2022

    zácpa nepravidelná stolice

    potřebovala bych projímadlo pro dospělého, ale spíše něco slabšího. Nejedná se přímo o zácpu, spíše o dosti nepravidelnou stolici. Děkuji.

    Dobrý den, 

    doporučuji Vám přípravek Lepicol, jedná se o kombinaci vlákniny a probiotik, která mají schopnost upravit nepravidelnost stolice. Existuje ve formě kapslí nebo prášku. Kapsle užívejte 4-8 kapslí jednou nebo dvakrát denně a zapijte vodou nebo ovocnou šťávou (200-300 ml). U prášku je doporučená dávka pro dospělé 1-2 čajové lžičky. Rozmíchejte v menším množství vody nebo ovocné šťávy (asi 100 ml) jednou nebo dvakrát denně a ihned vypijte. Zapijte další vodou nebo ovocnou šťávou (asi 200 ml). V průběhu užívání Lepicolu zvyšte příjem tekutin. Přípravek je vhodný pro dlouhodobé užívání.

    Lepicol kapsle

    Lepicol prášek

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Zažívání
    23. 12. 2021

    Zacpa po sestinedeli

    Dobry den co byste mi doporucili na zacpu v sestinedeli.

    Dobrý den, 

    pro akutní úlevu od zácpy v období těhotensství a kojení jsou vhodné glyceríové čípky (účinek cca do 30min od zavedení) - třeba Glycerinové čípky 2.2g. Pro dlouhodobé použití, i preventivně je vhodné užívat lactulózu - změkčí stolicu, a a střeva s ní mohou lépe pracovat. Na výběrmáte ze dvou značek, LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML, nebo LACTULOSA BIOMEDICA 667MG/ML sirup 500ML. Ze začátku se užívají 2 polévkocé lžíce denně, pak preventivně stačí 1 lžíce. čípky i lactuloza jsou šetrné, nenávykové, a vhodné i pro miminká, akorát v adekátním dávkování, jsou tedy bezpečné pro Vás i miminko. 

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    03. 03. 2022

    Zácpa i průjem

    Dobrý den, chci se zeptat, zda li je to vhodné pri nadýmání a problém se stolici, střídavě průjem se zácpou.
    Mám doporučené užívat espumisan, laktobacily a pak něco na co se nápoji stolice k lepšímu vyprazdňování.
    Lékaři jsem to chtěla ukázat ale zapomela jsme název a mám to doma, tak zda li je to vhodné užívat jako (laktobacily) ?
    Diky

    Dobrý den.

    Tasectan bude specificky působit pouze na průjem. Ve fázi, kdy budete mít zácpu, by se mohla zhoršit. Nadýmání neovlivní. Určitě se dá kombinovat s uvedenými přípravky. Obsahuje též probiotika, takže pak nemusíte laktobacily doplňovat.

    Doporučil bych též podávat psyllium. Je to rozpustná vláknina, která má tendenci normalizovat zažívání. Tedy snižuje problémy se zácpou i průjmem. Důležitý je při jejím podávání pitný režim během celého dne!

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Veterina
    • Zažívání
    25. 07. 2023

    Zácpa u psa

    Chtěl jsem se zeptat,jestli je něco na zácpu ale u psa

    Dobrý den,

    v prvé řadě je nutné zjistit příčinu zácpy a zda se nejedná o nějaké jiné onemocnění či komplikaci, kde je zácpa příznakem. Zejména se může jednat o pozření cizího tělesa (kost, hračka, kámen), smotky chlupů/vlasů blokující střevo popř. řitní otvor, u psů může zácpu způsobit i zbytnělá prostata, v těch horších případech se může jednat o nádor či jiný útvar ve střevech a jiných částech trávicího ústrojí. Pro pejska je nyní důležitý dostatek pohybu (dlouhé procházky, běh), což pomůže střevní peristaltice (pohyb střev), neustálý přísun k čerstvé vodě a krmivo bez obilovin (suché granule je vhodné navlhčit či zalít vodou), menší porce krmiva 2-3x denně. Při zácpě přirozeně pomáhá vyšší přísun vlákniny, přidávejte tedy pejskovi ke krmivu např. syrovou mrkev (nastrouhat najemno), spařené ovesné vločky (vodou z vloček můžete též navlhčit granule), pšeničné otruby, lněné semínko či rozpustnou vlákninu. Ke všem těmto potravinám je nutné zajistit dostatečný přísun tekutin. Pokud se do týdne po úpravě stravovacího režimu potíže nezlepší, navštivte veterinárního lékaře.

     

    Přeji hezký den, 

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník tč. na MD

    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    07. 02. 2025

    Chronická zácpa

    Dobrý den, pravděpodobně trpím chronickou zácpou. Co je možné s tím dělat?

    Děkuji

    Dobrý den, 

    pokud trpíte na chronickou zácpu doplňte do stravy vlákninu. Cílový příjem vlákniny 25–35 g/den (např. 30 g ovesných vloček = 3,5 g vlákniny). Nejúčinnější jsou psyllium (jitrocel indický) a kvasnicové beta-glukany, které zvyšují objem stolice. Dále zvyšte příjem vody na 2-3 l/den. Doplňte také magnézium, které působí jako laxativum vo vyšších dávkách. Důležitá je také fyzická aktivita, proto jdete přes den aspoň na jednu procházku. Omezte bílou mouku, červené maso a alkohol. 
    Jako první pomoc můžete použít Glycerinové čípky, na změkčení stolice lokálně v konečníku. Dále můžete zkusit makrogol, který zadržuje vodu v stolici a tím ji změkčuje a řeší zácpu. 

    Pokud se objeví příznaky silné bolesti, krev ve stolici, velký úbytek hmotnosti, je potřeba ihned vyhledat lékaře. Pokud výše uvedené opatření nezlepší váš stav do 4 týdnů, také vyhledejte lékaře. 

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy