Jak se zbavit vší

JAK SE ZBAVIT VŠÍ

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Objevili jste u vás nebo svého dítěte vši? Není třeba panikařit. Dnes už se naštěstí nemusíte bát, že vás ostříhají nakrátko. Existují efektivní způsoby likvidace vší, při kterých neztratíte ani vlásek. Zjistěte, co jsou tihle otravní paraziti zač a jak se jim preventivně bránit a řešit jejich výskyt. 

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

4 minuty čtení


 Pár informací o vši dětské Pár informací o vši dětské

Jak vypadají vši? Veš dětská měří zhruba tři milimetry a naleznete ji výhradně ve vlasech. Veš má hnědé tělíčko ve tvaru plochého válečku, malou hlavičkou a silné nožičky s drápky, kterými se dokáže vlasu pevně držet. Životní cyklus vší trvá zhruba 30 dní. Vši lepí své hnidy (vajíčka) přímo na pokožku hlavy a během sedmi dní se z hnid vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Proto je potřeba jednat a zbavit se vší co nejdříve. 

Jak poznáte, že máte vši? Jak poznat vši ve vlasech?

První stadium vši jsou hnidy. Jak vypadají? Jsou to takové miniaturní váčky připojené k vlasům, většinou bělavě lesklé. Určitě je nepřehlédnete. Jejich velikost se pohybuje okolo 1 mm. Jak poznat vši od lupů? Odlišíte je snadno - na rozdíl od lupů je totiž nelze smýt či odfouknout. Odstraníte je pouze mechanicky. 

Co dělat, když máte podezření, že máte vy nebo vaše dítě vši? Nejdříve si prohlédněte pokožku hlavy, zaměřte se především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem. Do těchto oblastí kladou vši svá vajíčka nejčastěji. Čím blíž u hlavy se hnidy nachází, tím kratší dobu infekce probíhá.

Příznaky výskytu vší:

 • svědění a lechtání pokožky hlavy,
 • drobné škrábance na hlavě,
 • poruchy koncentrace - neklid nervozita,
 • poruchy spánku.

Jak se zbavit vší? Jak se zbavit vší?

Už nejsme v době, kdy by bylo řešením ostříhat dotyčného na krátko. Vši se dnes dají pohodlně vyléčit bez větších obtíží, použijte: 

 • Šampón nebo sprej s insekticidem vyvinutým proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti.
 • Přípravky s obsahem silikonových složek, které vši obalí, zamezí jim v dýchání a udusí se.
 • Přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty, takže se udusí. 

V poslední době se ukazuje jako vhodnější druhá metoda. Vši nejsou odolné proti udušení pomocí přípravků s olejnatými látkami. Navíc se rezistence parazitů proti přípravku nezvyšuje. Vši nejsou jako v případě první metody pouze ochromeny, ale udusí se. Použijte šampony a spreje na vši, které obsahují olejnaté látky a zbavte se vší jednou pro vždy. Mezi preferované značky šamponů proti vším patří například -  Liquido Forte, Paranit, Všiven, Predator Parazit a Vamousse pěna

veš

Jak se zbavit hnid? Jak se zbavit hnid?

Šamponem proti vším pořádně umyjte pokožku hlavy. Proceduru opakujte znovu po 8-10 dnech. Za tuto "inkubační dobu vší" se z hnidy vylíhne dospělá veš. Většina přípravku proti vším nezabíjí ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Zbavíte se hnid, ze kterých by se vylíhly další vši. 

Dále léčbu podpořte vyčesáváním vlasů tzv. všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je přibalen k přípravku proti vším. Využít se dá k vyčesání samotných vší nebo i když už vám zbývá jen odstranit zbylé hnidy bez vší.

Hnidy, vši a žehlička na vlasy, dokázala by s nimi pomoct?

Teplo z žehličky na vlasy může veš usmrtit a hnidy vysušit, potíž je ale v tom, že horkem trpí i samotné vlasy a hnidy jsou blízko vlasové pokožky. Při použití žehličky hrozí popálení a místa těsně u vlasové pokožky jsou jí nedostupná. Vhodným nástrojem pro vyčesávání hnid je elektrický hřeben.  

Vši u dospělých Vši u dospělých

Je pravda, že vši se častěji šíří v dětských kolektivech. Neznamená to ale, že by více napadaly děti než dospělé. Děti mají spíše více kontaktních aktivit a her, během kterých k přenosu vší může dojít. Přenos vší je možný kromě přímého kontaktu i přes tkaniny. Místy, kde vznikají problémy se vší, mohou být tedy i prostory s velkou koncentrací lidí či látkovými lehátky nebo sedačkami například MHD. K zavšivení (pedikulóze) mohou nešťastnou náhodou přijít i lidé s velmi vysokými hygienickými standardy.  Postupy na odstranění vší se dají aplikovat u dospělých stejně jako u dětí. 

Prevence proti vším Prevence proti vším

Rozhodně vši nepodceňujete. Dostanou se i do vašeho okolí. Veš dokáže bez lidské krve přežít přibližně 24 hodin. Často se vyskytují ve vašem oblečení, ložním prádle, věcech, se kterými přicházíte do každodenního styku. Proto je důležitým krokem při hubení vší, dostat je pryč i z napadených předmětů. V pračce vyperte veškeré vaše ložní povlečení, čepici a oblečení, se kterým mohla veš přijít do styku. Optimálně prádlo perte na vysokou teplotu, abyste si byli jistí, že dostanete všechny parazity opravdu pryč.

Jako prevenci, pokud se ve vašem okolí vši objeví, použijte rostlinné silice rozpuštěné v oleji. Ty vši odpudí. Hojně užívaný je olej z čajovníku australského neboli tea tree olej či olej z eukalyptu. Olejíček kápněte přímo do běžného šamponu, kterým si myjete vlasy nebo pak namažte přímo do vlásků, do pěšinky a za uši.

V případě, že se ve vašem okolí objevily vši, preventivně používejte šampony na vši k tomu určené, jako jsou Vamousse šampón - ochrana proti všímParanit, Puressentiel nebo Pediakid Balépou

Přípravky na vši

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 09. 2020

  Jak kombinovat přípravky Paranit a Diffusil H?

  Dobrý den, chcem sa spýtať, ci je lepší paranit lotion sensitive alebo difusil H. Paranit sa nanesie najprv lotion na druhy den sa umyje obyčajným šamponom, akebo len vodou , následne ususim a dam paranit sampon? Moc tomu návodu nerozumiem. A este: difusil H je aj na telo?vdaka

    Dobrý den,

  Oba dva přípravky jsou dobře účinné , pokud je budete správně aplikovat.

  1. Paranit lotio se nanáší na suché vlasy po celé délce a je důležité nanášet dobře i na vlasy na krku a za ušima. Nechá se pak působit 8 hodin, nejlépe přes noc a vlasy se umyjí buď Paranit šamponem nebo jakýmkoli obyčejným šamponem.

  2. Diffusil H se nastříká také na suché vlasy po celé jejich délce a nechá se působit minimálně 4 hodiny, ale je možné ho nechat i přes noc. Dále se postupuje stejně jako u Paranitu, vlasy se důkladně i několikrát umyjí.

  Je také důležité vyprat veškeré oblečení i ložní prádlo a vše, kde se vši mohou ještě vyskytovat. Dobré je používat hřeben na vši a vyčesat z vlasů jak živé vši tak hnidy a pravidelně tak vlasy kontrolovat. Pokud dojde k opětovnému výskytu vší , je možné kůru znovu celou opakovat.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Paranit při kojení

  Dobrý den,mohu při kojení používat paranit na vši ? syn má 2 měsíce.
  Děkuji

     Dobrý den,
   Paranit na vši působí jen lokálně na vlasech a na pokožce pod vlasy. Nevstřebává se do těla a tak se nemusíte bát ho používat při kojení. 

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  11. 05. 2020

  Náhrada za Diffusil

  Dobrý den, prosím je na trhu nějaký obdobný výrobek tomuto: Diffusil H Prevental 150ml. Plně nám vyhovoval. Zjistila jsem, že již není k dostání (resp. jen s expirací prošlou v roce 2016).

  Dobrý den, 

  Diffusil H prevental se užíval jako preventivní sprej na odpuzování vší. Obdobnou variantou je Paranit preventivní sprej 100 ml na odpuzení vší. Obsahuje repelentní složku IR3535 nanáší se po ránu a neoplachuje se.

  Paranit-preventivni-sprej-proti-vsim

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, Fügnerova, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vlasy a Nehty
  11. 09. 2020

  Vši a hnidy, dá es jich zbavit bez ostříhání?

  Dobrý den, prosím jak dostat z delších vlasů hnidy a vši bez ostříhání????? je nějaká možnost? žena to chytla od našeho syna a do hola se ji nechce

  Dobrý den,

  existuje řada přípravků na odstranění vší a hnid. Doporučuji Liquido Radical, který je velmi účinný. Do mokrých vlasů vetřete dostatečné množství přípravku. Pro maximální účinek je důležité dosažení zvlhčení všech vlasů na hlavě přípravkem, včetně vlasů na temeni hlavy a v okolí uší. Nechte přípravek působit ve vlasech 15 minut, nejlépe formou zábalu s čepicí. Přípravek pak z vlasů omyjte vodou a běžným šamponem. Vysušte vlasy fénem nad umyvadlem nebo vanou a důkladně je vyčesejte. Aplikaci opakujte po 7 dnech.

  Jako prevenci pro ostatní členy rodiny doporučuji preventivní sprej proti vším Paranit. Aplikuje se do vlasů 1x denně. 

  Liquido radical

  Paranit preventivní sprej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  06. 09. 2022

  rezistentní vši

  Šlo by použít i na vsi u nás? Pořád máme vsi už jsme využili pět přípravků, umyli jsme hlavu tak 8krat a stále se to táhne a opakuje. Já už nevím co dělat, vycesavame furt, ach jo. Máme je už dlouho.

  Dobrý den,

  abyste se zbavili vší, je třeba trpělivosti a důslednosti. Šamponem proti vším důkladně umyjte pokožku hlavy. Proceduru opakujte znovu po 8-10 dnech. Většina přípravku proti vším nezabíjí ihned všechny hnidy. Smyslem opakovaného použití je likvidace vší, které by se mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Léčbu podpořte vyčesáváním vlasů všiváčkem, což je velmi hustý hřeben, který je k dostání v lékárně nebo je přibalen k přípravku proti vším. Dalším vhodným nástrojem pro vyčesávání hnid je elektrický hřeben. Kromě ošetření vlasů přípravkem proti vším, je nezbytné udělat další opatření. Veš dokáže bez lidské krve přežít přibližně čtyřiadvacet hodin. Často se vyskytuje v oblečení, ložním prádle, věcech, se kterými přicházíte do každodenního styku. Proto vyperte veškeré vaše ložní povlečení, čepice a oblečení, se kterým mohla veš přijít do styku. Pokud to lze, prádlo perte na vysokou teplotu. Posílám odkaz na velmi pěkný článek o tomto problému.

  Jak se zbavit vší

  Paranit šampon

  S pozdravem

  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

   

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.