Opar a 9 týdenní miminko
-
30. 04. 2025
Dobrý den, při mluvení jsem asi trochu prskla na ruku dcery, kterou si hned dala do pusy, než jsem ji stačila otřít. Nicméně jsem si potom všimla, že se mi dělá opar, místo je zarudlé, ale není tam zatím puchýř s tekutinou. Teď už mám opar zakrytý a zvýšila jsem hygienu rukou. Ale chtěla bych se zeptat. 1) zda se dcera můžou touto cestou nakazit 2) jaké by byli popřípadě příznaky (vím, ze u malých dětí je opar nebezpečný) 3) jak dlouho přežije herpes na předmětech. Moc děkuji.

Dotazy z BENU poradny
-
29. 08. 2019
Opary
Dobrý den,
devítiletá vnučka trpí na opary, co jí přidat do jídelníčku nebo jak jí pomoci.
Děkuji -
09. 05. 2020
Co na opary?
Dobrý den,
poradíte mi prosím něco levného na puchyrky oparů na rtu a také něco na hojeníkdyz uz se vytvoril strup.
Děkuji -
13. 08. 2020
Co na opar pro syna?
Dobry den, synovi se udelal opar v ustech na rtů .můžete mi jakou mast mu můžu zakoupit?Děkuji
-
17. 08. 2020
Opar,Agnucaston
Dobrý den,moje matka se poslední 3 dny potýká s opary na rtu.Ma jich asi pět,začaly jí praskat a teď má díky tomu úplně krvavé rty protože jí strupy neustále praskají.V lékárně jí bylo řečeno že si nemá nic kupovat a počkat než se to zahojí samo. Nepřijde mi v pořádku na to nic nepoužívat ale nevím.Druhý dotaz mám na lék Agnucaston který mi byl doporučen na srovnání pravidelnosti cyklu a pomoct se silnými menstruačními bolestmi. Beru zatím měsíc a výsledky prý trvají až tři měsíce,zajímá mne v čem se liší například od Gynexu,za odpovědi děkuji.
-
28. 01. 2021
Co na opary v těhotenství
Dobrý den, lze užívat LIVSANE Vitamin B Komplex tablety v těhotenství? Trpím na opakovaný výskyt oparů, chtěla bych užívat něco na prevenci. Užívám nyní i vitamíny GSmamavit.
Děkuji
Dobrý den,
opar se tvoří díky původci Herpes simplex (typ HSV-1). Obecně se virus přenáší kontaktem s nakaženou osobou (pusinkováním dítěte nebo u větších dětí sdílením společných předmětů - pozor třeba na olizování lžiček při společném jídle apod). Infekční jste po celou dobu přítomnosti oparu - tedy od jeho vzniku po úplné zahojení, přibližně se jedná o 7-10 dní. Po tuto dobu byste si měla dávat při kontaktu s dcerkou pozor, případně si v lékárně zakupte jednorázové roušky. Léčbu oparu můžete zajistit přípravky s antivirotiky s dávkováním 5x denně (přes den, s noční pauzou) po dobu alespoň 5 dnů. Tyto přípravky lze podávat také dětem po konzultaci s pediatrem, pokud se objeví opar na pusince.
Dbejte na zvýšenou hygienu, u dcerky kontrolujte ústa také zevnitř - může se objevit tzv herpetická gingivomastitida, tj výsev puchýřků z vnitřní strany úst. V tomto případě by bylo vhodné obrátit se již na lékaře, předpokládám, že by dítě mělo problém jíst a pít/při kojení. Pokud by se objevila také horečka a málatnost, otok dutiny ústní, popř zvětšení mízních uzlin, konzultujte ihned léčbu s lékařem. Jak sama píšete, virus je nebezpečný zejména u malých dětí (tj novorozenci, kojenci), protože se může rozšířit do celého těla a následně poškodit orgány a vyvolat sepsi.
Co se týče posledního dotazu, nejsou data jednotná. Virus Herpes zvládne na neživých věcech přežít v rozmezí několika hodin až po několika týdnů (odkaz na studii přeloženou MUDr. Plesníkem zde).
Kromě léčby oparu jako takového zkuste zvýšit příjem vitamínu B a zkuste posílit svou imunitu vitamínem D nebo jinými doplňky stravy (betaglukany, vitamín C, zinek atd). U miminka pokračujte v dávkování vitamínu D (předepsaný Vigantol či jiná alternativa) a aplikujte probiotika.
Zde posílám ještě odkaz na článek od kolegy.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Mgr. Dominika Peřinová,
Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc