Jak vybrat teploměr

JAK VYBRAT TEPLOMĚR

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Zvýšená tělesná teplota je první známka toho, že se v těle něco děje. Nejčastěji organismus začíná bojovat s infekcí. Teplota se může objevit i po úrazu nebo být projevem závažnějšího onemocnění. Nejen že podle naměřené teploty hodnotíme svůj zdravotní stav, ale také se podle ní rozhodujeme, zda už je třeba podat léky na horečku. Jde tedy o velmi důležitou hodnotu. Jak ji správně naměřit? Jak si vůbec vybrat ze široké škály nabízených druhů teploměrů? Na čem ušetřit a kde bude investice do kvalitního teploměru k nezaplacení?

 • Životní styl
 • Nemoci
 • Péče

7 minut čtení


Podle čeho vybírat teploměr? Podle čeho vybírat teploměr?

Před výběrem je dobré urovnat si svoje potřeby a preference a udělat si takový osobní test teploměrů. Na jakém místě chcete teplotu měřit? Komu budete teplotu měřit? Jak často budete teploměr potřebovat a budete teplotu měřit pravidelně? Jakou přesnost od teploměru požadujete? Univerzální nejlepší teploměr neexistuje, ale na základě svých odpovědí si jistě vyberete spolehlivý teploměr, který splní vaše očekávání.

Standardem mezi lékařskými teploměry je měření alespoň v rozsahu 33-42 °C. Teplota musí být měřena s přesností minimálně na jedno desetinné místo. Nároky na přesnost a způsob měření teploty se mohou podle potřeb značně lišit. Pojďme si proto nejprve udělat jasno v tom, jaké výhody a nevýhody čekat od různých typů teploměrů.

​ Skleněné teploměry ​ Skleněné teploměry

V minulosti by bylo těžké vybavit si pod pojmem lékařský teploměr něco jiného než klasický skleněný teploměr. To už je dnes minulostí a klasické teploměry ustupují do pozadí. Přesto mají některé výhody, kvůli kterým je zákazníci stále vyhledávají. Možná nebýváte často nemocní a teplotu si měříte velmi zřídka. Pak pro vás bude nespornou výhodou, že se vám nemůže stát, že po dlouhé době najdete teploměr v domácí lékárničce s vybitými bateriemi. Skleněné teploměry jsou přirozeně také voděodolné, je možné je dezinfikovat.

Nevýhodou je, že skleněné teploměry jsou křehké. Také doba nutná k naměření teploty je delší a to 5-10 minut. Rtuťové teploměry nejsou v prodeji už od roku 2009. Náplně těch dnešních jsou tvořeny nejčastěji galiem nebo jeho směsí s indiem a cínem. Teploměry s touto náplní se hůře sklepávají. Náročné sklepávání společně s křehkostí teploměru není zrovna příjemná kombinace. Pokud jde sklepávání těžko, nechte teploměr po měření nejprve dobře zchladnout nebo si můžete pomoci jeho zchlazením například ve studené vodě z kohoutku. Někteří výrobci na tuto skutečnost také mysleli a vyrábí teploměry se sklepávacím nástavcem. Pro seniory a osoby se zrakovým postižením může také být nevýhodou obtížné odečítání naměřené teploty ze stupnice.

Klasické teploměry patří mezi levnější, které si můžete pořídit. Jsou vhodnou volbou do lékárničky pro dospělé, kteří si teplotu potřebují zkontrolovat jen občas.

Na co se dívat u osobních digitálních teploměrů Na co se dívat u osobních digitálních teploměrů

Digitální dotykové teploměry nebo infračervené teploměry mají mnoho zpracování, díky kterým se dokáží přiblížit potřebám jednotlivých pacientů. Na co se při výběru můžete dívat?

 • Velikost: teploměry určené pro miminka jsou menší, naopak senioři by se měli dívat po větším teploměru s dostatečně velkým displejem, aby se jim se zařízením pohodlně manipulovalo.
 • Ohebná špička: teploměry určené pro měření teploty v konečníku a bazální teploměry pro ženy disponují ohebným hrotem pro pohodlnější a bezbolestné měření.
 • Baterie: baterie v teploměru může být integrovaná, zpravidla sice vydrží fungovat několik let, po vybití je však nutné zařízení vyhodit. Jde o málo častou variantu teploměrů. Nejběžnější jsou knoflíkové baterie, které můžete po vybití vyměnit doma nebo vám je vymění také u hodináře. S tužkovými bateriemi a akumulátory se setkáme u bezkontaktních teploměrů.
 • Protiskluzová úprava: plastové teploměry jsou pevné a odolné proti rozbití, u některých je povrch upraven pogumováním nebo zdrsněním, aby teploměr nebyl kluzký a pohodlně se s ním manipulovalo.
 • Designová úprava: dětským pacientům měření teploty zpříjemní líbivé zpracování teploměru s obrázky nebo ve tvaru zvířátek. Za speciální kapitolu se zde dají považovat dudlíkové teploměry pro děti v kojeneckém a batolecím věku.
 • Funkce: digitální teploměr je elektronické zařízení, výrobci toho využívají a vybavují teploměry stále pokročilejšími funkcemi.

Jaké funkce nabízí digitální a bezkontaktní teploměry?

 • Zvukový signál: nejčastěji upozorňuje na ukončení měření, některé teploměry dokáží upozornit například i na zvýšenou teplotu.
 • Paměť: nejjednodušší teploměry touto funkcí nemusí disponovat nebo mohou ukládat pouze jedno poslední měření. Jiná pokročilejší zařízení si mohou pamatovat více záznamů i pro několik různých osob.
 • Displej: velikost displeje je třeba brát na zřetel například pro seniory a osoby se zrakovým postižením. Čitelnost je výrazně lepší u podsvícených displejů, zároveň se z nich dá naměřená hodnota pohodlně odečíst i v noci.
 • Indikátor stavu baterie: funkční baterie je důležitá pro správné měření, díky indikátoru stavu baterie budete vědět, kdy je třeba baterii nabít nebo vyměnit.
 • Automatické vypnutí: další důležitá funkce, bude vám bude šetřit baterii a zabrání nechtěnému vybití.

Co jsou bezkontaktní teploměry? Co jsou bezkontaktní teploměry?

Bezdotykové lékařské teploměry vám nemusí z cenového hlediska připadat lákavé. Nabízí ale velké množství výhod a není divu, že jsou stále oblíbenější. Možná jste se setkali s nějakým označením jako laserové teploměry pro děti. Ve skutečnosti jde ale o infračervené teploměry, které jsou schopné měřit teplo vyzařované z povrchu kůže. Laser nebo světýlko u teploměru jen ukazuje místo, na které je teploměr namířen.

Výhody bezdotykového teploměru Výhody bezdotykového teploměru

Měření bezkontaktním teploměrem je velmi rychlé. Stačí namířit na čelo nebo spánek a po několika málo sekundách nebo u některých zařízení dokonce během jedné vteřiny, můžete odečítat naměřenou hodnotu z displeje. Kromě čelních teploměrů jsou také ušní infračervené teploměry, které měří tělesnou teplotu ve zvukovodu.

Bezkontaktní teploměry se širším rozmezím pro měření teplot se dají využít k měření teploty vzduchu v místnosti, předmětů nebo kapalin. Můžete také najít parametr D:S (z angl. distance to stop). Jde o poměr vzdálenosti, ze které může teploměr měřit, ku velikosti měřené plochy. Například teploměr s poměrem 12:1 je schopen zaměřit objekt z větší dálky v porovnání s teploměrem s D:S 3:1.

Bezkontaktní teploměry se mohou mezi sebou lišit provedením. Aby byla teplota měřená správně je důležité, aby pro vás bylo ovládání teploměru intuitivní. Některé disponují několika měřícími režimy, pamětí, kam lze ukládat měření pro více jednotlivých pacientů. Mohou také nabízet pokročilé funkce jako nastavení jednotky pro měření teploty, nastavení teploty alarmu nebo zvukové zprávy. Složitost zařízení by mohla vést ke špatnému použití a tím nepřesnému výsledku. Stejně jako u osobních digitálních teploměrů mohou mít bezkontaktní teploměry podsvícený displej a zvukovou signalizaci.

Měření bez kontaktu minimalizuje riziko přenosu infekčního onemocnění. Zároveň díky velmi rychlému měření, které umožňuje rutinní stanovení teploty u velkého počtu lidí, je praktické využít také ve zdravotnických zařízeních nebo na pracovištích teploměr bezkontaktní.

nejlepší teploměr

Kde měřit tělesnou teplotu? Kde měřit tělesnou teplotu?

Nejběžnější je měření teploty v podpaží. Nezískáme odsud sice nejpřesnější hodnoty, pro stanovení teploty nebo horečky je to ale dostačující způsob. Vhodné jsou zde skleněné i digitální teploměry.

Měření teploty v ústech oproti měření v podpaží podá přesnější výsledek. Je velmi důležité udržovat teploměr v čistotě a dezinfikovat ho. Teploměr se při měření vkládá pod jazyk a dají se použít všechny dotykové teploměry. Pohodlnější je měření teploměrem s ohebným hrotem.

Zejména u dětí se využívá měření teploty v konečníku. Naměřená hodnota je velice přesná, také se teplota rychle ustálí, takže je měření rychlé. Dětský teploměr pro měření teploty v konečníku má menší rozměry a ohebný hrot. Teploměr je nutné po každém použití dezinfikovat.

Pro sledování cyklu ženy mohou využít měření bazální teploty vaginálně. Vybrat by si měly co nejpřesnější teploměr, který umožňuje měřit teplotu s přesností na dvě desetinná místa.

Dětské teploměry Dětské teploměry

U dětí je třeba měřit teplotu velmi často. Malí pacienti jsou zároveň velmi nároční. Mohou být u měření teploty neklidní nebo teploměr úplně odmítají. Nejlepší teploměr pro děti by měl měřit rychle, spolehlivě a měření by mělo být co možná nejkomfortnější.

Jaký teploměr se hodí pro miminka

Pokud potřebujete teploměr pro miminko, nabízí se jako nejlepší bezkontaktní teploměr. Když má dítě horečku a je neklidné, stačí namířit na čelíčko a teplotu máte během pár vteřin změřenou. A maminky mohou potvrdit, že i těch několik vteřin nemusí být zrovna malá výzva. Výhoda bezkontaktního měření je, že můžete miminku změřit teplotu také ve spánku, pro tento účel je u některých modelů možnost vypnout zvukový signál, aby se miminko neprobudilo.

Pokud vyberete zařízení, které měří širší rozpětí teplot, stane se z vašeho bezkontaktního teploměru nenahraditelný pomocník pro domácnost. Můžete ho mít při ruce, když potřebujete změřit teplotu kojeneckého mléka v lahvi, vody ve vaničce, teplotu v místnosti a doslova všeho, na co se dá teploměrem namířit.

Další možností jsou teploměry pro miminka určené pro měření teploty v zadečku. Jde o klasické digitální teploměry s ohebným hrotem, které jsou svou velikostí uzpůsobené pro děti. Speciální design pak mají dudlíkové teploměry, které měří teplotu v ústech. Miminko ani nepozná, že je mu měřena teplota. Výsledek má ale menší přesnost a je spíše orientační. Dudlíkové teploměry navíc nejsou určené k dlouhému cumlání ani na noc.

Teploměry pro větší děti

Větší děti už jsou šikovné a kde co zvládnou, například i měření teploty v podpaží. Výrobci pro tento účel vyrábí teploměry s líbivým designem, aby dětem měření zpříjemnili. Přesto i u nich můžete ocenit rychlé a jednoduché měření, takže i pro rozverné dítě může být nejlepší bezdotykový teploměr nebo dotykový infračervený teploměr, který také zajistí rychlé měření.

TeploměryLéky na horečku

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  15. 10. 2020

  Jaký je přesný bezkontaktní teploměr?

  Dobrý den, 
  chtěla bych se zeptat s jakou přesností tento teploměr měří. Chtěla jsem koupit teploměr, který má možnost ušního měření, ale k tomuto nemůžu najít recenze. U teploměru https://www.benu.cz/truelife-care-q7-bezkontaktni-teplomer-1528931194 jsem našla, že měří s přesností na 0,2 stupně, ale i tak se obávám nepřesnosti měření teploty na čele po zkušenosti s jiným čelním teploměrem. 
  Chtěla bych se zeptat, který je lepší (přesnější) a který více doporučujete.  Předem děkuji za Vaší odpověď. 

  Dobrý den,

  určitě si zakupte teploměr Truelife Care (je bezkontaktní), který je certifikovaný a se statusem zdravotnického prostředku. Přesnost měření je 0,2 stupně Celsia.

  TEPLOMER TRUELIFE

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  17. 10. 2020

  Jaký teploměr zvolit jako náhradu rtuťového?

  Vážení přátelé,
  prosím o radu ohledně nákupu lékařského teploměru. Celý život jsme používali rtuťový teploměr, který byl absolutně přesný, ale tento týden se mi podařilo ho rozbít. Koupila jsem si teploměr stejný, ale bez rtuti a hned následující den se mi ulomil konec teploměru. Překvapilo mě, jak bylo oproti původnímu teploměru sklo tohoto teploměru strašně tenké. Proto jsem začala uvažovat o jiném typu teploměru (který by se tak snadno nerozbil), ale nevím si rady. Recenze na různé teploměry se ohromně liší. Samozřejmě jediným a nejdůležitějším mým požadavkem je jeho přesnost. Poradíte mi prosím?
  Děkuji za brzkou odpověď!
  S pozdravem

  Dobrý den.

  Náhradou analogových teploměrů se rtutí jsou teploměry se sloučeninami  gallia. V nabídce jsou buď českého a/nebo německé výroby. Dnes už je kvalita i cena prakticky stejná. Gallium má nevýhodu zejména v tom, že se špatně sklepává a proto se k jeho sklepnutí používá nástroj - sklepávadlo. 

  Z digitálních teploměrů bych doporučil značkové japonské Omron či německé Hartmann (zn. Veroval, Thermoval). U digitálních teploměrů je potřeba měřit delší dobu. U rychlých teploměrů které slibují výsledek za 10s se doba přesného výsledku pohybuje kolem 3-5 minut. Bohužel tato informace se nikde nepropaguje a zůstává tak často přehlídnunuta v příbalovém letáku.

  Třetí možností je černý trh. Mimo EU se běžně rtuťové teploměry používají a internet se množí inzeráty na jejich dodání. nejčastěji jsou původem z Ruska, či Ukrajiny.

  Bohužel v dnešní době koronavirové je dostupnost teploměrů variabilní a v lékárnách jsme většinou rádi, že vůbec nějaké máme. Na výběr tedy t.č. není.

  Poslední možností je teploměr čelní/bezkontaktní. Musím říct, že navzdory specifikacím výrobců tyto teploměry nepovažuji za přesné. Možná je to nesprávným používáním, kdy je např. zaneseno krycí sklo čidla nečistotami (musí se čistit lihem). Jisté je, že nemají dobrou pověst a je na ně velké množství reklamací. Dá se říct, že je to bez ohledu na výrobce. V dnešní době navíc trh zaplavily méně kvalitní výrobky z číny, které by se do běžné sítě v normální situaci nedostaly.

  T.č. má eshop skladem pouze teploměry bezkontaktní, na kamenných lékárnách je většinou širší sortiment.

  Tato odpověď má pouze informativní charakter. V žádném případě nenavádí čitatele k porušování legislativy Evropského společenství a/nebo České republiky.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  09. 11. 2020

  Nejpřesnější teploměr

  Dobrý den,
  obracím se na vás s dotazem jaký infračervený čelní/ušní teploměr byste mi doporučili vzhledem k přesnosti měření.
  Chtěla bych využít hlavně pro měření dcery (17 měsíců) ale i pro případné měření dospělých.
  Ve vaší nabídce máte čelní/ušní teploměr Wellion nebo Truelife Q5, který byste mi prosím doporučili ?

  Dobrý den.

  Obě patří mezi kvalitní značky - tedy žádná čína. Truelife má široký záběr ve zravotní technice pro laiky. Wellion se primárně zaměřuje na měření hladiny cukru/pomůcky pro diabetes, s měřením teploty tedy nemají tolik zkušeností. Vás asi ale bude více zajímat to ,že Wellion teploměr je určen jen k měření teploty těla a je kontaktní. Musí být tedy přímo v kontaktu s čelem, či vložen do ucha.

  Truelife je bezkontaktní. Měří cokoliv na co ukážete v dané teplotním rozsahu - tedy třeba i teplotu motorového oleje nebo vody v hrnci. Může být použit ve vzdálensti do 3cm od objektu.   

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 11. 2020

  Jak dlouho má být teploměr pod paží?

  jak dlouho má být skleněný teploměr EXATHERM pod paží děkuji

  Dobrý den,

  výrobce uvádí, že v podpaží má být teploměr 5-10 minut, pod jazykem 3 minuty se zavřenými ústy a při měření v konečníku pak 2 minuty. Tato doba je nutná pro ustálení teploty a naměření správného výsledku. Odkaz na informaci kde a jak měřit naleznete v odkaze níže.

  Teploměr lékařský skleněný EXATHERM

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  23. 09. 2021

  jak vybrat kvalitní bezkontaktni teplomer

  Dobry den,
  rada bych se s Vami poradila ohledne vyberu kvalitniho bezkontaktniho teplometu.
  Prozatim mame zkusenost se tremi a ani jeden nemeril dobre a spolehlive.
  Je mezi Vasimi vyrobky nejaka opravdu osvedcena znacka,ci konkretni vyrobek?
  Presnost a spolehlivost potrebujeme hlavne kvuli miminku.

  Dekuji Vam za zpetbou vazbu a pripadnou radu.

  S pranim.hezkeho dne,

  Dobrý den,

  je třeba mít na paměti, že různé části těla vykazují rozdílné teploty. Pokud se zaměříme na čelo, tak nejteplejší zóna je na spáncích, kde probíhá spánková tepna. Střed čela bývá chladnější. Teplotu zásadně ovlivňuje i ofina, či čepice, pritisklý polštář....
  Za mě není zcela nutné znát přesnou teplotu. Tedy v případě, že se u děcka nevyskytly febrilní křeče. Já osobně k teplotě přistupuji jako k fyziologickému stavu, k onemocnění patří a je vítána, protože znamená aktivní imunitní systém. Teplotu svým dětem téměř nesnižuji žádnými léky, využívám většinou pouze homeopatii. Jde o možnou cestu, která není vhodná pro každého. To že naměříte ve stejný okamžik i 1stupňový rozdíl není k podivu.
  Kvalitu očekávám od německých firem Hartmann-Rico i Omron

  Teploměr THERMOVAL Baby bezdotykový infračervený

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  06. 10. 2021

  Je teploměr do podpaží vhodný pro děti?

  je vhodný pro deti od 3 let?

  Dobrý den,

  ano teploměr LIVSANE Teploměr digitální rychlý do podpaží můžete použít u dětí od 3 let. Ke zvážení snad ještě přidávám dražší čelní teploměr, který ale teplotu naměří během vteřiny a je tak výrazně pohodlnější. Vámi odkazovaný teploměr, pokud budete měřit v podpaží, potřebuje ustálení teploty, které může trvat až 10 minut. Měření za 10s platí pouze pro použití v ústech nebo pro malé děti v zadečku. 

  LIVSANE Teploměr lékařský ušní a čelní 1ks

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.