Jak správně pečovat o vousy

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O VOUSY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jen tak si nechat narůst vousy? Vypadá to jako velká pohoda, opak je ale pravdou. Aby vousy byly pro muže skutečnou ozdobou, vyžadují každodenní péči. Dá se říct, že čím delší vousy, tím víc pozornosti vyžadují. Nicméně i péče o kratší vousy má svá specifika. Jak se starat o vousy, aby byly vaší dobrou vizitkou? A které přípravky na vousy vybírat, aby usnadnily úpravu a zároveň obsahovaly potřebnou výživu pro vousy?

 • Životní styl
 • Péče

5 minut čtení


Jak na růst vousů Jak na růst vousů

Začněme pěkně od začátku. Než se budete moct chlubit vysněným knírkem a uplatníte všechny informace o tom, jak pečovat o vousy, bude potřeba si vousy nechat narůst.

Než zamíříte k barberovi, aby vám doporučil střih vousů, který vám sedne, je vhodné nechat si vousy růst ideálně alespoň 3 týdny. Jde o dostatečnou dobu na to, aby se ukázal přirozený tvar a hustota vousů, se kterou se bude dát pracovat.

Růst a hustota vousů - vliv má věk i genetika Růst a hustota vousů - vliv má věk i genetika

Možná jste si někdy už položili otázku, proč mi nerostou vousy, jak bych si představoval. Existuje mnoho faktorů, které mají vliv jak na růst vousů, tak na jejich hustotu a vzhled. Podívejme se na 5 nejvýznamnějších.

1. Genetické dispozice

Kdy začnou vousy růst a jaká je hustota cibulek, ze kterých vyrůstají, je velice individuální. Méně hustým vousům obecně sluší kratší střihy. Muži, kteří mají hustší vousy, si bez problémů mohou dovolit plnovous.

2. Věk

Růst vousů a jejich hustota se proměňuje. S přibývajícím věkem vousy houstnou, proto se i muži, kteří měli vždycky méně vousů mohou klidně před čtyřicítkou dočkat hustého porostu.

3. Zdravá pokožka

Základnou pro vousy je pokožka, ze které vyrůstají. A protože je pokožka obličeje velmi citlivá, vyžaduje správnou péči a přípravky, které budou odpovídat jejímu typu.

4. Životní styl

Váš životní styl se stejně jako na kvalitě pleti podepíše i na kvalitě vousů. Proto se to, jak podpořit růst vousů, bude vždy opírat právě o zdravý životní styl. Samozřejmostí by mělo být zanechání kouření. Jezte pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a bílkoviny. Vitamíny lze doplnit také pomocí doplňků stravy. Vhodný je například biotin, který patří mezi vitamíny B.

5. Správná péče o vousy

V neposlední řadě je to přímo správná péče o knír, plnovous, strniště nebo bradku, která ovlivní zdraví i kvalitu vousů.

 tvarování vousů

Mytí vousů - základ péče Mytí vousů - základ péče

Do vousů se kde co nadrobí a schová. A co teprve, když se pohybujete v prašném prostředí nebo je zrovna parné léto a kůže se hodně potí? Mytí vousů je nezbytný pilíř péče, díky kterému se vaše vousy zbaví nečistot i šupinek kůže oloupaných z pokožky. Šetrným mytím navíc předejdete nepříjemnému svědění.

Mycí prostředky na vousy - jaký vybrat?

Vousy mají jinou strukturu než vlasy, také pokožka obličeje je citlivá a vyžaduje jinou péči, než vlasová pokožka. Na mytí vousů proto neberte klasický šampon, ale přípravky speciálně na to určené. Nabídka těchto produktů je dnes velmi široká. Najdete šampony, gely nebo sprchové pěny na vousy. Některé pěny na vousy umožňují mytí vousů bez oplachu.

Jak často vousy umývat?

Vhodné je mýt vousy denně. Frekvence používání šamponu nebo mycího gelu na vousy je ale individuální. Proč? Produkce mazu okolo vousu je přirozená, vousy chrání a vyživuje. Pokud jste majitelem sušší pleti, možná vám bude stačit použít šampon na vousy jen několikrát do týdne a v ostatních případech si vystačíte s prostým mytím vodou. Jestli se vám vousy mastí více nebo pravidelně používáte větší množství oleje na vousy, bude se vám hodit používat šampon denně.

Na umývání krátkých vousů může postačit přípravek na mytí obličeje. Používejte také obličejový peeling, předejdete tím zarůstání vousů.

Prostředkem na to, jak změkčit vousy, je kondicionér. Nanáší se po umytí a kromě změkčení vousů působí také antistaticky. Proto je následná úprava a tvarování vousů po použití kondicionéru snazší.

Výživa na vousy Výživa na vousy

Po umytí je ten nejlepší čas, kdy aplikovat vyživující oleje na vousy. Struktura vousu je totiž ještě otevřená, olej se proto dobře vstřebá a nezanechá mastné stopy. Obvykle se doporučuje aplikovat olejíček každý den, nebojte se ale přizpůsobit si frekvenci používání oleje podle svých potřeb.

Na velmi krátké vousy mohou stačit pouhé 2 kapky, ale ani u delších vousů to s olejem nepřehánějte. Pokud máte vousy hodně vysušené, bude pro vás lepší aplikovat menší množství oleje 2 x denně. Prohlédněte si například L'Oréal Paris Men Expert Barber Club olej pro plnovous a pleť nebo Nuxe Bio Multifunkční suchý olej Néroli. Olejíček vmasírujte do vousů i do pokožky pod nimi. Olej je tím nejlepším, co na suchou kůži pod vousy můžete aplikovat, vaše pokožka vám za olejíček bude velmi vděčná.

Ochranu i fixaci vousů zprostředkuje balzám na vousy. Lze používat v kombinaci s olejem. V návodech, jak se starat o plnovous, se setkáte s doporučením používat ráno po umytí vousů olej a k ošetření a vyživení vousů odpoledne přidat ještě balzám. Setkáte se také s pomádou na vousy, která kombinuje vlastnosti oleje a balzámu.

Česání a úprava vousů Česání a úprava vousů

Delší vousy každé ráno přímo volají po tom, abyste je pročesali. Česání odstraní uzlíky, vypadané vousy nebo případné nečistoty. Při česání vousů se nebojte zajet až k pokožce obličeje. Speciální kartáče na vousy mají nerovnoměrně dlouhé štětiny, abyste se při česání dostali právě až na pokožku. Masáž pokožky při česání podpoří její prokrvení a výživu. Zároveň vyčešete šupinky kůže, které se pod vousy uvolnily.

Pročesání pomůže vousy srovnat, je tedy prvním krokem k tomu, jak narovnat vousy i jak upravit plnovous. Pro dokonalé srovnání pak existují žehličky určené na vousy nebo speciální nahřívací kartáče.

Zkušený barber vám poradí s tím, jak zastřihovat vousy. Protože je zcela přirozené, že vousy nerostou všude stejně rychle, budete si je muset na některých místech mezi návštěvami barber shopu občas dorovnat. Takové běžné zastřihování vousů hravě zvládnete sami doma. Na krku a okolo kontur vousů bude potřeba vousy oholit. Šetrnější je holení na mokro. Holte vždy ve směru růstu vousů, jinak by vousy mohly zarůstat.

Našli jste si ve vousech šedinu? Nezoufejte! Tónovací gely na vousy dodají šedinám ve vousech přirozenou barvu, aniž by měnily barvu ostatních vousů.

Tvarování vousů Tvarování vousů

Protože jsou vousy tvrdší a nepoddajnější než vlasy, je také náročnější jejich úprava. Jak zpevnit vousy do vytouženého tvaru? Použijte speciální vosky na vousy. Vosk pro vás bude neodmyslitelným pomocníkem, pokud hledáte, jak se starat o knír i jak pečovat o plnovous. Jde totiž o jeden z nejúčinnějších prostředků, který vousy fixuje v přesně takovém tvaru, který si představujete.

Součástí toho, jak pečovat o knír, je samozřejmě i používání vyživujícího oleje. Abyste však dosáhli dokonale upraveného knírku, s olejem na něm trošku šetřete. Pokud je totiž oleje na vousech nadbytek, vosk na nich hůře ulpívá.

Holicí strojky a žiletkyPřípravky na holení

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vlasy a Nehty
  10. 05. 2020

  Proti vypadávaní vlasů u mužů

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat jestli u vás prodáváte i přípravky proti vypadávání vlasů pro muže.
  Předem díky za odpověď

  Dobrý den,
  většinu přípravku lze použít univerzálně pro muže i ženy. Například léčivý přípravek Revalid je takto univerzální a kromě tobolek naleznete pod touto značkou i šampony, které účinek doplní. Přímo určený pro mužskou formu plešatění je kožní léčivý přípravek Belohair. Zkuste toto nakombinovat a vydržte alespoň tři měsíce. Příčin vypadávání vlasů je mnoho. Níže uvádím odkaz na článek, který by Vám dále mohl pomoci s výběrem. Při neúčinnosti výše navrženého se určitě nebojte s problémem svěřit dermatologovi, který má široké možnosti léčby. 


  REVALID tvrdé tobolky 270
  Revalid SHAMPOO 250ml
  BELOHAIR 5% 50MG/ML kožní podání SOL 1X60ML
   

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  07. 10. 2020

  Přípravek na holení pro muže s atopickým ekzémem

  Dobrý den
  chtěla bych se zeptat, jakou pěnu na holení by měl používat můj syn, když má atopický ekzém.?

  Dobrý den.

  Nejsem tedy odborník na dermokosmetiku a ne každá značka kosmetiky má mužskou řadu, ale mohl by zkusit např. řadu Eucerin silver shave. Z levnějšího kraje jsou pak výrobky Nivea Men.

  Nivea Men pěna na holení Sensitive

  Silver shave gel na holení 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  07. 06. 2021

  Zarustani vousu

  Dobrý den, co doporucite za produkt proti zarustani vousu? Třeba jako přípravek po holeni...Dekuji

  Dobrý den.

  My máme pro muže velmi omezený sortiment. Nbídnout mohu jen Nivea men.

  Důležité je dodržovat zásady holení, které najdete třeba zde:

  Jak zabránit zarůstání vousů?

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  15. 09. 2021

  Jak na podporu růstu vousů (Alopecie areata barbae)?

  Dobrý den,
  již rok mám problém s alopecií ve vousech (konkrétně se jedná o alopecii areata barbae). Zkoušel jsem spoustu způsobů "léčby" příznaku alopecie a holá místa ve vousech mi již celkem hustě zarůstají. Problém ale je, že jsou nyní chloupky bílé, přitom mám tmavý pigment a vlasy i vousy tmavě hnědé. Domnívám se, že bych potřeboval růst vousů v místech výpadů ještě více podpořit - aby zmohutněla a snad získala i své přirozené zbarvení. Současné používané prostředky (beard doping, faceroller, biohair) už tolik nezabírají. Nicméně našel jsem látku, která by mohla být svým účinkem úspěšnější ale v ČR bohužel není téměř k sehnání. Jedná se o minoxidil (prodáváný např. pod názvem Regaine/Rogaine). Při hledání a zadávání nějakého prostředku s monoxidilem, mně jako jeden z prvních odkazů vyběhl i lék u Vás k dostání, konkrétně Belohair (5%, 2%). Myslíte, že je tento produkt použitelný také na alopecii areatu ve vousech, nebo je vhodný spíše pro jiný např. androgenní typ alopecie? Mohl/mohla byste mi případně doporučit i nějaký jiný produkt k dostání u nás, který by mohl být účinný při léčbě symptomů alopecie areata barbae a podpořit růst vousů?

  Předem mnohokrát děkuji.

  Dobrý den,

  přípravek Belohair bych používala pouze v případě androgenní alopecie tedy při úbytku vlasů.  

  Doporučila bych vám přípravek SPECTRAL DNC-N Sérum proti vypadávání vlasů s Nanoxidilem 60ml, který lze používat při ztrátě vlasů, obočí i vousů a to i v pokročilé fázi a bez vedlejších účinků. 

  Na postižená místa aplikujte 6 vstřiků. Rovnoměrně vmasírujte a neoplachujte. Před použitím protřepejte. Pro optimální výsledky používejte 2x denně. Po aplikaci si umyjte ruce mýdlem a vodou. Nepřerušujte používání. Je vhodné pravidelně aplikovat po dobu nejméně 3 měsíce.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.