Jak se zbavit vší

JAK SE ZBAVIT VŠÍ

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Objevili jste u vás nebo svého dítěte vši? Není třeba panikařit. Dnes už se naštěstí nemusíte bát, že vás ostříhají nakrátko. Existují efektivní způsoby likvidace vší, při kterých neztratíte ani vlásek. Zjistěte, co jsou tihle otravní paraziti zač a jak se jim preventivně bránit a řešit jejich výskyt. 

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

 Pár informací o vši dětské Pár informací o vši dětské

Veš dětská měří zhruba tři milimetry a naleznete ji výhradně ve vlasech. Jejich životní cyklus trvá zhruba třicet dní. Vši lepí své hnidy (vajíčka) přímo na pokožku hlavy a během sedmi dní se z hnid vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Proto je potřeba jednat a zbavit se vší, co nejdříve. 

Jak poznáte, že máte vši? Jak poznat vši?

První stadium vši jsou hnidy. Jak vypadají? Jsou to takové miniaturní váčky připojené k vlasům, většinou bělavě lesklé. Určitě je nepřehlédnete. Jejich velikost se pohybuje okolo 1 mm. Od lupů je odlišíte snadno - na rozdíl od lupů je totiž nelze smýt či odfouknout. Odstraníte je pouze mechanicky. 

Co dělat, když máte podezření, že máte vy nebo vaše dítě vši? Nejdříve si prohlédněte pokožku hlavy, zaměřte se především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem. Do těchto oblastí kladou vši svá vajíčka nejčastěji. 

Příznaky výskytu vší:

 • svědění a lechtání pokožky hlavy,
 • drobné škrábance na hlavě,
 • poruchy koncentrace - neklid nervozita,
 • poruchy spánku.

Jak se zbavit vší? Jak se zbavit vší?

Už nejsme v době, kdy by bylo řešením ostříhat dotyčného na krátko. Vši se dnes dají pohodlně vyléčit bez větších obtíží, použijte: 

 • Šampón nebo sprej s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti.
 • Přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty, takže se udusí. 

V poslední době se ukazuje jako vhodnější druhá metoda. Vši nejsou odolné proti přípravkům s olejnatými látkami. Navíc se rezistence parazitů proti přípravku nezvyšuje. Vši nejsou jako v případě první metody pouze ochromeny, ale udusí se. Použijte šampony a spreje na vši, které obsahují olejnaté látky a zbavte se vší jednou pro vždy. Mezi preferované značky šamponů proti vším patří například -  Liquido Forte, Paranit, Všiven, Barnys Effective.

Šamponem proti vším pořádně umyjte pokožku hlavy. Proceduru opakujte znovu po 8-10 dnech. Většina přípravku proti vším nezabíjí ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Zbavte se hnid, ze kterých by se vylíhly další vši. 

Dále léčbu podpořte vyčesáváním vlasů tzv. všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je přibalen k přípravku proti vším. Dalším vhodným nástrojem pro vyčesávání hnid je elektrický hřeben je elektrický hřeben.  

Rozhodně vši nepodceňujete. Dostanou se i do vašeho okolí. Veš dokáže bez lidské krve přežít přibližně čtyřiadvacet hodin. Často se vyskytují ve vašem oblečení, ložním prádle, věcech, se kterými přicházíte do každodenního styku. Proto je důležitým krokem při hubení vší, dostat je pryč i z napadených předmětů. Vyperte veškeré vaše ložní povlečení, čepici a oblečení, se kterým mohla veš přijít do styku. Optimálně prádlo perte na vysokou teplotu, abyste si byli jistí, že dostanete všechny parazity opravdu pryč.

Prevence proti vším Prevence proti vším

Jako prevenci, pokud se ve vašem okolí vši objeví, použijte rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Ty vši odpudí. Hojně užívaný je olej z čajovníku australského neboli tea tree olej či olej z eukalyptu. Olejíček kápněte přímo do běžného šamponu, kterým si myjete vlasy nebo pak namažte přímo do vlásků, do pěšinky a za uši.

V případě, že se ve vašem okolí objevily vši, preventivně používejte šampony na vši k tomu určené, jako jsou Paranit nebo Pediakid Balépou

Přípravky na vši

 

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Paranit při kojení

  Dobrý den,mohu při kojení používat paranit na vši ? syn má 2 měsíce.
  Děkuji

     Dobrý den,
   Paranit na vši působí jen lokálně na vlasech a na pokožce pod vlasy. Nevstřebává se do těla a tak se nemusíte bát ho používat při kojení. 

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  11. 05. 2020

  Náhrada za Diffusil

  Dobrý den, prosím je na trhu nějaký obdobný výrobek tomuto: Diffusil H Prevental 150ml. Plně nám vyhovoval. Zjistila jsem, že již není k dostání (resp. jen s expirací prošlou v roce 2016).

  Dobrý den, 

  Diffusil H prevental se užíval jako preventivní sprej na odpuzování vší. Obdobnou variantou je Paranit preventivní sprej 100 ml na odpuzení vší. Obsahuje repelentní složku IR3535 nanáší se po ránu a neoplachuje se.

  Paranit-preventivni-sprej-proti-vsim

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.