CO JE TO ASTMA
Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušek obvykle spojené s jejich zvýšenou dráždivostí. Většinou se projevuje záchvaty dušnosti, charakteristickými zvuky při dýchání (chrastění, pískání, sípání), kašlem v noci nebo nad ránem a také pocitem tlaku na hrudi.
Projevy astmatu
U astmatiků jsou průdušky postiženy neinfekčním zánětem, za kterým nejčastěji stojí určitá vrozená predispozice a faktory vnějšího prostředí. Těmito faktory neboli spouštěči mohou být např. pylová zrna, výměšky roztočů, plísně apod. U často nadměrně dráždivých průdušek pak po styku se spouštěčem může docházet k jejich stažení, otoku jejich sliznice nebo také k nadměrné tvorbě hlenu. Takové zúžení průdušek, které však často bývá vratné, může vést ke ztíženému dýchání, výdechové dušnosti, sípání, pocitům tíže na hrudi, suchému dráždivému kašli, který se objevuje zejména po námaze nebo v noci.
Popsané obtíže se mohou objevovat náhle a vést až astmatickému záchvatu, také však mohou náhle mizet, samovolně nebo vlivem léčby. Pokud astma není správně kompenzováno, jeho příznaky mohou přetrvávat dlouhodobě. Tyto příznaky se mohou objevovat současně, někdy však dominuje pouze jeden z nich.
Na základě četnosti projevů je možné astma rozdělit na intermitentní (s občasnými záchvaty) a perzistující, které se dále dělí na lehké, středně těžké a těžké. Perzistující astma se vyznačuje častými a trvalými příznaky.
Léčba astmatu
Astma nelze zcela vyléčit, léčba však směřuje k úplné kontrole nad nemocí. Plně kompenzovaný pacient by neměl mít žádné příznaky astmatu během dne (nejvýše dvakrát týdně) ani žádné noční příznaky, které by ho budily ze spánku. Také by neměl být omezen v běžných denních aktivitách, úlevové léky by měl použít maximálně dvakrát týdně a neměly by se u něj opakovat záchvaty dušnosti.
Zásadní je trvalé dodržování léčby!
Pouze tímto přístupem si pacient zajistí zlepšení výsledků léčby a omezí výskyt těžkých záchvatů, při kterých může být dokonce nutná hospitalizace či intenzivní léčba.
Neodmyslitelnou součástí léčby astmatu je inhalace a správná inhalační technika. Při inhalaci se vdechují léčiva rozptýlené v kapalině nebo plynu přímo do plic pomocí inhalátoru a zajišťují léčbu nejen vysoce účinnou, ale také s minimem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Při správné inhalaci nejen dostanete do plic potřebnou dávku léčiva, ale léčivo bude mít více času se v plících usadit, a tím i lépe účinkovat.
Pokud si nejste jisti, zda Váš inhalátor používáte správně, můžete se obrátit na naše odborníky-farmaceuty v lékárnách. Rádi Vám s nácvikem správné inhalační techniky pomohou.
Objednejte se na konzultaci v rámci Programu nácviku správné inhalační techniky v jednom z našich Center prevence s poradenstvím ZDE, nebo se zastavte v jedné z vybraných BENU Lékáren.