Jak na správnou péči o sexuální pomůcky?

JAK NA SPRÁVNOU PÉČI O SEXUÁLNÍ POMŮCKY?

Objednali jste si novou erotickou hračku a přemýšlíte, jak se o ni správně starat? Péče o sexuální pomůcky není žádnou náročnou vědou. Po každém použití je nezbytné hračku důkladně vyčistit, dobít a následně dobře uskladnit. Správnou péčí totiž prodloužíte jejich životnost a předejdete nepříjemným zdravotním problémům.

 • Články o zdraví
 • Intimita
 • Erotika

5 minut čtení


Nejprve je nezbytné znát, ze kterého materiálu je daná pomůcka vyrobená. Od toho se odvíjí i způsob, jak se o ni postarat. Existuje široká škála materiálů, jako je silikon, latex nebo umělá kůže, a každý z nich vyžaduje specifickou péči. Zatímco některé materiály vyžadují šetrné ošetření, jiné snáší i náročnější zacházení.

Jak často čistit sexuální hračky? Jak často čistit sexuální hračky?

Bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou sexuální hračky vyrobeny, vždy platí, že pravidelnou hygienu provádíme před i po každém použití. Každý dotek erotické hračky s intimní oblastí přináší nejen vzrušení, ale i potenciální riziko infekce. Proto je důležité mít na paměti, že pravidelná hygiena těchto pomůcek je základním kamenem pro udržení zdravého a bezpečného sexuálního života.

Pokud tak neuděláme, můžeme na povrchu pomůcek vytvořit ideální prostředí pro výskyt a množení bakterií. Vzhledem k tomu, že je genitální tkáň extrémně citlivá, nečištění erotických hraček po každém použití může mít za následek kvasinkovou infekci, infekci močových cest nebo bakteriální vaginózu. Jak u jednotlivých materiálů postupovat?

 • Silikon

Tento materiál je velice nenáročný na údržbu a péči. Díky vlastnostem jako je jednoduchá údržba, neporéznost nebo zdravotní nezávadnost, se z něj často vyrábí anální kolíky, dilda, kroužky nebo svrchní část vibrátorů, venušiných kuliček a stimulátorů. Při používání si musíte dát pozor na typ lubrikačního gelu, který by měl být na vodní bázi. Lubrikanty na bázi silikonu mohou povrch poškodit.

Produkt, který je vyroben ze silikonu, po použití umyjte teplou vodou a antibakteriálním mýdlem bez parfemace. Pro dezinfekci můžete použít speciální antibakteriální sprej. Poté produkt osušte čistým ručníkem a uložte. Sterilizace silikonových pomůcek není ve většině případů nutná. Produkt stačí průběžně omývat a dezinfikovat.

 • Sklo a keramika

Sklo, borosilikátové sklo nebo glazovaná keramika jsou relativně odolné a trvanlivé materiály se snadnou údržbou. Jde o poměrně hojně využívané materiály pro výrobu produktů jako jsou dilda nebo anální kolíky. Jediné, čemu bychom se měli vyvarovat, jsou pády a mechanické poškození, kdy by mohlo dojít k rozbití pomůcky nebo vlásečnicovým prasklinám.

Jejich údržba je opravdu jednoduchá. Stačí k tomu voda, antibakteriální neparfémované mýdlo a speciální čistič na erotické pomůcky nebo dezinfekce na bázi lihu. Pokud to odolnost materiálu povoluje, můžeme takové hračky i vyvářet.

 • Kov

Ať už vlastníme sexuální hračku z lakovaného hliníku, nerezové oceli nebo třeba ze zlata, jde o odolný a hygienický kousek se snadnou údržbou. Nejčastěji se z nich vyrábí anální pomůcky a dilda.

Díky minimální poréznosti stačí k údržbě teplá voda a antibakteriální mýdlo, dezinfekce na bázi lihu, případně speciální prostředky a dezinfekce na erotické pomůcky. Pokud nejde o motorizovanou hračku a je značená jako vodotěsná, můžete ji vyvařit.

 • Plast a guma

Typů plastů je na trhu nepřeberné množství. TPR a TPE jsou odolné a měkké plasty, které můžete čistit teplou vodou, antibakteriálním mýdlem nebo přípravky na erotické pomůcky. Pro vyčištění všech záhybů lze použít například měkký kartáček. Potom je třeba pomůcku řádně vysušit čistým ručníkem. Při použití pomůcek z tvrdých plastů, PVC a tzv. Jelly-rubber (želatina) bychom na ně měli vzhledem k možnému obsahu ftalátů nasazovat kondom.

 • Dřevo a polodrahokamy

Za zmínku stojí i dřevo a polodrahokamy, které patří mezi luxusní přírodní materiály. V běžné nabídce erotických pomůcek je však většinou nenajdeme. K výrobě se používá tvrdé a odolné dřevo, které by mělo být ošetřené několika vrstvami zdravotně nezávadného laku.

Pokud takovou pomůcku již doma máte, k očištění stačí teplá voda, jemné antibakteriální mýdlo, měkký a čistý hadřík a dezinfekce na bázi lihu. V ideálním případě by měl prodejce k výrobku dodat speciální čisticí sadu nebo alespoň doporučení a pokyny k údržbě. Protože jde o vysoce porézní materiál, kde se mohou držet různé nečistoty, doporučuje se používání s kondomem.

 • Nylonové, vinylové a kožené doplňky

CyberSkin, UltraSkin, SuperSkin, NatureSkin, SoftSkin apod. To jsou názvy pro materiál z umělé kůže, který je jemný a porézní. Nejčastěji se využívají pro svou věrohodnou imitaci lidské kůže pro masturbátory. Stejně jako vinyl, vyžaduje šetrnou péči a opatrné zacházení. Při čištění kožených nástrojů je doporučeno použít buď speciální čistič určený pro kůži, nebo jednoduše otřít vlhkým hadříkem a dezinfekcí.

Čištění pomůcek z kůže provádějte pomocí teplé vody s trochou jemného mýdla nebo speciálními čisticími prostředky. Před uložením je vhodné pomůcky posypat kukuřičným škrobem, což pomůže zabránit přilepení vinylu nebo umělé kůže. Před dalším použitím je důležité škrob důkladně smýt.

Většinu nylonových postrojů lze prát v pračce, avšak mohou se také ručně vyprat jemným pracím prostředkem nebo antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Důsledná péče o tyto materiály prodlužuje jejich životnost a udrží je v optimálním stavu pro další použití.

 • Latex

U erotického oblečení, ale třeba i u kondomů a pracovních rukavic se můžeme setkat s přírodním latexem. Je dobré také vědět, že latex může způsobovat alergické reakce. Údržba sice patří mezi složitější, ale ve skutečnosti je to úkol, který zvládne každý z nás. Latexové pomůcky čistíme teplou vodou s jemným mýdlem a speciální dezinfekcí. Nicméně, nejlepší péči zajistíme pomocí speciálních čisticích prostředků určených pro tento materiál. Ten pomůcky účinně vyčistí a zbaví je skvrn i olejů.

Pudrování latexového oblečení speciálním pudrem může usnadnit proces oblékání a zabraňuje lepení se materiálu na kůži. Stačí jednoduše nasypat trochu pudru na vnitřní stranu oblečení a přebytečný pudr vyklepat. Typického přitažlivého vzhledu dodáte latexovým doplňkům pomocí ošetřující péče. Stačí ji aplikovat na povrch a jemně rozetřít, čímž pak zvýšíme pružnost materiálu a jeho odolnost vůči nečistotám.

Sexuální pomůcky a myčka Sexuální pomůcky a myčka

V myčce na nádobí nemusíte nutně mýt pouze talíře a skleničky. Můžete ji použít i na erotické pomůcky. Je ale důležité vědět, že do myčky patří pouze hračky, které jsou vyrobeny z neporézních materiálů a neobsahují žádné elektrické součástky. Pomůcky vyrobené z porézního materiálu, jako je PVC nebo želatina, myčka zničí. Které materiály mají zelenou?

 • Silikon
 • Sklo
 • Nerezová ocel

Pokud chcete umýt pomůcky v myčce, umístěte je do horního koše prázdné myčky. Nepřidávejte žádné tablety ani jiné čisticí prostředky, protože mohou na hračkách zanechat zbytky a způsobit zdravotní potíže. Pro umytí použijte cyklus, který trvá 5–10 minut a dosáhne alespoň 65 ºC. Delší programy by mohly pomůcky zbytečně poškodit.

Jak čistit hračky, co nejsou voděodolné? Jak čistit hračky, co nejsou voděodolné?

Správná péče o hračky prodlužuje jejich životnost, ale také pomáhá chránit vaše zdraví. Při čištění hraček je proto vždy dodržovat pokyny výrobce a být opatrný, aby se zamezilo poškození materiálu. U silikonových, kovových nebo skleněných hraček, které nemají odolnost vůči vodě, vsaďte na povrchové čištění. Použít můžete například měkký hadřík namočený ve vlažné vodě a jemném čisticím prostředku nebo vlhčený dezinfekční ubrousek. Hadřík však vždy důkladně vyždímejte. Povrch opatrně otřete a dejte si pozor na to, že voda nikam nezakapává. Čištění je vhodné provádět nejen po každém použití, ale i před tím, než hračku použijete poprvé.

Anální pomůcky vyžadují speciální péči Anální pomůcky vyžadují speciální péči

Při používání análních hraček, jako jsou anální kolíky nebo kuličky, je hygiena naprosto klíčová. Protože se v análním otvoru nachází pestrá škála mikroorganismů, je důležité je před a po každém použití důkladně umýt, aby nedošlo k infekci. Použijte k tomu teplou vodou s antibakteriálním mýdlem nebo speciální čistič pro sexuální hračky. Tento proces zajišťuje, že hračky zůstanou bezpečné a hygienické pro další použití.

Některé anální hračky lze sterilizovat. Vždy však záleží na tom, jestli obsahují elektronické součástky nebo z jakého jsou materiálu. Pokud chcete být extra v bezpečí, zvažte použití kondomu.

Dezinfekce erotických pomůcek Dezinfekce erotických pomůcek

Čištění a dezinfekce erotických pomůcek by měla být základní rutinou, na kterou bychom neměli zapomínat. Nezbytnou výbavou každého příznivce erotických hraček jsou dezinfekční přípravky speciálně navržené pro jejich údržbu. Na trhu najdete obrovské množství produktů k více nebo méně účinné sterilizaci.

Díky tomu si můžeme být jisti, že máme naše pomůcky důkladně čisté a bezpečné pro použití. Je však důležité si ověřit, zda je produkt kompatibilní s materiálem pomůcek, aby se předešlo jeho možnému poškození. Proto nesahejte po dezinfekčních přípravcích, které nejsou určeny pro erotické pomůcky. Vysoký obsah alkoholu by mohl materiál poškodit.

Jinak je tomu v případě hraček, které jsou z porézního materiálu. Zde si musíme uvědomit, že nejdou plně sterilovat. Proto se doporučuje při jejich používání aplikovat kondom.

Jak zajistit dlouhou životnost erotických hraček?

 • Nabíjení erotických pomůcek

Dobíjecí hračky jsou oblíbené pro svůj silný výkon, který dovede prohloubit nejeden sexuální zážitek. Proto po každém použití tyto pomůcky dobijte. Zajistíte tím tak dlouhou životnost baterie i to, že hračka neselže v těch nejintenzivnějších momentech.

 • Skladování sexuálních pomůcek

To, kde erotické pomůcky a hračky uchováváme, je stejně důležité jako to, jak je čistíme. Nesprávný způsob skladování totiž může způsobit poškození povrchu materiálu nebo šíření bakterií. Aby si hračky zachovaly dlouhou životnost, nejlepší je ukládat pomůcky do saténového nebo látkového pouzdra. Skvěle poslouží i taštička na make-up.

Pokud žádnou takovou taštičku nevlastníme, můžeme určitý druh erotických pomůcek odložit i do čistých plastových krabiček s víkem. Díky tomu se na nich nebude zachytávat prach a jiné nečistoty. Na pozoru bychom měli být u hraček z porézního materiálu, jako je například kůže nebo tvrdý plast. Ty bychom měli skladovat odděleně od jiných porézních hraček, protože jinak hrozí riziko infekce.

Chraňte své erotické pomůcky tím, že o ně budete řádně starat. Údržba hraček se vždy odvíjí od materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a jejich poréznosti. Skoro ve všech případech vám k omytí poslouží jemné mýdlo, teplá voda a dezinfekce. Bez důkladného čištění vám používání sexuálních hraček může způsobit různé zdravotní komplikace. V horším případě dokonce šíření pohlavně přenosných chorob. Těmito jednoduchými kroky můžeme zajistit, že naše hračky zůstanou v bezpečí a vydrží mnoho dalších parných setkání.

Hračky pro muže Erotické pomůcky pro ženy

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Mr.Popper dezinfekce na erotické pomůcky 300ml Loovara

 • Intimita
 • Novinka

Nedostupné

249 Kč

Pepino prezervativ Extra Thin 3ks

 • Intimita

Skladem na e‑shopu

49 Kč

Satisfyer G-spot Rabbit podtlakový duální vibrátor bílý

 • Intimita
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 139 Kč

JeJoue AMI venušiny kuličky fialové 3ks

 • Inkontinence
 • Intimita
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 039 Kč

Masturbátor TENGA Air-Tech Strong

 • Intimita

Skladem na e‑shopu

539 Kč

Dezinfekce na erotické pomůcky 50ml Love is Perfect

 • Intimita
 • Novinka

Skladem na e‑shopu

509 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  13. 01. 2020

  Prášky potlačující chuť na sex

  Dobrý den mám dotaz potřeboval bych náké prášky abych neměl chuť na sex potřeboval bych to jednou týdně ale manželka nechce pak jsem dost protivnej a nervní můžete poradit. děkuji

  Dobrý den, bohužel nevím o žádným volně prodejným přípravků, který by snižoval chuť na sex. Mají to některé léky na snížení tlaku nebo na srdce, které jsou na lékařsky předpis a je to jejich nežádoucí účinek. Nedoporučovala bych však tyto léky nasazovat lékařem, jen z tohoto důvodu. Další možností co mě napadá, je zkusit pro Vaši manželku nasadit přípravek Arginmax forte pro ženy, který napomáhá zvyšovat sexuální touhu ženy, a tím přispívá k vyšší frekvenci pohlavního styku. Doporučujeme užívat 3 tobolky denně, po prvním týdnu užívání snižte dávku na 2 tobolky denně. Maximální efekt je znatelný po 2 týdnech pravidelného užívání a přetrvává ještě 2 týdny po vysazení. 

  S pozdravem Mgr. Veronika Hajduková Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdraví ženy
  07. 05. 2020

  Co na sexuální aktivitu v klimakteriu?

  Přeji hezký den jsem v klimakteriu už pět let ovšem po padesátce mám problém se sexuální aktivitou doplňky stravy v klimakteriu jsou spíše na celkové trable v oblasti přechodu můžete mi poradit nejvhodnější doplněk k tomuto problému?děkuji

  Dobrý den,
  na povzbuzení sexuální aktivity Vám mohu doporučit například Aphrodisia V pro ženy  nebo Maca . Maca je antioxidant s přirozeně povzbuzujícím účinkem, který obnovuje hormonální rovnováhu, pomáhá při menstruaci a sexuální dysfunkci. Ženy v období menopauzy a po menopauze by se měly o užívání, delším než šest týdnů, poradit s lékařem.

  S pozdravem.
  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník a lektor

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  17. 08. 2020

  Sex při užívání vaginálních čípků proti infekci

  Dobrý den. Mám dotaz, jestli mohu provádět sex a při tom užívat vaginální čípky proti infekci? 
  Děkuji za odpověď. 

  Dobrý den,

  při vaginálních infekcích, mykozách se nedoporučuje mít sexuální styk. Riziko přenosu infekce na partnera je vysoké. Při kvasinkové infekci se navíc obtížně zvlhčuje pochva a sexuální styk může být bolestivý. Mechanický styk navíc může způsobit oděrky, které mohou pálit a svědit. Po dobu léčení infekce se určitě vyhněte sexuálnímu styku. Vaginální čípky určitě doplňte používáním intimního mýdla a mastičky, kterou budete používat během dne.

  CANESTEN  INTIM GEL

  FUNGICIDIN

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  • Intimita
  29. 10. 2020

  Přípravek na podporu erekce bez receptu

  dobrý den chci se zeptat mam mladsi pritelkyni a mam problem se stoporenim je mozne u vas zakoupit nejaky propravek na zlepseni je me 52 a stydim se zajit ke svemu obvodnimu lekari skousim to zatim touto cestou dekuji za vasi radu

  Dobrý den.

  Omlouvám se za pozdní odpověď. Aktuálně jsme zahlceni dotazy.

  Určitě bych doporučil problém řešit s lékařem. Jen tak vám budeme moci zajistit efektivní a klinicky podloženou léčbu. Pokud se, ale stydíte, možnosti jsou.

  Primárně se používají mainokyseliny (arginin, citrulin aj.). Tyto tělu vlastní látky rozkladem uvolňují oxid dusnatý. Ten pak přímo působí roztažení přívodních cév do corpus cavernosum v penise a umožní tak kvalitní ztopoření.  Jsou buď přípravky na pravidelné používání (ArginMax aj.) nebo ty na použití před stykem (Clavin aj.). Tyto dva bych vám doporučil pokud vám nevadí cena a chcete jistotu. Pokud vám jde spíše o cenu, zvolte přípravek naší značky Livsane.  Je zde velká sleva, neboť se jedná o končící produkt a s expirací kratší než 6 měsíců.

  ArginMax

  Clavin

  Livsane podpora mužské erekce

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  04. 08. 2021

  Pharmatex čípky můžu po sexu hned na záchod?

  Dobrý den, měla bych dotaz koupila jsem si Pharmatex čípky a chci se zeptat, když budu mít s partnerem po sexu zda se můžu jít hned vyčurat a nebo mam chvili počkat. Děkuji přeji vám hezký den

  Dobrý den.

  Výrobce se k tomuto explicitně nevyjadřuje.

  uvádí však v dokumentaci:

  Bezprostředně po styku je možné provést pouze zevní očistu za použití čisté vody. - V případě, že chce pacientka po pohlavním styku provést výplach vagíny, je nutné počkat minimálně dvě hodiny, neboť i výplach čistou vodou může vést k nežádoucí eliminaci účinné látky; - Je nutné vyvarovat se koupele, koupání v moři, v bazénu nebo jinde 2 hodiny po pohlavním styku, protože kontracepční účinek může být snížen;

  Je tedy pravděpodobné, že moč může také snížit účinnost antikoncepce. Na druhou stranu močí se vše vyplachuje výhradně směrem ven a výstup močové trubice je ještě před děložním hrdlem, kam se aplikuje globule.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  • Intimita
  05. 08. 2023

  Předčasná ejakulace - bojím se jít k lékaři

  Dobrý den mam dotaz ohledně produktu je i pro muže mám problémy s předčasnou ejakulaci k lékaři se studim jít děkuji

  Dobrý den.

  Macu samozřejmě mohou i muži. Nicméně mi není známo, že by se někdy používala na podobné problémy. 

  Doporučil bych si přečíst odborný článek: Předčasná ejakulace (NZIP.cz), kde jsou popsány i techniky behaviorální, které můžete vyzkoušet sám.

  Na volný prodej lze zakoupit i přípravek se znecitlivujícími složkami. Nicméně není oficiálně určen k aplikaci laikem na pohlavní orgány. Zároveň předpisové varianty těchto přípravků jsou mnohonásobně levnější.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.