Co způsobuje stárnutí kůže a jak s ním bojovat

CO ZPŮSOBUJE STÁRNUTÍ KŮŽE A JAK S NÍM BOJOVAT

Stárnutí kůže je přirozený proces, který nevyhnutelně souvisí s koloběhem života. Existuje celá řada faktorů a příčin, které stárnutí kůže ovlivňují. S některými nic neuděláme ale na některé máme přímý vliv. Které to jsou? Jak se stárnutím kůže bojovat a po kterých přípravcích sáhnout?

 • Pleť a pokožka

5 minut čtení


Typy stárnutí kůže Typy stárnutí kůže

Tak jako v každém jiném orgánu probíhá i v kůži proces stárnutí. Přitom se ukazuje, že lidská kůže stárne dvojím způsobem – vnitřním a zevním. Vnitřní, fyziologické tzv. spravedlivé stárnutí zaznamenáváme většinou v celém organismu na shodné úrovni. Je výsledkem pohybu ručiček na biologických hodinách a nezastavíme jej. Fyziologické stárnutí je přibližně z 30 % podmíněno genetikou, avšak hlavní roli hrají hormonální vlivy.

Kůže však podléhá i vlivům zevního prostředí, které mohou proces významně urychlit. Toto zevní  stárnutí kůže ovlivňuje především ultrafialové záření, kouření, volné kyslíkové radikály, diety, dehydratace, stres, smog a další polutanty.

Musíte vypadat mladě Musíte vypadat mladě

V civilizovaných zemích se neustále prodlužuje průměrná délka života a tím i stárnoucí proces v kůži. Zároveň s tím však stejná společnost nutí jedince vypadat pokud možno trvale mladě. Stárnutí jiných orgánů není obvykle na první pohled tolik zřejmé jako je tomu u kůže, takže dosažení neměnného vzhledu po dlouhá desetiletí klade velké nároky na dermatology a je jednoznačnou výzvou pro všechny zúčastněné.

Zdraví naší kůže Zdraví naší kůže

Pod pojmem zdraví kůže dnes nechápeme pouze prosté potlačení např. zánětlivého procesu, ale musíme postupovat tak, abychom předešli vzniku pozánětlivých změn např. hyperpigmentací (pigmentové skvrny na kůži), které by byly před několika roky považovány za známku vyléčení. Farmaceutický i kosmetický průmysl předkládá pro kůži stále nové preparáty, které jsou součástí aktuálního biologického výzkumu.

Hledání příčin stárnutí kůže Hledání příčin stárnutí kůže

Stejně jako v jiných orgánech je třeba i v anti-agingové kožní ambulanci dobře znát molekulárně biologické aspekty procesu stárnutí. Hormonální změny stárnoucího organismu je třeba řešit i v kůži stejně jako v jiných orgánech. Důležité je pátrání po individuálních rizikových faktorech pomocí klinického vyšetření a laboratorních a genetických testů. Důležitou informaci získá dermatolog díky přístupnosti kůže již prostým klinickým vyšetřením. Řada dalších věcí je však skryta hlouběji v kůži.

Prokázalo se, že kůže v solární lokalizaci (partie vystavované UV záření) je charakterizována kombinovanými změnami:

 • ztenčení pokožky
 • zhrubění kožního povrchu
 • úbytek vazivových a elastických vláken.

Je to způsobeno tím, že photoaging postihuje díky UVA záření více struktury škáry (střední vrstva kůže). Ultrafialové záření totiž indukuje degradaci kolagenních vláken. Stárnutí pleti ale nenastupuje za stejných podmínek u každého stejně. Roli tu hrají i různé další faktory označované souborně jako exposom. Ten definujeme jako komplex škodlivých vnějších i vnitřních vlivů na pokožku.

Bojujte proti stárnutí kůže Bojujte proti stárnutí kůže

Proti stárnutí pleti způsobené expozomem je namířená celá LIFTACTIV SPECIALIST řada od VICHY Laboiratoires. Jejím nejmladším členem jsou 2 typy ampulí PEPTIDE-C proti vráskám a GLYCO-C proti pigmentaci. Vysoký obsah aktivních látek přírodního původu v  superkoncentrovaných ampulích  – kyseliny glykolové, vitamínu C a kyseliny hyaluronové cíleně redukuje projevy stárnutí, jako jsou pigmentové skvrny, vrásky, povislá kůže a ztráta elasticity.

Možná si řeknete, k čemu jsou dobré ampule, když už používám pravidelně krémy? Ampule mají svojí přidanou hodnotu. Vysoká koncentrace účinných látek umožňuje doslova léčebnou kúru proti stárnutí. Dokáže ještě více akcelerovat boj s volnými kyslíkovými radikály a exposomem obecně. Jejich aplikace je jednoduchá a díky speciálnímu aplikátoru se s nimi naučíte hravě pracovat. Efekt je patrný brzy, některé klientky hovořily o rozjasnění a omlazení pleti již po týdnu. Jen nezapomeňte, že koncentrovaný vitamín C může lehce zbarvit oblečení a proto si po domácím rituálu nezapomeňte řádně opláchnout ruce, případně ideálně používejte papírový kapesník.

Bez ochranného faktoru to nejde! Léto klepe na dveře a jarní sluníčko dokáže být velmi agresivní. I na to myslí řada VICHY Liftactiv. Do koupelny, ale i do kabelky můžete uložit červenou plochou tubičku s molekulami bránícími škodlivému působení exposomu a ochranným faktorem SPF 25 - LIFTACTIV Collagen Specialist. Kromě UVB filtru nabízí i vysokou UVA ochranu, která je právě v boji proti photoageingu nezastupitelná.

Dermokosmetika VICHY


Článek byl vytvořen lékařkou Doc. MUDr. Monikou Arenbergerovou, Ph.D. ve spolupráci s L'Oréal Česká republika s.r.o.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  14. 05. 2020

  Co na čištění suché pleti ve věku 31 let

  Dobrý den,
  prosím poradili byste mi nějakou řadu pleťové kosmetiky, především asi krémy plus něco na čištění pleti. Je mi 31let a mám suchou pleť.
  Děkuji.
  Líbí se mi např. Vichy ideália, tak jestli je to vhodné...

    Dobrý den,


   Vichy Idealia pro suchou pleť denní krém je určen pro pleť se známkami stárnutí , stresu a únavy. Vyhlazuje pleť , sjednocuje její odstín a působí proti vráskám. Je vhodný i pro citlivou pleť. Na čištění pleti lze kombinovat s Vichy Purete Thermale odličovací micelární voda -vichy-purete-thermale-micelarni-voda-3v1


   Další velmi kvalitní kosmetika vhodná pro Vaši pokožku je Bioderma řada Sensibio , produktů je celá řada a dají se vzájemně kombinovat.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník Benu Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  19. 05. 2020

  Má Neovadiol Magistral UV filtry?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda VICHY NEOVADIOL MAGISTRAL má ochranný faktor proti slunci děkuji

  Dobrý den,


  tento krém ochranný faktor proti slunci nemá. S UV faktory pro denní použití je například VICHY SLOW ÂGE Denní péče 50 ml od stejného výrobce.
  vichy-slow-age-denni-pece

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  29. 10. 2019

  Pleťový krém od Vichy

  Dobrý den,

  velmi se mi líbí produkty značky Vichy. Ráda bych začala používat některý z pleťových krému, bohužel se však nevyznám v množství krémů, které značka nabízí. Ráda bych něco pro první vrásky, věk 30+ , normální až smíšená pleť. Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pro ženy, které jsou znepokojené jemnými vráskami doporučuji vyzkoušet od Vichy produktovou řadu Liftactiv. Řada Liftactiv pečuje o pleť s jemnými i hlubokými vráskami. Hlavními složkami v těchto produktech je Rhamnosa – ta má za účinek korekci vrásek a zpevnění pleti a fragmenty kyseliny hyaluronové, které zabezpečují hydrataci během dne a zároveň vyplňují pleť.

  Na normální až smíšenou pleť je určen krém VICHY LIFTACTIV SUPREME. Je vhodné jej aplikovat ráno na vyčištěnou pleť.

  Na noc se nabízí možnost nočního krému nebo masky.

  Noční krém VICHY LIFTACTIV je vhodný pro všechny typy pleti. Krém pleť krásně vyhladí a ta působí víc vypnutá a sametová. Ve složení obsahuje navíc včelí vosk.

  Noční maska VICHY Liftactiv Hyalu Mask patří mezi novinku značky VICHY. Tato maska je určena pro ženy, které vyhledávají expertní řešení s okamžitým účinkem pro povzbuzení, posílení buněk a benefity proti stárnutí pleti. Používá se obden až 1x týdne. Nechává se působit na pleti 5 minut a poté se zbytky krému jemně setřou navlhčeným vatovým tamponem. Je vhodná pro všechny typy pleti a při pravidelném používání je viditelná změna kvality pleti.

  Popřípadě si můžete prohlídnou celou řadu VICHY Liftactiv Zde. 

   

  S pozdravem,

  Henrieta Molnárová

  Dermoporadca

  šipka Henrieta Molnárová

  Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Praha 6 zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Syliva U. 16. 6. 2020 5

  Super článek, ještě mám pár "babských rad": Nepít brčkem, jíst hodně zelené zeleniny, maska z vaječných bílků a speciální cviky proti vráskám:-)