Vleklé zažívací potíže po prodělání střevní chřipky

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    29. 08. 2024

    Dobrý den,
    již měsíc a půl mě trápí problémy se zažíváním (bolest břicha, plnost, říhání, kyselost v puse.) Vše začalo po střevní chřipce, kdy jsem nedržela dietu asi dostatečně dlouho. I když jsem potom dietu opět nasadila, tak se mi žaludek už do původního stavu nedostal. Docela mi pomáhají trávicí enzymy. Je možné je užívat dlouhodobě? Děkuji

    Dobrý den,

    pokud jsou potíže dlouhodobého charakteru, doporučuji návštěvu lékaře kvůli vyšetření a stanovení přesné diagnózy. 

    Enzymové přípravky je možné užívat dlouhodobě. Při dlouhodobém podávání se ale může snižovat absorpce železa ze zažívacího traktu, proto je vhodné jeho dlouhodobé podávání konzultovat s lékařem. Rovněž je vhodné snažit se vysledovat, jaké potraviny zažívací potíže spouštějí. Například některé střevní virózy např. rotaviry navozují dočasnou laktózovou intoleranci. Nejde vyloučit ani "náhodu" že by potíže s dříve prodělanou infekcí nesouvisely. 

    Protože uvádíte souvislost se střevní chřipkou, doporučila bych probiotický přípravek. Probiotika podporují obnovení přirozené střevní mikroflóry. 

    Probiotika

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    24. 07. 2019

    Zažívání, nevolnost

    Dobrý den.
    Trápí mne nevolnost, příp. průjem. Po vyšetření u gastrologa (jak střev, tak jícnu a žaludku vše bez patol.nálezu) bylo konstatováno, že příčinou jsou léky. Nyní pro omezení nevolnosti užívám Nolpazu před hl.jídlem (ráno užívám Advagraf), Kreon 10000 nebo Pancreonal Forte po hl.jídle.
    Mohl bych užívat také Rennie?
    Kdysi jsem užíval Helicid 20- jaký je rozdíl mezi nim a Nolpazou ? Není lepší užívat Helicid 20?
    Užívám: Adwagraf, Warfarin, Zorem, Ursosan, Zeffix.
    Děkuji Vám moc za odpověď, a Vaše doporučení.

    Dobrý den,

    Zeffix má mezi najčastejšími nežiaducími účinkama uvedené kromě jiného bolest hlavy, brušní diskomfort, nevolnost, průjem a zvracení. Vaše problémy bych připisoval tomuto léku. Při léku Advagraf jsou popsané mezi častými gastrointestinálními poruchami zvracení, brušní bolest a dyskofort, refluxní choroba jícnu.

    Kreon nebo Pancreolan je vhodné užívat, protože je to podpora pankreasu pri užívaní Advagrafu, který může mené často způsobit akútní nebo chronickú pankreatitídu. 
    Helicid (omeprazol) nebo Nolpaza (pantoprazol)? = obidva léky patří do stejné farmakologické skupiny, majú stejný antisekreční účinek

    Omeprazol - účinní látka, které je vhodná jako prostředek pro nouzové situace, rychle působí na tělo a odstraňuje bolestivé symptomy po půl hodině po požití pilulky.

    Pantoprazol - preventívní, dlouhodobé použití, najmenej zaznamenaných lékových interakcii s jinými lékmi.

    Rennie funguje jako SOS při pálení záhy (osobně by som to možná nebrál spolu s Helicidem nebo Nolpazou, aby ste si zasa nepotlačil výskyt žaludečných kyselín = poruchy trávení). Kdyby terapia Nolpazouu/Helicidem nepomahala, možná by ste se mohol zeptat gastrologa na možnost zkoušky užívání RANISANU nebo Zulbexu - ale účinnost by měla být klinicky stejná.

    S pozdravem
    PharmDr Matej Kováč
    BENU Lékárna Roudnice nad Labem

    šipka PharmDr. Matej Kováč

    Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs nad Labem, OC Tesco, Zápy zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    25. 11. 2020

    Potíže s trávením

    Dobry den,mam vsechna vyšetření negativní ale často mě bolí břicho je mi nevolno pálí mě žáha a pořád se cítím nafoukla a plná průjem nemám spíš naopak,mohla by mi pomoci laktáza? Děkuji za odpověd a přeji hezký den

    Dobrý den, 

    z popisu potíží to vypadá, že máte potíže s trávením. Můžete zkusit laktázu, pokud máte potíže po požití mléka a mléčnych výrobků. Pokud máte potíže oobecně, zkuste třeba trávící enzymy, třeba Pangrol, Pancreolan, nebo Kreon. Užívají se tesně před jídlem nebo s jídlem. 

    PANGROL 20000IU enterosolventní tableta 20

    PANCREOLAN FORTE 6000U enterosolventní tableta 30

    KREON 10 000 10000U enterosolventní tvrdé tobolky 20

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    13. 01. 2021

    Bolest břicha, průjem

    Dobrý den, už pomalu třetí den mám vodnatý průjem, a občasné křeče co břicha které jsou dost nepříjemné. Nutí mě to na toaletu i v noci a to několikrát,  imodium nezabírá. Dnes jsem nasadila hylak forte, jak mám upravit jídelníček prosím? Na internetu je dost rad, ale většina se týká hladovky při vodnatém průjmu. Děkuju přeji hezky den. 

    Dobrý den.

    Předem se omlouvám za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

    Imodium ani Hylak nejsou první volbou na léčbu průjmu - alespoň ne samostatně. První by se  mělo použít uhlí/Smecta - tedy látky s absorbčním účinkem. Jsou vhodné u většiny průjmů. Neučinné jsou u průjmů stresových,  medikamentozních či z funkčních příčin (např. chron. střev onemocnění, odstranění časti střev). Zde by zase bylo na místě např. to Imodium.


    Uhlí/Smecta
    Problém, hlavně u živočišného uhlí je, že pacienti nedodržují dávkování. Důvodem je mnohdy to, že se ho ani nedozví, protože drtivá většina přípravků na trhu nejsou léčiva a nesmí tedy uvádět že s nimi řeší průjem natož jak. Jediné uhlí, které je ná léčbu je Carbosorb a Carbocit.  Zde se dozvíte klíčovou informaci: "U průjmů a podezření na otravu mohou dospělí užívat 10-12 tablet 3-4x denně" tedy správně chápete, že lze podat až 48 tbl. Nechci tvrdit, že musíte použít hned maximální dávkování, ale účinek je kvantitativní a já osobně pacientům sděluji, že je třeba alespoň 5-5-5 po 3 dny. Tedy 1-2tbl/den jak je obvyklé rozhodně nestačí. Tbl. je vhodné rozkousat či rozdrtit, aby měli co největší účinnost už v žaludku. Dokaží na sebe kromě škodlivin navázat také většinu léků. Je tedy naprosto nezbytné je podávat s odstupem alespoň 2h od jakýchkoliv léků - včetně těch dalších na průjem. Obdobou je Smecta (či Sorbecta). Je to jíl v sáčku, který se rozpustí ve vodě. Používá se hodně u dětí, neb je ochucený. I zde je dávkování vysoké. U dospělého 2-2-2-2. I zde by měl být přípravek podán s odstupem od léků.


    Tasectan

    Relativně novým přípravkem je Tasectan. Obsahuje tanát želatiny. Tanin je hořká látka, která sráží bílkoviny. Ve střevech dojde k vytvoření filmu, který obalí stěnu střev. Ta pak není drážděna k rychlejší činnosti. Účinek je do 12h. Nově existuje i verze DUO, která zároveň obsahuje probiotika. Klasická verze je ideální do domácí lékárničky - neb má velmi dlouhou expiraci.


    Hidrasec

    Unikátní léčivo, které krátkodobě brání vylučování vody do střev. Výsledkem je logicky tužší stolice. Bohužel se moc nechtla a není příliš v lékárnách skladem.


    Probiotika, Hylak, Enterol
    Použil bych je jako doplněk k rychlejšímu uzdravení, nebo jako prevenci potíží či na rekonvalescenci. Rozhodně ne jako primární látku k zastavení průjmu.


    Endiaron
    Zajímavá látka, která se používá hlavně v česku a na slovensku. Je to desinfekce, tudíž je vhodná pouze na infekční průjem (a to zejména bakteriální). Většina infekčních průjmů je však virových. Výhodou je pohodlné dávkování 1-1-1. nelze použít u dětí!


    Jak vidno, většinu jste nevyzkoušela. Výhodou je že většina látek se spolu dá s výhodou kombinovat. Problém nastává u adsorbens, které je třeba dávat často a s odstupem od ostatních. Není ale špatné si třeba střeva zastavit Imodiem a pak po dvou hodinách už podávat uhlí navázání škodlivin. Dieta je rovněž klíčová. V rámci rekonvalescence je vhodné doplňovat tekutiny. Vodu, černý čaj, nebo já osobně mám velmi v oblibě léčivý čaj Tormentan.  Je nezbytné vyloučit tuky, jednoduché cukry, mléčné výrobky (krom kysaných). Cokoliv co tvoří nebo obsahuje plyny je nevhodné. Tedy perlivé nápoje, luštěniny, cibule apod. Vhodné jsou tedy starší pečivo (čerstvé pracuje - plyny), ovesné, kukuřičné vločky, rýže, mrkev, banán. Nedoslazovat! Později přidávat netučné maso - tedy třeba drůbeží prsa, králičí, srdce, žaludky a z příloh brambory. Vždy nejlépe vařené, pečené ale ne samžené či fritované. A postupně se vracet k původní stravě. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Imunita
    • Zažívání
    21. 03. 2021

    Co doporučíte na imunitu střeva?

    Dobrý den,prosím o doporučení produktu na imunitu střev,děkuji.

    Dobrý den, 

    na posílení imunity a správné funkce střev mohu doporučit třeba Probiolact, který kromě laktobacilů také obsahuje fruktooligosacharidy (prebiotika - látky, které podporují růst zdravých bakrérií), užívá se 1-2 tablety denně před jídlem. 

    Druhou možností je třeba Hylak forte.   Dokončuje proces trávení, brání množení choroboplodných zárodků, upravuje bakteriální mikrofloru, a taky působí prebioticky. Užívá se 3x denně 1-2ml, je možné ho zaímíchat i do pití. 

    Favea ProbioLact tob.30

    HYLAK FORTE perorální SOL 100ML

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    03. 01. 2022

    co na akutní průjem a zvracení

    Dobrý den,
    mohli byste mi prosím doporučit nějaké přípravky na akutní průjem a zvracení. Častý průjem a zvracení máme od podvečera a bohužel už celá rodina.

    Děkuji.

    Dobrý den,

    na průjem Vám můžu doporučit přípravek Tasectan, který je pro děti v sáčcích pro dospělé v tabletách . Další možností je klasická Smecta (vhodná pro děti od 3 let), Smecta je vhodná i u průjmu infekčního původu a také brání vstřebání škodlivých látek. Dále zvyšte pitný režim nebo využijte rehydratační roztoky např. Enhydrol, aby u vás nedocházelo k dehydrataci.

    Pokud průjem neodezní během pěti dní nebo se objeví další příznaky (teplota, příměs hlenu nebo krve ve stolici, dehydratace), obraťte se na lékaře.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    • Zažívání
    20. 05. 2022

    Doplnění vitamínů a minerálů při střevních chřipkách

    Dobrý den,

    prosím, napište mi, jaké vitamíny a minerály tělo ztrácí při střevních chřipkách a co je vhodné doplnit.

    Děkuji

    Dobrý den,

    při průjmu dochází ke ztrátám elektrolytů (sodík, draslík, chloridy). Pro účely rehydratace jsou vhodné orální rehydratační roztoky (Oral Rehydratation Solution - ORS) s přesně definovaným složením, které odpovídá požadavkům současné medicíny. Pro děti i dospělé mohu doporučit například Enhydrol. Obsah sáčku se rozmíchá ve 200 ml pitné vody (pro kojence v převařené vychlazené kojenecké vodě). Množství tekutiny, ve které je obsah sáčku rozpuštěn, musí být dodrženo, aby bylo dosaženo optimálního množství solí, cukrů a tekutin v roztoku. Tento roztok se podává chlazený na 4 - 8 °C. Podává se po lžičkách. Připravený roztok je nutné hned spotřebovat.

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

     

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Zažívání
    30. 07. 2024

    Jak upravit střevní flóru po zažívacích problémech

    Dobrý den, měla jsem nějaké střevní problémy, i jsem zvracela před pár dny a potřebovala bych teď upravit střevní floru. Co by jste mi doporučili? Dietu čaj, rohlíky atd...jsem nasadila, teď už je mi lépe, ale stále to není ideál. Jsou vhodné nějaké doplňky, léky atd???

    Dobrý den,

    důležité je doplňovat tekutiny a minerály, o které v důsledku zvracení a průjmu tělo přichází. K obnově střevního prostředí a mikroflóry je vhodné užívat probiotika. Doporučila bych například Movit Probiotika komplex. Probiotické přípravky je obecně vhodné užívat po jídle, ideálně jídle bohatém na vlákninu. 

    Odlehčenou dietu při průjmu (bez tuků) můžete postupně nahrazovat běžnými potravinami, nejprve je vhodné vybírat ty s nižším obsahem tuků. Ideální je, aby i Váš jídelníček byl bohatý na přirozeně probiotické fermentované potraviny - například zakysané mléčné produkty s acidofilními bakteriemi, kysanou zeleninu apod. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy